דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו של תא"ל בדימוס עמי שוחט שהתגייס בשנת 1968 שירת בקבע עד 1975 ומאז במשך חמישים שנים מבצע במילואים תפקידי פיקוד בחיל החימוש. ראיון ארוך ומשכו שעה וחצי. במלחמת יום כיפור ק

סרט שצולם על ידי יעקוב חורין במסגרת פרוייקט מלחמת יום הכיפורים. עמי מציג באריכות וברהיטות את סיפור שירותו בצה"ל ובפירוט את סיפור מלחמת יום כיפור. מרשים מאוד

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 13/09/2023

תאריך האירוע: 2023-10-13

מספר צפיות: 618


 גיוס לצה"ל 13/8/1968

שחרור מקבע בדרגת סרן בשנת 1975 | מילואים עד לשנת 2020 | בן 73 ופעיל מאוד בצה"ל

סיפור החוויות שלי ממלחמת יום כיפור

מבחינתי, מלחמת יום כיפור היתה טבילת האש האמיתית הראשונה.בתור קצין חימוש בסיני , הגדוד קיבל פקודה להגיע לתעלה, הגדוד שלי התפרק והתפצל, אנחנו פרסנו כ-40 ק''מ מהתעלה.

 • ב-4 הימים הראשונים, למעשה לא היה לי גדוד. הסמג''ד (שנהרג מאוחר יותר) פקד עלינו לפרוס בסמוך לתאג''ד, פינינו הרוגים ופצועים ללא הפסקה נכנסנו לטנקים (מג''ח 3A) , פינינו אותם מהרוגים ופצועים והחזרנו אותם לכשירות.לאחר 4 ימים ציוותו אותנו לגדוד 79 המחודש, בפיקודו של עמרם מצנע, הגדוד ירד מביסל''ש ואנחנו היינו צמודים אליו.
 • באותה התקופה נלחמו בעיקר ביום, לכן אנחנו כאנשי חימוש עסקנו במתן שירותים חימושיים לכלים שירדו מעמדות ובמילוי חלפים, ובלילה עבדנו כדי להחזיר לכשירות את הטנקים שחזרו עם פגיעות קשות – כל לילה בנקודת כינוס הגדוד.
 • בחלק מהטנקים שנפגעו כבר לא נשאר מה לתקן.הפגיעות האופייניות היו בזחלים, מסנני אוויר (בגלל תנאי השטח בסיני) , מפני גזים על התותח וחדירות נ''ט בדלתות האחוריות.
 • הגדוד שלי הוביל את הקרב המפורסם בחווה הסינית, כל המ''פים ורוב המט''קים נהרגו בקרב, כל הזמן הגיעו טנקים וצוותים חדשים, כשנגמרה המלחמה כבר לא הכרנו אף אחד בגדוד.
 • זכור לי שיום לפני הקרב בחווה הסינית המג''ד ביקש 20 טנקים למתקפה, באותו זמן היו לנו 8 טנקים כשירים, תוך כמה שעות בעבודה מאומצת השמשנו עוד 10 טנקים והעמדנו את רוב הטנקים שהמג''ד ביקש. מחלקת החימוש היתה מאד מקצועית ויעילה.
 • לאחר מכן היה נסיון של אריק שרון לכבוש את איסמעליה, 4 טנקים שלנו שהשתתפו בקרב חטפו פגיעת נ''ט ישירה והתפוצצו, לאחר מכן נגמרה המלחמה.
 • הנסיגה מהשטח לקחה כחצי שנה עד ההגעה לרפידים, המצב הכללי היה קשה מאד לאחר המלחמה, לא הכרנו אף אחד בגדוד.
 • בחופשה הראשונה הביתה, נולד בני הבכור ב-1/12/73, יום פטירת דוד בן גוריון.
 • סדנת בלוזה (קבע) - לאחר המלחמה הוצע לי תפקיד מ''פ הסדנא בבלוזה, תפקיד קשה ומאתגר הכולל אחזקת טנקים ורכב, היתה לי פלוגת חימוש חזקה ומקצועית. בשנת 75 השתחררתי משירות סדיר.

שירות במילואים

 • באותה תקופה הקימו את אוגדה 340 ואני מוניתי לקח''ש גדוד 452 בחטיבה 656, לאחר מכן מוניתי למ''פ בגש''ח באותה האוגדה, לאחר מלחמת יום כיפור הקימו בצה''ל 3 אוגדות חדשות והיה מחסור באנשי חימוש, לכן לקחו טכנאים מחיל האוויר וביצעו להם הסבות והדרכות למכונאי טנקים. אנשי חיל האוויר היו מאד מקצועיים אך לא הכירו את עולם היבשה, היו רגילים לבצע תיקונים על משטחי בטון סטריליים.
 • מ''פ בגש''ח - בתפקיד זה שירתתי במלחמת של''ג, נכנסנו עד לסולטן יעקב, שם החלפנו את אוגדה 90, הפקודה שקיבלנו היתה לתקן את כל הטנקים שניתקל בהם על הציר, לא היו לנו מפות של השטח, אמרו לנו שנקבל אותן בדרך ועד היום אני מחכה להן...למרות זאת הצלחנו להגיע למפקדת הגדוד במרג'- עיון, על הדרך הצלחנו לתקן ולהחזיר לכשירות 8 טנקים.ממפקדת הגדוד נשלחנו לסולטן יעקב שם נתנו שירות לחטיבה 656.לאחר מספר ימי לחימה המג''ד הורה לי לקחת פיקוד חימושי גם על חטיבה 277 (בנוסף לחטיבה 656), הטנקים שלהם היו מג''ח 6ב', ריכזנו רשימת חלפים לזחל השונה של טנק זה, הגענו למצל''ח בצומת גולני והצטיידנו בחלפים.היתה לנו המון עבודה על 2 החטיבות, אני כמ''פ בדרג ב' נתתי שירות נרחב כולל תיקונים ועזרה בדרג א'.התקדמנו יחד עם הכוחות בשטח ובכל פעם שפרסנו מצאתי את עצמי מעודד את החיילים ומקרין להם סרטים כדי להרגיע את האווירה.לילה אחד שמענו טנקים בסביבתנו, הגעתי עד אליהם ופגשתי מג''ד מבה''ד 1 שהוקפץ ללחימה ללא פלוגת מפקדה, קראתי לבני בורנשטיין שהיה מ''מ מילואים בפלוגה שלי וצרפתי אותו אליהם כקח''ש גדוד, עד שהעמדנו את הכח שלהם על הרגלים.לאחר 3 שבועות של עבודה עם 2 החטיבות קיבלתי פקודה לעבור לאוגדה 90, סייענו להם באחזקה במשך 10 ימים באיזור אגם קרעון ולאחר מכן חזרנו לאוגדה. מ. אגד תחזוקה- בתפקיד זה שירתתי בזמן מבצע חומת מגן, האוגדה שלנו קיבלה פקודה לכבוש את העיר ומחנה הפליטים ג'נין, התמקמנו במחנה עמוס (כוחות חימוש,רפואה ואספקה).גדוד מגולני הגיע עם אכזריות, היו להם המון תקלות שהיינו צריכים לתקן, בנוסף בעקבות מזג האוויר היו הרבה חילוצי כלים שנתקעו בבוץ.
 • במבצע חומת מגן נתקלנו לראשונה בהאמרים, לא ידענו איך צריך לטפל ולאחזק אותם, פנינו למקחש''ר ושלחו אלינו 3 נגדים מקצועיים מאד שלימדו אותנו בשטח איך מטפלים בהאמר.
 • מ. אלמ''ר פקמ''ז - לאחר מבצע חומת מגן קיבלתי דרגת תא''ל אישית על תפקודי במבצע, כמפקד האלמ''ר.
 • במלחמת לבנון השניה גויסנו לסייע בהשלמות אנשי מקצוע ב''עוצבת הפלדה'' ו- ''עוצבת האש'' אשר לחמו בגזרת פצ''ן.
 • במבצע צוק איתן איישנו את שלושת טנקי החילוץ של ''עוצבת הפלדה'', לחלק מהטנקים היו מפקדות שעשו עבודה מדהימה ומקצועית, בין היתר בקרבות הקשים בסעג'איה.

ערכים מרכזיים של חיל החימוש יוזמה ומקצועיות

 בישיבת מפקדים במלחמת יום כיפור, לפני הקרב על החווה הסינית, המ''פ התלוננו שאין להם דרך להתמודד עם חילי חי''ר (בטנקים היה רק מקלע מקביל ותותח), ע''מ לתת מענה לכוחות, ריתכנו במחלקת החימוש חצובות חי''ר ע''ג צריחי הטנקים שנתנו מענה ללוחמה בחי''ר. מקצועיות – צריך להבין שצבא זה מקצוע, היום לדעתי אנחנו לא מספיק מקצועיים וצריך להשקיע יותר במקצועיות ושימור ידע , במהלך הקרב בחווה הסינית נגמ''ש הקשר נתקע, הלוחמים תארו לי בקשר שעולה עשן שחור מהמנוע וכך אבחנתי שהתקלה היא בציר המגדש (להפעלת הטורבו), לקחנו 2 טנקים תקולים ויצאנו לכיוון החווה הסינית, החלפנו את הציר והחזרנו לכשירות את הטנק- זוהי מקצועיות לשמה אשר חסרה כיום בקרב חלק מאנשי החימוש.במלחמה מה שמאפשר רציפות היא המצאות חלפים, בנושא זה החיל היה ערוך היטב, בתור קח''ש הייתי שולח משאיות לגש''ח או למצל''ח רפידים. החיל תמיד היה מאד מקצועי, בעלי התפקידים עברו הכשרות מעולות והרמה המקצועית היתה גבוהה.

 

סרט הראיון

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שמואל יורם ז

כניסת חברים