דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של משרתי יחש"מ 653 בשנים 1982 - 1984

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 19/08/2020

תאריך האירוע: 1984-01-01

מספר צפיות: 831


סיפורה של קהילה

מאורעות מרכזיים: הטמעת שיטות מעקב תכנון ושליטה.

סיגן אבנר היה ק. הנדסת הייצור בפיקוד הדרום ולאחר מכן היה מפקד היחש"ם.

המאפיינים הייחודיים שלו היו יישום והטמעת שיטות מעקב תכנון ושליטה על כל ביצועי היחש"ם, תפוקות, תמחור משימות, תקינה הנדסית ואפילו עלויות תקציביות.

"סיגן אבנר היה מפקד היחש"ם שהצליח ליישם ולהטמיע שיטות מעקב, תכנון ושליטה על כל ביצועי היחש"ם ותפוקותיו, תמחור משימות, תקינה הנדסית ואפילו עלויות תקציביות. היה הראשון שהגה את הרעיון לבצע עלויות לכל משימה. אני זוכר שהוא ידע להאציל סמכויות על פקודיו על מנת שייבצעו בעבורו עבודה שתכליתה ליידע אותו עד איזה רמה הוא צריך להתעסק בתחום הניהול.  אבנר סיגן היה דמות מאוד דומיננטית ודאג מאוד לת"ש ביחידה." מתוך דבריו של א.ע.צ שלמה חן.

אבנר היה בין הראשונים שהתחיל בתקצוב עלויות לכל משימה.

בתקופתו ביחש"ם דרום הטיל אבנר משימה על מהנדס הייצור של היחש"ם דיאז בן עמי דוד לבצע בעבורו עבודה שתכליתה להגיד לו עד איזה רמה הוא צריך להתעסק בתחום הניהול, היחש"ם קיבל פניות רבות מצד יחידות וחטיבות לגבי כלים שנמצאים בתיקון בסדנאות, ולא הייתה לו אפשרות להתעסק בזה באופן אישי. לכן הוא מינה את בן עמי להכין בעבורו ובעבור היחש"ם עקרונות אחזקה, בנייה וארגון.

סיגן אבנר המשיך בדרכו של מפקד היחש"ם הקודם אוחיון יוסף בהיבט של דאגה לת"ש ולפרט, וכן היה דמות מאוד נערצת בקרב חייליו ופקודיו.

אבנר היה קצין משכמו ומעלה, אהב מאוד את אנשיי היחש"ם כאדם לאדם ולא כמפקד וידע לדבר עם כולם "בגובה העיניים".

לאבנר חשוב היה להלחם בתדמית שצוירה ליחש"ם באותה תקופה כ"מחנה עבודה" ודאג לעשות זאת דרך טיפול בכוח אדם. אבנר הקפיד מאוד על נושא הראיונות לחיילים ואנשי הקבע, להיות קשוב לבעיות הנגדים והחיילים ומתוך דרך טיפול זאת אשר הוכיחה את עצמה, הגיעו בכל בוקר אוכלוסיית המשרתים ביחש"ם במטרה לעבוד ולקדם את העבודה.

עד היום זכור אבנר סיגן כמפקד מזן "אחר" בעל חשיבה יצירתית ושונה. שיטות עבודתו השתרשו ביחש"ם וניתן לראות זאת עד ימינו אנו. 

" סיגן אבנר שימש כאחד המפקדים הטובים שידע היחש"ם, היה מאוד אבאי ולבבי, היה עובד כמו כולם כנגד מהמניין אני זוכר שיום אחד עברתי ליד לשכתו וראיתי מישהו עובד בגינה ושהתקרבתי נוכחתי לדעת שזהו מפקד היחש"ם. הוא תמיד היה נכנס למחלקות ושואל את כולם חיילים ונגדים כאחד על התחושות שלהם בעבודה בבית ותמיד מקשיב ולעיתים גם נותן פתרונות ". מתוך דבריו של רנ"ג שמוליק יושבייב.

"התגייסתי בסוף מלחמת לבנון הראשונה- חלק מאיתנו עלו לצפון לסדנת נפחה וחלק נשארו בחיון- קיבלנו שיירות של משאיות עם מנועים, עבדנו סביב השעון להחזרת הכלים לכשירות, מזלנו שהיו אנשים איכותיים סיימנו קורס מכונאי מרכבה סימן-1. 49 אנשים מתוך 53 ושליש היו עתודאים. איכות האנשים הייתה מאוד גבוהה וזה טרם לחברות לרוח התקופה ועבודה המשותפת. נתנו שירות בחיון לכל המרחב, שיזפון, סיירים והתחלה של צוקי עובדה וימ"ח בעוצבת אדום  שנתן מענה בדרג ב' להרבה יחידות. חלקנו היו יוצאים בבוקר לעבודה בשטח וחלק היו נשארים במנועיה. היציאות היו שבת כן שבת לא, היה גיבוש ברמה גבוהה, וחברות איתנה. לא הרגשנו את החיסרון של הבית מרוב שהיה כיף. היינו יושבים במבנים יבילים, בשנות ה-90 התחילו לבנות את המבנים והיה קשה לפנות את היבילים כי היינו כולם ביחד ולא רצינו להתפצל לפלוגות." מתוך דבריו של רנ"ג מקסים לוי.

בין השנים בהם כיהן סיגן אבנר שכל היחש"ם את טובי בניו ביניהם:

רב"ט ברכה יצחק ז"ל בן רחל ויעקב נולד בתורכיה תש"ד 1944 נפל בט' בסיון תשמ"ג 21/05/1983  בעת מילוי תפקידו במלחמת שלום הגליל.

רב"ט דניאלוב נתנאל ז"ל בן איסתם ועוזיאל נולד בברית המועצות ט"ו באלול תשכ"ג 04/09/1963 התגייס לצה"ל באוגוסט 1983 ונפל בכ"ט באב תשמ"ד 27/08/1984 בעת מילוי תפקידו.

סמ"ר בנימין יהושוע ז"ל  בן זהבה ואברהם נולד בקריית שמונה כ"ו בחשון תשכ"ג 23/11/1962 ונפל  בא' באייר תשמ"ד 03/05/1984 בעת מילוי תפקידו בדרכו למשימה שקיבל עליו.

רס"ר גרוסמרק פנחס ז"ל בן מלכה ומרדכי נולד בפרדס חנה כרכור י"א בתמוז תשי"א 15/07/1951 התגייס לצה"ל בשנת 1968 ונפל בא' בניסן תשמ"ב 25/03/1982 בעת מילוי תפקידו כאשר נסע בתפקיד לבסיסו שבעיר עזה, מחבל הטיל רימון על מכוניתו פנחס נפגע ונהרג במקום.

טור שטורם משה ז"ל בן שרה ויוסף נולד ביהוד כ"א בתמוז תשכ"ב התגייס לצה"ל באוגוסט 1980 ונפל בג' באלול תשמ"ג 11/08/1983 בעת שירותו הצבאי.

סמל טירם תומר ז"ל בן צביה ושמואל נולד בחדרה י' בכסלו תשכ"ג 07/12/1962 התגייס לצה"ל בפברואר 1981 ונפל בג' בשבט תשמ"ג 17/01/1983 בעת מילוי תפקידו כאשר טיפל בתיקון מנוע של טנק, התפוצץ המנוע וחלק ממנו פגע בתומר.

רס"ר נגר יעקב ז"ל בן שושנה ויוסף נולד בנתניה ב' באייר תשי"ב 27/04/1952 התגייס לצה"ל בשנת 1970 ונפל בכ' בכסלו תשמ"ג 06/12/1982 בעת שירותו הצבאי.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים