דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של משרתי יחש"מ 653 בשנים 2001 - 2004

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 19/08/2020

תאריך האירוע: 2004-01-01

מספר צפיות: 771


סיפורה של קהילה

מאורעות מרכזיים: מבצע "חומת מגן".

בין השנים 2001-2004 פיקד אל"ם רפי סדן על היחש"ם. התקופה הייתה לאחר מיזוג היחש"מים בגזרה הדרומית (יחש"ם ערבה ויחש"ם דרום)  ליחש"ם מרחבי אחד – היחש"ם הדרומי.

בתקופה זו התמודד היחש"ם עם הקשיים שנבעו לאחר המיזוג בעיקר בתחום הרגשי והרגשת השייכות. הדבר בא לידי ביטוי בעיסוק הפנמת המיזוג ברמה התפיסתית והרגשית, יצירת אווירה משפחתית בין כל המערכים ביחש"ם ומתן דגש על ה"יחד".

עם הגעתו ביוני 2001 ליחש"ם היו פרוסות פלוגות היחש"ם עפ"י הפרוט הבא:

  • ארבעה פלוגות במתחם מחנה נתן (פלוגת מפקדה, פלוגת רק"ם, פלוגת רכב והפלוגה היעודית לאחזקת צ"י, נשק ואלקטרואופטיקה).
  • פלוגת רכב בגזרת קציעות.
  • פלוגת רק"ם ורכב בגזרת צאלים.
  • שתי פלוגות אחזקה בגזרת חיון.

האווירה ביחש"ם בתקופתו של אל"ם רפי סדן, נתפסה כשינוי ברמה החברתית, משיחה עם מרואיינים, המאפיינים הבולטים אצל מפקד היחש"ם הוא "לדבר בשפה של העם", המשפחתיות, שמש ככתובת לאנשי הקבע וחיילי החובה לכל בעיה, הטמעת הערך "יחד" לתמיכה וסיוע הדדי בין פלוגות היחש"ם, מתן דגש ל-"עם בונה צבא וצבא בונה עם" בהיבט המעורבות בקהילה ותמיכה בחיילים ומשפחות נזקקות. בנוסף באותה התקופה מפקד היחש"ם נתן דגש רב לשיטת "הדלת הפתוחה" שלפיה כל חייל , שרצה לשוחח עם המפקד יכול היה להיכנס אליו לשיחה במהלך השבוע, לעיתים היו אלה שיחות עידוד ומוטיבציה ועיתים נסובו סביב נושאים אישיים ומשפחתיים.

 

יחש"ם דרום תומך את הלחימה:

 אירועי ''גאות ושפל'' כמבוא למבצע "חומת מגן"

גל גואה של אלימות טרור פלשתיני פרץ ביום שישי ערב ראש השנה תשס"א ב-29 בספטמבר 2000. בתפילות הבוקר של מסגדי הר הבית רגמו מתפללים פלסטינים באבנים את המתפללים היהודים ברחבת הכותל ותקפו שוטרים באבנים ובבקבוקי תבערה.

מהומות הר הבית הבעירו את רחבי יהודה, שומרון וחבל עזה ואף את הערים הערביות שבתוך ישראל, עימות מזוין זה היה רציני ביותר מאז תחילת התהליך המדיני בשנת 1993. למעשה, זו הייתה הפרה בוטה של הסכמי אוסלו, שבהם התחייבה הראשות הפלשתינית למנוע אלימות באזורים הנתונים לשליטתה.

מאז פרוץ אירוע זה לא עבר יום ללא אלימות רצחנית של טרור פלשתיני נגד ישראלים. איום שגבר במידה רבה והתעצם כאשר בתחילת העימות שילחה הראשות הפלשתינית לחופשי את מחבלי החמאס והג'יהאד האיסלמי שהיו כלואים בשטחה פעילי "התנזים" המשתייכים ל"פתח" הפכו גורם מרכזי בתכנון פיגועי טרור ובביצועם.

מאז פרוץ המהומות נעשו מספר ניסיונות כדי להגיע לרגיעה ומספר פעמים הוכרז רשמית על הפסקת אש, זאת בנוסף לעשרות מזכרי הבנה בין קציני צה"ל בכירים לעמיתים הפלסטינים. בכל אחד מהמקרים עמדה ישראל בהתחייבות ואילו הפלסטינים התמידו באלימות שלוחת רסן. שניים מבין הפיגועים הקשים ביותר במהלך כל העימות הנוכחי אירעו בסוף חודש מרץ (הפיגוע בנתניה בליל הסדר בו נהרגו 29 ישראלים והפיגוע במסעדה בחיפה במהלך חול המועד פסח שבו נהרגו 15 ישראלים) חוסר המעש המוחלט של הרשות הפלסטינית לפעול נגד הטרור ואף השתתפותם הפעילה בפיגועי הטרור אילצו את מדינת ישראל לנקוט צעדים שמטרתם לאבק במלוא העוצמה נגד המפגעים ושולחיהם ממשלת ישראל הכריזה על היושב ראש ייאסר ערפת "אויב" והנחתה את צה"ל להכניס להרים הפלסטיניות המרכזיות בשטחי A כדי לעצור את הטרור כך למעשה החל מבצע "חומת מגן".

מבצע "חומת מגן"

מבצע ''חומת מגן'' החל בעקבות גל פיגועים חסר תקדים בהיקפו ובחומרתו, ובעטיין של הסלמת האלימות והתגברות מעשי הטרור נגד אזרחי ישראל ע''י הפלסטינאים, בתחומי המדינה.

רצח השר רחבעם זאבי והפיגוע הרצחני במלון ''פארק'' בנתניה ע''י מחבל מתאבד, אשר פרץ לארוחת ליל הסדר במלון וגבה מספר רב מאוד של קורבנות, היו יריית הפתיחה של המבצע. באפריל 2002 יצא צה''ל למבצע ''חומת מגן''.

פקודת המבצע ניתנה, ואלפי צווי 8 נמסרו, עוד באותו הערב לאנשי המילואים, לבוא ולהתייצב על מנת להבטיח את שלום אזרחי ישראל.

לצווי ה-8 שנמסרו לאנשי המילואים, היו למעשי צווי התייצבות גם לכלי הנשק, למשקפות, לכלי הרכב, לטנקים ולנגמ''שים שהיו מאופסנים שנים ארוכות במחסני חטיבות החירום עליהם מופקד חיל החימוש.

מבצע ''חומת מגן'' היה הפעם הראשונה מאז מלחמת ''שלום הגליל'', שבו הוצאו הכלים מההחסנה היבשה שבה נשמרו. הכשירות הגבוהה של הכלים שיצאו ממחסני החירום לא הייתה מקרית. במשך השנים יישמו אנשי החימוש ביחידות אלו, את הלקחים, למדו את התקלות האופייניות, שיפרו את הטיפולים וביצעו אחזקה נכונה. האחזקה הנרחבת והיסודית, אשר בוצעה כהכנה

ללחימה, הוכיחה את עצמה במבצע ''חומת מגן'', אמל''ח הפלדה שעט לעבר ערי הגדה ועזה ללא תקלות.

''מלבד חילוץ טנקים וכלי רכב, שהתקשו לצלוח את הסמטאות הצרות", מספר קצין החימוש הראשי תא''ל זכריה חי ''עבר חיל החימוש בהצלחה, גם את מבחן כשירותם של הימ''חים- יחידות מחסני החירום''.

היה ברור לכול, כי זו ''המלחמה על הבית'' וכך כל קצין או חייל, נתנו את כל מה שיש להם. שום משימה לא בוטלה או נדחתה עקב בעיות אחזקה. מספר התקלות היה מועט, ואלה שתרחשו, תוקנו במהירות. אנשי החימוש עבדו עד השעות מאוחרות של הלילה, ויתרו על יציאות הביתה, התנדבו להמשיך בעבודתם ולהיות קרובים למוקדי האירועים. כולם חשו את תחושת השייכות והגאווה ולא רצו להחמיץ אף פעילות של יחידתם. הכוחות המשיכו במשימתם המורכבת ואנשי החימוש איתם.

העבודה האמיתית ציפתה לחיילי החימוש דווקא בסיומו של המבצע. בשבועות הבודדים שבהם שהו הכלים מחוץ למחסני החירום, אילצו את החיילים המשרתים במחסני החירום, להשקיע זמן רב, כדי להשיבם למצב הכשירות הגבוה שבו היו נתונים לפני המבצע. כדברי קצין החימוש הראשי, תא''ל זכריה חי ''חיל החימוש הוא עיר ללא הפסקה, זה לא שגמרנו להילחם ואפשר להירגע, עכשיו העבודה הקשה מתחילה, וצריך להחזיר את המצב לקדמותו.''  

היחש"ם במבצע "חומת מגן"

במהלך מבצע "חומת מגן" גילו אנשי היחש"ם מוטיבציה ומקצועיות יוצאת דופן בדגש על חוליות האחזקה הניידות שנתנו בעיקר שירותי אחזקה בתחום הרכב, רק"ם, אל-אופ, נשק, גנראטורים וחילוץ. עיקר פעילות היחש"ם התבצע בגזרת עזה, אך נשלחו מספר כיתות אחזקה לתגבור יחש"ם מרכז (גזרת איוש) במשימות סיוע בהכשרת צל"ם והשתתפות במופעי "הגברת מוכנות".

