דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו של רנ''ג במילואים דוד קליין

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 03/12/2017

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2845


פרוייקט ''נגדים מספרים'' – סמ''ר פבל טומשביץ מאוגדה 252 מראיין את רנ''ג דוד קליין שפרש לאחר 28 שנים מצה''ל בשנת 2004. דוד החל את שירותו כמכונאי מג''ח ומרכבה סימן 1  וסיים כמכונאי מרכבה סימן 4.

פברואר 2017

פרוייקט ''נגדים מספרים'' מביא את סיפורו של חיל הטנ''א במרוצות השנים דרך עיניהם של נגדי החיל לדורותיהם. סיפור זה שזור עם התפתחותו של החיל דרך האתגרים המבצעיים היחודיים בהם עסקו נגדי החיל וביניהם רנ''ג דוד קליין.

רקע כללי

דוד קליין נולד ב- 20.12.1958 בתל אביב, למד באורט מקצועי (בית ליבוביץ'), בתיכון למד מקצוע מכונאות רכב ולאחר מכן התגייס לצה''ל. כיום גר בנתניה עם משפחתו, נשוי + 3 ילדים (שתי בנות ובן).

שירות הצבאי

דוד התגייס ב - 21.10.1976  עשה טירונות במחנה 80, ולאחר שסיים עבר לבה''ד 20 והתחיל את קורס היסוד שלו כמכונאי מג''ח ובנוסף לכך גם כמאחזק נגמ''ש. לאחר שסיים את הקורסים עבר ליחש''מ כמכונאי מג''ח שם שירת משנת 1977 – 1979.

מסלול השירות

  • שירות חובה - במשך שירות החובה שירת ביחידת היחש''מ כמכונאי מג''ח שם שירת משנת 1977 – 1979. הייחוד של יחידה זו הוא מתן תמיכה ל-2 חטיבות. בעייני דוד הייחודי לתפקידו היו היציאות לשטח הלחימה ועזרה ותמיכה תכנית ללוחמים השריונרים.בשנים אלה מפקדו שהיה לו לאבא הוא חי זכריה שבזמנו היה קחש''ר.
  • שירות קבע - לאחר שסיים את תפקיד החובה שלו בשנת 1979, דוד נכנס לשירות הקבע שלו למפעל מרכבה והתחיל לעבוד ביצור של המרכבות במחלקת האוטומוטיבי. בקבע התחיל כמכונאי מרכבה סימן 1.בין השנים 1976-2004 התחילו את פיתוח הדגמים של מרכבות 2-4.
  • פרישה לגמלאות -  דוד פרש מצה''ל בסופו של הפיתוח של מרכבה סימן 4. במהלך השנים דוד עבר להיות אחראי מחלקת תפ''י. הוא היה אחראי על הרבה פיתוחים שבהם היה נגמחו''נ, מרכבה, רכב ועוד הרבה. הפרויקט הגדול ביותר שעשה היה מרכבה סימן 2, הם ביצעו את כל התהליך של המיגון מבחינה מעשית, עבדו יום ולילה עם אזרחים עובדי צה''ל כדי שלוחמים יוכלו להיכנס לשטח לחימה במלחמת לבנון ה-2. בזכות מעשה זה קיבל את תעודת ההצטיינות מקחש''ר של אותם שנים (מיכאל דיין).   

אתגרים מרכזיים בתקופת השירות

לדוד היו הרבה אתגרים במהלך השירות אך לא התייאש ועדיין ביצע את התפקיד שלו כמו שצריך. אחד האתגרים שהיו לו, הוא שתי העליות מאתיופיה - מבצע משה ושלמה. דוד וחבריו עזרו וקיבלו את האתיופים הראשונים לארץ, עזרו להם מבחינת מזון ושתיה, אך לא סיפר זאת לאף אחד בגלל שהמבצעים היו סודיים בהתחלה ואף אחד לא ידע על כך, אפילו לא לאשתו.תהליך המעבר לקבע היה הדבר המשמעותי בחייו כי באותה תקופה בדיוק התחיל לבנות את משפחתו. הסיבה העיקרית ששכנעה אותו לעבור לקבע הייתה משפחתו, כי התפקיד שהציעו לו היה מאוד קרוב לבית.כמפקד לא היו לו חיילים מכיוון שעבד עם אזרחים עובדי צה''ל, אך היו תקופות שהוביל פרויקטים חשובים והיה צורך להסביר לאנשים את מטרות הפרויקט בשביל שיתאמצו ויתנו הכל בשביל תוצאות יותר גדולות, כמו הסבות של מרכבות במלחמת לבנון השנייה.

תרומת חיל הטנ''א לביטחון מדינת ישראל בתקופת שירותך

אחד הדברים החשובים והגדולים שהחייל נתן לו זו מקצועיות לחיים גם במסגרת הצבאית וגם באזרחות.

 

סיכום

דוד מציין ששירותו היה מעניין, אתגרי - במיוחד בעבודה לאחר שירות החובה, הפרויקטים שקיבל בתחום המרכבות, נגמשים, רכבים ועוד. במהלך השירות היו הרבה נפילות ועליות, דבר שעודד אותו היה תעודות המצטיין שקיבל במהלך השירות ושומר אותן עד היום.הצבא עזר לו להיות אדם יותר אחראי ויותר מסודר, דבר שעוזר לו באזרחות. הוא מאוד אהב את שירותו הצבאי ולא היה משנה דבר במה שעבר ובתרימתו למדינה.

סיכום הפרוייקטור

אהבתי לעשות את הפרויקט, ואני חושב שזה ממש יעזור לאנשים שיכנסו לקבע. דבר זה מאוד יתרום לנגדים החדשים, ללמוד מאנשים שעברו כל כך הרבה בחיים ושיקחו משהו קטן איתם בהמשך דרכם.

       

חיפוש מידע

כניסת חברים