דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

קהילת משרתי היחש"מ בשנים 1984-1987‏

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 19/04/2013

תאריך האירוע: 1987-01-01

מספר צפיות: 1563


סא"ל אריה זלינגר התמנה למפקד היחש"מ באוגוסט 1984. מינויו לתפקיד היה המשך טבעי לתפקידו הקודם-סמג"ד היחש"מ, תחת פיקודו של צביקה בר-ניר.

היחש"מ המזרחי בלבנון הוקם משתי פלוגות של היחש"מ. עם הפינוי מלבנון חזרו הפלוגות ליחש"מ. עם חזרתם,החלה פלוגת הרק"ם להבנות ולהתבסס מחדש.

כחצי שנה לאחר כניסתו לתפקיד, נדרש אריה להתמודד עם בעיה חדשה:

לגזרה עברו שתי חטיבות שיריון נוספות. לשם מתן מענה חמושי לשתי חטיבות החדשות שהגיעו,נדרשו חיילי היחש"מ לשפר את מיומניותם בטפול במערכות בקרת אש.

בנוסף, קיבל היחש"מ תגבורת כח אדם מקצועי מהפקוד. כל חייל –בוגר בה"ד 20,בית ספר לחימוש,שהגיע ליחש"מ,עבר השתלמויות וסדנאות.תוך פרק זמן קצר הצליחו חיילי היחש"מ לשפר את מיומניותם, ולתת מענה חימושי אמין ומקצועי לכלל סוגי הטנקים הנמצאים במרחב.

ע"פ הוראות קחש"ר נדרש היחש"מ לערוך,בכל שנה,תרגיל,שבו תבחן יכולתו של היחש"מ בעת-חירום. מן התרגילים הופקו הלקחים, והוחלט על שיפור המסגרת האחזקתית ביחש"מ.

מחנה חיון,שהוקם בשנת 1981,היה מחנה רב יחידתי. במחנה "ישבו" גם יחידות אחרות חוץ מהיחש"מ-יחידות בינוי,מצ"ח וכו'. מפקד היחש"מ,שהיה בעל הדרגה הגבוהה במחנה ,שמש גם כמפקד המחנה,בכל הקשור לתפעולו ולאחזקתו השוטפת. מחנה חיון הוקם כמחנה ביניים מבחינת הבינוי.לאחר שלוש שנים הורגש צורך בבנייתם של מבני קבע. לפי התוכנית היו אמורים להבנות מבני הקבע תוך שנתיים מהקמת היחש"מ.מלחמת לבנון שבשה תוכניות אלה.לאחר הפינוי, הוחל בבניית מבני הקבע.

מספר אריה:

"מרכז הבינוי הציע לי הצעה:לבנות אחת מסדנאות העבודה ובנוסף,לבנות את מפקדת היחש"מ או את המגורים לחיילים. העדפתי,כמובן,בניית מגורים לחיילים על בניית מפקדת היחש"מ. היה לי חשוב לשפר את תנאי החיים בבסיס, גם אם מפקדת היחש"מ תשאר במבנים ארעיים עוד כמה שנים".

בתקופתו של אריה נבנה מועדון לכל פלוגה.ה"אגודה למען החייל" תרמה ציוד למועדון.

תנאי החיים בבסיס היו קשים למדי,למרות זאת הצטיינו חיילי היחש"מ במוטיבציה גבוהה ובגאוות יחידה. ביחש"מ שרתו חיילות רבות,כולל חיילות בפלוגות המקצועיות-אופטיקה וחשמלאות רכב.

מספר סא"ל אריה זלינגר:

"חלק מהבנות שהגיעו ליחידה,בקשו מיד עם הגעתן לעבור יחידה. לאחר שאושרה בקשתן ,סרבו לעזוב וביקשו להישאר. הווי היחידה היה מאוד מיוחד.משהו גרם לאנשים להתאהב במקום".

דגש מיוחד ניתן לחינוך ביחידה. ביחש"מ התבצעו פעולות חינוך מגוונות. בכל חודש הובאו ליחש"מ אמנים,נערכו טיולים,ערבי יחידה וכו'. יום ראשון למשל, הוקדש להכרת הסביבה. לפני שהגיעו לבסיס מחופשת השבת,טיילו החיילים באזור הדרום. דגש מיוחד ניתן לנושא הבטיחות באימונים. לכל פלוגה מונה אחראי בטיחות. לעיתים,נערכו ביקורות פתע,בהן נבדקה רמת הבטיחות. בנושא זה,אומר אריה,לא הו פשרות.

מסכם אריה:

"עבודה שגרתית של חיילים ביחידה סגורה. יוצאים הביתה כל שבת שלישית,שמירות ותורנויות.שגרה אפורה וקשה,ולמרות זאת-החיילים אהבו את העבודה ואת היחידה".בשנת 1987 סיים סא"ל אריה זלינגר את תפקידו ובמקומו התמנה סא"ל יגאל ארז. 

עיקרי הפעילויות בתקופתו כמפקד היחידה

  • קליטתם מחדש בחיון של פלוגות היחש"מ המזרחי בלבנון שהוקצו לפיקוד הצפון.
  • שיפור מיומנויות חיילי היחידה.
  • שיפור תנאי החיים בבסיס.
  • פעילויות חינוך ענפות.

ראיון של מפקד היחידה -אריה זלינגר , הסרט צולם בשנת 2003 בבה"ד 20

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרטוש שלמה ז שוורץ אריה ז

כניסת חברים