דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אורי גורביץ רב סרן בדימוס מכונאי ציוד גישור וצליחה בגדוד 651 חיל הנדסה אגד צליחה מלחמת יום הכיפורים

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 05/04/2024

תאריך האירוע: 2023-04-05

מספר צפיות: 117


  אורי נולד בחיפה בשנת 1943. כילד קטן, הוא זוכר חיילים בריטיים מסתובבים ברחובות העיר.

האב הגיע מרוסיה הלבנה, האם מוצאה מאודסה, אוקראינה. להורים הייתה חנות נעליים בחיפה. אורי למד בבית הספר היסודי גאולה ואחרי זה המשיך בתיכון המקצועי בוסמת. הוא מספר על הטיולים שהנערים עשו על הכרמל, מציין שבחיפה והכרמל של אז כמעט ולא נראו חזירים בהשוואה להיום. לשפת הים הם היו הולכים לחוף השקט בשכונת בת גלים ובשבתות היו נוסעים לחוף החותרים. בשכונת בת גלים פעל אז הקזינו המפורסם. הוא גם זוכר את בריכת השחייה בבת גלים.

במבצע קדש הוא זוכר את ההפגזות על חיפה של המשחתת המצרית איברהים אל האוואל. הילדים תצפתו על הנמל מכיוון גן הזיכרון אשר צמוד לבניין העירייה. לפני הגיוס הוצע לו לשרת כקאדט בצי הסוחר במקום ללכת לצבא. האם התנגדה בכל תוקף.

 אורי התגייס לחיל החימוש באוגוסט 1961. הוא הוצב כמכונאי רכב בסדנת בת גלים שם הוא שירת עד לתאריך השחרור שלו מהשירות הסדיר בינואר 1964.

  • עם השחרור הוא החל לעבוד כמכונאי בחברת מרצדס ובהמשך אף יצא להשתלמות בת שנה בגרמניה תוך כדי הפגנת נחישות ודבקות במטרה. הוא מתאר בצורה מאירת עיניים את הקשיים שעמדו לפניו לפני שהתקבל לאותה השתלמות וכיצד התגבר על כל המכשולים.
  • במלחמת ששת הימים הוא עלה לרמת הגולן במסגרת סדנת הרכב הניידת מבת גלים. אחד הזיכרונות הראשונים שלו משם זה מראות גופות החיילים הסוריים שעדיין לא פונו מהשטח. בהמשך היחידה שלו תפקדה כיחידת איסוף רכבי שלל. בין היתר הם מצאו ארגז נשק מלא ברובי קלאצ'ניקוב חדשים "עדיין עם גריז", כעדותו.
  • במלחמת יום כיפור אורי הוצב תחילה בנמל הקישון ושם התוודע לראשונה לעולם המושגים מתחום ציוד הגישור והצליחה. בהמשך הם ירדו לסיני. מפקד הפלוגה היה יוסי אוחיון. היחידה נתנה, כאמור, שירותים לכוח של דוברות הצליחה וגשר הגלילים. בלשון בהירה וקולחת, אורי מתאר את השגרה של הכוח ומספר על הסיוע המקצועי והטכני שהם העניקו ליחידות הצליחה והגישור. אורי מדבר על מושגים שונים מתחום המכניקה של הדוברות וגשר הגלילים ומספר על עבודה עם אלתורים כי "לא היה ספר" ,על פי עדותו. אגד הצליחה אליו סופחה יחידתו, היה כפוף לאוגדת שרון. בהמשך הם אף עברו לצד המערבי של התעלה.
  • אחרי תום המלחמה אורי עבר קורס קצינים. בחיי האזרחות, אורי המשיך לעבוד במוסך מרצדס בחוף שמן בחיפה. בהמשך הוא למד את מקצוע השמאות ואף למד משפטים והיה עורך דין במשך כעשר שנים. אורי התחתן עם רינה בשנת 1967. הם מתגוררים בחיפה. יש להם שני ילדים וארבעה נכדים.

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
טוקר אלכס ז

כניסת חברים