דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

לוינגר יצחק ז"ל

@alt@

גיל
בן 20 במותו

מלחמה:
מלחמת יום הכיפורים

מקום הנפילה:
חושניה, אזור רמת הגולן

תאריך עברי:
יא תשרי תשלד

תאריך לועזי:
07/10/1973

 

איציק נולד ביום י"ב בסיוון תשי"ג – 26.5.1923, בבית שאן, להוריו, אורנה ומרדכי, שניהם ניצולי שואה.

איציק נולד שנתיים לאחר נפילת דודו (יצחק לוינגר ז"ל) ונשא את שמו עשרים שנה, ארבעה חודשים ושנים עשר ימים עד אשר פקד אותו גורל דומה ומאז נחרט השם יצחק לוינגר בגלעדי הזכרון השונים, כמתייחס לשני בנים למשפחה קטנה ומצומצמת (מרביתה נספתה בשואה).

 

איציק נפל ביום השני למלחמת יום הכיפורים, במסגרת קרבות הבלימה העקובים מדם שנוהלו ע"י החטיבות הסדירות שהיו פרוסות ברמה"ג בפרוץ המלחמה. הוא נימנה עם החוליה הטכנית של גדוד 53 (גדוד סופה) בחטיבה 188 (חטיבת ברק) אשר, למרבה הצער, איש מעשרת אנשיה לא הצליח לשרוד את המלחמה הקשה, אולי הקשה ביותר שידענו מאז קום המדינה.

 

איציק היה השני מתוך שלושת ילדיהם: הבכור, אהרון שירת כצנחן ונפצע על גדת התעלה במלחמת ההתשה ושרה היתה תלמידה בכתה ט' בנפול אחיה.

את השכלתו היסודית רכש בבית הספר "גלבוע" במקום מגוריו, בית שאן ואת השכלתו המקצועית שהיתה גם הצידוק לגיוסו לחיל מקצועי (חיל חימוש), רכש בבית הספר המקצועי "עמל" שבאפיקים. החל מכתה ט' קיים את לימודיו אלה בהיותו בחברת הילדים "בית ירח" בקבוצת כנרת, שם בילה את כל תקופת התיכון עד גיוסו לצה"ל באוגוסט 1971.

 

 חברו ליחידה ולספסל הלימודים, הן היסודיים והן התיכוניים, לרבות השהות בקבוצת כנרת, היה סמל מנחם משעלי ז"ל, שנפל אף הוא במסגרת אותה חוליה באותו יום מר ונמהר.

 

איציק התגייס לצה"ל ביום 03.08.1971 ולאחר פרק הטירונות הוצב, כבעל השכלה תיכונית מקצועית, בחיל החימוש. בין התאריכים 24.09.1971 – 28.03.1972 השתלם והוכשר בבה"ד 20 כמכונאי צנטוריון ("שוט" קל ) ולאחר שסיים את הכשרתו הוצב ביחש"מ 651.

בתאריך 14.05.1972 הועבר לשרת בסדנת רק"ם 704 וכמחצית השנה לאחר מכן בתאריך 26.12.1972 עבר לשרת באגף החימוש של חטיבת "ברק".

 בתאריך 27.02.1972 עבר ממפקדת החטיבה לגדוד 53 שבמסגרתו לחם בקרבות הבלימה במלחמת יום הכיפורים.

 

 עיון באלבומים המשפחתיים ובכל מכתבי הזכרון שנערמו על שולחן המשפחה במהלך האבל הכבד,  ממכריו וידידי המשפחה הרבים מגלה מספר תכונות שאפיינו את איציק יותר מכל וייחדוהו מאחרים.

התכונה הבולטת שבהן היתה נחבאותו אל הכלים, ביישנותו ומופנמותו, תכונות שבאו לידי ביטוי מובהק במיעוטן של התמונות שנותרו למזכרת (חבריו ובני משפחתו יודעים לספר כי כל אימת שראה מצלמה בסביבה דאג להיעלם במהירות מטווח ראיה ).

 

 בשל תכונותיו אלה, רק מעטים, הקרובים לו באמת, הכירוהו לפני ולפנים ובפניהם פתח, מעת לעת, את סגור ליבו. אחרים זכרו את דמותו השקטה ויותר מכל את החיוך הביישני והכובש.

תכונה נוספת שאפיינה אותו היתה צניעותו הרבה, מעולם לא התפאר במעשיו ובהשגיו לא משום שלא היו כאלה אלא משום שהשחצנות היתה זרה לו ולזרא היתה בעיניו.

 

מסירות ואהבת הזולת היו תכונות בולטות נוספות. חבריו מתקופת הלימודים ומפקדיו בצה"ל ידעו לספר על מסירותו הרבה ויחסו הרציני והאחראי לכל משימה, קטנה כגדולה, בין אם היתה זו משימה בגן הירק בקיבוץ, או הכנת שיעורים, או משימה בסדנה או בשטח האימונים, בכל אחת מהן השקיע את כל מרצו ואם נדרש, תוך הגשת עזרה לאחרים.

 

איציק היה איש משפחה חם ואוהב וכיאה לאדם צנוע ונחבא אל הכלים, חיקה החם של משפחתו היווה בעבורו מקום שבו הוא חש חופשי ומשוחרר ובקן זה ידע להשתובב ולהתבדח עם אחיו והוריו, לעתים קרובות תוך כדי משחקי חברה שכה אהב.

 

איציק לא ידע להרע לאחר ולא היה איש מלחמה, את שירותו הצבאי ביצע בנאמנות ובמסירות, מתוך הכרה בחשיבותו ולא אך מתוך חובתו החוקית, האזרחית.

 במהלך שירותו זה, ביום הכיפורים התשל"ד נקלע עם יחידתו לקרב עקוב מדם ברמת הגולן, בואכה צומת חושניה .

 

למחרת ביום י"א תשרי התשל"ד (7.10.73 ) נפל בקרב. הוא נקבר תחילה בבית עלמין זמני לחללי המלחמה, סמוך לקיבוץ כברי, ומייד לאחר המלחמה הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בעפולה. במותו הותיר את הוריו, אורנה ומרדכי, ואת אחיו אהרון, ואחותו שרה, כואבים ודואבים.  


חיפוש מידע

כניסת חברים