משימת היחש"ם במבצע הייתה מתן מענה אחזקתי באמצעות חוליות ניידות, כאשר עיקר הפעילות התמקד בביצוע תיקונים מהירים וחילוצים נועזים שמרביתם בוצעו בשעות לא שגרתיות ותחת אש, ובנוסף ביצוע החזרה לכשירות ליחידות.

במהלך מבצע ''חומת מגן'' עלתה הדרישה להקמה והרחבת מתקן כליאה לאסירים בטחונים בגזרת קציעות. כחלק מתמיכת הפיקוד היחש''ם קיבל את משימת ייצור גדרות ושערים ולהרחיב את מתקן הכליאה הקיים בקציעות.

כלל המסגרים ביחש''ם מכל הפלוגות הוזעקו לטובת משימה זו אשר נמשכה כשלושה חודשים. בכל יום יצאה חוליית מסגרים לכלא קציעות, העבודה בהקמת הכלא הייתה קשה מאוד שכן לא

היו תשתיות מתאימות לעבודה והעבודה הייתה בתנאי שדה ללא חשמל ומים. ברוב המקרים החוליה הייתה נשארת לעבוד עד השעות הקטנות ונשארה ללון בסדנת קציעות, העבודה התבצעה באמצעות גרורי ריתוך וגנראטורים ניידים. בכדי לא לעצור את העבודה אמצעי האחזקה של המסגרים טופלו בשטח ע''י חוליית ציוד יעודי שנשלחו מהסדנאות ביחש''ם.

תחילה היו האסירים כלואים במתקן קטן הבנוי מאוהלים למגורי האסורים, וגדר קונצרטינה המגדרת את מתחם המגורים, וחיילים שמרו על המתחרש במתקן, מקצועיותם הרבה של המסגרים ביחש"ם אפשרה את הקמת הכלא לאסירים הביטחוניים בקציעות. עבודת היחש''ם זכתה לשבחים רבים מצד מפקדת הפיקוד וחיל החימוש.

פרויקט נוסף שבוצע ביחש"ם במסגרת משימות ייצור בפיקוד היה פרויקט גדר הים בעזה, פרויקט שבמסגרתו נדרש היחש"ם למגן את גדר הים הקיימת בגבול הימי בין ישראל לרצועת עזה, על ידי חיפוי והגבהת הגדר הקיימת בגדר נוספת. משימה לא פשוטה בהיבטי בטיחות ולוגיסטיקה אשר התבצעה בתנאים קשים ולעיתים תחת אש. לצורך העבודה בתוך הים נבנתה רפסודה במחלקת הייצור ביחש"ם לטובת שינוע החומרים, כלי העבודה וכ"א. בזכות עבודתם ומקצועיותם יוצאת הדופן של המסגרים ביחש"ם, פרויקט זה בוצע בהצלחה רבה וזכה לשבחים רבים מצד מפקד הפיקוד, ובכך נחסך כסף רב למשרד הביטחון ביישום הפרויקט באמצעות גורם חוץ, ובנוסף הפרויקט ותרם רבות לביטחון מדינת ישראל.

מחלקת הייצור מבצעת מיגון לגדר הקיימת.

הרפסודה שנבנתה ע"י מחלקת הייצור לטובת שינוע חומרים וכ"א.

 

במהלך פברואר 2004 התרחש שיפור משמעותי בתשתיות העבודה של היחש"ם, כחלק משיפור התשתיות נפתח מתקן אחזקה חדיש לנגמ"ש ותומ"ת במתחם מחנה נתן, אשר החליפה את מתקן האחזקה הישן אשר היה ממוקם במתחם הייעודית במחנה נתן.

המתחם שנבנה הינו מתחם חדיש וממוזג ומאפשר שיפור בתנאי עבודה ובטכנולוגיה מתקדמת המתאימה לשנות ה-2000. מעבר לשיפור התשתיות הדבר אפשר איחוד היסטורי בין מתחמי עבודה בפלוגת הרק"ם, מתחם נגמ"שים אשר בעברו היה שייך לפלוגת הנגמ"ש לשעבר ומתחם הרק"ם .

                                        דגם מבנה מתחם נגמ"ש החדש במתחם מחנה נתן.

אנשים מספרים כי המעבר למתחם העבודה החדש תרם רבות לשיפור תנאי העבודה שלהם, לקיצור זמני העבודה על הנגמ"שים תוך שימוש בטכנולוגיית חדישות והחשוב מכול, תרם לחיזוק תחושת השייכות של החיילים והנגדים אשר שרתו במתחם הנגמ"ש לפלוגת הרק"ם.

כחלק מהמשך שיפור תשתיות היחש"ם, התקבלה החלטה והחלה עבודה להקמת מבנה מנועיה חדשה במתחם מחנה נתן, ובנוסף התקבלה החלטה והחלה עבודה נוספת להקמה והרחבת מבנה אופטרוניקה חדש במתחם "מחנה נתן".

