דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

פינוי סיני - אוגדה 252 עוזבת את סיני לבסיס חדש לאור הסכמי השלום עם מצריים

עבודתו של רס"ן רפאל קורנז המספרת את סיפורם של אנשי החימוש באוגדה 252 בפינוי סיני, העבודה מוצגת לראשונה באתר המורשת ובאינטרנט

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 01/01/2023

תאריך האירוע: 1982-04-19

מספר צפיות: 289


בדצמבר 78 החל תהליך השלום בין ישראל למצריים. תא"ל יוסי פלד מונה למפקד האוגדה בעיצומה של תקופה חגיגית -סאדאת שהה בישראל. המפקד הוטרד מהשפעת האווירה הציבורית השאננה, על ירידת המתח ביחידותיו ולכן נקט בשיטות רבות להעלאת רמת הכוננות ובשמירה על רמת מבצעיות גבוהה. בתקופה זו הייתה הקפדה בולטת במיוחד על כל נושא הסדר, הארגון והמשמעת. בהתאם להסכמי השלום נאלצה עוצבת סיני לעזוב את בסיס הקבע שלה שהיה במתחם סיני ולהתמקם מחדש על הגבול החדש של מדינת ישראל.

מימוש הנסיגה הצריך פעילות לוגיסטית מורכבת, וזו הוטלה על שכמה של האוגדה, אשר כמנהגה תמיד ביצעה את המוטל עליה ללא דופי. עוצבת סיני הוציאה אל הפועל את הנסיגה ההדרגתית מסיני ובסיומה בוצע טקס פינוי בראשות הרמטכ"ל . בתקופה זאת עברה מפקדת האוגדה ממקום מושבה ברפידים לקציעות אשר בנגב המערבי.

על שלט ללא הדר כתבו לוחמי עוצבת סיני את המילים הבאות:

"לא נסוגונו,ויתרנו למען השלום" סיני שלי שלך ושלנו- זה לא רק פיסת מדבר. רפידים, בלוזה, טסה, יעלק ואחרים- אינם רק שמות המופיעים על המפות. סיני אשר בה לחמנו, כאבנו, אהבנו וחלמנו. סיני אשר בה ידענו אושר ניצחון, כאב ועצב של אובדן רעים , אחים ובנים. סיני אשר בה תקענו דגל על פסגות ואמרנו: "שלנו לעולמים". סיני אשר בה ידענו סערות חול ושיטפונות סוחפי סלעים. סיני של שמש יוקדת, שקט של שקיעה ואושר של זריחה , סיני שהייתה בית שלנו במשך השנים. את כל זה אנחנו עוזבים ואיתנו אנו לוקחים את אשר קנינו וחווינו: איתנו אנו נושאים תקוות שלי, שלך ושלנו לאמונה שאין לה עוררין- באלו – אשר לא רק שחורות  רואים , באלו אשר גם בעלטה רואים כוכב זוהר בוהק באופק , באלו – אשר על ראשם תמיד זורחת השמש, באלו- אשר אמונה בליבם, אמונה בכוחם.

מערך האחזקה באוגדה השפיע רבות על תהליך פינוי סיני , תהליך שארך כארבעה חודשים ובו התבצע פינוי מדורג של כלל הצל"ם והציוד למחנה הקבע החדש הנבנה בקציעות. באותה תקופה היה למערך האחזקה שלוש משימות עיקריות במקביל : 

  1. האחת , בניית מערך אחזקה בקציעות , מיסוד התשתיות , קליטת הצל"ם , ציוד ואמצעי החימוש וטיפוח מתקני אחזקה לקראת הגעת הגוף העיקרי של מערך האחזקה באוגדה.
  2. משימה שנייה הייתה לאפשר את אימוני יחידות האוגדה בשטחי האימונים החדשים בקציעות (ע"מ לשמור על הכוננות והמוכנות לכל הפתעה שלא תבוא) תוך שמירה על רמת כשירות גבוהה של הרק"ם והצל"ם ביחידות המתאמנות וביצוע שגרת האחזקה.
  3. משימה שלישית – ביצוע תהליך פינוי סיני ע"פ תוכנית ומתן שירותי  אחזקה ופתרונות לכשלים טכניים במהלך ביצוע התקפלות היחידות ופינוי סיני בהדרגה.

"התוכנית הייתה פשוטה – להיבנות ולתת שירותי אחזקה , אך חשוב לזכור כי כל אותה עת היינו רגל בקרקע ורגל באוויר ". לקראת העזיבה הסופית נערך טקס לציון פינוי כלל כוחות צה"ל מסיני , הטקס נערך בראשות הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד. הטקס כלל נסיעה של כ- 80 טנקים , 90 נגמ"שים ו-11 תומ"תים , מערך החימוש נערך מבעוד מועד עם כיתות חימוש המתוגברים במצברים , כבלי הנעה ארוכים שהוכנו במיוחד לצורך כך וחשמלאים בכל מקצועות הרק"ם ע"מ לוודא כי כל הטנקים יניעו בדיוק באותה שנייה ושחלילה לא תיגרם תקלה בטקס , עקב בעיה חימושית. במהלך המסדר עצמו כלי הרק"ם נסעו במעגלים כמציינים סופה ואז הסתדרו בשיירה ארוכה לקראת העמסתם ע"ג מובילים והחזרתם לישראל.

הגש"ח נערך לפינוי סיני ,

סדנאות הגש"ח דילגו לקו הביניים בשנת 1980 ונפרסו בקציעות ועל הצירים מערבה במחנה "היוגוסלבי" , "אבו-עגילה" ו"קציימה". 

מאות סמיטריילרים ומשאיות עסקו בדילוג הגש"ח  לאזור הערבה , בבסיסו החדש. 

ב – 15.1.1982 נפרד הגש"ח מבסיסיו בקו הביניים ועבר לערבה ,

בתוך כך שינה הגש"ח את שמו מיחש"ם סיני ליחש"ם הערבה.

בנקודת זמן זו נפרדו דרכי האוגדה והגש"ח במתכונתו היחש"מית , ונבנה גש"ח נייד עבור אוגדה 252 ששהתה במחנה הקבע החדש בקציעות.

תמונות מהפינוי

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרטוש שלמה ז שוורץ אריה ז

כניסת חברים