[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מאי 2008- חוגגים חמישים שנה להקמת יחידת יפת''ח

@alt@

יחידת יפת"ח היא יחידה העוסקת בפיתוח אמצעי לחימה לצה"ל. היחידה הוקמה בשנת 1958 במסגרת חיל ההנדסה, ובתחילת המאה ה-21 עברה למפקדת חילות השדה (מפח"ש) ומשם לחטיבה טכנולוגית ליבשה (חט"ל) של זרוע היבשה. על פעילותה זכתה היחידה ארבע פעמים בפרס ביטחון ישראל וציון לשבח. בעיני רבים, נחשבת יחידת יפת״ח לטובה ביותר בתחומה בצה״ל ובצבאות זרים בעולם. (וויקפדיה)

יחידת פיתוח חיל ההנדסה (יפת''ח)   ציינה יובל שנים להקמתה בכנס מפקדים וחיילים לדורותיהם. באגרת ברכה של נשיא המדינה הוא כינה את מייסד היחידה ''משורר של חומרים''.

את פני המוזמנים קיבלה תערוכה מיוחדת של אמצעי לחימה ופיתוחים תוצרת היחידה. אורח נרגש במיוחד היה סא''ל  במילואים  אלכס זהבי, לשעבר ראש מדור חבלה שהגדיר את הכנס כאחד מרגעי השיא של חייו: ''אני פוגש פה את עברי, לחמתי בלבנון עם החברים שלי, ואני רואה אותם שוב היום''.

בשנת 1987 איבד  זהבי את רגלו כשעלה על מוקש בלבנון והתעקש לחזור ליחידה לאחר השיקום. עד היום הוא פועל לפיתוח מורשת היחידה והנחלתה לדור העתיד (גם בנו שירת ביחידה). על פעילותו זו זכה בתעודת הוקרה מיוחדת.

פינת הנצחה גדולה יוחדה לתא''ל דוד לסקוב ז''ל, מייסד היחידה שנקראה בימיה הראשונים ''חוליית לסקוב''. הממציא המחונן פיקד על היחידה עד למותו בשנת 1989. ילדיו, פרופ' ראובן לסקוב והשופטת יהודית צור, השתתפו בטקס היובל. ''זאת לא הפעם הראשונה שאני פוגש את האנשים שעבדו עם אבא'', אמר פרופ' לסקוב בעיניים נרגשות''.

ליוויתי אותו בכל התקופה שהוא חי בצל המיזם. אני זוכר אותו עובד על היחידה הזאת מאז שהייתי בגיל חמש-שש. ביום כזה, כל כך הרבה זמן אחרי, קשה שלא להיות גאה בו על מה שהשיג ואיך שהוא נראה בעיני כל האנשים כאן'' . הטקס הרשמי כלל סרטוני מורשת וברכות. נשיא המדינה שמעון פרס שלח אגרת ברכה המשבחת את פועלה של היחידה ובעיקר את מפקדה הראשון''.

במובנים רבים לסקוב היה משורר של חומרים'', כתב פרס. ''הוא לא הסתכל על מתכת כעל דבר מרובע, או גמור או ממוצע. עמדה סתירה בין צבע הכסף של שיערות ראשו, צבע החאקי של מדיו וגזרתו הדקה והקפיצית. היה ברור שהוא מסמל צירוף של נסיבות ייחודיות. הוא תרם לצה''ל עד כדי כך שצה''ל החליט להתעלם מגיל הפנסיה שלו וציפה ממנו לעוד''.מפקד הזרוע אלוף מזרחי ציין כי יפת''ח התקדמה במשך השנים תוך הקפדה להיות בחזית הטכנולוגית. ''זה הודות לכם, אנשים מסורים ונאמנים'', פנה לקהל. ''בכל שנותיה נשאה יפת''ח את דגל היכולת לספק מענה מיידי ולתרום במאמץ המלחמתי. לא תמיד ברורה לכם התרומה הזו, אבל פעילותכם הכרחית לתפקודנו כבר יובל שנים''.

''לסקוב ז''ל עיצב את היחידה בדמותו'', אמר ראש החט''ל תא''ל רז. ''היכולת לראות רחוק, הציונות והחריצות. גם כיום היא פועלת לאור מורשתו. אתם זכאים להרגיש גאווה על פועלכם ועל תרומתכם להגנתה של מדינתנו''. מפקד היחידה סא''ל עזרא הודה אף הוא לשושלת הדורות ביחידה. ''אני חייב להודות שאני נפעם כל פעם מחדש מהעוצמה והאנרגיה המיוחדת שקיימת בתוך הארגון הקטן והמיוחד הזה'', אמר. ''זהו ערב הערכה, הוקרה והצדעה לכם, שעם השקט והצניעות מצליחים לעשות כ''כ הרבה לביטחון המדינה ולהרחיב את גבול האפשר''.

 

לצפיה בתוכן באתר בפורמט PDF - לחץ על הקישור 
(עולה לאט ויתכן שתצטרך להקטין את גודל התצוגה)

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
חדד אשר ז

כניסת חברים

חברים online