דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

טקס התייחדות עם חללי חיל הטנ"א שנת - 2021

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 24/06/2021

תאריך האירוע: 2021-06-23

מספר צפיות: 867


786 חיילים נפלו בחיל החימוש מהקמת המדינה ועד יומנו.טקס התייחדות התקיים בתאריך 23/6/21 במרכז ההנצחה לחללי חיל החימוש(טנ"א)  בנתניה , בהשתתפות המשפחות השכולות, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג'מן, קצין הטכנולוגיה והאחזקה הראשי, תת אלוף אילן אליה, יו"ר עמותת החיל, אל"ם (במיל') אהרון מועלם, ראש היחידה להנצחת החייל, מר יעקב גבאי, יו"ר ארגון "יד לבנים" סניף חדרה, מר ציון בוסקילה, יו"ר אלמנות ויתומי צה"ל, הגברת תמי שלח, נציג ארגון נכי צה"ל, מר הרצל בוחניק, מ"מ ראש עיריית נתניה, מר אלי דלאל, ומפקדים רבים בעבר ובהווה.

סרט הטקס

 

נאום קצין טכנולוגיה ואחזקה ראשי תא"ל אילן איליה

משפחות יקרות,ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה- האלוף איציק תורג'מן, יושב ראש עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה- אלוף משנה במילואים אהרון מועלם מפקדי החיל בהווה ובעבר ,מכובדי כולם, מאז שהעיר נתניה אימצה אותנו לחיקה, מדי שנה, אנו מתקבצים במקום המיוחד הזה, תחת כיפת השמיים ואל מול הקיר, הספק דומם - ספק זועק. ועל הקיר - חרוטים שבע מאות שמונים ושישה שמות. כל אחד עולם ומלואו.

מכל רחבי הארץ, אנו מתקבצים אט אט, כל אחד ודרכו, כל אחד וכאבו, לשעה של זיכרון משותף. השנה שחלפה הייתה שונה. הדברים המובנים מאליהם - הפכו בלתי אפשריים. הריחוק החברתי, הסגר והמסכות על הפנים - הרחיקו אותנו האחד מהשני ומכל מציאות שהכרנו. השנה, אנו שבים בהתכנסות הפיזית, ויודעים להעריך מחדש את כוחו של ה"ביחד", את עוצמתו של חיבוק, ואת התקווה שבחיוך, שאינו מוסתר עוד תחת מסכה. אתוודה ואומר, שתמיד, בטקסי הזיכרון, אנו מעט נבוכים אל מול צערכן, משפחות יקרות. הרי ברור לנו, שאין לזיכרון יום, או מועד, או שעה והוא נוכח וצרוב כל הזמן.

יחד עם זאת, אני מאמין כי עצם היותנו יחד כולנו כאן היום, מתוך געגוע, אהבה, והערכה על תרומתם של הנופלים לחוסנו של החיל, היא שנותנת לנו את הכוח להמשיך לפעול. אני גאה ומוקיר על הזכות שניתנה בידי לפקד על חיל עצמתי, איתן, שבעתות חירום כמו גם בשגרה, שם כנר לרגליו את המשפחות השכולות ומורשתם של הנופלים. השנה הטקס הינו בסימן האחווה הישראלית. באחווה הישראלית יש כח והוא מתגלה בכל עוצמתו, דווקא ברגעי משבר. כך, במחויבות הדדית חילי צה"ל חילקו מזון לבתים ערב הקורונה, משפחות התנדבו לארח משפחות מקו העימות במבצע "שומר החומות" , והתגייסות אדירה מתרחשת אל מול מצוקות חברתיות יום - יום, שעה שעה. אחווה מיוחדת זו באה לידי ביטוי גם כאשר אנו פושטים את המדים. רבים מאנשינו ממשיכים לפעול למענכם, בני המשפחות השכולות במסגרת העמותה החילית הנפלאה והעומד בראשה, ידידי אלוף משנה במילואים אהרון מועלם.

בערב זה שזורה אותה אחווה. אנו ערבים לכן משפחות יקרות. ערבים ומחויבים לכן. לחבק בשמחות וברגעי הכאב, מאז היום בו נפרדתם מהיקר לכם מכל...ולתמיד.אנו נאחזים במורשת ומתעקשים לספר את הסיפור שוב ושוב, משנה לשנה. הדור הצעיר, עתידינו, מביט ומקשיב. ומסיפורי החיים הללו, כמו גם מאבני הדרך האחרות שמעצבות מדינה, הם עשויים לשאוב השראה וכח. קהל נכבד. עת חזרנו אל השגרה המבורכת אוספים את עצמנו אל מול טלטלות המגיפה, מצאנו את עצמנו מאותגרים מחדש, במבצע "שומר החומות". צה"ל עושה לילות כימים על מנת להביא לביטחון ולשלווה, מתוך עוצמה ואל מול משימות משתנות נוכחיות ועתידיות. השקט והשלווה, כמו גם הביטחון הם שבריריים ורגישים, אך לא נפסיק לפעול למען השגתם עבור מדינת ישראל. דמי מעל במה זו, אני מבקש לחזק אתכן משפחות יקרות ולהבטיח, כי לעולם לא תצעדנה לבד כשמשא השכול על כתפכן. אני מבקש לאחל החלמה לפצועים בגוף ובנפש ומקווה שיזכו במזור ובריאות במהרה. אתן המשפחות והנופלים כולם נצורים בליבנו תמיד, כפי שאמר זאת דוד בן גוריון:

"לא ביער עצים שניטע,

ולא במצבות אבנים שניבנה,

יחקק וישמר זכר הנופלים...

אלא בלב העם ... בלב כל ישראל,

בדורנו ועד סוף כל הדורות,

יחיה זכר הגבורה והתפארת

של הגיבורים אשר העזו ויכלו"

יהי זכר הנופלים ברוך.

 

נאום יו"ר עמותת חיל הטנ"א (חימוש) בעצרת

 

 ראשונים בליבנו בני המשפחות השכולות , משפחת חיל הטכנולוגיה והאחזקה, חיל החימוש.

מכובדי כולם

בשנה החולפת נבצר מאתנו להיפגש אך הנשמה והלב היו כאן במקום הזה בו חקוקים שמות יקירנו האמיצים והטהורים שנפלו בעת שירותם הצבאי.היום שבנו אל המסורת שבה אנו ניצבים בחרדת קודש, כבוד והערצה אל מול כותל השמות של יקירנו ובטוחני כי ברגע זה מתקיים בהם הפסוק " אבן מקיר תזעק " קול דממה דקה החודר ללבבות. לא מכבר קראנו את פרשת "קורח" שמעבר למחלוקת שהמניע הוא כבוד ושררה ,מלמדים אותנו חז"ל שממחלוקת לא יצא דבר טוב . ולראיה כשיעקב אבינו ברח מפני עשו ,הגיע לבית אל ולן שם, כל אבן ביקשה בתקיפות:  " עלי הצדיק יניח את ראשו".

 בורא עולם לא רצה לקפח אף אבן ועשה מכולן אבן אחת. שאלו חז"ל אם כבר עשה הבורא אבן אחת מראשותיו מדוע לא עשה כרית נוחה. השיבו חז"ל שממחלוקת אפילו של אבנים דוממות לא יצא דבר טוב.השנה החולפת הייתה קשה במיוחד ,מחלוקות, אתגרים והפתעות רבות  בעולם בכלל ועל אזרחי ישראל בפרט.ידענו מגפה וחולי , נאבקנו בקשיי הכלכלה , ידענו אבטלה , ידענו לחימה וידענו אומץ וגבורה בקרב העורף וחיילי צה"ל.חווינו מילים רבות, מילים חוצות , מילים חדות , מילים פוצעות, מילים לאין תקווה , אך סירבנו בעקשנות להיכנע ואותן המילים הקשות התפזרו בעזרת מילים פשוטות של אור , עידוד, חיבה וידידות בין איש לרעהו.

בחרתי לצטט את דברי נשיא מצרים אנואר סאדאת מעל בימת הכנסת - " גבירותי ורבותי ,בחייהם של אומות ועמים יש רגעים שבהם מוטל על כל אלה אשר ניחנו בתבונה ובראייה נכונה ונוקבת של הדברים לראות את אשר מעבר לעבר, עם כל הסיבוכים והמשקעים וזאת למען זינוק נועז לקראת אופקים חדשים.  אלה הנושאים כמונו אותה אחריות המוטלת על הכתפיים הם הם הראשונים שצריכים לאזור עוז כדי להחליט את ההחלטות הגורליות התואמות את הסיטואציה. על כולנו להתעלות מעל לכל התופעות של פנאטיות, מעל לאשליה עצמית, מעל לתאוריות ישנות ונושנות של עליונות, והדבר החשוב ביותר שאל נישכח לעולם כי רק אלוהים מחוסן מפני כל שגיאה ורבב".  סוף ציטוט , אחי ורעי ,היום יותר מתמיד חשוב בד בבד עם הזיכרון לחזק את תחושת הגאווה הלאומית , את החוסן הנפשי , את הישגיה של מדינת ישראל ומעל לכל את חשיבות האחדות ,האחווה והרעות. ובנימה של תקווה אבקש לציין את המפעל הגדול שהעמותה עמלה בעבורו חודשים רבים וישמש את הדורות הבאים – הקמת מוזיאון המורשת של חיל הטכנולוגיה והאחזקה, חיל החימוש, שיבטא את המטרות הנעלות של הנצחה ומורשת. מי ייתן ונשלים את הבית לתפארת ונזכה כולנו לחונכו במהרה. 

אסיים בחיבוק חם ואוהב.

העמותה תמשיך לטפח את הקשר עם המשפחות ואת מורשת הנופלים.

יהי זכרם ברוך ותהי נשמתם צרורה בצרור החיים.

 

תמונות ראשוניות מהטקס

חיפוש מידע

כניסת חברים