דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של משרתי יחש"מ 653 בשנים 1963 - 1967

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 19/08/2020

תאריך האירוע: 1967-01-01

מספר צפיות: 702


סיפורה של קהילה

מבנה היחש"ם:
בעת רגיעה, היחש"ם, היה בנוי בצורה שכללה מפקדה ב"מחנה נתן" שבבאר שבע, ולידה סדנא בסיסית, סדנת רק"ם (4 מחלקות) ועוד מחלקה לתיקון תותחים. בנוסף, היו גם סדנא מרכבית לרכב א' וב' בקסטינה, פלס"ד מעורב בשבטה, אשר שרתה את היחידות בשטחי אימונים, סדמ"ר באילת, ושמונה כיתות חימוש של אנשי מילואים.

באותם הימים יחש"ם דרום עדיין היה בחיתוליו. טרם אורגן היחש"ם לצורך מתן אחזקה מרחבית מלאה לכלל יחידות פיקוד הדרום, אך למרות זאת תקופה זו התאפיינה ב"חשיבה שונה" בטיפול בפרט.

מבנה היחש"ם, ראשית שנות ה-60

"ביחש"ם הייתה רק עבודה ולא מעבר. חדר האוכל היה כמו מעורות עכברים, המגורים היו במאהל והסדנאות בסככות רעועות. היה תהליך של בניית סדנת רק"ם. מבנה היחש"ם כלל מפקדה, סדנא מעורבת לרק"ם ורכב, ולאחר מכן הן פוצלו, סדנת רכב בנפרד וסדנת הרק"ם בנפרד. הייתה סדנא נוספת – שישבה בקסטינה, וסדנא נוספת באילת.

המחנה היה מחנה פשוט, חדר האוכל היה בצריף והשירותים היו במבנה ארעי. במקלחות לא היו מים חמים." מתוך דבריו של רס"ן(במיל')אדרי בנימין. 

ב-1 באוגוסט 1966, היה היום שבו שונו פני חיל החימוש, בעקבות רפורמה במבנה צה"ל,
חל כרסום במעמדתם של קציני החיל הראשיים. עיקר השינוי בא לידי ביטוי בהוצאת יחידות וגופים מרכזיים של החיל כולל תקציבים גדולים. שינוי זה השפיע גם על היחש"ם שכן ההשפעה הייתה בכך שקוצצו משרות קבע ביחש"ם וגדל עומס עבודה על הכ"א הקיים ביחידה. ניתן לומר שראשית חודש אוגוסט לשנת 1966 היה משבר במורל היחש"ם עקב פגיעה זו.

מרות זאת, היחש"ם עסק בעיקר בתיקוני דרג ב' הכולל: החלפת מכללים, תיקוני מכללים, טיפולים ותיקונים תקופתיים יזומים והחזרה לכשירות.

"אהרון נצר היה קצין אינטליגנט מאוד – "קצין  וג'נטלמן". העבודה ביחש"ם התבצעה ביום ובלילה, בעיקר עבודה ברכב וטנקי IMX. המפקד הקפיד בעיקר על ביצוע תוכנית העבודה. לא היה עיסוק בתשתיות בעקבות העדר תקציבים.
רמת המשמעת הייתה טובה, והייתה הקפדה על ביצוע מסדר בוקר מידי יום.
" מתוך דבריו של רס"ן בנימין (במיל') אדרי, שימש כרס"ר  היחידה ולאחר מכן שימש כק. שלישות.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים