דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

החימוש בפיקוד הדרום - מבצע "חומת מגן"‏

מבצע 'חומת מגן' היה הפעם הראשונה ממלחמת '"שלום הגליל" בה הוצאו הכלים מהחסנה יבשה שבה הם נשמרו. הכשיר

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 25/09/2015

תאריך האירוע: 2002-04-01

מספר צפיות: 2783


בעקבות גל פיגועים חסר תקדים בהיקפו ובחומרתו, בעקבות הסלמת האלימות והתגברות מעשי הטרור של הפלסטינאים נגד אזרחי ישראל בתחומי המדינה, החל מבצע "חומת מגן". רצח השר רחבעם זאבי והפיגוע הרצחני במלון "פארק" בנתניה שביצע מחבל מתאבד בארוחת ליל הסדר במלון וגבה מספר רב מאוד של קורבנות, היו יריית הפתיחה של המבצע. באפריל 2002 יצא צה"ל למבצע "חומת מגן". פקודת המבצע ניתנה ועוד באותו ערב נמסרו אלפי צווי 8 לאנשי מילואים, לבוא ולהתייצב על מנת להבטיח את שלום אזרחי ישראל. צווי 8 שנמסרו לאנשי המילואים, היו למעשי צווי התייצבות גם לכלי הנשק, למשקפות, לכלי הרכב, לטנקים ולנגמ"שים שהיו מאופסנים שנים ארוכות במחסני חטיבות החירום עליהם מופקד חיל החימוש.

מבצע 'חומת מגן' היה הפעם הראשונה ממלחמת '"שלום הגליל" בה הוצאו הכלים מהחסנה יבשה שבה הם נשמרו. הכשירות הגבוהה של הכלים שיצאו ממחסני החירום לא הייתה מקרית. במשך השנים יישמו אנשי החימוש ביחידות אלה את הלקחים, למדו את התקלות האופייניות, שיפרו את הטיפולים וביצעו אחזקה נכונה. האחזקה הנרחבת והיסודית, אשר בוצעה כהכנה ללחימה, הוכיחה את עצמה במבצע 'חומת מגן', אמל"ח הפלדה שעט לערי הגדה ולעזה ללא תקלות.

היה ברור לכול, כי זאת 'מלחמה על הבית' ולכן כל קצין או חייל נתנו את שיש להם. אף לא משימה אחת בוטלה או נדחתה עקב בעיות אחזקה. מספר התקלות היה מועט ואלה שהתרחשו, תוקנו במהירות. אנשי החימוש עבדו עד שעות מאוחרות בלילה, ויתרו על יציאות הביתה, התנדבו להמשיך בעבודתם ולהיות קרובים למוקדי האירועים.

כולם חשו את תחושת השייכות והגאווה ולא רצו להחמיץ פעילות של יחידתם. הכוחות המשיכו במשימתם המורכבת ואנשי החימוש איתם. דווקא בסיומו של המבצע ציפתה לחיילי החימוש העבודה האמתית. בשבועות הבודדים בהם שהו הכלים מחוץ למחסני החירום נאלצו החיילים המשרתים במחסני החירום, להשקיע זמן רב, כדי להשיבם לכשירות גבוהה בה היו נתונים לפני המבצע.

במבצע "חומת מגן" גילו אנשי היחש"ם מוטיבציה ומקצועיות יוצאת דופן ובמיוחד חוליות האחזקה הניידות שנתנו בעיקר שירותי אחזקה לרכב, לרק"ם, לאל־אופ, לנשק, לגנרטורים ולחילוץ. בגזרת עזה התבצעה בעיקר פעילות היחש"ם, על אף זאת נשלחו מספר כיתות לתגבור יחש"ם מרכז (גזרת איוש) במשימות סיוע בהכשרת צל"ם ובהשתתפות במופעי "הגברת מוכנות".

במבצע הייתה משימת היחש"ם לתת מענה אחזקה באמצעות חוליות ניידות. בעיקר התמקדה הפעילות בביצוע תיקונים מהירים ובחילוצים נועזים שמרביתם בוצעו תחת אש בשעות לא שגרתיות ובנוסף ביצוע החזרה לכשירות ליחידות.

במבצע "חומת מגן" עלתה הדרישה להקמת ולהרחבת מתקן כליאה לאסירים ביטחוניים בגזרת קציעות. כחלק מתמיכת הפיקוד קיבל היחש"ם משימה לייצר גדרות ושערים ולהרחיב את מתקן הכליאה הקיים בקציעות. מכל הפלוגות הוזעקו כל המסגרים ביחש"ם לטובת משימה זאת אשר נמשכה שלושה חודשים. בכל יום יצאה חוליית מסגרים לכלא קציעות. העבודה בהקמת הכלא הייתה קשה מאוד שכן לא היו תשתיות מתאימות לעבודה והעבודה הייתה בתנאי שדה בלי חשמל ומים. ברוב המקרים עבדה החוליה עד שעות מאוחרות בלילה ונשארה ללון בסדנה בקציעות. העבודה התבצעה באמצעות גרורי ריתוך וגנראטורים ניידים. כדי לא לעצור את העבודה טיפלה חוליית ציוד ייעודי באמצעי האחזקה של המסגרים בשטח ובחומרים שנשלחו מהסדנאות ביחש"ם.

בהתחלה, נכלאו האסירים במתקן קטן הבנוי מאוהלים למגורי האסירים ומסביבם גדר תיל המגדרת את מתחם המגורים. חיילים שמרו על המתחרש במתקן, מקצועיותם הרבה של המסגרים ביחש"ם אפשרה את הקמת הכלא לאסירים הביטחוניים בקציעות.

עבודת היחש"ם זכתה לשבחים רבים ממפקדת הפיקוד ומחיל החימוש.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים