דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

גולדנר מנחם (מנדל) ז"ל

@alt@

גיל
בן 46 במותו

מלחמה:
בשגרה

מקום הנפילה:
ישראל

תאריך עברי:
ט כסלו תשלה

תאריך לועזי:
23/11/1974

מנחם-מענדל, בן יעקב וחוה, נולד ביום י' בכסלו תרפ"ט (9.11.1928) בסניאטין שבפולין. עלה ארצה בשנת 1936 עם משפחתו והם התיישבו בחיפה. שם סיים את לימודיו היסודיים בבית-הספר 'נצח ישראל' אחרי-כן עבר שורה של קורסים מקצועיים והתמחה במקצוע המסגרות ובמקצוע מכונאות-אחזקה.

כשהיה בן שש-עשרה הצטרף להגנה ונמנה על שורותיה עד נובמבר 1947, כשהתגייס לצה"ל. מנחם השתתף בכל מלחמות ישראל; במלחמת השחרור, במלחמת 'קדש', במלחמת ששת-הימים (ברמת-הגולן) ובמלחמת יום-הכיפורים (ברמת-הגולן).

במלחמה זו הצטיין בגבורה ובאומץ-לב, כפי שסיפר מפקדו: "מעשה הגבורה של מנחם התרחש בגזרה הדרומית של רמת הגולן, ליד צומת רפיד. ביום 23.10.1973 שלחתי כיתת-טכנאים לטפל בטנקים של אחת הפלוגות שלנו. באותו זמן שקטה הגזרה מהפגזות, והטכנאים מיהרו לבצע את תפקידם. במשך היום התקבלה הוראה לקדם כמה כלים לכיוון האויב ולצפות על תנועותיו.

אחד הטנקים יצא ממחבואו ונע קדימה, כשהוא חשוף לעיני הסורים. הם ירו לעברו טילים-מספר, ולפתע נפגע צריח הטנק. המפקד נהרג, התותחן נפצע, הנהג נכנס להלם והטנק החל לבעור. מנחם, שראה את המתרחש מרחוק, תפס מטף לכיבוי אש ופתח בריצה לעבר הכלי הבוער, כשגופו חשוף כולו לאש הסורים. כשהגיע לטנק, השתלט לבדו על האש וסייע לחלץ את הנפגעים. פעולה זו דרשה אומץ לב והחלטה נחושה, והיתה זו פעולה טבעית לחייל מסור כמוהו".

מנחם נשא אישה והקים בית, ובשנת 1965 נולדה בתו הבכורה. שנה אחר כך נולדה בתו השנייה. הוא היה אב ובעל למופת, מסור למשפחתו ודואג לשלומה ולכל מחסוריה. תמיד השתדל להיות בבית בקרב משפחתו והקפיד לחנך את בנותיו לפי הערכים שהחשיב יותר מכול: יושר, דרך-ארץ, צניעות, אהבת ארץ-ישראל ועם-ישראל.

מזמן לזמן היה יוצא לשירות-מילואים וכשהגיע לגיל פרישה מכוחות המילואים של צה"ל, ביקש להתנדב למשך-שירות נוסף, כי ידע מה מעטים הם טכנאי-צריח ביחידתו וכי הוא חיוני כבעל-מקצוע מעולה ומנוסה.

ביום ט' בכסלו תשל"ה (23.11.1974) נפטר מנחם בעת שירותו.

הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי שבחיפה.

השאיר אחריו אישה ושתי בנות.

משפחתו הנציחה את שמובבית-הכנסת 'יד לגיבור ישראל' בחיפה וכן תרמה להקמת פינת ישיבה במעון אקי"ם בחיפה, לזכרו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים