דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

השינוי הארגוני העצום במז''י ובחיל החימוש – שנת 2006‏

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 24/07/2015

תאריך האירוע: 2006-08-01

מספר צפיות: 3356


 כחצי שנה לפני מלחמת ב לבנון השנייה, החליט הרמטכ''ל דן חלוץ להנהיג שינויים נרחבים בצה''ל, הרעיון שעמד בבסיס השינויים היה שיש להעביר לזרוע היבשה את האחריות המלאה לבניין הכוח ביבשה, שבאופן מסורתי הייתה בידי המטה הכללי.

שינוי זה נבע מהבנה שהמצב הקיים שבו המטה הכללי אחראי לבניין הכוח ביבשה מקשה עליו לממש את אחריותו להפעלה משולבת של כוחות האוויר הים והיבשה וגם פוגע בבנין הכוח ביבשה, שכן המטכ''ל אינו יכול להקדיש לסוגיה חשובה זו את הקשב הנדרש. לאחר שינוי ארגוני מקיף בצה''ל, קיבלה מפקדת זרוע היבשה אחריות על כל החיילות הלוחמים ביבשה, על חיילות תומכי הלחימה ,חיל הלוגיסטיקה, חיל התקשוב, חיל החימוש וחיל השלישות, ועל החטיבה הטכנולוגית. גם מחלקת האחזקה שתפקידה לתת מענה לתיאום ולניהול של כלל המאמץ האחזקתי הועברה לזרוע היבשה במסגרת החטיבה הטכנולוגית ליבשה (החט''ל), בצה''ל.

גם שמו של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה  אט''ל, שונה לאלר''ם )אגף לוגיסטיקה, רפואה ומרכזים), וחיל החימוש מצא את עצמו לאחר שנים ארוכות שהיה בסמכות אגף במטה הכללי עובר תחת סמכותה של זרוע היבשה.

שינוי זה חייב למעשה הקמה מחדש של זרוע היבשה, מבנה ארגוני חדש, כתיבת פקודות ונהלים אשר הותירו פערים רבים בהשתלבותו של החיל בזרוע היבשה בדגש על נושא הטיפול בכ''א אשר סבל מתת איוש חמור ומאיכות נמוכה

לוגיסטיקה מרחבית טרם מלחמת לבנון השנייה הוביל חיל החימוש פרויקט רחב היקף בהמשך לתפיסת הלוגיסטיקה המרחבית שהוביל ראש אט''ל שהתבססה על העקרונות הבאים:

  •  ביטול הגש''חים על כלל מסגרותיהם ובניית מסגרת אחזקה מרחבית.
  •  מתן מענה אחזקתי על ידי היח''ק שיגלם בתוכו את כלל מרכיבי האחזקה.
  •   התאמת היח''קים למבנה האוגדות בגזרה תוך מתן מענה ליכולת פיצול היח''ק.
  •  תמיכת היטא''מ בשעת חירום ביח''קים הן מבחינה מקצועית והן מבחינת תשתיות אחזקה.

 

 

לצפיה בתוכן באתר בפורמט PDF - לחץ על הקישור (יתכן שתצטרך להקטין את גודל התצוגה)

חיפוש מידע

כניסת חברים