דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של אל"מ במיל' אורי מימון

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 30/05/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 4762


תועד ע''י- סרן שמור קצב קרן

רקע כללי

טרם גייסו לצה''ל אורי למד טכנאי מכונות. התגייס לחיל האוויר, שירת חצי שנה כצוער בקורס טיס לאחר שהודח לא הסכים להישאר בחיל האוויר והחליט לעבור לחיל החימוש.

מסלול צבאי:

·        קורס מכונאי טנק שוט קל בבה''ד 20

·        מדריך בבה''ד 20

·        מכונאי בסדנא 650 כחצי שנה

·        חזרה להדרכה בבה''ד 20

·        קורס מ''כים

·        קורס קצינים והשלמה חילית

·        מ''מ מח''ג גדוד 46

·        קח''ש 195

·        שחרור משירות סדיר בשנת 1976, בדרגת סגן.

·        קצין חימוש בגדוד מילואים פקמ''ז, אוגדה 194

·        מ''פ ג' גש''ח 690

·        מג''ד שירותי חימוש 690

·        מפקד אגד תחזוקה

·        שחרור משירות מילואים בשנת 2000, בדרגת אל''מ

חיל החימוש קלט את אורי היישר לקורס מכונאי שוט קל. עם סיום הקורס, יועד אורי להישאר בהדרכה ונשלח להשתלמות בעבודה כמכונאי בסדנא 650 לתקופה בת 6 חודשים. עם תום התקופה, הוחזר אורי לבה''ד 20 ושם הצטרף לסגל ההדרכה בקורס מכונאי שוט קל. לאחר מס' חודשים זומן אורי לקורס קצינים, עבר הכשרה כמ''כ ובהמשך לקורס קצינים בבה''ד 1, מלחמת יום הכיפורים תופסת את אורי ביום לפני סיום קורס בבה''ד 1.

אורי מצטרף למפקדת חימוש אוגדה 252 בסיני עוזר לק.הרק''ם האוגדתי, מסופח לגש''ח סיני ומוביל את שדרת החלפים של הגש''ח. עם חציית הכוחות את התעלה ב-16 לאוקטובר, פלגת החלפים פרשה ומיקמה את עצמה בצומת צח באפריקה ונתנה שרותי תספוקת חלפים לכוחות החימוש הפזורים במרחב.

בתום המלחמה, אורי חזר לבה''ד 1 לבצע השלמה חיילית והוצב לאוגדה 252 בק''מ  -101 באפריקה ובהמשך כמ''מ ממח''ג בגדוד 46 ליד טסה בסיני.

לאחר מלחמת יום כיפור, מצב האוגדה היה קשה ונדרש היה להכשיר את כלל הכלים. אורי החל בשיקום ובניית מערך החימוש הגדודי. צוות המח''ג החל בבניית סדנא גדודית לתפארת שכללת סככות לטיפולים, מחסני חלפים ע''ג משאיות שלל ועוד, סדנא זו הפכה לשם דבר בכל סיני ושימשה דוגמא לגדודים אחרים אשר באו לחזות ביצירה ולשכפלה לכל סיני.

לאחר 8 חודשים שבו הכשיר את הגדוד, הוקפץ אורי עם הגדוד לקו כוננות ומונה  באותו הלילה לתפקיד קח''ש 195 ושם שירת עד ינואר 1976 - מועד שחרורו כסגן. במהלך תפקיד זה, היה באחריותו לשקם את הגדוד ולהחזירו לכשירות לאחר מלחמת יום כיפור (בין היתר ביצע שכפול להקמת המוסך כפי שביצע בגדוד הקודם).

מייד עם שחרורו מגדוד 195 קיבל אורי צו גיוס למילואים בגדוד מילואים בפקמ''ז  אוגדה 194 ושם שירת כ-6 שנים. הגדוד פעל במשימות מבצעיות רבות ובתרגילים של הכשרת צוותי טנקים. האימונים בוצעו במעלה האדומים בואכה הבוקע הדרומי ועד סיני, פלוגת החימוש הגדודית הייתה מורכבת ברובה מחיילים שהגיעו מחיל האוויר אשר עברו הסבה לחיל החימוש. למרות הקושי שבדבר ובפרט עם טנקים ישנים שאורי הכיר עוד ממלחמת יום כיפור, הצליחו אנשי החימוש בפיקודו של אורי לתת מענה אחזקתי לכל אימוני הגדוד.

לאחר מבצע שלום הגליל הראשון, לבקשת מג''ד הגש''ח סא''ל עדו שפלר, הועבר אורי לגש''ח.

אורי קיבל תחת פיקודו את פלק''ד ג'. אורי מגיע מגדוד טנקים ומעביר מייד את המסר: חיילות הינה חיילות! אימוני פרט ללא פשרות!, לא עוד שליחת חיילים לתעסוקות בסדנאות אלא הפלוגה יוצאת לתעסוקה בסדנאות הכוללת קצינים. אל מול תוכנית העבודה המתקבלת, הפלוגה עומדת ביעדים ולמעשה נעשית מהפכה בחיל החימוש. במקביל, מתנדבים לארגון הימ''ח מחסנים ורכבים אשר יאפשרו מוכנות ליום הנדרש. אורי שירת כמ''פ ג' לאורך תקופה של כ-5 שנים.

בשנת 1986 מועבר הפיקוד על הגדוד לאורי מימון צעיר המ''פים והמג''ד הצעיר בחיל החימוש, אורי מצעיד את הגדוד לתרגיל רחב היקפים ממרחבי הבקעה בואכה ישובי השומרון ומקים חמ''ל לתפארת, אורי פותח מחסנים ומבצע ''ניסוי כלים'' מתגבר ומשלים כ''א, מבצע תרגולת העמסה בימ''ח לבדוק ולוודא כי יש יכולת קיבולת במשאיות. תקופתו של אורי כמג''ד מתאפיינת כ''קפיצה טכנולוגית''- זחלמים מוחלפים בזחל''דים, משאיות ריאו 2.5 מוחלפות ב-5 טון, מדגמים את הרכבים כרכבים ייעודים,חמ''ל הגדוד מקבל הסבה יסודית כרכב חמ''ל אמיתי ומשלימים את פערי כ''א, נכתב פק''ל גדודי לתפארת אשר מועתק ע''י הצבא כולו.

כמו כן, אורי רצה להתמקד במקצועיות החיילים ע''י תעסוקות ביחש''מים-תרומה משמעותית בימי מילואים ואחוזי גיוס גבוהים אשר אפשרו ביצוע תוכנית התחזוקה של חיל החימוש. תעסוקות אלו שימרו את הידע המקצועי של החיילים ואפשרו העלאת המקצועיות בחיל.

בספטמבר 1993 לאחר 7 שנים, אורי מסיים תפקידו כמג''ד ובגיל 41 משתחרר משירות מילואים.

לאחר כשלושה חודשים משחרורו, זומן לראיון אצל ס' הרמטכ''ל ושם הוצע לו לקבל את הפיקוד על אגד התחזוקה של אוגדה 162. השמועה עברה ברגע והגיע למפקד אוגדה 370 אשר ביקש מאורי לחזור לאוגדתו ולקבל את הפיקוד על אגד תחזוקה 836 של האוגדה. אורי לא הסס לרגע וחזר כמפקד אגד 836.

כמפקד האגד ביצע מהפכות בתחום הלוגיסטי כגון מיכול גמיש (תחנת דלק בשטח) אשר אפשרה להכפיל את כמות הדלק, הקמת נשקיה ראשונה באח''י, כתיבת פק''ל חדש שהפך לדוגמא בכל האגדים בצבא, הקמת יחידת החש''ל מחדש עם קצינים בוגרי האוגדה, תרגילי אגד בסד''כ גדול שכללו שת''פ עם חיל האוויר ותרגילי אוגדה עם אחזקה של הגש''ח וכו'.

אורי פיקד על האגד כ-7 שנים ובינואר 1999 נפלה ההחלטה לפרק את אוגדה 370 שבמסגרתה יפורק גם האגד. האגד נכנס לתהליך פירוק, כאשר באוגוסט 1999 התקיים טקס פרידה מרגש מחיילי ומפקדי האגד לדורותיהם, בטקס רחב היקפים בלטרון אשר נכחו בו כלל בוגרי היחידות לדורותיהם. במהלך הפירוק הועבר הדור הצעיר כמסגרות ליחידות אחרות בצבא ויתרת החיילים והמפקדים שוחררו. יחידות הגש''ח הועברו אף הן במסגרות פלוגתיות ומחלקתיות ליחידות אחרות בצבא והמשיכו להנחיל את מורשת גש''ח 690 לצבא כולו.

הערכים המרכזיים של חיל חימוש בעיניך:

חייל שמחנך את הטכנולוגיה ומעצב את כל הטכנולוגיה לצבא כולו. צבא בלי טכנולוגיה- לא קיים. לא ניתן ליישב מערך ללא טכנולוגיה שהחיל מעצב. חינוך לטכנולוגיה הוא צורך שבלעדיו צבא לא יכול להתקיים.

אתגרייך המרכזיים בתקופת שירותך: 

האתגר הגדול הינו האנשים אשר איתם אתה יוצר ומגיע ליכולות המאפשרות לצה''ל להיות בכשירות ולהגן על אזרחי מדינת ישראל.

תרומת  חיל החימוש לביטחון מדינת ישראל בתקופתך:

ללא חיל חימוש מדינת ישראל לא הייתה במקומה (לדו' יום כיפור).

סיפור/אירוע מכונן במהלך השירות:
חציית התעלה- מבצע אבירי לב:

בשבת האחרונה של קורס קצינים אורי נשאר כמזיק טלפונים יחיד בפלוגה וכאשר חזר הביתה ראה כי במקום מגוריו, כמות גדולה של רכבים צבאים החלה לנוע ולכן החליט לחזור לבה''ד 1, בחזרתו לבה''ד ראה כי כלל הצוות שלו לא נמצא ולכן הצטרף לצוות אחר ככוח חי''ר למיתלה. אורי יצא בטרמפים לסיני להצטוות למפקדת אוגדה 252 ושם העביר את כל מלחמת יום כיפור. אורי מקבל פקודת משימה להכין שדרת חלפים עם הגש''ח של סיני והעברתה לצומת צח באפריקה, עם האוגדה הראשונה שתחצה את התעלה. תספוקת החלפים כללה שדרה של כ-50 משאיות שהוכנו ע''י גש''ח סיני ובהם מרכיבי החלפים לתמיכה בכוחות שחצו את התעלה, היה חשש ממצור כוחותינו שחצו את התעלה ותגבורת זו של חלפים באה למנוע מחסור חלפים לכוחות שיוותרו נצורים באפריקה ובכלל.בליל יום ה-15 לאוקטובר, החלו כוחות מחטיבת הצנחנים לצלוח את התעלה בסירות גומי והחלו לאבטח ראש גשר במערב התעלה. ב-16 לחודש חצו את התעלה ושם אורי פרש את כל מחלקת החלפים באפריקה ושהה שם עד תום המלחמה.תפקיד זה היווה תפקיד פיקודי מבצעי ראשוני ומשמעותי בחייו של אורי.

תרומתו הייחודית של חיל החימוש עבורך: 

ידע טכנולוגי.

 

נספח תמונות

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
סיני (סבח) דוד ז קופלמן אלחנן ז

כניסת חברים