דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של גדוד שירותי חימוש 690 בשנים: ‏1974-2000‏

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 14/03/2015

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2856


הכתבה נכתבה על ידי אל''מ אורי מימון

הגש"ח נסגר בשנת 2000 בשל סגירת אוגדה מספר 370

צוות ההקמה של הגדוד התכנס בקיץ 1974 בבית החייל התל אביב מפקד האוגדה דאז תא"ל משה בר כוכבא, צביקה דהב מפקד האגד,וזכריה חלפין המג"ד המ"פ הראשון עמנואל עמיבר ועוד מספר קצינים, שהוו את המסגרת הראשונית להקמת הגדוד. בדצמבר 74 כבר בוצעו השתלמויות מקצועיות בסדנא 650 בג'וליס כאשר פלוגות החימוש הורכבו:

  • מפלק"ד טירן בפיקוד אהרון רוזן
  • פלק"ד שרמן בפיקודו של עמנואל עמיבר
  • פלק"ד ארטילריה בפיקודו של מנחם קלנר
  • פלק"ד חי"ר ופלב"ס
  • סמג"ד יוסקה הררי, קצין חלפים, יוז'י, קמב"צ זאב צם, ק.קשר שלמה רוזנפלד, קש"ל צביקה דוביצקי, ד"ר אדריאן אלנבוגן ורס"ר הגדוד מוטי חזות  גש"ח 690 יצא לדרך.

סא"ל זכריה חלפין (לרבות הימים אל"מ) מקצוען מוותיקי חיל החימוש לא מתרגש מטנקי השרמן שהכיר מימיהם הראשונים בצה"ל ו/או טנקי הטירן (T54) שנפלו שלל והוסבו לצה"ל ,מרכיב את כח האדם והופך קבוצת חיילים וקצינים למסגרת גדודית. הגדוד הוקם לתת מענה חימושי לאוגדה 194 לרבות הימים 370.הימ"ח הראשון היה במחנה רמלה, והרכב אוחסן בהנגר הגדול של המטוסים.הגדוד השתתף כבר בתרגיל השלדי הראשון של האוגדה בבקעה בפיקודו של פדלה,שהשתבש והפך לתרגיל חילוץ אחד גדול עקב השטפונות שפקדו את האזור.  אימון המסגרות הראשון נערך בשנת 1975 , אימון פרט, לכל החיילים המוסבים.  האוגדה החלה לקלוט את טנקי המג"ח ויקי אנוך התמנה כמ"פ א' ואברהם קומורוב כמ"פ ב' היו המ"פים הראשונים בקליטת טנקי המג"ח באוגדה. בשנותיו הראשונות קלט הגדוד לשורותיו יוצאי חיל אויר, שהתאקלמו עד מהרה לתנאים  הקשים של שירות בצבא בתנאי שדה. המקצועיות בצד הרעות החברות והלכידות היו עמוד האש במשך שנים בגש"ח.

אימון ההקמה נערך בגבעון ביולי 1976 במשך כשבוע ימים כל פלוגה התאמנה בנפרד על הצירים בואך לבקעה , ציר גבעון, הקרנטל, יריחו, האימון הקיף את כל מקצועות השטח, חיילות, ניווטים, עזרה ראשונה, קשר ומטווחים. שרגא קמין מוותיקי הגדוד מספר "החברה מחיל האוויר ירדו מהרכבים בשדה הפתוח והשאלה הראשונה שלהם היתה "תגידו איפה הסופר מיסטרים?" ואיפה חדרי המגורים? " מה זה איפה ישנים פה?" הגדוד קיבל מחנה קבע ועבר למחנה בילו ושם התמקם במסגרת אגד תחזוקה 836. הגדוד החל לבצע תעסוקות חימוש בסדנאות חיל חימוש, 638,650,652 והחל להוות חלק ממערך החימוש של פיקוד מרכז. תקופת חלפין מגיע לסיומה כאשר תקופתו מאופיינת כתקופת הקמת הגדוד וביסוסו כגדוד שרותי חימוש מהראשונים שהוקמו לאחר מלחמת יום כיפור.

בשנת 1977 הגיע לגדוד המג"ד השני סא"ל עידו שפלר (לימים אל"מ) ג'ינגי אמיתי, אשר נשא על כתפיו את מעמסת הגדוד במקביל לתפקידו בצבא הקבע. עידו מוביל את הגדוד לתרגיל בבקעה שהחל במשואה בחום גדול ומשם צפונה. הגש"ח ממשיך בתרגילים, בתקועה ובהרודיון (אמנון ליפקין מפקד האוגדה) תרגיל אחרון בסיני, תרגיל אוגדתי לרמה"ג, ותרגיל בצאלים עם דורון רובין כמפקד האוגדה.

עידו מגדיל את שורות החיילים והקצינים ומייבא פקודים מיחידות האוגדה ו"מגניב" לשורות הגדוד את אורי מימון שהיה תחת פיקודו עוד במלחמת יום כיפור וממנה אותו כמ"פ ג'. חבורת המ"פים הוותיקה אברהם קומורוב האגדתי,אבי גבריאלי,יקי אנוך, עמנואל עמיבר, וותיק המפקדים מקבלת את הרכש החדש אורי מימון הקח"ש הצעיר מצטרף לחבורת המ"פים הוותיקה, ויקי עובר לפיקוד דרום.מלחמת של"ג בפתח האגד הארטילרי עולה צפונה לג'וניה ואחריו פלק"ד הארטילריה בפיקוד אבי גבריאלי יוצאת לג'וניה בלבנון, אבי הגבר שבחבורה לא עוצר באדום, אין לא מעצורים, ומפעיל את כל סביבת "ביירות" כמוסכי שרות ותקרים לאוגדה, סיפורי התעסוקה הזו עוד יסופרו שנים רבות.

השנים עוברות, תרגיל רכב ברזל הגדול יוצא לדרך והגש"ח מתעקש ומקבל את ביצוע אחזקת האמת בתרגיל כולו, הקץ לאחזקה באמצעות סדנאות ח"יח הסיסמא "אנחנו נושאים את עצמנו" ואכן הפלק"דים יוצאים לתרגיל אוגדתי ומבצעים אחזקת אמת.תקופתו של עדו התאפיינה בהסבת הגדוד מקצועית לתמיכה במערך המג"ח באוגדה, ועיצוב הגדוד כיחידת חימוש מקצועית המסוגלת לעמוד בכל משימה נדרשת.

בשנת 1986 עידו מסיים את תפקידו מעביר את הפיקוד על הגדוד לאורי מימון צעיר המ"פים והמג"ד הצעיר בחיל החימוש, אורי מצעיד את הגדוד לתרגיל רחב היקפים ממרחבי הבקעה בואכה ישובי השומרון, מקים חמ"ל לתפארת בפיקודו של נתי (נתן בן נתן) הקמב"צ.

אורי פותח מחסנים ומבצע "ניסוי כלים" , מתגבר ומשלים כ"א ולא מאמין לסיפורים, מבצע תרגולת העמסה בימ"ח לבדוק ולוודא שיש יכולת קיבולת במשאיות,בהזדמנות חגיגית גם עושים הצגה צה"לית ליכולת העמסה של גש"ח. חבורת המ"פ מתחלפת, את המ"פים הוותיקים מחליפים דור ההמשך, אבי יניב, אברהם זילכה, זאב סובלמן, אורי מביא את רמי יקולב מפיקוד דרום כמ"פ א' במקום אברהם זילכה.תקופתו של אורי כמג"ד מתאפיינת כ"קפיצה טכנולוגית" זחלמים מוחלפים בזחל"דים, משאיות ריאו 2.5 מוחלפות ב 5 טון, מדגמים את הרכבים כרכבים יעודיים, חמ"ל הגדוד מקבל הסבה יסודית כרכב חמ"ל אמיתי, ומשלימים את החסר בכ"א, וסוף סוף גם נכתב פק"ל גדודי לתפארת שמועתק ע"י הצבא כולו.  בספטמבר 1993 אורי מסיים תפקידו ורמי יקולב מקבל את הפיקוד על הגדוד.

רמי מצעיר את הגדוד המזדקן וחורש תלמים חדשים ובפרט בכל הקשור לחיפוש בנרות אחרי בעלי מקצוע לגדוד והכשרתם. רגע לפני פרוק הגדוד אבי יניב בכיר המ"פ מקבל את הפיקוד על הגדוד, חבורת המ"פים האחרונה, דב ורנר, רפי ויניצר, שרגא קמין, זאב שורק וירון רשף וללא ידיעה מוקדמת מנצח אבי על מלאכת פירוק הגדוד.בשנת 1999 נפלה ההחלטה בצה"ל ואוגדה 370 מתפרקת , הגש"ח נכנס לתהליך הפרוק,ואכה שנת 2000 נפרד הגדוד מחייליו ומפקדיו לדורותיהם בטקס רחב היקפים בלטרון ומעביר את הדור הצעיר כמסגרות לשרות המשכי לגש"חים אחרים בצבא.מורשת גש"ח 690 המשיכה עוד שנים רבות עם היחידות שהועברו.

במשך שנות קיומו של הגדוד בלטה תרומת חיילי ומפקדי הגדוד בתחומים הבאים:

  • תעסוקות ביחש"מים – תרומה משמעותית בימי מילואים ואחוזי גיוס גבוהים שאפשרו את ביצוע תוכנית התחזוקה של חיל החימוש. התעסוקות שימרו את הידע המקצועי של החיילים.
  • אימונים – למרות תדירות האימונים הנמוכה בוצעה הכנה לכל אימון כדי לאפשר רמת כשירות גבוהה.

תחזוקת הימ"ח – חלק גדול מתחזוקת הימ"ח (כולל רכב/צל"מ,ח/ח) בוצעה ע"י אנשי הגדוד, הגדוד היה שוטף מלא לתחזוקת הימ"ח הן בהייבט הציוד האישי והן בהייבט הציוד החימושי, מפקדי הגדוד וחייליו היו באים בהתנדבות לבדיקה והכנת הגדוד לכשרות למלחמה.

  • אחזקת אמת – בכל תרגיל חטיבתי/אוגדתי שותפנו בביצוע אחזקת אמת. זה למעשה היה אימון מצוין לאנשי הגדוד.
  • קשר טוב של כל מפקדת פלוגה עם החטיבה המתוחזקת.

גדוד החימוש 690 היה דוגמא ומופת לכל הצבא ולחיל החימוש בפרט.משורותיו גדלו שדרת פיקוד נפלאה לצבא כולו, הגדוד היה מכונת ייצור של מפקדים בצה"ל, המג"ד הראשון אל"מ חלפין בתפקיד קבע בחיל החימוש, אל"מ עידו שפלר  התמנה כמפקד אגד התחזוקה באוגדה, אל"מ יקי אנוך לימים מפקד אגד תחזוקה בפקוד דרום, ואל"מ אורי מימון המפקד האחרון של אגד התחזוקה באוגדה.

תמונות מהאלבום של אורי מימון

 

 

צפה באלבום - גש''ח 690

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים