דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מורשת מרכז תחמושת

מאת: אתי מסיקה

תאריך עלייה לאתר: 13/05/2011

תאריך האירוע: 2011-05-13

מספר צפיות: 9759


מרת"ח - מרכז התחמושת והטילים , מרכז תחמושת הינו מרכז טכנו-לוגיסטי אסטרטגי המופקד על ניהול משק הטילים והתחמושת, פועל תחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל).

 
מרת"ח עוסק במחזור חיי התחמושת והטילים , החל משלב חיזוי הצרכים, דרך תהליכי הרכש, הקליטה, האחסנה, ההספקה ללקוחות וכלה באיסוף הבלאי והנצלתו (השמשה) במפעלים/מכונים ובמעבדות המרכז או בסילוקו (גריטה). מרת"ח ממקד את לקוחותיו במרכז העשייה.
מוכוונות ללקוח באה לידי ביטוי בשירות ל "בית הלקוח" ו "בבית הלקוח" באמצעות חוליות שירות ניידות הנקראות בה"ט (בחינה הדרכה וטיפול). חבילת השירות כוללת דחיפת תחמושת, מתן פתרונות לתחמושת שנפגמה, ארגון חוות תחמושת, הדרכת העוסקים בתחמושת(חיילים ומפקדים). 
מכוני ההצלה הפועלים לשיקום תחמושת החלו להצטייד באמצעים טכנולוגיים חדישים לשיפור התוצר ולהגברת הייעילות. הנצלה במכונים ובמעבדות משולבת בטכנולוגיות מתקדמות, פעילות שמביאה לרידוד עלויות קיום ומהווה תחליף לרכש חדש.
 
כתבה על היחידה
מרכז תחמושת הינו מרכז טכנו-לוגיסטי אסטרטגי המופקד על ניהול משק הטילים והתחמושת, פועל תחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) של צה"ל.
אנו עוסקים במחזור חיי התחמושת והטילים , החל משלב חיזוי הצרכים, דרך תהליכי הרכש,הקליטה,האחסנה, ההספקה ללקוחות וכלה באיסוף הבלאי והנצלתו (השמשה) במפעלים/מכונים ובמעבדות המרכז או בסילוקו (גריטה).
המרכז עבר תהליך של התעצמות והתחדשות שעיקרו שימת לקוחותיו במרכז העשייה, תוך יצירת שותפות מלאה עם כל אחד מלקוחותיו.
מוכוונות ללקוח באה לידי ביטוי בשירות ל "בית הלקוח" ו "בבית הלקוח" באמצעות חוליות שירות ניידות הנקראות בה"ט (בחינה הדרכה וטיפול).


חבילת השירות כוללת דחיפת תחמושת, מתן פתרונות לתחמושת שנפגמה, ארגון חוות תחמושת, הדרכת העוסקים בתחמושת(חיילים ומפקדים).

ההזמנות מופנות למרכז הזמנות ממוחשב, כל לקוח מקבל את השירות בהתאם ל"אמנת שירות" תוך התאמה לצרכיו הייחודיים.

 
 
כארגון השואף לאיכות ומצוינות פועל המרכז באופן המשלב את האיכות, הבטיחות ואיכות הסביבה בכפיפה אחת ומוסמך לתקנים הבינלאומיים לאיכות בטיחות ואיכות הסביבה, (ISO 9001, ISO 14001 , ת.י. 18001) וזכייה בתו הזהב של מת"י.
השמירה על הבטיחות ועל הסביבה הינה ערך מרכזי, משולבת בתרבות הארגונית ומוטמעת בכל תחומי העיסוק בבסיסים : יוזמות מקצועיות ,רעיונות יצירתיים לשיפור איכות התהליכים ומזעור מפגעי בטיחות ונזק סביבתי.
האמירה "המחנה הוא ביתך" מקבלת ביטוי מוחשי ונגלה לעיין בכל פינה בבסיסים ובחזות המחנות, כל בסיס הנו "שמורת טבע" ופינת חי-בר.
 
השליטה והבקרה על כלל הפעילות נעשית באמצעות מערכת ממוחשבת, אשר פותחה ומתוחזקת על ידי צוות התוכניתנים של המרכז. על העשייה מופקדים קצינים, אזרחים עובדי צה"ל, נגדים, חיילות וחיילים ממגוון רחב של מקצועות ותפקידים בתחום הטכנולוגיה (אלקטרוניקה,מכונות,תחמושת ניהול היצור) והלוגיסטיקה. האדם הינו  במרכז ההוויה והעשייה,לא רק כלפי פנים אלא גם כלפי חוץ.אנו שותפים לנעשה בקהילה בה אנו חיים ומשקיעים רבות בקידום האנשים הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית.

 
מורשת מרת"ח
הרפורמה במערך הלוגיסטי - בשנת 1966 על אף ההתנגדות העזה של החיילות הנוגעים בדבר, אישר המטה הכללי את הקמת המרכזים הלוגיסטיים עפ"י חלוקה ושיוך חיילי.
 
הקמת מרכז התחמושת/מרת"ח-
באוגוסט 1966 הוקם מרכז התחמושת כיחידה עצמאית האחראית לכל נושאי התחמושת: רכש, אחסנה, הובלה, הספקה ושיקום.
סא"ל מתי חמד מונה למפקד מרת"ח (מרכז תחמושת) הראשון ומדור תחמושת ממקחש"ר (מפקדת קצין חימוש ראשי) הועבר למפקדת המרכז שהתמקמה ליד בסיס מרר (לימים גדרות) .
 
התקופה שלאחר ששת הימים -
מפקדה הראשון של מרכז התחמושת משתחרר מצה"ל כמה חודשים לאחר מלחמת ששת הימים ואת הפיקוד מקבל סא"ל יוסף פלג.
לבסיסים חוזרת כמות גדולה של תחמושת שמחייבת הנצלה / השמשה. המפקד החליט לבצע את ההנצלה ולא להעביר לתעשיות מתוך ראייה ארוכת טווח שמרת"ח לא יהא מרכז אפסנאי גרידא. התמודדנו למול התעשיות וזכינו.

 
המהפך
הוקם צוות שתפקידו היה להכין מפרטי אריזה לתחמושת. (בוצע בשיטה ניסיונית ע"י  הכנת מארזים בפועל ו"משחק לגו", באמצעות קוביות בקני מידה). בשנת 1968 נרכשו מלגזות ראשונות ונפרדנו מעבודת הסבלות.
באותה שנה לאחר סידרת דיונים עם יענ"א ( יחידת עיבוד נתונים אפסנאי), גובשה מערכת דו"חות שנתנה תמונה מצב נרחבת על המלאי וכשירותו עד לדרג המחסן.
בשנת 1971 הועלה תקן מפקד המרכז לאל"מ ונקבע מבנה ארגוני חדש למרכז התחמושת.
 
התקופה שלאחר יום כיפור 
מפקד המרכז השלישי היה אל"מ שנצור יעקב בתקופתו היה צורך להתמודד עם לקחי מלחמת יום כיפור.
הוקמו פלוגות הספקה/ דחיפה, שייעודם לשלוט על התחמושת שבדרך,(הפלוגות הופעלו לראשונה במלחמת של"ג), הצטיידנו במלגזות שונות,הוקם מדור מחשבים ,הוחל בבניית מחסנים חדשים,הוקם קורס קציני תחמושת ייעודי למרכז התחמושת ונוהל על ידו.
 
תקופת מלחמת של"ג
מפקד המרכז אל"מ קובי כהנוביץ,התקופה מאופיינת בהמשך תוספת של מחסנים וכניסת טכנולוגיות חדשות. (פריסת תשתיות תקשורת, אמצעי הצפנת תקשורת ואמצעי שינוע).
במהלך קליטת תחמושת שלל ארע פיצוץ בצפון (לא ידוע מה גרם לפיצוץ.
פרויקט חדש שנעשה בתקופה זו היה פרסום קטלוג התחמושת ( רוכזו סוגי התחמושת בצה"ל תכונותיהם בצרוף תמונה, בדגש על תחמושת חדשה).
 
תקופת אמצע שנות השמונים
 מפקד על המרכז אל"מ ישי הבר. מרת"ח, בשונה ממרכזים אחרים, עובד באופן שונה בשעת שלום ובשעת מלחמה. השינויים הדרסטיים הינם בעיקר בתחום התפעול ובתחום הרכש. לאור עובדה זו הוטמע השימוש במערכת סימולציה לתהליכים. ניתן דגש לטפול במשאב היקר - האדם, הונהג מושג "דלת פתוחה", אחת לחודש ניתן לקיים שיחה עם המפקד על כל נושא והוחל בהטמעת תוכנית שירות לטווח של 5 שנים.

 
תקופת סוף שנות השמונים
מפקד המרכז אל"מ סיני יעקב, התקופה אופיינה בתחילת האינתיפאדה ועל אף זאת חודד הצורך בהתייעלות, חישובי עלות תועלת בפעילות הארגון(הקטנת כ"א, קביעת תקנים הנדסיים בתחום כ"א ומלגזות). הצטיידנו במערכות נשק "חכמות" וחדישות עתירות טכנולוגיה, הוקמו מעבדות והוכנסה מערכת אבטחה למחסנים.
 
תחילת שנות התשעים
אל"מ משה שאול, קיבל פיקוד על מרת"ח בספטמבר 90 בפתחה של מלחמת המפרץ. בתקופה זו פותחו כלים ניהוליים, כך שאפשר היה לתעל את מאמצי הניהול לאפיקים של קבלת תמורה מהירה וטובה יותר, הוטמע תהליך הניהול הכולל לאיכות – TQM, הפיכת מרת"ח כגורם בעל אבטחת איכות ברמה B בתחום היצרני ( מכונים ). בוצע מהפך בתחום המחשוב, מעבר ממערכת מחשב מקומי למערכת מחשוב המתבססת על מחשב מרכזי MAINFRAME.
 
אמצע שנות התשעים   
מפקד על המרכז אל"מ אורי לוי שבתקופתו פותחו שיטות לסילוק תחמושת, וסוף סוף "נפטרים" מצבר תחמושת פסולה והחל הקשר עם הקהילה.
בשנת 1996 מקבל את הפיקוד ,אל"מ משה דרור, ומרת"ח נדרש לתת מענה למבצע "ענבי זעם".
בשנת 1997 הוחל בהפעלת חולית שרות ראשונה הבה"ט.
 
שנות האלפיים
מפקד המרכז אל"מ חיים רונן מבצע תהליך אסטרטגי שמטרתו לעצב את פני המרכז בשנים הבאות. תוצר התהליך היה שינוי בתפיסת ייעוד המרכז ומטרותיו, שעיקרו שינוי ומעבר ממיקוד פנים למיקוד חוץ,גיבוש חזון וגיבוש תפיסת הפעלה חדשה שבה הלקוח במרכז העשייה. כמו כן נבחנו שיטות אחסון מתקדמות,הונעה עבודת מטה לאפיון מתקן לסילוק תחמושת בשיטות" ירוקות",ידידותיות לסביבה אומץ תקן חדש לאחסנת תחמושת D.O.D (תקן 4145), והורחבה הפעילות עם הקהילה.  בשנת 2001 נכנס לתפקיד אל"מ אלי אלפסי תקופתו מאופיינת ביישום מעשי של תוצרי הסדנא האסטרטגית,מתן מענה אופרטיבי במבצע "חומת מגן", הקמת חוליות שירות, השקת אתר מרת"ח  בצה"ל-נט והטמעת נושא איכות ואיכות הסביבה, שנת 2004 תיזכר כשנת המהפכה הסביבתית, כשגולת הכותרת - הזכייה במגן השר לאיכות הסביבה, התעדה לתקן ניהול סביבתי 14001 ISO, ותו הזהב של מכון התקנים.
 

הוחל בסילוק הנפלים מהפיצוץ שארע בשנת 1982 וכמו כן הוחל בשדרוג המחסנים. בספטמבר 2004 הועבר הפיקוד על מרת"ח לאל"מ עופר גולינסקי 

 

  • בסיס התחמושת באר שבע פונה במסגרת צמצום הבסיסים.
  • מרת"ח היה שותף במהלך התנתקות והוטלה על המרכז המשימה לתת מענה לוגיסטי למשטרת ישראל, בכל שלבי ההינתקות. המשימה בוצעה ברמת שביעות גבוהה מאוד וללא תקלות.
 
  • מרת"ח הוביל תהיליך של לוגיסטיקה רב זרועית שבחנה את כדאיות העברת תחום אחסנה ואחזקת התחמושת לניהול בגוף מרכזי למול כדאיות אזרוחו או הותרתו בזרועות או בגופים, ההמלצה להכיל את מצבורי חיל האוויר במרת"ח,התוכנית לא מומשה מהעדר יכולת שווק המצבורים.
  • החל  שת"פ בתחום ביקורת תקופתית למערך טילי היוקרה עם זרוע הים והאוויר האמורה לתת מענה כולל בתחום זה.
 
  • מלחמת לבנון השנייה- העיסוק בשיפור המוכנות האופרטיבית הביא את המרכז לעמידה מלאה בהספקת תחמושת לכוחות הלוחמים תוך שמירה על רציפות ההספקה. המרכז הוכיח רמת מוכנות ומבצעיות גבוהה במלחמת לבנון השנייה, ועמד בכל המשימות שהוטלו עליו.
 
יוני 2007 הפיקוד על מרת"ח עובר לאל"מ אייל טנה שמרכז את מאמץ התחמושת מקצה לקצה כנגזר מתפיסת ההפעלה של אט"ל מבצע עופרת יצוקה העמיד את מרת"ח במבחן העיקרי של ארגון צבאי – מבחן התמיכה בכוחות הלוחמים בחירום. מבצע "עופרת יצוקה" הבליט את חיוניות המרכז למאמץ הלוגיסטי תוך עמידה טובה במבחן התוצאה. מרת"ח הפיק את הלקחים ממלחמת לבנון השניה ומישמם במהלך מבצע עופרת יצוקה. מערך הגנת המחנות משודרג ומשולב באמצעים וטכנולוגיות מתקדמות מימוש פרוייקט שועל הלילה – לשליטה על רכבי ההגנה ויצירת מנגנון הגנה נוסף למחסני התחמושת.
 
מרת"ח ממקד את הפעילות בהגברת המוכנות לחירום, מפעיל  מערך "מגבה נע" על מתוך ראיה שמערך זה הינו מכפיל כוח. הרחבת השרות והמוכוונות ללקוח, תוך מתן מענה הן ביחידה.
 
 
 מעורבות בקהילה

זכות היא לנו להיות שותפים לנעשה בקהילה בה אנו חיים. 
הרעיון החל בשנת 1995 בפעילות בשותפות העמותה "קו לחיים".
"קו לחיים" עמותה שמטרתה לסייע לחולי סרטן, ניוון שרירים ושיתוק מוחין.
הפעילות במסגרת "קו לחיים". כוללת:סיוע ולווי ימי כיף בחופשות החגים סוכות, פורים, חנוכה, נטיעות בטו בשבט והשתלבות בפעילות בקייטנות הקיץ.
רוטרי- ארגון התנדבותי בין לאומי הפועל מזה מאה שנה,בארץ החל לפעול לפני 75 שנים,קרן רוטרי מסייעת בתחומיים רבים תחת הסיסמא "שירות לזולת מעל לפרט" .
אנו משתלבים בהפעלת מועדוניות לילדים בעיר גדרה,פעילות הכוללת סיוע בהכנת שעורי בית,הפעלת מחשב,הפעלה באמצעות משחקים ובחופשת הקיץ סיוע בקייטנה.
"בשיבה טובה" - פרויקט בחסות נשיא המדינה. הפרויקט כולל שיפוץ בתי קשישים בעיירות פיתוח.
יד שרה באר שבע אגודת מתנדבים להשאלת ציוד רפואי ולשיקום החולה והקשיש. אנו מסייעים בתיקון ציוד רפואי.
הוסטל בית רש"י- ממוקם בעיר באר-שבע מיועד לילדים אוטיסטיים.
אנו משתלבים בהפעלת הילדים וסיוע בעבודות תחזוקה.
"שראל"- עמותה הנתמכת ע"י משהב"ט וגופים אחרים, המטפלת בכל הפעילויות הקשורות בגיוס מתנדבים בחו”ל לשרות לאומי בארץ והעסקת נכי צה"ל במחנות צה"ל.
המתנדבים מועסקים בפעילויות שונות בבסיסים, בתקופת שהותם בבסיס מבוצעות פעיליות לגיבוש חברתי ורעיוני בין החיילים למתנדבים, חיזוק הקשר וזיקתם לצה"ל ולמדינה.
 שיקום מורשת ישראל
אחזקה וטיפוח אתר בית הכנסת בארבל.
טיפוח אתר החפירות "תל מקנה".
תחזוקת אנדרטת מצפה עדי בטבריה.
 
הנצחה
מרת"ח מקיים קשר עם משפחות החללים, לכל משפחה יש איש קשר במרת"ח המלווה את המשפחה, איש הקשר יוצר קשר עם המשפחה ביום הזכרון לחללי צה"ל ובחגים – ראש השנה ופסח. 

שם החלל
מועד פטירה
תאריך לועזי
רס"ם אגמון קלוז'ניאהרון ז"ל
ה' בחשוון תשנ"ב
11.10.1991
סמ"ר בן שמעון מאור (חיים) ז"ל
כ' ניסן תשע"א
24.4.2011
רב"ט טווינה אלי ז"ל
א' באדר תשמ"ד
4.2.1984
טור' טיבורובסקי מאיר ז"ל
א' סיון תשכ"ח
28.5.1968
רב"ט יסעור גדי ז"ל
א' באב תשנ"ז
4.8.1997
טור' כדורי מור ז"ל
ז' בניסן התשס"ד
 
סמל לבונסקי אלכסנדר ז"ל
יח בניסן התשס"ג
 
רב"ט לוי שי יהודה ז"ל
כ"ו באייר התשס"ב
 
סרן מרגולין אירית ז"ל
כ"ה חשוון תשס"א
 
רב"ט עזרא שושנה (שושי) ז"ל
א' כסלו תשנ"א
17.11.1990
סמל עלזר צביקה (צבי) ז"ל
ט' בתשרי תשמ"ד
15.9.1983
רב"ט עקיבא אמנון ז"ל
כ"ט בתמוז תש"ם
13.7.1980
רב"ט פניזל יצחק ז"ל
כ"ט באייר תשל"ג
30.5.1973
סמל צי'סמדיה אלכסנדר ז"ל
יא בכסלו תשמ"ט
20.11.1988
רס"ל קוצרסקי נחום ז"ל
כ"ט סיון תשל"ב
11.6.1972
טור' רפופורט מיכאל (מישה) ז"ל
י"ז אדר ב' תשנ"ב
22.3.1992
 
                   
 
 
פעילויות חברתיות ביחידה
האוכלוסיה במרת"ח הינה מגוונת וכוללת קצינים נגדים חיילים בסדיר ואזרחים עובדי צה"ל, מרת"ח חרט על דגלו את נושא טיפוח כח האדם ועוסק בחינוך לכבוד האדם, טיפוח אהבת הארץ ומורשתה.
מסיבות יחידתיות לציון ארועים מיוחדים כגון חגים, טקס פרידה מחיילי מילואים, במסגרת זאת מבוצעים סיורים ידיעת הארץ, ביקורים באתרי הנצחה ומורשת, סיורי העשרה במפעלים יצרנים טכנולוגיים.
ימי כייף באתרי נופש. הרצאות במגוון תחומים – בטיחות, מניעת סמים ואלכוהול ועוד.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שמואל יורם ז

כניסת חברים