דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של משרתי יחש"מ 653 בשנים 1992 - 1995

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 19/08/2020

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 874


סיפורה של קהילה

אל"ם זאב אלון (אנוליק) מונה למפקד יחש"ם דרום בין השנים 1992-1995 וזאת לאחר שצבר ניסיון מקצועי ומבצעי רב. בתחילת דרכו שימש כקצין החימוש של אביגדור קהלני במלחמת יום הכיפורים במהלכה ניתן דגש ממשי לצורך באנשי חימוש מקצועיים שילוו את הכוח הלוחם ויתנו מענה אחזקתי מיידי, תובנות אלו ליוו את אל"ם זאב אלון בכל דרכו הצבאית.

בהמשך שרותו, שימש כמפקד יחש"ם במערב לבנון, (עם פתיחת המערכה בדרום לבנון בשנת 1982 הוחלט על הקמת שני יחש"מים נוספים בלבנון. יחש"ם החוף התבסס על כוח אדם מפיקוד צפון ופיקוד מרכז, יחש"ם המזרחי התבסס על כוח אדם מפיקוד הדרום). אל"ם זאב אלון (אז רס"ן) מונה בשנת 1983 לסגן מפקד יחש"ם, בשנת 1984 לאחר פציעתו של מפקד היחש"ם מונה למפקד היחש"ם עד לפירוקו בשנת 1985. עד למינויו של אל"ם זאב אלון למפקד היחש"ם שימש במספר תפקידי מטה במפקדת חיל החימוש.

אל"ם זאב אלון קיבל לידיו את יחש"ם דרום אשר מנה 8 סדנאות :

4 סדנאות  במחנה נתן ו - 4 סדנאות חוץ:  בקציעות, בצאלים, בזיקים ובעזה.

פלוגת זיקים הייתה ממוקמת ליד בסיס זיקים. בסדנה תוקנו רכבים חומים ורכבים אמפיבים (מיועדים לנסיעה ביבשה ובים). לקראת שנת 1993 נסגרה הסדנה ואוחדה עם סדנה צאלים.

סדנת  עזה  הייתה ממוקמת במרכז רצועת עזה ותיקנה רכבים חומים וזחל"מים.

הסדנה הייתה בנויה מגרעין פיקודי ישראלי ומפועלים ערבים שעבדו עבור צה"ל.

סדנה זו הייתה הסדנה היחידה בחיל חימוש שמתקנת זחל"מים. עם התגברות מעשה האלימות באינתיפאדה ולאחר מספר תקריות ירי שבמהלכן אף נפצעו מספר נגדים של היחש"ם הוחלט לסגור את סדנת עזה ולהעבירה לכרם שלום. בשנת 1995 נסגרה סדנת עזה והועברה לכרם שלום.

אל"ם זאב אלון קיבל לידיו יחש"ם עם קשים משמעותיים בכ"א וחוסר מתמשך בחלקי חילוף לרכב ורק"ם. פערים אלו העמידו בפני היחש"ם אתגר אמיתי לעמוד בתוכנית עבודה. במספר מקרים לא הצליח היחש"ם לעמוד בתוכנית העבודה שהוגדרה לו בשל פערים אלו.

בנוסף לאתגרים הקיימים, התמודד היחש"ם בקליטת אמל"ח חדש. טנקי המרכבה סימן 3 שנכנסו למערך בתחילת שנות ה – 90 החלו להגיע לטיפולים תקופתיים ביחש"ם. לצד הכשרת סככות העבודה לקליטת הצל"ם החדש, נשלחו אנשי המקצוע להכשרות מקצועיות. בסיום הכשרות אלו יישמו אנשי היחש"ם את לימודיהם על הכלים שנכנסו לטיפול בסדנאות הרק"ם.

גם בתחום התומ"ת בוצעו הכשרות והערכות לקליטת צל"ם חדש עם שדרוג מערך תומ"ת רוכב לתומ"ת דוהר.  

תפיסת האחזקה של אל"ם זאב אלון הייתה כי ניתן לבצע משימות עפ"י כ"א הנמצא ביחש"ם ולא עפ"י דרישות הדרג הממונה. שחיקת כוח האדם עד לביצוע המשימה אפשרית רק במקרה בוא נראה פתרון קרוב באופק.  כאשר אין פתרון קרוב יש חובה על המפקדים לשמור את כ"א להמשך עבודה ושרידות היחש"ם.

כלפי פקודיו ביחש"ם דרש אל"ם זאב אלון כי יתנו 110% מעצמם בביצוע משימתם, כלפי הדרגים הממונים הצהיר  לא פעם כי "אם אין קמח לא יהיה לחם" .    

גישתו זו גרמה לשמירה על חוסנו של היחש"ם והגבירה את המוטיבציה בקרב חיילי ונגדי היחש"ם. בתקופה זו למרות הקשיים הרבים זכה היחש"ם בפרסים רבים וביניהם מקום ראשון בתחרות סדנאות מצטיינות.

בתקופתו של אל"ם זאב אלון בוצעה תנופת בנייה רחבה ביחש"ם במסגרתה נבנה מבנה המפקדה של פלוגה הרכב, הורחבה סככת צריח בפלוגת הרק"ם ונבנו מתקני אחזקה חדשים בפלוגת צאלים.

לצד העשייה המרובה אל"ם זאב אלון דאג לרווחת הפרט והווי היחידה.

אל"ם זאב אלון זכה לאהדה רבה ויוצאת דופן מחיילי ונגדי היחש"ם הוא נחשב בעיני כל למפקד אנושי קשוב ומבין, פתוח עם חייליו ונגדיו. 

את הערכתו הרבה לחיילי ונגדי חייל החימוש בכלל והיחש"ם בפרט ניתן להבין מהציטוט הבא: "לכל חיל יש יחידה מובחרת. לגולני ולצנחנים זוהי הסיירת, לחיל הים הקומנדו הימי ולחיל החימוש – היחש"ם. לכם, החיילים, הייתה זכות לשרת ביחש"ם ולבצע את כל המטלות על הצד הטוב ביותר. לנו, המפקדים, הייתה זכות לפקד על כל החיילים בנפרד ושל כולנו ביחד.

 יחד, חיילים ומפקדים, יצרנו את אווירת המשפחה והשייכות הייחודיות לנו".

ב- 1995 סיים אל"ם זאב אלון את תפקידו כמפקד היחש"ם, ובמקומו מונה לתפקיד מפקד היחש"ם אל"ם סלמן משה.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים