דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''ם יצחק אילון - מפקד חימוש פיקוד הדרום בשנים 1978 - 1980

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 27/04/2020

תאריך האירוע: 1978-01-01

מספר צפיות: 559


אל''ם יצחק אילון - מפקד חימוש פיקוד הדרום בשנים 1978 - 1980

מלחמות ישראל ואירועים מרכזיים

מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים.

אותות

אות מלחמת ששת הימים, אות מלחמת ההתשה ואות מלחמת יום הכיפורים

השירות הצבאי

יצחק החל בבה''ד 20 כמכונאי טנקי אם־איקס ולאחר מכן מדריך, בהמשך ביצע תפקידים אלה: פיקד על קורס טנקים בענף רכב, מפקד פלוגת חימוש בבית הספר לשריון וממונה על הסדנא, קח''ש ביה''ס לשריון, קצין חימוש גייס, קח''ש אוגדה 162, הועלה לדרגת סא''ל ושירת בתפקיד קח''ש גייסות השריון, ראש ענף שדה במקחש''ר, הועלה לדרגת אל''ם וקיבל את תפקיד מחש''פ דרום, רמ''ח ארגון וסגן קצין חימוש ראשי.

יצחק תיאר את ההשתלמויות בהן השתתף במהלך תפקידיו בבה''ד 20. בשנת 1960 יצאה משלחת ללמוד על טנק הפטון בצרפת, לאחר מכן יצאה משלחת נוספת ללמוד על טנק הצנטוריון הבריטי בגרמניה. הראשונים בצה''ל שפגשו את הטנקים ועסקו ברכש היו אנשי חיל החימוש. בשנת 1967 יצא צביקה לארה''ב ללמוד על מנועי טנק הפטון.

בתפקידו כמחש''פ תיאר את התארגנות מערך האחזקה בפינוי סיני - הדבר חייב מענה בפינוי עצמו ובו בזמן התארגנות מחדש בבסיסים חדשים. לשם כך, הקצה יצחק קציני מילואים בדרגות סרן ורס''ן לתגבור כוחות האחזקה. הקצינים שימשו מלווים ומסייעים לקציני החימוש באוגדות ובגש''ח, מהלך זה איפשר למפקד הגש''ח גם לתת אחזקה מלפנים וגם לבצע דילוגים אחורה. בהמשך לפינוי נבנה יחש''ם 674 בחיון ובסיומו הוחלט על העברת הגזרה המזרחית מפיקוד המרכז לפיקוד הדרום.

הגזרה המזרחית הייתה אתגר לקציני המטה בגלל החיוב לשהות זמן רב בשטח, דבר מאתגר בתקופה זאת, בה לא היו אמצעי תקשורת מתקדמים. יצחק מתאר את האתגרים שהיו באחזקה בפינוי סיני בעיקר בגנרטורים, המגובים לטנקים והתקרים הרבים שנגרמו לכלי הרכב.

בתקופתו היה אלוף הפיקוד דן שומרון, הזכור כאדם פתוח. דבר מעניין שזכור לו הוא המפגש עם הפעילים הערבים בעזה, הכרת המנטליות ודרך החיים שלהם. בתקופתו היו רכבי יר''ם במגזר הבדואי, היו מפגשים רבים עמם והיחסים היו מצוינים.

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים