דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של אברהם שפיגלר איש צוות טנק חילוץ בגדוד שירותי חימוש גש"ח 867 בפיקוד יעקב מרקו מלחמת יום הכיפורים 73

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 31/12/2022

תאריך האירוע: 1973-10-06

מספר צפיות: 483


 אברהם שפיגלר רס"ר בדימוס איש צוות טנק חילוץ בגדוד שירותי חימוש גש"ח 867 בפיקוד מרקו יעקב באוגדה 162 בפיקוד ברן חזית הדרום מלחמת יום הכיפורים 73.אברהם יליד ספטמבר 1952. נולד במושב שרונה להורים יוצאי שואה. למד והתחנך במושב, ואחרי זה המשיך בבית הספר כדורי. בהמשך הוא למד מכונאות וגם אגרו מכניקה.

בשלב הבא הוא למד להיות מכונאי טנק פטון ובאוקטובר 1970 התגייס לצבא. הוא הוצב כמכונאי טנקים בסדנה הגייסית 650 בג'וליס. מלחמת יום כיפור תפסה אותו ערב תום תקופת השירות הסדיר. הוא ירד לחזית הדרום במסגרת גדוד שירותי חימוש, גש"ח 867 בפיקודו של מרקו יעקב תחת פיקוד אוגדה 162 של ברן.

מכאן מתחילה מסכת של ההתנסויות בלתי פוסקות של עבודות חילוץ ועבודות חימוש של טנקים בעיקר פטונים אשר לחמו בגיזרה. אברהם מתאר את המפגש עם טנקים פגועים אשר חלקם היו לא מטוהרים עדיין משרידי הלוחמים אשר היו בתוכם כאשר נפגעו.

פרק חשוב מאד מעדותו של אברהם מוקדש לדמותו המיתולוגית של סגן אלוף חיים רזון אשר היה לאגדה בחייו בחיל השריון במיוחד בכל הקשור לחילוץ טנקים מכל מיני מצבים בלתי אפשריים לכאורה. אחד הסיפורים המיוחדים אשר אברהם נטל בו חלק קשור במאמץ ההירואי לחלץ מתוך מימי תעלת סואץ שלשה טנקים אשר נפלו למים על הצוותים אשר בתוכם ואשר קיפחו את חייהם, כי לא הספיקו להיחלץ מתוך הכלים. ככלל, כל העבודה של שני צוותי טנקי החילוץ אשר אברהם היה אחד מהם, התאפיינה בסדרה כמעט אין סופית של אלתורים חלקם תחת אש. זה בעצם היה המאפיין העיקרי של עבודת הצוותים. אלתור ודבקות במטרה.

אברהם טוען שעל פועלם של האנשים הללו אשר עסקו במלאכה מעולם לא ניתנה להם הכרה רשמית נאותה. 

לאחר תום השירות הוא חזר לעסוק בחקלאות ובמיכון חקלאי ויותר מאוחר בין שאר עיסוקיו עבר לעסוק בעסקי נדל"ן. לאברהם ואשתו יש ארבעה ילדים ושמונה נכדים. הם מתגוררים במושב שרונה. ...

ריאיון, צילום ועריכה יצחק בוצר

הראיון המצולם

קרדיט - אתר סיפור מקומי - דור כיפור 73 https://kipur.localtimeline.com/index...

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים