דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של משרתי יחש"מ 653 בשנים 1990 - 1992

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 19/08/2020

תאריך האירוע: 1992-01-01

מספר צפיות: 668


סיפורה של קהילה

מאורעות מרכזיים בתקופה: מלחמת המפרץ

באוקטובר 1990 התמנה אל''ם דוד בכר לתפקיד מפקד יחש''ם דרום.

אנשים מספרים שבתקופתו של אל''ם דוד בכר ניתן דגש רב לתחום המשמעת תוך הקפדה על שעות הפעילות ביחש"ם, בנוסף הייתה קיימת ירידה לפרטים בכלל התחומים ודרישות לניתוח תהליכים ברמה גבוהה ורמת ביצוע ושירות ליחידות ללא פשרות.

אנשים מספרים שדרש לבצע מסדרים רבים בכלל הסדנאות, מסדרים אשר דרשו מלאכת הכנות והתבצעו בהקפדה יתרה תוך ירידה לפרטים ומתן דגש למגורי החיילים.

תחום החינוך בתקופתו של אל''ם דוד בכר קיבל עדיפות עליונה, לחיילים בוצעו טיולים, ימי כיף וסדרות חינוך רבות ביחס לשנים קודמות, בנוסף, הוא ייצב את נושא משפחות השכול של היחש"ם בכך שהתמיד על מפגשים עם משפחות השכול באירועים מרכזיים ביחש"ם.

בתקופתו של אל''ם דוד בכר, השיג היחש"ם הישגים רבים בתחום שיפור ומיצוב תהליכי העבודה, בוצעו סקרי הנהלה במרווחי זמן מוגדרים ומתוכננים מראש, תוך מתן דגש על תחום העמידה בתוכניות העבודה ,כ"א וניהול הייצור בפלוגות. כחלק מעבודת מטה בראשותו של אל''ם דוד בכר לשיפור תהליכי העבודה הוחלט על פילוח הסדנה הייעודית לתחומי אחזקה על מנת לשפר תהליכי עבודה מרכזיים בסדנה.

היחש"ם במלחמת המפרץ

ב-2 באוגוסט 1990 פלשה עיראק לכווית וסיפחה אותה אליה, ב-17 בינואר פתחה ארה"ב במתקפה אווירית על עיראק, יום לאחר מכן כתגובה עיראק שיגרה טילי סקאד לכיוון סעודיה וישראל, המלחמה הסתיימה בתבוסתה של עיראק ונסיגת כוחותיה מכווית.

8 טילי סקאד נחתו בישראל במלחמה זו בתל אביב ובחיפה. הטילים גרמו לפציעת 12 אזרחים ולהרס בתים אך לא לקורבנות בנפש. ההכנות בישראל החלו כבר זמן רב לפני כן בעקבות איומי סדאם חוסין, החשש היה כי מדובר בטילים כימים. לאחר מכן הצטוו אזרחי המדינה לחבוש מסיכות הגנה ולהסתגר בחדרים אטומים.

כמו כן אנשי היחש"ם ישנו ביחידה ע"מ לתת מענה במקרה של נפילת טילם על אזור הנגב. היחש"ם נערך למצב של פצועים ונפגעים רבים, תורגלו כיתות אלונקאים ופינוי פצועים עפ"י הצורך. אנשי היחש"ם היו מוכנים לתרחיש שיצטרכו לתת מענה בעת נפילת טילים.

כמו כן, היחש"ם היה מוכן לתת מענה אחזקתי במחלקת צב"ם ומחלקת קידמ"א בכלים לטיהור אב"כ כגון ריאו אב"כ ומקלחות שדה לטיהור נפגעים לאור האיום בשימוש בטילים כימים נגד מדינת ישראל.

כחלק ממסקנות המלחמה הוחלט על הקמת פיקוד העורף שהחל את פעולותיו בפברואר 1992 כאחד מלקחי מלחמת המפרץ.

ביולי 1992 סיים אל"ם דוד בכר את תפקידו כמפקד היחש"ם הדרומי, וכאות הערכה על תפקודו ביחש"ם מונה לתפקיד בכיר במחלקת האחזקה במטכ"ל.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים