דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

חטיבת עוז 89 (קומנדו) - כרטיס ביקור מערך הטנ"א בחטיבה

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 06/03/2022

תאריך האירוע: 2030-01-01

מספר צפיות: 1848


רקע

חטיבת עֹוז הידועה יותר בכינוי חטיבת הקומנדו, היא חטיבת חיל רגלים למבצעים מיוחדים שלזרוע היבשה בצה"ל. החטיבה מאגדת תחתיה שלוש יחידות קומנדו-יחידת מגלן,יחידת דובדבן ויחידת אגוז,  וכפופה לעוצבת האש)אוגדת האש(.

 

היסטוריה

על הקמת החטיבה החליט ב2015 -  הרמטכ"ל גדי איזנקוט, במסגרתתר"ש גדעון. עד הקמת החטיבה, זרוע היבשה הייתה הזרוע היחידה בצה"ל ללא מערך מבצעים מיוחדים אחוד, בניגוד לשלוש הזרועות האחרות של צה"ל:

בהקמת חטיבת הקומנדו כיחידת קומנדו של זרוע היבשה והוספתה ליחידות הקומנדו הזרועיות במפקדת העומק, צה"ל למעשה התאים את מבנהו למבנה האמריקאי בהפעלת כוחות מיוחדים על ידי השלמת מפקדת העומק שלמעשה מהווה את ה - SOCOM  הישראלי/

התהליך החל בדצמבר  2011    בהחלטה להקים את מפקדת העומק, מפקדה עצמאית שמכירה ומעדכנת את יכולותיהן של יחידות הקומנדו הזרועיות ותפקידה הוא תכנון, הפעלת הכוח והובלת מבצעים מיוחדים ורב- זרועיים ארוכי טווח במרחב המוגדר כעומק האסטרטגי של מדינות האויב שלישראל.

ב-6  ביולי2015  מינה הרמטכ"ל את אל"ם דוד זיני להקים את חטיבת הקומנדו. החטיבה הוקמה רשמית ב-27 בדצמבר 2015 וזיני נכנס לתפקידו כמפקדה.

יחידת מגלן

יחידת מגלן היא יחידת קומנדו בצה"ל, המתמחה בהשמדת מטרות איכות בעומק שדה הקרב וביצירת מודיעין . לוחמי היחידה נבחרים ממסיימי גיבוש סיירת מטכ"ל ושייטת 13 לאחר שעברו ראיון, ומן המתגייסים לחטיבת הצנחנים, העוברים גיבוש ממיין.

יחידת דובדבן

 יחידת "דובדבן"היא יחידת קומנדו ולוחמה בטרור המתמחה בלוחמה זעירה תחת הסוואה חלקית או מלאה, עיקר פעילותה של היחידה הם:איסוף מודיעין בשטח בנוי, ביצוע מעצרים מורכבים או סיכול ממוקד של מבוקשים ומחבלים)פעילי טרור(בלב שטחים עוינים תוך שימוש ביכולות מתקדמות ומסווגות, כאשר חלק מהפעילות נעשית בצורהמסוערבת, כלומר הלוחמים מחופשים לעוברי-אורח ערבים.

יחידת אגוז

יחידת אגוז היא יחידת קומנדו המתמחה בפעילות יבשתית מורכבת, ובמקור נועדה ללחום בטקטיקה שללוחמת גרילה כנגד ארגון חזבאללהברצועת הביטחון שבדרום לבנון. היא מתמחה בלחימה בכל תוואי: בשטח סבוך, בשדאות,הסוואה צבאית ועוד. ניסיונה הרב של היחידה בלחימה מול כוחות לא סדירים, במיוחד מול חיזבאללה בדרום לבנון, השפיע רבות על תורות הלחימה של חטיבות החי"ר והיחידות המיוחדות בצה"ל. היחידה היא יחידה ניידת, הפועלת בכל מקום.
לוחמי היחידה נבחרים מבין מסיימי גיבוש סיירת מטכ"ל ושייטת 13, ובודדים מגיעים דרך גיבוש גדס"רגולני.

יחידות חטיבתיות

יחידת רפואה חטיבתית (יר״א), יחידה לפיתוח טכנולוגי )יפת"ח ( ומפקדת החטיבה.

יחידות המילואים

יחידות המילואים של יחידות מגלן ודובדבן.

יחידות בעבר, יחידת רימון

יחידת רימון הייתה יחידה קומנדו המתמחה בלוחמת מדבר. היחידה פעלה הן בלחימה ברצועת עזה, הן בפעולות ביטחון שוטף לאורך גבול ישראל-מצרים, הן בפעולות בעומק הנגב והן בגזרת איו"שבתנאי מדבר, במטרה להילחם בהברחות לא חוקיות, בהן,אמצעי לחימה,סמים וחדירת מחבלים. היחידה הצטיינה במבצע צוק איתן וזכתה לצל"ש אלוף. מאז הקמתה באוגוסט  2010עד הקמת חטיבת הקומנדו בדצמבר2015,  פעלה היחידה במסגרת חטיבת גבעתי. בדצמבר 2015 הוכפפה לחטיבת עוז. ביוני 2018 נסגרה היחידה והפכה ביולי לפלגה המתמחה בין השאר בלוחמה מדברית ביחידת מגלן.

מבנה החטיבה 

 

מפקדי החטיבה

 

שם מלא

תקופת כהונה

הערות

אל"מ דוד זיני

2015 - 2017

מקים החטיבה ומפקדה הראשון. כיום מפקד עוצבת עידן

אל"מ אבי בלוט

2017 - 2018

כיום המזכיר הצבאי של ראש הממשלה

אל"מ קובי הלר

ספטמבר 2018 -אוגוסט 2021


 

אל"מ מני ליברטי

אוגוסט 2021 -

 

 

 

 

מבנה הטנ"א בחטיבה

 

קט"אי חטיבה 89 (קומנדו)

שם

תקופת כהונה

רס"ן א'

2015 עד יוני 2017

רס"ן י'

יוני 2017 עד מאי 2018

רס"ן ג'

אוגוסט 2018 עד אוגוסט 2020

רס"ן נ'

אוגוסט 2020 -

 

מנהלי עבודה - חטיבה 89 (קומנדו)

שם

תקופת כהונה

רס"ב א'

מאז קום החטיבה עד היום

 

סיפורי מורשת ואומץ מופלג של אנשי הטנ"א בחטיבה

חוויה אישיות מהשירות רנ"ג א'

תפקיד נוכחי: מנ"ע יחידת מגלן

זמן: שנת 2006, מלחמת לבנון השנייה.

שירות: מנ"ע יחידת מגלן

רקע: מלחמת לבנון השנייה שהחלה בשנת 2006, הייתה מלחמה אינטנסיבית שנמשכה כ-34 ימים. יחידת מגלן לחמה והשתתפה במבצע ואך ביצעה גם את מבצע "נערי החוף". אלי היה אז מנהל עבודה והשתתף גם הוא בלחימה.

הסיפור:

במלחמת לבנון השנייה השתתפה ולחמה יחידת "מגלן".מספר ימים לאחר פרוץ המלחמה שהו מספר כוחות של היחידה בשטח לבנון. לכוח נותרה תחמושת דלילה והאוכל והמים אזלו לגמרי. מעטפת היחידה ותומכי הלחימה היו במוצב "יערה".

ביחידה חשבו כיצד ניתן לתספק את הכוחות ואז עלה רעיון להשתמש ברכב מסוג "אביר מנהלה", שלו ארגז גדול יחסית שניתן למלא בו תחמושת ואספקה לכוחות בתוך לבנון. מבדיקה שהתבצעה במוצב התברר כי נהגי המפקדה המנהלתיים חוששים לבצע את המשימה ואינם יכולים לבצע נהיגה חשוכה ובטח שלא נהיגה בצירים שאינם מוכרים להם.

א' התנדב לנהוג על האביר שהיה עמוס בתחמושת רבה וכן קיטבגים מלאים שימורים וג'ריקנים עם מים. א', יחד עם קח"ש היחידה והמפ"מ נסעו בצורה חשוכה ללא ראות ואמצעי ראיית לילה עם הראש מחוץ לחלון על מנת לזהות היכן הם נוסעים בכדי לתספק את הכוחות בתוך שטח לבנון. באותה עת נפלו טילים רבים בשטח המדינה ועל הגבול וממש היה ניתן לראות נפילות בסמוך אליהם, היה חשש גדול שהם יפגעו.

סגן מפקד היחידה שהיה אז בחפיפת כניסתו לתפקיד, הודיע להם כי הם ממש חשופים לפגיעה ויש לבצע את התספוק בצורה המהירה ביותר. יש לציין כי מרוב המשקל שהיה בארגז האביר בקושי הצליח לעלות את העליות בשטח ולכן מהירות הרכב הייתה איטית ביותר.א' מספר: "בחסדי ה' לא נפגענו וביצענו 3 תיספוקים לכוחות וסייענו רבות להמשך רציף של הלחימה והלוחמים".

 

חוויה אישיות מהשירות רנ"ג ר'

תפקיד נוכחי: מנ"ע יחידת אגוז

זמן: 2007

שירות: בוחן רכב בגדוד 51 של גולני.

רקע: בשנת 2007, הייתי בוחן רכב בגדוד 51 של גולני.הגדוד היה בתעסוקה מבצעית בגזרת בנימין. היינו  אחראים על העיר הפלסטינית "רמאללה".

הסיפור: במהלך התעסוקה, לקראת הערב התקבל דיווח אודות חוליית מחבלים פלסטינית שביצעה פיגוע ירי באזור "חלמיש". הגדוד הוקפץ לאירוע, ואני מיד קפצתי יחד איתו על מנת לבצע חסימות צירים בכדי לנסות לתפוס את החוליה. קפצנו שלושה חיילים ממחלקת הרכב ואני ביחד עם ההאמר כתק"ל וכמובן עם ציוד לחימה ונשק. החוליה התחמקה ממספר מחסומים שנפרסו. לאחר זמן מה, קיבלתי דיווח שהחוליה נמצאת על הציר אותו אנחנו חוסמים עם הכתק"ל. מיד תדרכתי את הכוחות וכמובן גם את אנשי והיינו מוכנים לקראת תפיסת המחבלים. לאחר כחצי שעה, זיהיתי רכב חשוד נע לכיוון המחסום. הצלחתי לזהות שזהו הרכב החשוד בו המחבלים משתמשים. ביצעתי עם החיילים נוהל מעצר חשוד, דיווחתי ועיכבתי את הרכב עד להגעת שאר הכוחות. לבסוף התברר שזו באמת הייתה חוליית המחבלים. בזכות הערנות והדיווח השוטף, הצלחתי ביחד עם החיילים לעצור את חוליית המחבלים ובכך למנוע מהם לבצע עוד פיגועים כלפי אזרחי מדינת ישראל.

 

חוויה אישיות מהשירות רנ"ג ש'

תפקיד נוכחי: מנ"ע יחידת דובדבן

זמן: 26/08/2009

שירות: מנהל עבודה יחידת דובדבן

רקע: יחידת דובדבן מבצעת תעסוקה ותופסת כוננות בגזרת איו"ש. היחידה מופעלת לכל מיני פעילויות וסיכולים בגזרה.

הסיפור:

בתאריך 26/8/2009 ביצעה יחידת דובדבן פשיטה בכפר "עסירה אל שמלייה" בכדי ללכוד את המחבל מחמוד אבו הנודהמבצע נכשל ולכוחותינו 3 הרוגים מירי דו צדדי. לקראת סוף המבצע ולאחר מרדף רכוב שביצעו על מנת ללכוד סייענים, אחד מרכבי היחידה פגע בסלע וכתוצאה מכך, נשבר לו אגן השמן ,דבר שלא מאפשר המשך נסיעה של הרכב. באותו הזמן אני ומפל"ג הטנ"א היינו בחטמ"ר ואז הגיעה ההנחיה להיכנס פנימה ולחלץ את הרכב.  במקום היו הפס"דים מאוד משמעותיים ואף בוצע ירי לסירוגין. כמובן ללא היסוס מפל"ג הטנ"א ואני לקחנו רכב לא ממוגן ובעזרת ליווי אגמי נכנסנו פנימה תוך כדי שאנחנו חוטפים הפס"דים כבדים. ההגעה לרכב הייתה רצופת אירועים משמעותיים. האירוע המשמעותי מבניהם היה כאשר נחשפנו בדרך לאחד מחיילנו המתים כתוצאה מהירי הדו-צדדי. את הרכב גררנו בעזרת כבלי חילוץ בלבד, וכמעט ללא שליטה ברכב הנגרר. כמו כן, במהלך היציאה החוצה הכוח האג"מי שליווה אותנו נדרש לביצוע משימה מבצעית ולכן, את היציאה בחזרה לשטחי B עשינו לבד. האירוע היה משמעותי עבורי ולא יישכח לעולם.

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שמואל יורם ז

כניסת חברים