דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

נובמבר 2014- פגש בכירי חיל החימוש לדורותיהם

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 27/11/2014

תאריך האירוע: 2014-11-25

מספר צפיות: 7244


סיקור שנכתב על ידי אל"מ במילואים יהודה שלמון - מנהל אתר עמותת חיל החימוש

 

פגש בכירי חיל החימוש לדורותיהם מרמת אל"מ ומעלה – אז מה הראו וסיפרו לנו

בתאריך 25/11/14 התקיים פגש בכירי חיל החימוש במילואים, גמלאים והסגל הבכיר הסדיר  מרמת אל"מ ומעלה. הכנס אורגן ע"י מפקדת קחש"ר - חיל החימוש בראשות הקחש"ר תא"ל אליעזר בן הרוש.

אל"מ מישל ינקו רמ"ח תוא"ם של החייל דאג להכנת הכנס המופתי  יחד עם ענפים המקצועיים בחייל וכול זה נעשה באכסניה המיוחדת בה"ד 20 - בית הספר לחימוש – האקדמיה הטכנולוגית של החייל  במרכז הארץ. לצורך הכנת הכנס עסקו בחודשים האחרונים רע"נ הסגל סא"ל לימור בן חיון   ואנשיה ,בגיבוש הרשימה המעודכנת אשר תשמש את החיל ועמותת חיל החימוש ביכולת לעדכן את  הקצינים במתרחש בחיל בפרט ובצה"ל בכלל.

מטרת הפגש : הצגת מגמות ותהליכים מרכזיים לפורום הבכירים של חיל החימוש , חשיפתו וחיבורו לעשייה החילית , תצוגת  ותערוכת אמצעים בפיתוח החייל ומפגש רעים שהינו משמעותי בחיבור בין כלל המפקדים מהעבר לסגל הסדיר של החייל כיום.

 למרות מזג האוויר הסוער ,למפגש הגיעו מעל ל - 100 גמלאים ופורשים ותיקים מאוד , מפקדי חימוש  מכלל הפיקודים מהשדה מהגייסות , קצינים מקצועיים ממחלקות ההנדסיות , מפקד מצל"ח בתקופת מלחמת יום כיפור , רמ"ח ארגון סגן קחש"ר של שנות ה80  מפקדי מחלקת תכנון , מפקדי החט"ל והיחט"ל ומנת"ק  , מפתחי מערכות רק"מ רכב בק"ש תחמושת נשק וטילים ,כלים אלו שפותחו על ידיהם עדיין משמשים את הכוחות הלוחמים בשטח כולל במבצע האחרון "צוק איתן".   

מהלך הכנס

 • הפגש ניפתח בסרטון קצר המתאר את  העשייה של חיל החימוש  במבצע "צוק איתן". בסרט ניתן היה לראות את הפעילות הענפה בתחומי האחזקה, אספקת החלפים , אספקת התחמושת , פעילות המש"א , מצל"ח ומרת"ח פעילות פיקוד דרום ופעילות היחש"מ  הדרומי בסיוע פיקוד צפון ומרכז וכמובן המענה המידי שנתנו כוחות החימוש בדרג א' ב' ג' והעמידו את אחוזי כשירות הצל"מ  ב"צוק איתן"  בכשירות של 98% .
   
 • הוצג שחיל החימוש הווה מכפיל עוצמה וכוח לכוחות הלוחמים ותיקן כול כלי לחימה 1.6 פעמים בממוצע בשטח האויב ובשטחינו. הסרט היה מרגש מאוד ובהחלט שיקף את העוצמה  המיוחדת של פעילות אנשי חיל החימוש  במבצע "צוק איתן".
   
 • סקירת מודיעינית על ידי  ראש תחום זירת לבנון , אשר סיפר לנוכחים , עם מה צה"ל הגדול מתמודד ואיזה תרחישים הוא עשוי לפגוש בשדה הקרב , מעט על הזירות השונות והרבה על זירת לבנון , הרצאתו הייתה מקצועית ומעניינת מאוד מלווה בסופה עם שאלות רבות מהקהל.
   
 • סקירה נוספת  ניתנה ע"י רמ"ח תואר אט"ל שבה סיפר על מגמת הקיצוצים, המשמעויות , מה גורמים קיצוצים אלו  לחיל החימוש , טכנולוגיה מתקדמת מאוד וירידה באיכות בעלי המקצוע, לאור הבעיה בחוסר בתי ספר מיקצועיים, הוא סיפר על התהליכים להורדת יחידות צה"ל לנגב , בה"ד 20 ירד אחרון לעיר הבהדים במהלך חציון ראשון 2016 . סיפר על הקמת מרה"ס – מרכז הספקה אחוד שיבנה בשנים הבאות בצה"ל , סיפר על פינוי מחנות ועוד נושאים אשר עניינו את באי הפגש.
   
