[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו של אל"מ במיל' יאיר זלדין

@alt@

''בכירים מספרים'' בחיל הטנ''א (חימוש) אל''מ  במילואים יאיר זלדין

שנת פרישה : 1992

דרגה: אל''מ במיל' – רמ''ח חימוש במפח''ש.

הקדמה

אל''מ יאיר זלדין עשה את כל שירותו הצבאי במסגרת חיל החימוש וסיים את שירותו כרמ''ח חימוש במפח''ש.בתקופתו היה צה''ל וחיל החימוש בתהליכי בניה במגוון תחומים אחרי מלחמת ששת הימים בתקופה זו חוילו בצה''ל רכבי השלל מסוגים שונים ולשם כך הוקמו יח' מוסכי החוץ במסגרת היחש''מים.

עם כניסת צה''ל לתחום החסנה יבשה היה שותף להקמת אתר ההח''י הראשון בפצ''ן.גם לאחר פרישתו מצה''ל, המשיך לבצע מילואים ביח' מבקר מערכת הביטחון בצוות ביקורת כשירות וכוננות.

תחילת הדרך

אל''מ (מיל.) יאיר זלדין נולד בישראל בשנת 1945 , נכד למייסדי השומר וניל''י נשוי כ- 50 שנה ואב לבן ובת וסב ל- 5 נכדיםיאיר התגייס בשנת 1963 לחיל החימוש כמכונאי רכב שירת בתל ירוחם (בגוש באר שבע), בזמנים שירוחם היתה עיירת עולים שרובם יוצאי מרומניה ומרוקו, כאשר בסיס זה היה אחראי על גזרת הערבה ומרכז הנגב ונתן שירותים לשתי יח' סיור 299 (שלוחה של יח' 300 – יח' המיעוטים של . צה''ל) ו- 525 יאיר לא ראה עצמו ממשיך בקריירה צבאית ובסוף שנת 1965 השתחרר מצה''ל והחל ללמוד בביה''ס להנדסאים, אורט יד סינגלובסקיבמלחמת ששת הימים, גויס למילואים לגדוד תותחנים במלחמה בסיני באוגדה של אריק שרון ז''ללאחר המלחמה הצטברו רכבי שלל רבים שהוחלט בצה''ל לחיילם ולהחזירם לכשירות במקביל הוחלט על הקמת יח' מוסכי חוץ ועל כן חיפשו מכונאי רכב וקראו ליאיר לחזרה לשירות קבעבשל המיתון הכלכלי, הסכים לחזור לשירות קבע ושימש כבוחן רכב ביח' מוסכי חוץ ביחש''מ 652 (מרכז). בעקבות שחיתות שגילה באחד המוסכים החליט לצאת לקק''צ בתקווה להגיע למקום בו יוכל להשפיע ולגרום לשינויים במערכת המפקחת על מוסכי החוץבשנת 1968 יצא לקק''צ והיה בין המחזורים הראשונים בבה''ד 1 במצפה רמון.

דרכו של קצין

במהלך שירותו הצבאי ביצע אל''מ זלדין תפקידים רבים שגולת הכותרת שלהם היתה מפקד יחש''מ צפוןמפקד פלגה - לאחר שסיים את קורס הקצינים הוצב בגש''ח 784 בסיני שבמסגרתו הקים פלגה קדמית במתלה שנתנה שירותים ךיחידות ששרתו בקו התעלה בגזרה הדרומית למשך כשנהסמ''פ בפלוגת הרק''מ ברפידים – תפקיד אותו ביצע במשך כשנהמד''כ בקק''צ חי''ח (שנת 1971 ) – בתקופה בה הרגיש את תחושת השליחות והאחריות מתוך ההבנה כי הנך מודל לחיקוי ועיצוב דמותם של הצוערים כקצינים לעתידמפקד קורס הקצינים (שנת 1973 ) – יאיר מונה לתפקיד זה טרם מלחמת יום הכיפורים כאשר . במהלכה ירד לסיני לסייע לקצין החימוש באחת מחטיבות הטנקים וסיים את המלחמה בק''מ ה- 101

 

טקס סיום קורס קציני חיל החימוש

בתום המלחמה נוצר מחסור בקצינים (חלקם נפלו במלחמה וגידול הסד''כ) והוחלט לבצע קק''צ מזורז . לאנשי מילואים ועתודאים שהסתיים בתחילת 1974 קח''ש חטיבת מילואים 166 – בתפקיד זה היה יאיר פחות משנה עד שהועבר לאוגדה 36 ע''י קחש''א 36 כע' קחש''א, שם קיבל את דרגת הרס''ן בקיצור פז''מ משמעותיקח''ש אגד ארטילרי 282 – תפקיד אותו מילא כשנתיים ומשם יצא בשנת 1979 לפו''מ ארוךרמ''ד אימוני פלק''דים - לאחר סיום קורס הפו''מ שובץ כרמ''ד אימוני פלק''דים בענף אימון יחידות בבה''ד 20 ובמסגרת זו עסק באימון הפלק''דים מהגש''חים של החיל, אימונים, שכללו בעיקר ניווטיםאימוני חיילות, מטווחים וכו' ללא נושאים מקצועיים1980-1982 ) – במהלך שירותו בבה''ד 20 מונה ר' ענף אימון יחידות למחש''פ ) קח''ש אוגדה 366 צפון וזה משך את יאיר לתפקיד קח''ש אוגדה 366 שמסגרתו קיבל את דרגת הסא''ל. בתקופה זו החלו להקים את אתרי ההח''י ואוגדה 366 היתה בין הראשונות שמימשה זו ויאיר היה אחראי על .( ההקמה כאשר מבחן הכשירות הראשון של האמצעים שהוכנסו להח''י היה מלחמת של''ג ( 1982 כאשר אוגדה 366 הופשרה ויצאה בכשירות מלאה לרמת הגולן במטרה להחליף את אוגדה 36 שנכנסה ללבנון.

עם סיום המלחמה נפתח פרוייקט ההחזרה לכשירות וע''ב תוכנית שנבנתה ע''י יאיר ובניצוחו נכנסה האוגדה להח''י כפי שיצאה בפרק זמן קצרעם סיום המלחמה יצא ללימודי תואר ראשון בהיסטוריה צבאית וכללית באוניברסיטת ת''א ותואר שני . במדעי המדינה עד שנת 1983 מפקד קורס קק''צ מתקדם - לאחר סיום הלימודים באוניברסיטה, הוצב בבה''ד 20 לפקד ולהדריך בקורס קק''צ מתקדם לסדיר ומילואים בדרגות סרן ורס''ן1983-1985 ) מונה לתפקיד על פי דרישה של מפקד אוגדה 36 . במהלך תפקידו עד ) קחש''א 36 שנת 1985 קיפל את אוגדה 36 , שהחזיקה את כל דרום לבנון במקום אוגדה 162 , עד לקו הליטני בהצלחה גדולה מבלי שכלים נתקעו או נפגעומפקד יחש''מ 651 (צפון) – בשנת 1986 לאחר סיום תפקידו כקחש''א 36 מונה לתפקיד מפקד היחש''מ 651 כסא''ל ובמהלך תפקידו עלה התקן לדרגת אל''מ. תפקיד זה מילא במשך שלוש השנים הבאות. תפקיד זה, מבחינת יאיר היה גולת הכותרת של כל תפקידיו. בתקופתו הופעלה מעבדת האופטרוניקה הראשונה בצה''ל במסגרת היחש''מבתפקיד זה היתה ליאיר הזכות לפקד על כ- 2000 אנשי מילואים וסדיר בכל הרמות כאשר במסגרתו ''נגע'' באנשים החל מ''נערי רפול'' ועד למהנדסים ורופאים במרפאהבמסגרת היחש''מ פעל ביה''ס תעשייתי, אותו פיתח וטיפח לרווחת וטובת תושבי טבריה והסביבה כבסיס לתעסוקה מקצועית ובעיקר לנערים שלא מצאו את מקומם במסגרות הפורמליותלאחר סיום תפקיד מפקד היחש''מ עבר לתפקיד רמ''ח חימוש ובשנת 1992 פרש מהשירות.

 

יום העצמאות – בסיס פתוח ביחש''מ

האני מאמין של אל''מ (מיל.) יאיר זלדין

כמפקד בכל הרמות, הדבר שהיה כנר לרגליו והמצפן בחייו, שמפקד צריך להוות את הגורם החינוכישבסופו של דבר מעצב את האזרח לעתיד תוך חינוך לנאמנות, יושר, הגינות, יושרה מקצועית ואמונה בצדקת הדרך.

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online