דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

‏אוגוסט 1988- ''צה''ל מביט בנו'' ‏ ראיון פרידה עם ראש אט''ל התקיים

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 18/01/2015

תאריך האירוע: 1998-08-12

מספר צפיות: 2437


ראיון פרידה עם ראש אט''ל האלוף התקיים בשנת 1998. עמיעז סגיס )1998 - 1995(. הראיון במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות ביצע אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בהנהגתך שינויים רבים ברמה האסטרטגית בהיבט של מבנים ארגוניים ושיטות תפעול.

האם אתה מרגיש, שהגשמת את המדיניות האסטרטגית, שקבעת עם כניסתך לתפקיד? מהן, להערכתך, המגמות להמשך?

צבא הוא גוף דינאמי, שחייבים להתחולל בו כל העת שינויים ארגוניים ותהליכים, שיהוו מענה טכנו לוגיסטי הולם למצבים המשתנים. מצד שני אנו נמצאים בעידן, שבו המשאבים כלכליים הולכים ומצטמצמים, וחובה לנצל את העומד לרשותנו באופן מיטבי.

 שנים בהתאם לכך נקט לפני כ – 3 אט''ל בתוכנית אסטרטגית של ריסון ההוצאות, ביטול התקורות, שינוי תהליכים, תפיסות וגישות אחזקה, פישוט, קיצור והוזלה של תהליכים מרכזיים כגון רכש, פיתוח ובינוי והישענות על המשק האזרחי בתחומים בהם הוא טוב יותר וזוליותר מצה''ל.

תחת הנהגתך זכה אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה להישגים רבים בצה''ל ומחוצה לו. צל''ש האיכות הלאומי לתעשייה לשנת 1996 ופרס קפלן הם דוגמאות לכך. המערך הלוגיסטי בצה''ל גאה בעובדה, שאט''ל מהווה סמן ימני בכל הקשור בשיפור תהליכים, בעבודה אינטנסיבית ובהתעצמות צה''ל. כיצד מהווה אט''ל דוגמא לכל צה''ל?

אט''ל הוא חלק מצה''ל ונמדד כל העת בתפוקות. המבחן הוא יומיומי – אם מזון לא מגיע למוצב, אם דלק לא מגיע לטנק, או אם טנק לא מניע, אנו יודעים זאת בזמן אמת, ומטפלים בבעיה מיידית. אנו נמדדים בחירום אך גם בשגרה.

אט''ל מעורב בכלל פעילות צה''ל ביומיום, ולכן צה''ל מביט בו, ורוצה ליישם את התהליכים, שלדעת מפקדי זרועות וראשי אגפים, אט''ל מהווה בהם מודל לחיקוי. במקביל לתהליכים, שהתקיימו באט''ל, הוביל סגן הרמטכ''ל את תהליך ''אביב נעורים''. איך מתממשק התהליך במסגרת מדיניות אט''ל?

''אביב נעורים'' היא תוכנית כלל צה''לית והדוגמא הטובה ביותר לכך שצה''ל מיישם תפיסה ותהליכים, שבוצעו בעבר באט''ל. התוכנית מטפלת במערכת ארגונית גדולה מאוד שלא ניתן להנהיג אותה ללא תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח תוך קיום יעדים כמותיים.כיצד באה לידי ביטוי מגמת ההפרטה באט''ל?

חשוב להבהיר שזו אינה הפרטה אלא Outsourcing: אט''ל מוציא למכרז תהליכים, אך נשאר אחראי להם. התנאים לכך הם:

1.      התהליך בחוץ יבוצע טוב יותר ובעלות נמוכה יותר מאשר בצה''ל.

2.      הפעילות אינה בליבת העשייה של צה''ל – לתהליך אין השלכה על המוכנות  למלחמה.

3.      קיום משק תחרותי.

היכן עומד היום החייל הישראלי בהשוואתו לעמיתו בצבאות העולם המודרניים בכל הנוגע לסוג הציוד וטיבו? החייל של היום ''מפונק'' יותר. איך אט''ל, כנותן שירות, נערך לתופעה?

 

חיילי צה''ל הם חיילים בשירות חובה ארוך בניגוד למרבית צבאות העולם, שבהם השירות קצר יותר או במסגרת התנדבותית. צה''ל מהווה חלק מהוויה הישראלית, זהו צבא העם. זהו צבא לוחם, ולפיכך עיקר המשאבים מופנים ללחימה, ובתוך כך חיילי צה''ל מקבלים את דרוש להם לתפקיד. החייל הישראלי הוא לא חייל ''מפונק'' יותר. הוא מגיע לצבא צעיר, והפער בין תנאי המחייה שלו בבית לבין תנאי המחייה שלו בצבא יחסית גדול. בעבר הפער היה קטן יותר היות שרמת החיים בישראל הייתה נמוכה יותר בהשוואה לרמת החיים כיום. אנו משתדלים לצמצם את הפערים בכל התחומים ולצייד את החייל במיטב האמצעים, אשר יאפשרו לו לתפקד ולפעול על פי הצורך המבצעי.

 

 

לצפיה בתוכן באתר בפורמט PDF - לחץ על הקישור (יתכן שתצטרך להקטין את גודל התצוגה)

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים