דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אוקטובר 2021- תיאור מפורט ומקצועי על גדוד הערבה - סמג"ד הגדוד רס"ן עמיר ימיני

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 18/10/2021

תאריך האירוע: 2021-10-01

מספר צפיות: 646


שלום, שמי עמיר ימיני, בתפקיד הנוכחי, סגן מפקד גדוד טנ"א הערבה 674
את שירותי בערבה התחלתי לפני כ - 6 שנים בתפקיד קט"א חטמ"ר אילת, לשעבר זה חטמ"ר שאוחד בתוך אוגדה 80. הייתי בתפקיד כשנתיים, שם למדתי להכיר את תפקיד היחש"ם לרוב ממי שמקבל שירות לאחר מכן עברתי לתפקיד מ"פ פלוגה 7181 בזמנו בגזרת הערבה היו קיימות 2 פלוגות תחת יחש"ם 653 דאז. שישב במחנה נתן פלוגת רקם 7183 שהייתה אחראית רק על הרק''ם והמנועיה שאחראית על גזרת הערבה ופלוגה 7181 שהייתה בהתמחות פרטנית בתחום הרכב.
לאחר תפקיד של שנה במסגרת ראה ארגון שהוחלט באחזקה אחרת הוחלט על הקמת 5 גדודים בתוך רשת אחזקה ארצית. לשמחתי הייתי שוטף מלא בהקמה של גדוד 674, הייתי שותף מלא בחשיבה בארגון על איך הדבר הזה אמור לתת מענה ועל מה הוא אמור להיות אחראי, אני היום בסדר גודל של 3.5 שנים בתפקיד הסמג"ד.
אם אני מתסכל רגע אחורה על מה הסיבה שגדוד הערבה קיים ומה תפקידו, אז גדוד הערבה הוקם בכדי לתת מענה אחזקתי שלם בכל תחומי האחזקה ליחידות ז"י ולאוגדה 80 מרחבית.
אם אני מבדיל בין תפקיד הגדוד בשגרה ובחירום, אז הגדוד בחירום מהווה גדוד עתודה מטכלי שתפקידו להיות שובר שווין בכל משימה שלה הוא ידרש בעיקר בתחום בטנקים בתחום הרקם, מעבר לזה אם אני מסתכל על תפקידו בתחום השגרה, אז אנחנו ממוקמים בתוך מחנה חיון  כאשר היחידות שסובבות אותו מאילת - עד למצפה רמון (כ8 מחנות) שכולם מקבלים מאיתנו שירות אחזקתי בתחום הבאים, אנחנו מתמקדים בתחום הרכב, חסרי צריח, ולכל הצלם שקיים בבתי ספר אשר סובבים אותנו אז אם אני מתחיל רגע מאוגדה 80 אז המענה שלנו למול הרבים ולתחום הבט"ש תקרייה ברכבים אם אני מסתכל רגע על סיירים שממקומם על ציר 12 שם המענה שלנו מתמקד בתחום הרכב, בתוך חיון אנחנו נותנים מענה מרחבתי בתחום המערכות ייעודיות וציוד ייעודי, מנועיה, מחזיקים כאן את כל תחום הרכב באחזקה מלאה ורישוי שנתי, מבצעים אחזקה מלאה בתחום המסגרות בתחום הטנקים, בתחום הצמ"ה במחנה בהל"צ.
אם אני הולך רגע צפונה ומסתכל על יחידות שהם נמצאות תחת הפלוגה הצפונית שלנו אני מדבר על מענה בבה"ד 1 בתחום הנגמ"ש ותחום הרכב, אני מדבר עם מענה אחזקתי שלם בקריית ההדרכה בתום הרקם וחסרי צריח.
אני מדבר על מענה בשבטה בתחום הרכב, בסדיר והימ"ח, וביסל"ח שנמצא באזור ירוחם ששם אנחנו נותנים מענה בתחום הנגמ"ש, נמר, והרכב.
גדוד 674, הוא גדוד אם עבר מאוד מפואר בגזרת הערבה, אם אני מסתכל רגע על תחילת שנות ה70 הקמת הגש"ח שישבו במחנה הערבה וקציעות שתפקידם היה לתכלל את כל המענה בסיני שצבא הגנה לישראל רצה להקים - גופים מקצועיים עם יחידות עומק כמו שיודעים לעשות הישח"מים וגדוד טנ"א האחזקה כמו שעושים היום הגדוד הזה נסגר ואוחד עם יחשם דרום 653, יחשם 653 החזיק תחתיו את פלוגות 7181 + 7183 כפלוגות קדמיות שיושבות במחנה חיון
באוקטובר 2017 התחלנו את הקמת הגדוד, הגדוד התבסס על 3 פלוגות, פלוגה 7181 בתוך מחנה חיון, מתחללת את המענה למ"י, תקרייה, צמ"ה, רכב וחסרי צריח.
את מחלקת התחברה הגדודית ואת מחסן טכנלוגיסטי שתפקידו לתת מענה לוגיסטיקה לכל הגדוד והמנועיה. פלוגה 7183 שיושבת בתוך חטיבה 460 שאחראית על מחנה סיירים בתחום הרכב, ומחלקת הטנקים למול 460, מאוד גדולה ומסיבית ומקצועית עם אנשים שיודעים לבצע טיפולים עמוקים ואנשים שיודעים לבצע טיפולים מורכבים שרד השדה לא יודע להתמודד איתם בחטיבה 460.
מעבר לזה יש את המענה לרכב בחטיבה 460 ומענה לתחום החלפים רבתי (גם עבור חטיבה 460 ואנשיה כדי הגדודים, וגם עבור פלוגה 7183 שאחראית על אותם טיפולים יזומים) אם אני מסתכל רגע על צפון הגזרה, שם יש לנו את פלוגה 793, היא פרודה על 4 מחנות (קריית ההדרכה, ביסל"ח, בה"ד 1 ושובטה) בכל אחת מהמחנות האלו המטרה של גדוד 674 אם סקרתי את כל היחידות שסובבות אותנו, היא לדאוג למענה אחזקתי מלא לשגרת האחזקה של יחידות ז"י לצורך ביצוע אימונים שנקבע להם באגנט המטכלי בצורה סדורה בכדי שיוכלו לממש את גרף האימונים.
ההקמה של הגדוד הייתה מאוד מאתגרת כי מאחר היינו צריכים לרתום בע"ת עם מקצועיות אדירה אבל תפיסה שונה במהות מהתפיסה של יחש"מים דאז שעליהם בעצם נבנתה תשתית של גדודי הטנא
מאחר שהנורמות והשגרה ונהלי העבודה, העבודה המקצועית והיסודית שידעו לבצע ביחשמ"ם דאז - להביא את כל הדבר הזה ליידי ביטוי למענה בגזרה
ביחידות ז"י.
לקחנו את אותם אנשים, לימדנו אותם את עבודת המקצוען של להיות איש של סדנא בחלק מגדוד הערבה רתמנו את מפקדי ז"י, בנינו תהליכים של חיבור אנשי דרג השדה לבין הפלוגות שנותנות להם מענה וכך יצרנו את השלם למענה שקיים היום בשגרה לגבי החירום, בנינו 2 פלקד"ים שהם בעצם ראשי חץ שאנחנו יודעים להפעיל ברגע שנדרש לו למול גל כזרה ולא משנה באיזה פקודה.
גדוד הערבה בונים עליו להיות שובר שווין בתחום האחזקתי לכל משימה, לכל תרגול, לכל מבצע או אירוע גדול ככול שיהיה בפן האחזקתי.
עד שמפעילים אותנו כגדוד והדבר הזה קורה, תפקידו לשלח את יחידות זרוע היבשה לגזרות עליהם הם מופקדים בחירום בכל יחידות זרוע היבשה, קיימים חיילים מפקדים וצל''ם שתפקידו לשמש את צה"ל במשימות ובתוכניות אופרטיביות.
אנו משלחים אותם בצורה מלאה ונקייה - לנקות את גזרת הערבה מכל היחידות הנ"ל, להחביר אותם לתוך האוגדות המתמרנות ובכך בעצם להזדכות על משימת "שילוח הסד"כ ביחידות ז"י"
והמשימה השנייה הינה להיות אחראי על כל גזרת הערבה, גם כאשר הגדוד יוצא מהמרחב ע"י מפקדה משימתית בדיוק כמו שקיים היום ברמת המג"ד
גם את המפקדה הזאת הגדוד הקים מאפס, אני עתיד לפקד עלייה - היא אמורה לתת מענה לכל מי שנשאר בגזרת הערבה ולא יצא ללחימה, ממשיך להכשיר לוחמים בזמן יקר, ותפקידנו לוודא שכל צל''ם אשר נשאר במרחב מקבל את המענה האחזקתי. זמינות מלאה.
אם אני מסתכל על תהליך של הקמת הגדוד, מאיפה התחלנו ואיפה הגענו - בנינו ה-2 ידים. אם ראינו את גדוד הערבה עם 2 פלוגות זה מאפס כעין, היום הגדוד עובד בזכות עצמו עם חיבור לז"י ושותפות מלאה כערך עליון. הגדוד משלב של הקמה של תהליך שצפו המפקדים שנגיע רק לאחר 5 שנים, הגענו אחרי 3 שנים אני יוכל לומר את זה היום כגאווה נבחרנו כגדוד המצטיין ע"י קטנא"ר ביום העצמאות, גדוד מצטיין שהתמודד מול כל יחידות הטנ"א שקיימות בחייל היום.
מכל גדודי האגד ומכל היחידות הסדירות שמחזיקות אחזקת טנ"א גדוד הערבה זכה להיות מקום 1 ומקבל את ההוקרה להיות גדוד מצטיין לשנת 2020 וזה בעצם מה שסודר לי את השלם מהשלב של מקבל שירות מיחש"ם 653 דאז להקמת הגדוד, מהשלב של מ"פ ואיתור האנשים לעיצוב התמטועת הערכים, חיבור לז"י, בניית מנגנונים והערכים ולשמחתי אני אוכל לומר שהיום השלם קיים.
גדוד 674 עומד איתן בגזרת הערבה, המענה ליחידות ז"י הוא מהמטיבים מזה שנים כל הנתונים תומכים את האירוע הזה אני שמח וגאה להיות חלק מהאירוע הזה, מאחזקה אחרת, מהקמת הגדוד, מהמענה לגזרת הערבה אנחנו כאן בכדי לתת את השקט למפקדים שאמורים להכשיר את הלוחמים הבאים של צה"ל.
ולי שיידרש, בתקווה שלא בשעת חירום - להיות גדוד שובר שווין בכל מה שקשור למענה האחזקתי.

חיפוש מידע

כניסת חברים