במהלך מאי 2004 בוצע איחוד/שילוב מערכי אחזקה במרחב קציעות בין סדנת הרכב בקציעות לבין אלמ"ר קציעות, לאחר האיחוד עדכן השם של סדנת הרכב בקציעות למטא"ם קציעות (מטא"ם - מרכז טכנולוגי אחזקתי מרחבי).

מרכז טיפולים זה היה הראשון מסוגו בצה''ל, שבמסגרתו שולבו מערכי האחזקה בדרג א' וב' בתחום הרכב תחת אחריות הסדנה המרחבית בקציעות.

העברת תחום אחזקת הרכב בדרג א' לתחום אחריותה של הסדנא, אפשר מאחד לצמצם את כ''א החימושי באלמ''ר, ומאידך העצים את תחומי האחריות של הסדנה, דבר אשר הביא לשיפור רמת הכשרות של תחום הרכב באלמ"ר.

לאור הצלחת המטא''ם בקציעות הוחלט בחיל-החימוש על הקמת מטא"מים נוספים ע''פ המודל הקיים בקציעות.

מחנה נתן, שהוקם בשנת 1954, הינו מחנה רב יחידתי, במחנה "ישבו" גם יחידות אחרות חוץ מהיחש"ם – יחידות: הנדסה, משטרה צבאית, קשר, רפואה וכו'..

מפקד היחש"ם שהיה בעל הדרגה הגבוהה במחנה שימש גם כמפקד המחנה בכל הקשור למערך האבטחה, וכן ביוני 2004 הוחלט על הקמת מערך האבטחה אחוד במתחם מחנה נתן.

במסגרת הקמת מערך האבטחה האחוד, רס"ר היחש"ם מונה לק.אבטחה של מתחם מחנות נתן, דבר אשר דרש למידת התחום, והטמעת נהלי עבודה והסדרי אבטחה חדשים. הקמת מערך האבטחה האחוד תרם רבות לצמצום מופעי החדירות למחנות נתן, והעלה את רמת האבטחה במחנה. האיחוד תרם להעצמת שיתוף הפעולה בין היחידות במתחם מחנה נתן.

בתקופתו של רפי ידע היחש"ם הישגים רבים, אשר בעיקרם – נקבעו נורמות שירות משופרות (כמדד פנימי ביחש"ם) בהתאם לצרכי הלקוחות בגזרה בדגש על גזרת הבט"ש.

בנוסף, היחש"ם השתתף וזכה בתחרות סדנה מצטיינת חיילית במקום הראשון – סדנה יעודית (אוגוסט 2002), הישג נוסף שהיחש"ם רשם לעצמו בתחום הבטיחות, היחש"ם הוסמך לתקן הבטיחות ת"י 18,001 (אוקטובר 2002), השתתפות בתחרות במסגרת פרס האיכות הלאומי וזכייה בציון לשבח מראש הממשלה (נובמבר 2002).

השתתפות וזכייה בתחרות סדנה מצטיינת חיילית במקום הראשון – סדנת קציעות (אוג' 2003).

ביולי 2004 סיים אל"ם רפי סדן את תפקידו ופרש מצה"ל, בהותירו אחריו יחש"ם מסודר מאורגן ומגובש חברתית, ובמקומו התמנה אל"ם יורם נחמן.

כשנה לאחר סיום תפקידו ביחש"ם,  אירה אירוע טרגי במשפחת סדן, באירוע זה  שכל אל"ם רפי סדן את בנו סמל עידו סדן ז"ל, שנהרג במהלך שרותו הצבאי בתאונת דרכים במהלך חופשה.

סמל עידו סדן ז"ל  בן דרורה ורפי סדן, נולד ב-כ"א בחשוון תשמ"ו,.5/11/1985

עידו גויס לצה"ל בתאריך 29/03/2004 לחיל החימוש, במסלול יעודי לקצונה. הוא עבר קורס מקוצר לנשקים והוצב לסיפוח כמאחזק נשק קל בגדוד  "שועלי שמשון" שבחטיבת גבעתי בפיקוד דרום.  הוא התאהב במקום ובאנשים, דבר שגרם לו להתלבט קשות האם להמשיך במסלול הייעודי לקצונה.

בבוקרו של יום שבת, כ"ט באדר ב' תשס"ה, 09/04/2005 ,  נהרג עידו בתאונת דרכים, הוא ישב במושב האחורי במכונית פרטית בה נהג חברו, חגור בחגורת בטיחות.

חבריו של עידו הקימו אתר אינטרנט לזכרו המתעד תחנות שונות בחייו ומכיל דברי הספד ומילות פרידה שכתבו לו כל אוהביו.

רע"ן הפעלה בתקופתו של אל"ם רפי סדן - סא"ל מוטי ברבי 2001-2004

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים