דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים אלון פורת

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 03/07/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 3005


סא''ל ירון שגיב  מראיין ומספר את סיפורו של  אל''מ מילואים- אלון פורת , תפקידו האחרון בשירות היה מפקד מצל''ח.

מהם כלל התפקידים אותם ביצעת לאורך השנים?הייתי סגן מפקד מצל''ח, לפני מצל''ח הייתי הרבה שנים במש''א התחלתי מפקד בית מלאכה לנק''ל. ואחר כך, לנשק כבד ואחר כך הייתי מפקד מפעל הייצור ואחר כך מפקד מפעל הטנקים, כשעזבתי את תפקידי כסגן מפקד מצל''ח הייתי כמה שנים במטכ''ל אכ''א ראש ענ''ף צל''ם. משם נסעתי לארה''ב וניהלתי את הרכש של כוחות היבשה.

מהם הערכים המרכזיים של חיל החימוש/מצל''ח בעיניך?

מצל''ח למעשה היא למעשה כמו הלב ספק הדם לכל המערכת, מצל''ח היא הספק שבלי האספקות שלו כל המנגנון של חיל חימוש היה לוקח בחסר לא העיקר היא אספקת חלקי חילוף, אלא הקצב של האספקה הגישה ללקוח, מה הלקוח רוצה.

מה היו אתגרייך המרכזים, בתקופת שירותך?

התקופה שלי התמנה בשתי דברים, אחד זה גודל- נבנו הרבה מחסנים חדשים אז הייתה התחלה של 400 מ''ר מצל''ח התרחב וגדל, כולל עוד סניף בבאר שבע וכולל עוד הרבה פיתוחים בתוך הסדנאות של מצל''ח, בתוך המחסנים של מצל''ח, זאת אומרת מכלת הלן והתרחב.

כיצד חיל החימוש/מצל''ח תרם לביטחון מדינת ישראל בתקופתך?

מצל''ח טרם בזה שהיה אפשר לתכנן מלחמה. ואם מי שמתכנן המלחמה יכול לקחת בחשבון את אורך הימים שהמלחמה יכולה להמשך, כמה שהמלאי של מצל''ח יותר גדול, זמין ומדויק, אורך הלחימה של הכוחות יכול להמדד בשבועות וחודשים ולא בימים.

סיפור\ אירוע מכונן במהלך השירות:

מלחמת לבנון שלא רק האירוע במלחמה עצמה, לדוגמא איסוף השלל מלבנון גם הוטל על מצל''ח, ואפילו הקמת תערוכה של שלל בגני התערוכה גם אותה הקים מצל''ח. חשיבות פינוי שלל- הפינוי מלבנון אחרי המלחמה היה בכמה קבוצות החל מנשק והיה גם שלל חומרי גלם, ברזל, פלדה, מלט, המון ציוד חומרי גלם וציוד אזרחי. ניקינו את לבנון מכל מה שהפת''ח הכניס שם.

מהי תרומתו הייחודית של חיל החימוש/מצל''ח עבורך?

מצל''ח טרם בשתי דברים חוץ מאחזקת המלאי וניהול המלאי, מצל''ח טרם הרבה והתקדם הרבה בנושא העיתוד חיזוי- מה צריך. ישבנו יחד גם המש''אות החיל חימוש וגם מצל''ח ועשינו המון שינויים בנושא העיתוד כמו שאמרתי אחד השווים שנדרשו אחרי המלחמה זה מכללים, חלקים עד איזו רמה בדיוק יעבדו בדרגי השדה. אני מבדיל את העיתוד לשתי תחומים האלה כבר בזמנו נעשו שינויים, ואני בטוח שהם הולכים ומתגלגלים לעתיד הקרוב.

מהם המאפיינים הייחודים של חיל החימוש/מצל''ח בעינייך?

מצל''ח נולד עם זיקה לחיל חימוש השינויים הארגוניים שצה''ל עשה. הפרידו את מצל''ח מחיל החימוש אבל למעשה מצל''ח וחיל החימוש צריכים לעבוד יחד כי כל כמה ששיתוף הפעולה בין מצל''ח ואותו הדבר עם הקשר של מצל''ח בין החייל המקצועי, ומצל''ח ודרגי השדה וכל מערך החימוש בשדה ככל שהתיאום בין כולם יהיה יותר טוב ומצל''ח יצליח יותר. תחום האחסנה בתקופתי עברו מהפך גדול, המון דברים יקרים וחשובים היו מאוחסנים תחת כיפת השמיים מכללים חשובים קיבלו 30. הדרג של ראש הענפים מצל''ח יהיה דרג מקצועי שרכש ניסיון קודם בחיל חימוש, זה לא אומר שלא צריכים לגדול בתוך מצל''ח אבל אם היו מגעים מהנדסים מקצועיים לדרג יותר נמוך מאף ראש ענף אז, היה מצויין בתקופה שלי הייתי להלחם ולקבל לרמה של סגן אלוף, קצינים מהנדסים טובים בחיל החימוש.

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
זיפרוני דויד ז

כניסת חברים