דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אוגדה 252 - סיפור הקמת מערך החימוש בהקמת האוגדה בשנת 1968

סיפור מרתק על הקמת מערך החימוש שתוחקר ונכתב על ידי רס"ן רפאל קורנז

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 12/12/2022

תאריך האירוע: 1968-11-25

מספר צפיות: 399


אוגדה 252 הוקמה בתאריך 25.11.1968

הסיפור האגמ"י

במלחמת ששת הימים -1967- הכה צה"ל את כל אויביו מכת מחץ קטלנית. מכה זו גררה את מדינת ישראל וצה"ל לתחושת אופוריה ועליונות. מהר מאוד הסתבר שמלחמה זו לא תביא בעקבותיה רגיעה. המצב רק הולך ומחמיר.

בקו תעלת סואץ- הגבול הדרומי של מדינת ישראל חזרו ונשנו תקריות האש. תגובת צה"ל על תקריות אלה גררו תגובות נגד מן האויב המצרי והתעורר צורך לבצר ולחזק את הכוח היושב בסיני. צורך זה הביא להחלטה לאגד את כל הכוחות המשוריינים בסיני לאוגדה אחת – האוגדה הקבועה הסדירה הראשונה בצה"ל !!!

משה דיין שר הביטחון קבע כי על צה"ל להחזיק במרחבי סיני, חט' שריון שנייה בנוסף על הקיימת, ועד מהרה עלה הצורך להקים מפקדה על שתי החטיבות.המשימה הוטלה על כתפי האלוף במיל' אברהם אדן (ברן) , שגיבש סביבו צוות הקמה וניגש במרץ למלאכה. כך לראשונה בצה"ל , הוקמה עוצבת יסוד אוגדתית קבועה בשונה מהאוגדות המשימתיות, שפעלו במלחמת ששת הימים. מהלך ההקמה ארך כ- 5 חודשים ובו נוצקו היסודות לדמותן של אוגדות  השריון הצה"ליות כפי שהן מוכרות לנו בימינו.

מספרה של האוגדה ניתן לה על שם מייסדה האלוף ברן, אשר בגימטרייה שמו הוא 252 , כפי שמתאר מפקד האוגדה הראשון , האלוף אברהם אדן ברן. צה"ל החל בתהליך התבצרות, מפקדי האוגדה וחייליה נטלו חלק פעיל בתהליך זה: הם עסקו בבניית מעוזים במשימות אבטחה קשות וכמובן המשיכו בשגרת האימונים הקשה , אט אט התגבש על גבול תעלת סואץ קו רצף של מוצבים ישראלים להגנת הגבול. על האוגדה הוטלו מס' תפקידים:

  1.  בניין כוחה של האוגדה והנחת הדפוסים והיסודות לעוצבת היסוד.
  2. קיום שגרת לחימה ואימונים ברחבי חצי האי סיני.
  3. גיבוש תפיסת הגנה ותורת לחימה להגנה על מרחבי סיני.
  4. עבודת ביצורים אדירת מימדים שנודעה לימים כקו בר-לב.

האוגדה הייתה כפופה במישור המבצעי לפיקוד הדרום ובבניין הכוח כפופה הייתה האוגדה למפקדת גייסות השריון. לפיכך נקראה אוגדה  252 הלא היא עוצבת סיני, גם מפקדת הכוחות המשוריינים בסיני. סמלה של האוגדה ע"ב צבעי השריון טומן בחובו פרק היסטורי מרהיב במורשת צה"ל.

אגף החימוש בהקמת האוגדה

לאור הקמת האוגדה סוכם בדיונים כי האחריות על האחזקה תוטל על גייסות השריון ולא על פיקוד הדרום , לצורך זה הוקם גש"ח 784 ת"פ סדנה גייסית 650 בג'וליס בסיוע ישיר לכוחות המשוריינים בסיני. קח"ש האוגדה הראשון סא"ל שמואל רז ז"ל הקים מערך אחזקה אוגדתי ללא מודל. בכלל החטיבות באוגדה החדשה היו כוחות חימוש בדרג א' כאשר החט"פים היו מנוידים ע"ב זחל"מים ואילו המח"גים היו מנוידים ע"ב רכב רב-מינוע ונדרשה עבודה מקיפה למיפוי התשתיות והצרכים של כוחות החימוש בגזרה.

כל זאת תוך כדי הגדרת מדיניות לאחזקה בשילוב כוחות חימוש בדרג ב' (רק"ם , רכב , נשק , אופטיקה)  אשר נפרסו כשלוחות קדמיות של סדנה גייסית 650 ויחש"ם דרום ברפידים ונתנו אחזקה מרחבית לכלל יחידות אוגדה 252 ויחידות מטכ"ליות נוספות (נ"מ , הנדסה , חיל האוויר).

האלוף ברן מספר על בחירת מספרה של האוגדה

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים