דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מאי 2016 אל''מ יעקב סלעי מספר על המחלצים - מחלקת החילוץ של גדוד החימוש מאוגדת "געש" 36

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 11/10/2016

תאריך האירוע: 1973-10-06

מספר צפיות: 2730


שלום לכם,

עברו 43 שנים מיום גיוס הגשח למלחמה ברמת הגולן.

מהחומר הרב שצברנו, הרשו לי לצרף ביום מיוחד זה , מאמר על "המחלצים"

מחלקת החילוץ של הגדוד בפיקודו של סרן איתן סלע ז"ל.

בברכה

יעקב סלעי- אל"מ בדימוס

נייד-0549033293

חילוץ טנקים במלחמת יום הכיפורים

        לזכרו של סרן איתן סלע ז"ל מפקד המחלקה.

מחלקת החילוץ של גדוד החימוש מאוגדת "געש" , התגייסה כמו כולם בשבת ועלתה ביום א' בצהריים בציר מחניים- בית המכס העליון לרמת הגולן .בעקבות הפגזה סורית נוראה ליד "עלייקה" הוחזרו כל העולים בציר זה למחניים וחזרו רק ביום ב' בבוקר.החל מיום שני בבוקר, פעלה המחלקה בכל איזורי הקרבות של יום הכיפור 73 כשלרשותה שני טנקי חילוץ "שרמן" ישנים שנותרו חצי כשירים ממלחמת העולם ה- ,II זאת בנוסף למספר כלי רכב חילוץ.המשימה שהוטלה עליהם ביומיים הראשונים הייתה לסייר עד ה"קו הסגול", ולהביא אל הפלוגות הקדמיות של גדוד החימוש, כל טנק צהלי שיימצא בשטח.ואמנם, נמצאו טנקים הפוכים על גבי הצריח, טנקים שנפגעו מאש ארטילריה וטילים, טנקים נטושים עקב תקלות, טנקים שנפלו מגשרים וגשרונים ועוד אחרים.

במשך כל ימי הלחימה ברמה ולאחר ההבקעה לשטח הסורי, הביאו אנשי החילוץ כמות שלא תאומן של 61 טנקים לתיקון אשר מרביתם הוכשרו במהירות ללחימה ונמסרו לידי מפקדים מחטיבות הטנקים שתפקידם היה לקלוט בשטח צוותים שהגיעו במאוחר לשטחי הגיוס או הגיעו מחו"ל, לשבץ אותם קרבית על טנקים ולשלוח ליחידה.

אין לתאר במילים את החשיבות הרבה שהייתה לכל תגבורת של טנקים שהגיעה ליחידות הלוחמות ובמיוחד בשעות הקריטיות- עד לרמה של הטנק הבודד.

כל מי שמעיין היום 40 שנה אחרי, בדוחות שפורסמו על מצבת הטנקים הכשירים שנלחמו בימי הקרב הראשונים יודע מה הייתה תרומתם של טנקים שחזרו להצטרף ולהלחם.איתן היה מקצוען, איש חילוץ מעולה, בעל ניסיון וידע שרכש במשך השנים. גורי מור סגנו , איש "רפאל" עם וותק רב בתחום, השלימו איש את רעהו ובנוסף כל המקצוענים של המחלקה.

תוך כדי פעילותם בשטח גילו אנשי החילוץ 2 טנקי חילוץ רוסיים T55 בשרות הצבא הסורי, חילצו אותם מהשטח טיפלו והכינו אותם להמשך חילוצי טנקים עד להפסקת האש.

לצורך אחזקת טנקי החילוץ ניתנה למחלקה כיתה של טכנאי "שרמן" שטיפלו ברק"ם עד לסיום המלחמה.עם החתימה על הסכם הפסקת האש נקרא איתן סלע להתייצב מחדש ברמת הגולן, הפעם בחסות האו"מ ,לצורך חילוצם של 4 טנקים פגועים שנשארו בשטח ההפקר במשך כל החורף עד לפינוי הסופי.

לציון פעולתם זכתה מחלקת החילוץ לכתבה בעיתון אוגדה 36 תחת הכותרת "המחלצים של איתן"

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים