דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

תרומת אנשי החימוש להצלחת מבצע אבירי לב במלחמת יום הכיפורים - מאת אל"מ במיל' אורי מימון

מאת: ירון נחושתן

תאריך עלייה לאתר: 31/05/2011

תאריך האירוע: 1973-10-16

מספר צפיות: 4280


סיפור המבצע

מייד עם כניסת הכוחות הלוחמים הצטרפה שדרת תספוקת חלפים לאוגדה שחצתה. האוגדה הורכבה מיחידות:

  • חטיבה 14
  • חטיבה 247
  • חטיבה 421
  • חטיבה 600 

מפקד הגש"ח היה סא"ל יצחק רווה (מושקו) , קצין החלפים של גש"ח סיני  היה רס"ן  אבי כתב, אני(אורי מימון - המלחמה תפסה אותי יום לפני סיום קורס קצינים בבה"ד 1 , אני הייתי במהלך כל המלחמה בגש"ח סיני מטעם מפקדת אוגדה 252) וסרן רמי יקולב (קצין הרק"מ של אוגדה 252 ) פקדנו על העברת השדרה לצומת צח באפריקה. תספוקת החלפים כללה שדרה של כ 50 משאיות שהוכנו ע"י גש"ח סיני ובהם מרכיבי החלפים לתמיכה בכוחות שחצו את התעלה, היה חשש ממצור כוחותינו שחצו את התעלה ותגבורת זו של חלפים באה למנוע מחסור חלפים לכוחות שיוותרו נצורים באפריקה ובכלל.

תמונות ממלחמת יום כיפור גש"ח 784 - רפידים, חציית התעלה הספקת חלפים לאוגדה 143 (אריק שרון)  ה 16  לאוקטובר.

 

חציית התעלה

מבצע אבירי לב מלחמת יום הכיפוריםחציית התעלה
חציית התעלה

 

 

תספוקת החלפים

אספקת הכוחות

 

 

 

המבצע האוגדתי נקרא "אבירי לב"

בליל יום ה-15 באוקטובר, החלו כוחות מחטיבת הצנחנים של דני מט לצלוח את התעלה בסירות גומי והחלו לאבטח ראש גשר במערב התעלה. הצליחה התרחשה באזור "מצמד" שהיה בתפר שבין הארמייה השנייהלארמייה השלישית, כך שלא היו כוחות מצריים היכן שאוגדת שרון החלה לצלוח ובעקבות כך המצרים כלל לא ידעו על המתרחש. מכוון שגשרי צה"ל כדוגמת גשר הגלילים וגשר הדוברות לצליחת התעלה עדיין לא היו מוכנים לפעולה, הועברו כ-30 טנקים על אסדות אמפיביות מסוג תמסח , אל הגדה המערבית של התעלה והיוו את הכוח המשוריין הראשון של צה"ל על אדמת אפריקה.

המצרים לא נישארו לוטים בערפל זמן רב, עד מהרה גילו כי כוחות של צה"ל עברו את התעלה וכי הם מנסים להקים ראש גשר במערבה. מה-16 באוקטובר החלו הפגזות כבדות על אזור הצליחה של אוגדת שרון וחיילים רבים החלו להיפגע. במקום שיקרא לאחר מכן חצר מוות נהרגו עד סוף המלחמה למעלה מ-200 חיילים, דבר שסימן את הקושי הרב בו נאלצו כוחותיה הקטנים של אוגדה 143 לשרוד, עד אשר הוחלט במטכ"ל להעביר את מרבית הכוח בסיני אל מעבר לתעלה לשם כיתור הצבא המצרי  כאמור ב 16 לאוקטובר חצתה שדרת החלפים והצטרפה לאוגדה באפריקה.

 

חיפוש מידע

כניסת חברים