דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רס"ן מיל בן עוזר משה,(גרודסקי)

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 07/11/2013

תאריך האירוע: 2013-07-07

מספר צפיות: 4485


סיפור חייו המרתק של רס"ן מיל בן עוזר משה , (גרודסקי)   אוק' 2013

  מאת סא"ל מיל שחר בן נון (בנו)

 

שנים שירתנו יחד בסדנא גייסית  ובגש"ח , אולם רק לאחרונה במסגרת הכנת תיעוד לגש"ח 784 למדתי להכיר את סיפורו המיוחד של גרודסקי  שהוא סיפור הקמת המדינה צה"ל וחיל החימוש.

משה נולד להוריו בליטא  קובנה ב-1931.

1941,ליטא נכבשה ע"י הגרמנים , כאשר משה היה ילד בן עשר.

 מ-1941 ועד 1944 היה בגטו קובנה, ומ-1944-1945 היה במחנות ריכוז דכאו , אושוויץ ,בירקנאו ובוכנוואלד  , שם הופרד ממשפחתו ונלקח למחנה דכאו יחד עם 131 נערים.

במלחמה איבד משה את אימו ושלוש מאחיותיו ,שלושת האחיות הנוספות שרדו יחד עם האבא.

משה באושוויץ בירקנאו  שרד שתי אקציות שביצע ד"ר מנגלה. בכל פעם חרץ מנגלה את גורלם של עוד כמה עשרות מקבוצת הנערים אליה השתייך , באקציה השנייה החליט משה להשפיע על גורלו , חתך רצועת בד משמיכה  והכניס לתוך נעליו הבלויות , הוא צעד לעבר מנגלה , וזה שלח אותו לצד החיים.

11/4/1945-הצבא האמריקאי נכנס לשערי בוכונוולד ושחרר את יושביו.

משה החל לחפש את שרידי משפחתו ונסע למקום הולדתו ליטא  , בדרך בפולין בעיר ביאליסטוק  פגש מישהו שהכיר את משפחתו , הוא אמר לו שלא יעז להגיע לקובנה שם לא נותר שריד. בהמשך החיפושים נודע לו שאביו נסע למינכן  ואכן שם נמצא אביו , ללא האחיות , אביו החליט לחפש את בנותיו מכיוון שנודע לו בוודאות שבנותיו אכן נמצאות בקובנה.משה נותר במינכן שם התחבר לתנועת  בית"ר ומאוחר יותר התגייס לאצ"ל. 12/1945 עד 1948 למד משה  בגרמניה בבית הספר המקצועי "אורט" , בית הספר היה במחנה בשם "פלדפינג". 6/1948 בהיותו בתנועת  בית"ר הוצע למשה לעלות לישראל על האוניה "אלטלנה" , משה הגיע לארץ חסר כל. ביולי 1948 והוא רק בן 17 התגייס לצה"ל, את שירותו  בצה"ל ראה כזכות ושליחות בכך שהוא מגשים חלום לאחר הסבל וההשפלה שעבר בגטו ובמחנות הריכוז.משפחתו של משה היגיע באופן חלקי לארץ , אביו ב1956 ואחות אחת ב 1972 , שתי האחיות האחרות עברו להתגורר  בארה"ב.

את תחילת דרכו בצה"ל עשה משה בגדוד 72 של חטיבה 7 שמקום מושבו היה בנשר בחיפה , המג"ד היה  אמריקאי מתנדב.

הגדוד נשלח להילחם בלטרון , שם סבל אבדות  קשות , את מקומם של הלוחמים שנהרגו תפסו העולים החדשים , מתנדבי חו"ל ומחלקה  מנערי אלטלנה שמשה נמנה עליהם.

בתום הקרבות שלח המג"ד את המחלקה מאלטלנה להשתתף במצעד הראשון של צה"ל  ב27/7/1948.

הגדוד נכנס לשגרת אימונים ובט"ש  באזור הגליל כאשר משה  משמש  כחייל לוחם , הגדוד פורק ב 1949.

 1949  נשלח משה  למפקדת חטיבה 7  שמשכנה היה ליד עכו , משם דילגה  לג'וליס , משה עסק בתפקידי מנהלה במסגרת מפקדת המחנה.

במאי 1950 הוצע למשה לחתום קבע ולהשתבץ כמדריך טירונים בחטיבה.

אולם משה  בעל הרקע המקצועי (למד ב"אורט" בגרמניה ) העדיף להשתלב בתחום הטכני, בקשתו התקבלה והוא נשלח לגדוד השריון הראשון של צה"ל גדוד 82 (בגדוד היו  כ-30 טנקי M3, עודפים ממלחמת העולם ושני טנקי קורונוולדים  שנלקחו מהבריטים לאחר שעזבו את הארץ.

בגדוד 82 פגש משה לראשונה את שני מפקדיו לעתיד (סגן דגני משה  קצין החימוש הגדודי ורס"ר בליטי אליהו) , מפקד מחלקת החימוש הגדודית ,  את שניהם יפגוש משה בהמשך דרכו בצבא כמפקדי סדנא גייסית .

2/1952  גרודסקי  מקבל  מהמג"ד  מכתב ציון לשבח על תפקודו ואופן טיפולו בצריחי ובתותחי הטנקים של הגדוד.

1953  גדוד 82  עובר מרמלה לג'וליס.

1954  הגדוד  עובר לחסה לאחר השלמת הבינוי בבסיס .למפקד הגדוד מתמנה סא"ל אדן אברהם (לימים האלוף ברן ), הגדוד היה בימים אלה  גדוד השריון היחידי, הגדוד נכנס לסדרת אימונים  ובט"ש..

10/1956 החל מבצע קדש.

גדוד 82 היה הגדוד המוביל  בחטיבת הטנקים 7, החטיבה הסדירה היחידה בצה"ל.

גרודסקי  היה מעמודי התווך  של מחלקת החימוש הגדודית   תחת פיקודו של

קצין החימוש  סגן דב ליטבק ומפקד מחלקת החימוש רס"ר חיים רזון.

1957/59 במסגרת קידומו  הועבר גרודסקי  לפקד  על מחלקת החימוש של החטיבה בג'וליס שם פגש את שילה דוד (לימים יעבדו יחד בסדנא גייסית ).

1958 גרודסקי יחד עם קומץ קטן של  שריונרים ואנשי מקצוע ,נשלח לצרפת להשתלמות  על טנקי מג"ח (פאטון M47 )

 1959  על מנת להתקדם בדרגה  ביקש  ראיון עם מפקד חטיבה   7 (אל"מ דוד אלעזר-דדו) והובטח לו שאם לא יועלה בדרגה תתאפשר לו האפשרות לעזוב את חטיבה 7 , משה המשיך בתהליך ופנה לקצין החימוש של גיסות השריון   סא"ל דגני משה שהבטיח לו שבהקדם האפשרי ישובץ לסדנא גיסיית 650  , גרודסקי  שובץ למפקד טכנאי צריח בפלוגה א בסדנא ( פלוגת הטנקים היחידה  בארץ) והועלה לדרגת רס"ר.

במהלך השנים קידם באופן משמעותי את  הידע המקצועי בכל הקשור לטיפול בצריחי כל סוגי הטנקים שהיו בראשות צה"ל(א.מ איקס ,שרמן , שוט ומג"ח) .

1967 יוני מלחמת ששת הימים.

המלחמה באה בהפתעה מסוימת , צבא מצרים נכנס לסיני עד לגבול הבינלאומי דבר שממשלת ישראל וצה"ל לא יכלו לקבל, לאחר המתנה של מספר שבועות  צה"ל כבש את סיני , כאשר אוגדה 84 של האלוף טל פרצה באזור רפיח וחטיבה 7 הייתה המובילה.משה היה סמ"פ של הסדנא החטיבתית סדח"ט 710 , שמפקדו היה סרן נחמן וגנר. לאחר המלחמה חזר לסדנא הגייסית לתפקיד סמ"פ של פלוגה א (הפלוגה היחידה  בצה"ל שתיקנה טנקים ) 10/1968 יצא משה לקורס קצינים ,משם חזר לתפקיד סמ"פ בג'וליס עד ל1970.

1970-71 משה מונה למ"פ פלוגה ה' בגש"ח 784 (פלוגה לתיקון טנקים בדרג ב ) זו הייתה תקופת מלחמת ההתשה האימונים היו אינטנסיביים ,משה היה צריך לעמוד במשימות ואתגרים קשים.

1972 משה מונה למפקד פלוגה א בסדנא גייסית (פלוגה שתיקנה טנקי שוט, שרמן וטירן).

אוק' 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים.

סדנא גייסית  הוציאה גש"ח עם אוגדה 162(אוגדת גייסות השריון)

מפקד הגש"ח היה סא"ל יעקב מרדכי-מרקו ,אני (הכותב) הייתי סגן מפקד הגש"ח.

משה היה מפקד פלוגה א בגש"ח והיה גם צמוד לחטיבה  217 שהייתה  בפיקודו של אל"מ נתקה ניר, משה זכה לתשבחות ולהערכה רבה על תפקודו במלחמה ועל התקופה שלאחר הקרבות , תקופת ההחזרה לכשרות של יחידות החטיבה. לאחר שוך הקרבות נותר משה  בביר תמדה עם מספר יחידות ונתן שרות לאוגדה 162 עד שהתקבלה החלטה להקים גש"ח קבוע לאוגדה.

1974-77 משה חזר לג'וליס לסדנא הגייסית והמשיך לפקד על פלוגה א בסדנא במהלך 1974 הועלה משה לדרגת רס"ן.

 

בתפקידו זה משה עבד ימים כלילות עם חייליו והעובדים האזרחים עליהם פיקד כאשר המטרה החזרה לכשרות של הטנקים בכל יחידות גייסות השריון.

מאי 1977 משה גרודסקי משתחרר מצה"ל.

אכן סיפורו של משה הוא סיפור הקמת המדינה  וצה"ל.

משה  שרד את השואה , עלה לארץ בדרך לא דרך , נלחם בשורות צה"ל ב1948, שירת כאיש חימוש בכל מלחמות ישראל , חינך וגידל  דורות של אנשי מקצוע ומפקדים בחיל החימוש , משה ידוע בגישתו המיוחדות לחייליו , כולם ראו בו אבא מחנך ומורה.

משה נשוי לטובה זה למעלה מ-60 שנה לזוג גרודסקי (בן עוזר )בת  ובן , שישה נכדים חמישה נינים ונינה , בכך הגשים עוד חלום להקים מחדש את שושלת גרודסקי.

משה גרודסקי  הינו קצין וג'נטלמן איש מיוחד שיכול לשמש דוגמה  של נחישות  והתמדה ,למחנכים רבים ,כולנו מצדיעים לך.

בידידות והוקרה ,סא"ל מיל שחר בן נון (בנו).

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
בלין שרגא צבי ז

כניסת חברים