דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

פורום עזריאלי - מפגש שבועי של פורשי הסדנה הגייסית בג'וליס

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 17/01/2016

תאריך האירוע: 1947-11-04

מספר צפיות: 3138


אל בית קפה קבוע במגדלי עזריאלי , מגיעים בכל יום שני בשבוע , הזקנים אשר שירתו בצעירותם בסדנה הגייסית בג'וליס . בערבי חגים התפוסה מלאה , אז גם קורות ההפתעות . בפלמ"ח כבר שרו על הפגישות העתידיות האלה , לפני שבעים שנה . - מה נשמע , איך הולך אהלן , זה את זה לא ראינו מזמן . לעתים אתה מתפלא וקשה לך להאמין , איך קפא הזמן . יש אנשים שנשארו עם אותם הרגלים מאז , הם לא השתנו . החייכן של פעם לא החליף עורו , והחברותי – הוא עד היום דואג לכולם , והנוסטלגי .... מאד אוהב להיזכר . הרכלן  לשונו רצה , והסקפטי האינפנטילי - תתפלאו , עד היום לא מאמין לאף אחד , מה שלא ראה בעיניו – לא קיים , הוא כבר לא ישתנה , ההפסד כולו שלו . במשך השנים נוצרה כאן מסורת , המתבטאת בין היתר בסדר הישיבה , על כיסא היו"ר לא ישב זר ובהגיע מישהו מהאצולה , בבואו ובצאתו הכול קמים ולוחצים ידיים . אני משתדל לשמר את הסיפורים ועל כן אני כותב . שמתי לב שאחרי כול השנים האלה , נשארנו עם אותם שמות וכינויים .

יש בינינו הנקראים בשמם הפרטי , אחרים בשם המשפחה בטרם עוברת , והחביבים הידועים רק בכינוי שהיה תמיד לשם חיבה . כך נשארנו לתמיד – סטפן , (מי בכלל יודע את שם המשפחה) , עבוד (לימים עבודי) , דגני , ברק , סולני , מיקי , נוח , שרה ועוד . וגרוצקי ? , בן-עוזר זה רק לניירת ,אנחנו אוהבים את האיש הנפלא ואת שם נעוריו . מי זה צור ? תראה לאן הגיע , הוא בסך הכול שטנקולר . צביקה זה מחסנים וצבי זה הטבח , לא להתבלבל ונא להודות על האמת , כשהיינו רעבים הלכנו למטבח , לא למחסן . ושאול ? הוא בכלל היה מסגר, ובהמשך – קצין , אבל שאול הוא נשאר . ויונה , יש לו גם שם משפחה ? ובנו ? זה בטח קיצור , אם כך מי נותר ? שבתאי בן ציון , הבולגרי היקר שהיה והלך , אבל אותו לעולם לא אשכח , בכול הסדנה הכרנוהו , סדיר ומילואים , במחלקה ובמלחמה , גם כשעבר לסדנה ביאזור , שמו הרשמי נרשם רק בניירת,     בתולדות הסדנה הוא ייזכר כ – פיץ' .

היה בזמני בפלוגה ב' חייל נחמד , ג'ינג'י עם זקן  וקראו לו צביקה . אם לא היה נחמד , הוא לא היה צביקה , מכסימום צבי או ג'ינג'י . אבל הוא כן היה חייכני ונחמד , הוא היה מפעיל ה"סטפה" , מה זה "סטפה" ? רואים שאתה לא מג'וליס. הייה זה מנוף מתנייע להוצאה ולהרכבה של מנועים , ולפירוק והעמסת ציוד . שם המנוף היה מובלט באדום על גופו הצהוב . הכלי הזה הובא כשלל מסיני במבצע קדש . צביקה זה אפילו החזיק קוף באוהל . צביקה היה גם הוא חולה הגה , הכלי שלו נסע לאט , והתחשק לו לנהוג בג'יפ . יום אחד הגיע ג'יפ חדש , אפס קילומטרים , עבור אחד ממפקדי הגייס . הותקנו בו מספר פריטים והוא עמד להימסר .צביקה ביקש "לעשות סיבוב" בג'יפ , מי יסרב לנער הנחמד הזה ? . צביקה הספיק לנסוע רק עד לשער הפלוגה . הגיפ' נתקע חזיתית בזחל"ם נוסע . הזחל"ם נותר ללא סריטה , אבל הג'יפ ? . הוא פורק לחלקיו , נבדק ותוקן . אבל צבע לא ניתן לתקן אצלנו כמו "באזרחות" ( כול העולם מחוץ לשער הראשי , נקרא כך ) . יהושוע גונקול האזרח הזקן והסמכותי , הרגיע ואמר כך- הרי בגייס אף אחד עוד לא ראה את הג'יפ , הם לא ירגישו . כך ניצל צביקה שלנו מצרות .

והיו בפלוגה ב' אב ובנו , בלאיש הזקן ובלאיש הצעיר . האבא היה אזרח עובד צה"ל , והבן חייל . במלחמת ששת הימים הכשרנו בפלוגה ב' , כלי רכב של הצנחנים לנסיעה במים . רכבים אלה היו אמורים לרדת מנחתות של חיל הים, מול האיים טיראן וסנפיר, להיכנס בקרב עם המצרים ולכבוש אותם . בלאיש הצעיר צורף אל הצנחנים הצעירים , אשר שובצו למבצע הנחיתה .המפקד הג'ינג'י הענק של הכוח , ריכז את הלוחמים לשיחה . בלאיש הצעיר כבר היה חלק מהחבורה , אני עמדתי בצד ליד בלאיש הזקן . יחד שמענו את דברי המפקד לחיילים הצעירים. עברו מאז שנים הרבה , ואני זוכר כול מילה . "אם יחזור מהפעולה אפילו חייל אחד, זה יהיה נס" . את הדברים האלה שמע כמוני גם בלאיש האבא . מאז , בכול פעם שאני קורא על עקדת יצחק , אני נזכר בבלאיש הזקן . ליד אברהם אבינו נבצר ממני לעמוד , אבל את המעמד ההוא , ליד בלאיש הזקן , לעולם לא אשכח . באחת הפגישות בעזריאלי , הופיע לפתע בלאיש הבן , למרות שהתרגשתי בפגישה , גם היום איני יודע את שמו הפרטי , בשבילי הוא היה וישאר – בלאיש .

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים