[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

הנופלים

שפיגל (שרון) דוד ז"ל

@alt@

גיל
בן 59 במותו

מלחמה:
בשגרה

תאריך עברי:
ל אדר א תשמו

תאריך לועזי:
10/03/1986

דוד שפיגל, בן שמואל יעקב ז"ל וצפורה פיגלה ז"ל, נולד בפולין ב- 15.10.1927 בעיירה סטשוב אשר במחוז קולצה. הבית היה מסורתי ציוני. דוד לקח חלק בפעילות תנועת הנוער הציונית "השומר הצעיר".

בתאריך 8.9.39 הגיעו הגרמנים לעיירה וריכזו את יהודי העיר בגטו. בתאריך 3.6.43 גורש למחנה עבודה סקארז'יסק יחד עם מרבית צעירי העיירה. עם פינוי המחנה ב-44' הועבר בין מספר מחנות ריכוז ועבודה (בוכנבלד, שליבן). שוחרר ע"י בנות הברית ב-20.4.45 ממחנה טרזינשטאט.

העפיל לארץ במסגרת עליה ב' הבלתי לגאלית באוניה יגור יחד עם עוד 780 מעפילים. האוניה נתפסה ע"י הבריטים ב- 11.8.46 היתה זו אונית המעפילים הראשונה שהמעפילים שבה גורשו לקפריסין. לאחר מספר חודשים בקפריסין הגיע לארץ והצטרף לחברת הנוער בקיבוץ בית-זרע. בעבודתו בקבוץ שילב לימודים ועבודה לבנין הארץ, במסגרת גרעין של השומר הצעיר שהקים את קיבוץ גזית. במלחמת השחרור שירת במסגרת בני המשקים (גדוד ברק) בחטיבת גולני. השתתף במספר רב של קרבות בצפון הארץ (צמח, שחרור טבריה, אילניה ומבצעים בגליל).

שירות צבאי: * שירות סדיר מ- 26/1/50 עד 22/1/52. שרת בגדוד 82 בחטיבה 7 תחת פקודו של שמואל גורודיש.

* שרת כאע"צ בשנים 52' עד 65' (שירות מילואים מיוחד22/10/56 עד 24/11/56).

* קבע מ- 8/7/65 עד 31/10/83.

שירותו הצבאי היה בחיל חימוש צמוד לחיל השריון. במסגרת שירותו ביצע מספר רב של תפקידים במערך האחזקה וההדרכה של חיל חימוש. היה שותף לקליטת טנקים חדשים ועיצוב תפיסת התחזוקה והטיפול בטנקים ברגיעה ובקרב. זכה להערכה מרובה והיה בעל מספר הצעות שיפור וייעול שעזרו בבניין הכוח והפיכת חיל השריון למרכיב מרכזי בעצמתו של צה"ל.

ביצע את התפקידים הבאים: מכונאי טנקים, מנהל עבודה בסדנה, הדרכת מכונאות טנקים ומכונאות כללית, בוחן טנקים גיסי, אחראי מכונאות ביחידת חילוץ טנקים (בפיקודו של סא"ל חיים רזון), מש"א 7100 בקו פיתוח המרכבה.

השתתף בכל מלחמות ישראל ובפעולות שבין המלחמות. השתתף במספר רב של פעולות מעבר לקוי האויב במסגרת יחידת חילוץ של חיל חימוש. במסגרת שירותו קבל את האותות שרות מבצעי, אות הקוממיות, אות מבצע קדש, אות ששת הימים, אות יום הכיפורים, אות מבצע של"ג. במסגרת מבצע קדש זכה לציון לשבח מיוחד ע"י מפקד גייסות השריון (אורי בן ארי) על גילוי מסירות יוצאת מהכלל בעבודתו. במהלך שירותו הצבאי במסגרת עבודתו נפגע בריאותיו פגיעה בלתי הפיכה. למרות הפגיעה בבריאותו המשיך לשרת ולתרום מיכולתו וממסירותו לצבא. כתוצאה מהחמרת הבעיה נאלץ לעבור משירות ביחידות השדה לבסיס עורפי יותר. גם ביחידה זו המשיך לעבוד במסירות וזכה להערכה גבוהה ממפקדיו. עם ההחמרה הנוספת בבעיה הרפואית נאלץ לפרוש בתאריך 31/10/83 משירות בצבא הקבע. ב- 1/84 הוא הוכר כנכה צה"ל בדרגת נכות של %100. הוא המשיך להאבק והתמודד בגבורה במגבלות הקשות שהוטלו עליו.

בתאריך 10.3.86 הוא נפטר כתוצאה מהפגיעה הזו והוכר כחלל צה"ל שנספה עקב שירותו הצבאי. השאיר אחריו: אישה: מרים שפיגל. בנים: שמואל, אבי ובנימין.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרטוש שלמה ז שוורץ אריה ז

כניסת חברים

חברים online