 • הרצאה מעניינת מאוד של ראש החטיבה הטכנולוגית של מז"י תא"ל מיקי לוריה שבה סיפר על התפתחות האמל"ח לסוגיו, המשמעויות של ההתמודדות עם טכנולוגיה מתקדמת מאוד והבעייתיות באחזקתו הן ע"י חיילי חיל החימוש, מש"א וגופים אזרחיים. תמונה שהייתה שווה אלף מילים הוצגה בשקף מעניין  מאוד ,כמות אדירה של סוגי צלם שונים בנושאים שונים, ממזלטים לרמת הגדוד ועד משגרי טילים הסבת האגדים  של ארטילריה וטילים מיוחדים, תחמושות משוכללות , הצגת סרטים על פעילות הייחודית של האמל"ח והזמן הרב הנדרש לצורך פיתוחו והכשרת כ"א ואמצעים לכך. בהחלט מראה על אתגר מקצועי  לאנשי הפיתוח ולאנשי חילך החימוש בשטח.
   
 • ראש מנהלת טנק המרכבה תא"ל ברוך מצליח הציג את תוצאות השרידות של טנקי המרכבה סימן 4 ב"צוק איתן " . הפעילות של נגמ"ש כבד - הנמ"ר וכן מהם הפיתוחים המיוחדים ב"מעילי הרוח"  , ההגנות המיוחדות ולאן פני המנהלת והפיתוחים אליהם הם שואפים. הנושא המעניין של רכש גומלין בחו"ל באמצעות נגמש הנמר. כמות העבודה  הרבה אשר מבוצעת ע"י החברות האזרחיות בכול הארץ מצביע על שיתוף פעולה אזרחי וצבאי בכדי לקיים ולייצר את כמות הכלים הנדרשת , כתוצאה מחשיבותו של הטנק הכבד והנמ"ר בשדה הקרב. כתוצאה מהפקות הלקחים מהמלחמות והמבצעים האחרונים.  חלק מהיושבים בקהל הבינו אחרי הרצאה זו שגם חלקם כמנכ"לים ומהנדסים במפעלי יצור בארץ  הינו חלק משמעותי  באחוזים  רבים שהמערכת האזרחית מייצרת עבור הנמר והמרכבה מחוץ למפעלי המש"א כאשר המשא מייצר רק 8% מהאמצעים לטנקי המרכבה והנמרים.
   
 • הרצאה וסקירה מעניינת מאוד העביר רמ"ח תוא"ם  אל"מ מישל ינקו אשר סיפר על העדכונים שמבצעת מפקדת קחש"ר בתחום התורה כהפקת לקחים מ"צוק איתן". לדוגמא כיצד נותנים אחזקה לצקח"ים [צוות קרב חטיבתי המעורב ביחידות לוחמות שונות עם כלים מסוגים שונים ] אתגר מקצועי בימים אלו לחיל החימוש והקצונה שלו , ההכשרות כ"א , כן סיפר על נתון מדהים של "קשירת"  7,500 מלשבי"ם טרום גיוס  לחיל החימוש [נתון מדהים בכול קנה מידה] וחיבור נגדים חונכים לפרויקט זה טרם גיוסם עם המלשבים ובבתי הספר בכלל הארץ , הקמת מכללה  טכנולוגית מאגדת , שהחלק המוביל בה יהיה חיל החימוש [מכרז יוצא בימים אלו]  , תוכניות שירות  , הכשרת חרדים ,  פעילות בתחום המורשת , פרויקט בכירי החייל מספרים שעד כה רואיינו כמעט כ - 50 קצינים בכירים והחומר על רובם עלה לאתר [נושא שראוי שכול אל"מ וצפונה יספר על נושאים עיקריים שעשה והוביל במהלך  שרותו ] , מרוץ חיל החימוש, תוכנית הקיצוצים ומה המשמעות וההשפעה בשטח, ועוד נושאים רבים שעוסק החייל ואשר נמצאים בתחום אחריותו. בסיכום דבריו לא שכח להזכיר שבמבצע האחרון נפלו לחיל החימוש 2 חללים ונפצעו למעלה מ73 חיילם. לצערנו בכך גדל מספר חללי חיל החימוש ל 766 חללים מאז הקמתו ועד היום.  חשוב להדגיש שאל"מ מישל ינקו ואנשיו אשר ארגנו מפגש זה ,ירדו בו לפרטי פרטים והיה ניכר בהחלט שהשקעתו הוא ואנשיו ראויים להערכה רבה על הכנת התכנים  התערוכה והחלק הגסטרונומי שעל תפריטו  עמל אל"מ במיל טומי ליבוביץ [מחש"פ מרכז בתפקידו האחרון]  מנהל חברת הקייטרינג עידית .
   
 •  יו"ר עמותת חיל החימוש אל"מ במי"ל אהרון מועלם ,הזכיר לכולם מהם מטרות העמותה ולשם מה היא קיימת , הדגיש את נושא משפחות שכולות , יתומי החייל , בר מצווה בחנוכה , סיוע לחיילים בודדים ,חיילים וחילות במצוקה, רכישת אמצעים ושיפוץ בתים, הדגיש שיש כיום 26 חיילים וחילות אשר לומדים ע"ח העמותה  , סיפר על התורם הגדול לעמותה שתרומתו עוברת מעל לחצי מליון ₪, נסיעת אלמנות לחו"ל ,ארוע משפחות שכולות בפארק נחשונים ועוד הרבה פעילויות , אהרון סיפר על רצון העמותה להעביר את חדר המורשת  מבה"ד 20 , למבנה אשר יש להקימו בסמוך למבנה הקיים באנדרטת חיל החימוש  בנתניה וביקש את תרומת החברים לנושא חשוב זה . כן הדגיש שכיום תורמים רק כ - 920 איש מאנשי חיל החימוש 20 ₪ לחודש [מתוך כמה אלפי גמלאים ואנשי קבע] וביקש מהחברים שכול אחד יכנס לאתר העמותה  WWW.HIMUSH.CO.IL    בלשונית האחרונה הורד טופס לתרומה ופשוט למלא את הטופס ולשלוח בפקס למשרדי העמותה .כן הדגיש אהרון שספר מס 3 על השנים  1985- 2010 יחולק לבכירי החייל בסוף הכנס , ספר אשר כתיבתו הסתיימה  בשנה האחרונה.

לסיכום  - קחש"ר תא"ל אליעזר בן הרוש 

קחש"ר סיפר בפתח דבריו את על המשמרת של הקחש"ר היוצא תא"ל צביקה קראוס והביע את הערכתו לפועלו  , הדגיש בדבריו על המחויבות  בשמירת החיל  ומה הוא מתכוון לבצע במשמרת שלו כמחויבות מפקדת קצין החייל הראשי, בתחומי ההדרכה, ההכשרה, התורה, הפקות לקחים מהמלחמות השונות , טיפול בכ"א הכולל את כלל המערכים ואף העלה את הצעתו לשינוי שם החיל [עם רתת קל "אני נכנס לשדה מוקשים"] , סיפר על הוועדות השונות שמינה כתוצאה מהתובנה שמשהו משתנה בגזרה כולה ומחייב את חיל החימוש להתאים עצמו לאתגרי העתיד ,זאת כמובן לצורכי קביעת חזון ויעדים חדשים ובכך הדגיש אליעזר והראה לפורום  את החיבור המאחד והמחייב עם סמל ולוגו  חדש של כלל הפיקודים המרכזים, החטל מנת"ק – שבכולם המוטו המוביל הוא חיבור מלא של אנשי חיל החימוש. כן הדגיש קחש"ר את פעילות כלל מערכי האחזקה בשטח במבצע "צוק איתן" ומהם הלקחים העיקריים שעל החייל ליישם מידית. קחש"ר הדגיש את החשיבות הטכנולוגית ואיוש כ"א מתאים לכך, ברך את העמותה על הסיוע והעזרה והחשוב מכול נסך ביטחון בבכירי החייל , שמולם עומד קצין עם ערכים, חזון ומדיניות ברורה היודע ויכול להביא את החייל להישגים משמעותיים למרות כלל הפערים שהוצגו ע"י כלל המרצים.

ראש אט"ל האלוף קובי ברק שיבח את פעילות אנשי חיל החימוש ב"צוק איתן" והזכיר מה אמרו הלוחמים על אופן הטיפול ומהירות השרות לכוחות בשטח , כמו כן נתן סקירה מעניינת על מה קורה סביבנו ומהם המטלות של אט"ל והכיצד נערך למלחמות ולאירועים הבאים, עצם העובדה שראש אט"ל הגיע לכנס לכמה דקות ונתן את האני מאמין שלו לפורום מראה על החשיבות שהוא רואה במערך האחזקה ותרומתו כמכפיל עוצמה וכוח לכלל צה"ל .  ר אט"ל הדגיש את איכות האנשים ויכולותיהם ונראה בהחלט שהוא סומך על החיל ואנשיו.

לסיכום

אין ספק שחיל החימוש הכין פגש מכובד  ומושקע  מאוד לבכירי החיל ועלינו לאמור תודה לקחש"ר , לרמ"ח תואם אל"מ מישל ינקו, לרע"נ סגל של החיל סא"ל לימור  ואנשיהשעמלו קשות על זימון האנשים,תודות לרע"נ שדות סא"ל קובי דקר ואנשיו  ,וכמובן למפקד בה"ד 20  אל"מ עופר אזרד  ואנשיו אשר אירחו את הכנס  והכין את הבה"ד לאירוע מיוחד זה וכמו ששרים בימי הולדת "כן נזכה לאירוע דומה בשנה הבאה" .

 

אשרי החיל שאלו מפקדיו

תודה ובברכה

עמותת חיל החימוש.    

מכתב תודה שנכתב על ידי קחש"ר לכל מי שעסק בארגון הכנס.

 

 

תמונות שצולמו באירוע על ידי צלם חיל החימוש

צפה באלבום - כנס בכירי חימוש 2014

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
יום טוב שלמה ז פלש יוסף (יוסי) ז

כניסת חברים