דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל"מ במילואים דוד בר (בכר)

אל"מ במילואים  דוד בר (בכר)

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 12/12/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 3845


אל"מ במילואים דוד בר (בכר)

דוד גדל והתחנך בתל אביב. לאור הרקע המקצועי מלימודיו, התגייס בנובמבר-1968 לחיל החימוש לקורס מכונאי שרמן (הטנק המוכר כוותיק בצבא). עם סיום הקורס הוצב בגדוד 334 כמכונאי שרמן ולאחר שנקרא לסייע בחילוץ מורכב (שקיעת שלושה כלים בחרמון), במהלך חופשת השחרור, שיכנע אותו המג"ד להשאר בקבע ולצאת לקק"צ חי"ח. דוד ביצע שורת תפקידים - סדרת תפקידי שטח כקח"ש בפצ"ן החל מדרגת הסג"מ ועד דרגת הסא"ל. את התפקיד הראשון קיבל דוד כמפקד פלוגת אל-על בדרום רמה"ג- טרום מלחמת יום הכיפורים. החל מתפקיד זה התמודד דוד עם אתגרים ניהוליים פיקודיים: נסיגה ממרכז הטיפולים לאור ההנחייה, מתן השירות במקביל לניהול הפלגה, הפיקוד על חייליו  והדאגה לאור המלחמה.עם סיום המלחמה שובץ במספר תפקידים בחטיבות  7 ו-188 בינהם: קח"ש 74, ע.קח"ש 188 וקח"ש 7.במסגרת תפקידו כקח"ש חטיבה 7 ביצע פרוייקט הסבה וקליטת טנקי מרכבה סימן 1 בחטיבה.

בתקופה זו עם כל הקושי ומורכבות פרוייקט קליטת טנקי במרכבה, חיל החימוש, מנט"ק המש"א והפיקוד סייעו,ליוו ועמדו מאחורי החטיבה.דוד המשיך בסדרת תפקידי שטח- סמג"ד יחש"מ  מערבי  במלחמת של"ג. מ.קורס קצינים חי"ח, קחש"א 366, פו"מ- לימודים אקדמיים, קחש"א 162, מ.יחש"מ 653 , ובתפקידו האחרון כרמ"ח אחזקה (1992-1995).תקופת שירות  של כ-29 שנה מהגיוס ועד השחרור-תקופת שירות בחי"ח,רובה בתפקידי שטח, תקופה בה נבנה פרופיל הקח"ש לאורך השנים.

לדבריו של דוד חי"ח עשה עבודה טובה בבניין הקצינים לאורך שנים ובזמנו הושם דגש על מסורתיות המסגרות  הפיקודיות שנשמרו באופן מובהק-צפון, דרום, גייס וכו'...

ערכים מרכזיים:

דוד מציין כי לאורך השנים חיל החימוש,במבחן הזמן טיפח שני נושאים מרכזיים:

  1. השייכות החיילית- ההזדהות החיילית- היכולות לקחת את חי"ח- שנחשב לעיתים כחיל אפור , בריצה אחרי הטנקים ורמת הכשירות והאחזקה- והדבקות להגיע להשגים בתוך סביבה קשה ופחות ידידותית ומתוך זה לייצר שליחות, מחוייבות וגאוות יחידה לדבריו.

"תמיד היה על הנגמ"ש את הדגל צהוב אדום"- הדגל , מושג של הזדהות עם המטרה, העבודה אחרי כולם והמחוייבות.

התחרותיות- "למי היו הכי פחות תקלות בביקורת מטכ"לית או בתרג"ד".

  1. היכולת (להניע) הפיקודית/ניהולית- דוד מתאר, דרך ההסתכלות בניהול ב- 18 השנים האחרונות בחברה הנוכחית את ההבנה שכל מה שקיבל מהחימוש לאורך השנים יצר בו את היכולת לנהל ארגון גדול מאוד בקנה מידה סקטורייאלי באזרחות.

אתגרים בתקופת השירות:

-ההתמודדות המבצעית של הצבא- עמידה באתגרים שונים במספר המלחמות : יום הכיפורים, ההתשה,של"ג, הן אלו שהביאו לעמידה באתגר ביצוע  התמיכה והאחזקה לאורך הימים ובשעות הקשות ובנוסף היוו אתגר ניהולי גדול מאוד.

-האתגר הטכנולוגי- קליטת מרכבה סימן 1 - שדרוגים ושו"שים, קליטת מרכבה סימן 2 וסימן 3, הצורך במעטפת השלמה של  הכשרת אנשים, מערך חלפים, שגרת טיפולים וכו'...השדרוג הטכנולוגי שחיל החימוש בנה לאורך הזמן  והוריד לשדה, נתן לקצינים ולאנשי השטח שבקצה, אתגרים טכנולוגיים אחזקתיים.

-אתגר כ"א- לקבל אנשים עם רמת דימוי נמוכה על חיל החימוש ולאו דווקא מהסקטור הטכני מהאזרחות ,אלא עיוני, ולהסביר להם את משמעות וחשיבות תפקידם, והמהפך שנוצר בקרב אותם חיילים/ות .

- האתגר הניהולי הפיקודי החתמת אותם חיילים/ות לשירות קבע ולאחר שהגיעו ל'חיל אפור' כביכול,עבודה בסביבה לא ידידותית ולהפוך אותם לאנשים גאים- עם גאוות היחידה והזהות החילית.

תרומת חיל החימוש לביטחון מדינת ישראל:

את תפיסתו לתרומת חיל החימוש לביטחון מדינת ישראל מתאר דוד ומציין כי איננו מאתיר  על חי"ח יותר מהחיילות האחרים,יחד עם זאת כשבוחנים זאת לאורך השנים, אל מול את תחזוקת הכוח ולאורך המלחמות והאתגרים במלחמות ישראל, ניתן לומר שצה"ל הציב יעדים מבצעים ומטרות שלא יכל לבצע או להשיג אותם ללא התמיכה של חיל החימוש.

כדוגמאת מלחת יום הכיפורים בהיבט הסטטיסטי לכמות הטנקים שהוכשרו והוחזרו מספר פעמים לשדה הקרב,דבר המצביע על תרומת הערך הגדולה בהכרעת הקרב.

בכל נקודת זמן ובכל מקום או פעילות של צה"ל חיל החימוש תמך 100% בכוחות  ובכשירות האמצעים.

נושא הכשירות  לא מנע או עצר פעילות או מבצע, וזאת  לאור ההרתמות של חיל החימוש וכלל הגורמים , גם אם היית בגדוד, "תחושת הביחד"  כערך בחיל החימוש.

ארוע מכונן בתקופת השירות:

דוד מספר על מה שגרם לו להבין מי אנחנו:

"בפתיחת מלחמת של"ג הייתי אז קח"ש בצאלים,ואחרי חודשיים פרצה המלחמה, לרר מרדכי ז"ל דאז מפקדי נקרא להיות מ.היחש"מ המערבי בדר"ל,ואני נותרתי בצאלים." . "מידי יום התחננתי אליו שיקח אותי איתו ולא הרפתי,בסופו של דבר כשהגעתי לדרום לבנון  ואחרי שתפקדתי חודשיים כסמג"ד וכשראיתי את כמות האנשים, הנגדים שמבקשים לעלות ולעזור ולתמוך אחזקתית בדרום לבנון  זה הביא אותי למסקנה כי אנחנו חיל מאוד איכותי וייחודי.". "נאלצתי להדוף בקשות של נגדים שביקשו לעזוב את הסביבה הנוחה שלהם ,הטבעית והמשפחתית ולהסתכן בדר"ל."

"ארוע זה שדבקתי במשימה לעלות לדר"ל ולהיות שותף ולראות שאנשים מבקשים ורוצים להגיע ולתמוך , גם זה הסביר לי שאנחנו חיל ואנשים שקורץ מחומר מיוחד"

לסיכום

עוד מספר דוד על התקופה שקדמה לגיוסו לצה"ל כי חלם להיות לוחם " לפני הגיוס רציתי להיות לוחם וכשקיבלתי תשובה שלילית- 'עדיפות מקצועית', לאור לימודיי בביה"ס המקצועי,נאמר לי על ידי קצין המיון: "אני לא מכיר את חיל החימוש אבל אני רק שומע על חיל החימוש- לך לשם אתה תהנה", דבר המבטא ומשפט המסמל עבורי שלב בחיים "מה שרואים מפה לא רואים משם".בסופו של דבר האדם יוצר את סביבת הסיפוק האישי וסביבת ההנאה והכייף שלו בכל מקום ובכל תפקיד."

 דוד מציין כי השירות כולו היה מאוד מספק מהנה ותורם. לדבריו הכלים אותם קיבל בתפקידים השונים בהם שירת הם אלו שעיצבו אותו ונתנו לו את היכולת להשתלב בצורה מוצלחת מאוד באזרחות.

"גם בדרגים הנמוכים, פתאום אתה מנהל אנשים וסומכים עליך, אתה אחראי על חייהם של אנשיך, כשירות וטיפול בצל"מ, דבר שלא מקבלים בכל מקום ובעוצמה שיש בחיל החימוש".

בתפקידיו בחיל החימוש למד ניהול ארגון ותכנון, למד את היכולת להניע אנשים/עובדים, הגדרת מטרות ויעדים, יצירת כלים להשגת מטרות ויעדים, מדידה ובקרה.

לאחר שלוש שנים בתפקידו האחרון כרמ"ח אחזקה ולבטים קשים מחליט דוד להשתחרר מהצבא בשנת 1995. הוא מקבל את תפקיד הקמת החט' הלוגיסטית בתעבורה ולאחר שמרגיש את הזהות בתפקיד לצבא מקבל את תפקיד מנכ"ל חברת 'נובולוג' בשנת 1998 ומתחיל את דרכו בחיים האזרחים.

חיפוש מידע

כניסת חברים