דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור השרות של סרן ראובן אופיר (אופנהיים) שכיום הינו בן שמונים

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 27/01/2022

תאריך האירוע: 2022-01-27

מספר צפיות: 784


יליד כפר סבא 1941, למשפחת אופנהיים . (לאבא היה משק עופות, ומדגריה). כבר מילדותי נמשכתי לדברים הטכניים. וכמובן חיפשתי את בית הספר המקצועי הטוב ביותר בסביבה, וזה היה בזמנו אורט בנתניה . למדתי שם אגרו מכניקה 4 שנים.

באוגוסט 1959 התגייסתי לצה"ל, ובתור בוגר אורט, כבר הייתי רשום לקורס מכונאי טנקים בבה"ד 20 . סיימנו את הקורס בתחילת מרץ 1960.  היינו מאד מלוכדים.  הרבה בזכותו של החניך התורן של הקורס - חיים אנג'ל מכפר ויתקין. הוא גם דאג שנשמור על קשר עד היום.  ואפילו שכבר אחדים מהקורס נקראו לישיבה של מעלה, אנחנו שנשארנו, נמצאים בקשר עד היום - בעיקר בזכות פועלו של חיים אנג'ל .

קורס שרמן - אוקטובר 1959 - בבה"ד 20

הקורס אורגן יפה, וברמה גבוהה. אנו הבנו טוב את החומר (אחרי הקורס גם יצאתי ונבחנתי בהצלחה שלב 8 , בסדנא גייסית  650 בג'וליס.  ווגנר היה אז ראש המנועיה ).   

עומדים מימין : המד"ר - ר"סן יניב, , שבתאי קירשנבאום, אמנון פרי, דידי פלנר, אמציה נבות, יאיר כץ, אריה אפל, ראובן )אופנהיים( אופיר, חיים וינטרגרין, אמנון צפתי, אורי אילן- מקורס AMX , גדעון גרוס, חיים )אנג'ל( עין-גל, יוסי שוורץ, איציק ינאי, אבי גבריאלי, שלי ג'ר, , יושבים מימין: דני פרידמן, אורי להב, זורח שדה )טיטלבאום( , שמעון סלע ,( נקרא לישיבה של מעלה  ב 2018 ), איציק אנקורי.

ישנו כל החורף באוהלים ההודים הגדולים , בבה"ד 20 ( לא זוכר שהיה לי קר ). ראו פרטים נוספים על  הנושא הזה בחוברת ששלחתי לאורי מילשטיין, והמצ"ב . לאחר סיום קורס מכונאי השרמן, הוצבתי כמדריך בפנימייה הצבאית של  חיל חימוש, היא שכנה במבנים מדרום לבסיס .

 זה אני בשנת 1960 צועד כסמל המחלקה, עם חניכי הפנימיה, על מגרש המסדרים של בה"ד  20. כנראה שלא היו מרוצים ממני בפנימייה ( בעיקר רס"ר הפנימיה,  רס"ר  שלג ), והודיעו לי מהיום למחר, תתייצב במפקדת גייסות השריון - בקסטינה. כשהגעתי לשם, נמסר לי : אתה מוצב בגדוד  52 ,( שרמנים  50M   ו 1M ),  בחצור. שם קיבל אותי קצין הסדנא סג"ם  יוסי מזרחי . מאד מצאתי חן בעיניו, והוא מינה אותי להיות " סמל  הסדנא " , למרות שהייתי עדיין טוראי . וכמובן ( ללא שידעתי על כך ),  הוא המליץ עלי לדרגת טרש. באותו הזמן, המח"ט היה אברהם אדן,  המג"ד  אברהם (אלברט) מנדלר, מ"פ המפקדה היה  רס"ן  אפטיקר .   עבדנו יפה, גם בשטחי האימונים מדרום לרביבים . 

הזמן עבר, וקצין הסדנא סג"ם יוסי מזרחי סיים את שירותו הצבאי ( היה אחרי זה , מורה לנהיגה ברמת גן ).  הגיע קצין חימוש חדש, הסגן ג'ינח עמי - מחדרה . הוא לא סבל אותי כבר מההתחלה. הוא גם סילק את ההמלצה שלי לטרש, שכתב  סג"מ יוסי מזרחי. הוא עשה לי צרות צרורות, כך שהייתי חייב לעזוב את הגדוד . אז-  היו רק שתי ברירות :  על אלונקה או לקורס . אני בחרתי באפשרות השנייה . ( אבל  עמי לא ישלח אותי לשום קורס ).  אז נסעתי ביוזמתי לתל השומר, נכנסתי למכ"א  14  ( זו השולטת על  חי"ח ), ודיברתי איתם, שאני כבר רוצה ללכת לקורס הקצינים. ( בזמנו כבר עברתי מבדקים, וסירבתי ללכת  לקורס ).  ואכן, נשלחתי לקורס קצינים . בזמנו בה"ד 1 , היה בכפר סירקין.  טקס הסיום של הקורס היה במאי  1961.  נהוג שהרמטכ"ל הוא  זה שמקבל  את מסדר הסיום, וסורק את השורות. מאד התרגזנו שרב אלוף  צבי צור. מאד עסוק,  והוא שלח את סגנו - יצחק רבין . ( לנו ב 1961 - רבין  לא היה מוכר ).  אני החלטתי להביע את מחאתי לזה שהוא הגיע במקום הרמטכ"ל, בכך  שאני " מרפה מההזדקפות שלי " ברגע והוא יחלוף על פני.   וכך תפס אותנו הצלם .    

ההשלמה המיקצועית של הקורס הייתה בבה"ד 20 .  מפקד הקורס היה הסרן מאיר  ניצן . ( אתי במחזור היו גם מאיר בשן ( בוטושנסקי ), שלמד  איתי באורט נתניה, יהודה גולדשמיד ז"ל,  וגם הסגן  בן  ציון  בן בשט - שהחליט לאחר לימודיו  בטכניון, שהוא עובר משריון - לחימוש .     הקורס הסתיים בינואר  1962, ואני נשלחתי להיות מ"מ סדנא   בגדוד 9,  שהיה ממוקם  דרומית למחנה נתן בבאר שבע.   המג"ד היה מרדכי ציפורי.  היו לי בעיות בבית , וביקשתי גם להשתחרר מצהל, זה לא התאפשר, ציפורי  גם  התנכל לי, ועזבתי  את הגדוד . עברתי לתל  השומר - למא"שה  - אז בפיקודו של  סא"ל  שרגא  אבן ( שעבר מפיקוד  על בה"ד  20 - לפיקוד על המאש"א ).( מא"שה - הן ראשי התיבות של  מרכז אחזקה שיקום והסבה - היום מש"א 7100 ).זו הייתה התקופה של תחילת היצור לפי תיכנון שלנו . ואז התקינו לראשונה את התותח המתנייע 105 מ"מ, על שילדה של שרמן 1M . ( לאחר מכן הועברו לגדוד  404  בחצור ). השתחררתי משנת הקבע שלי  בינואר  1963 . במילואים הוצבתי כמ"מ סדנא , בגדוד זחלמים 106  החטיבה 10 .  מלחמת ששת הימים תפסה אותנו עם קח"ש  הנהדר והוותיק של הגדוד , הסרן היימן,  והמג"ד סא"ל  גל . פרטים נוספים על  הנושא הזה בחוברת ששלחתי לאורי מילשטיין, והמצ"ב . מה שקרה לי במלחמת יום הכיפורים - גם ראו בחוברת (קישור): " מחלקת חימוש שרמן אופיר, בסוריה  1973 "   המצ"ב .את השנים האחרונות במילואים, עשיתי  במש"א  7100  , והשתחררתי משם מצהל ב 1992 ( הייתי כבר בן 51 ).

                                             בברכה  ,

ביקור במרכז מורשת בבה"ד 20

Reuven OFIR, south of CUNETRA - June 1967

 

בהד  20 - ראובן ומרכבה

בציר הנפט - בשנת 1973עם טנק  T62  

עם רסן  איזי  המפ בגבתא אל חאשב

קבוצת קורס שרמן ב 650 בגוליס - 2016

קורס  קצינים בסיסי - מאי  1961

קורס שרמן 1959 - בשטח  302

ראובן ושרמן מ1 מס  813007 -  שנשרף .  חורף  1960

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים