דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של אל"מ מיל' מאיר בשן מפקד יחש"מ 674

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 12/01/2013

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2497


מאיר בשן התמנה למפקד היחש"מ בשנת 1975.

מינויו למפקד היחש"מ היה המשך טבעי לתפקידו הקודם-סמג"ד היחש"מ.בין השנים 1969-1970 שימש מאיר כמ"פ בגש"ח.בשנת 1973 התמנה לסמג"ד ועם פרישתו של יצחק רווה התמנה למפקד היחש"מ.

עם כניסתו לתפקיד היו פרושות הפלוגות כלהלן:

א.    מפקדת הגדוד ברפידים.

ב.     שלוש פלוגות ברפידים ( כולל פלוגת גנרטורים).

ג.      פלוגה אחת בבלוזה.

ד.     פלוגה אחת בטסה.

עם מינויו למפקד היחש"מ נדרש המג"ד החדש להתמודד עם מספר נושאים.אוגדת סיני,שנפגעה קשות במהלך מלחמת יום הכיפורים,טרם הספיקה להשתקם.רמת הכוננות של האוגדה ויכולתה המבצעית ירדו.לטנקים לרכב ולשאר הציוד של האוגדה נדרש טיפול מקיף ומיידי.

מיד עם כניסתו לתפקיד,הכין המג"ד תכנית עבודה,ששמה לה למטרה לתקן את הצל"מ ושאר הציוד של האוגדה,במהירות האפשרית.עם השלמתה של התכנית נקבעה שיטת אחזקה קבועה ומסודרת ובוצעו טיפולים וביקורות שוטפות,וזאת בתנאי מדבר קשים.

בעיה נוספת,שבה נתקל היש"מ היתה ארגון הימ"ח ביחש"מ לשעת מלחמה.במהלך מלחמת יום הכיפורים נתגלה כי ללא ארגון יעיל ונכון של מחסני החרום עלול להיגרם בשעת חרום מחסור בציוד וחלפים. חיילי היחש"מ שיפצו את מחסני החלפים, דאגו לרשום באופן מסודר את כמות החלפים ולהזמין את הציוד החסר ,היחש"מ בשעת חרום הוציאו מקרבו גש"ח נייד הכולל חמש פלוגות ומפקדת גדוד וזאת תוך שעתיים.

עם השלמת ביצועם של הסדרי הביניים בין מצרים וישראל נאלץ היחש"מ לפנות את מתחמיו בבלוזה ובטסה. הפלוגות עברו בצורה מאורגנת ומסודרת .עוד לפני פינוי הפלוגות הוקמו סדנאות חלופיות .במקום הסדנה בבלוזה הוקמה סדנה בנחל ים ובמקום הסדנה בטסה הוקמה סדנה בכביש רפידים - טסה. עם הגעתה של פלוגה בבלוזה לבסיסה החדש, נערך בבלוזה קומזיץ שבו נטלו חלק כל חיילי היחש"מ, מספר מאיר:

"זה היה מעמד מאד מרגש באותו לילה, כאשר העלינו זכרונות מסדנאות טסה ובלוזה, רבים מהחיילים והמפקדים פרצו בבכי " החיילים נקשרו לסיני אבל וויתרו למען השלום עם המצרים.

נוסף על משימותיו השוטפות ,נדרש היחש"מ לענות על צרכי צה"ל המיוחדים לתקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים. עפ"י הסדרי הביניים בין ישראל ומצרים, הוטל על ישראל לפנות שדות מוקשים בסיני. בשיתוף עם חיל ההנדסה פיתח היחש"מ עגלות מיוחדות לפינוי מוקשים ואלה סייעו לביצוע המשימה.

עפ"י הסדרי הביניים ,הוטל על מדינת ישראל לסמן קו גבול חדש בין ישראל ומצרים באמצעות חביות צבועות אדום-לבן. היחש"מ נרתם למשימה ,ובצעה כהרגלו ביעילות ובזריזות.הביצוע הוטל על פלוגת הרק"מ בפיקודו של יצחק וויניק ובמשך חודשיים הפלוגה הייתה מלאה במאות חביות וכמובן טנקים.

בשנת 1976 נערך תרגיל אוגדתי בהיקף מלא, בו השתתף היחש"מ, תיפקודו של היחש"מ בתרגיל זכה להערכה רבה.

על אף עומס העבודה בוצעו ביחש"מ פעולות חינוך מגוונות. בכל שבוע יצא לאור עתון יחש"מי אשר נכתב ע"י אילן שחורי, כיום חבר מערכת עתון "הארץ". מדי מספר שבועות נערכו "קומזיצים" פלוגתיים,ימי ספורט יחידתיים וטיולים בכל רחבי הארץ.

עפ"י בקשת מספר חיילים ביחש"מ הוקם ביחש"מ בית כנסת אשר שירת גם את שאר היחידות צה"ל באזור.(החיילים וויתרו על חדרי מגורים למען בית הכנסת) 

בשנת 1976 סיים מאיר בשן את תפקידו ובמקומו התמנה סא"ל משה כהן.

עיקרי פעילות היחידה בתקופה זו

  • שיקום אוגדת סיני לאחר מלחמת יום הכיפורים
  • ארגון הגש"ח הנייד למחלמה במסגרת היחש"מ
  • דילוג סדנת טסה לרפא"ל וסדנת באלוזה לנחל ים
  • סיוע לוגיסטי בביצוע הסדרי הביניים עם מצרים והכנת מתקנים לסימון הגבולות החדשים,בניית אמצעים לפינוי מוקשים , גדרות ומכשולים שונים.
  • ביצוע מאסיבי של טיפולי ב' יזומים בגדודי הטנקים
  • השתתפות גש"ח נייד 784 בתרגיל אוגדתי בסד"כ מלא

 

ראיון עם מפקד הגש"ח שנערך בשנת  2003

מפקדים חיילים חיילות ואזרחים עובדי צה"ל
כל חיילי היחש"מ / גש"ח עבדו יומן וליל למען השגת מטרות אלו. לא הסתכלו על תלוש המשכורת , הקרבנו חיי משפחה וויתרנו על חי שגרת היום יום שחווה כל אזרח למען ביטחון ישראל והשגת השלום עם המצרים. הובילו תקופה זו ניסים בן עזרא (יאסו) רס"ן אלי בן מנחם ז"ל , רן יצחק וינק, סרן רפי פרידמן , סרן דוד אגיב , סגן אלי בולסקי, סרן שבתאי פרצן ז"ל , סרן מנחם נרקיס , סגן ישראל זלינגר ז"ל , סגן דני קירמאייר , סגן שמעון אבינרי , רס"ר בוריס ינאי.סגן אשר , רס"ר יאבו חיים , וכמובן כל הנגדים והחיילות החיילים ואזרחים עובדי צה"ל. חתיכת היסטוריה שחייבים להזכירה.

כנס מפקדי גש"ח 784 התקיים בבה"ד 20 בשנת 2003

בהובלתו של אל"מ מאיר בשן שהיה מפקד הגש"ח בשנים 1975-1977. 

בעמוד זה מוצגים סרטים שבהם מספרים מפקדי , מפקדי הפלוגות וקציני המטה על יחש"מ 674

חלק ראשון


חלק שני

חלק שלישי

חלק רביעי


חלק חמישי


חלק שישי


חלק שביעי


חלק שמיני


חלק תשיעי


חלק עשירי

  


 


 


חלק אחרון

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים