דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

 סיפור שירותו בקבע ובמילואים של סרן בנימין לזר שהוא היום בן 84 ועדיין מורעל על חיל החימוש

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 23/03/2023

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 394


מספר הטלפון שלי - 522782451 |  כתובת תיבת דואר אלקטרוני שלי -blernesto@gmail.com

התגייסתי לצה"ל בשנת -1957 | השתחררתי מצה"ל בתאריך - פבר-60

הדרגה שלי - סרן | מצבי המשפחתי - 2 | אני גר בעיר - אחוזת פולג 522- תל יצחק

שם היחידה בה שירתתי בתפקידי האחרון - יחש"מ 653 - פיקוד דרום

  הקורס אותו ביצעתי  בבה"ד 20

  •  השלמת שלב חילי (חימוש) של קורס הקצינים.
  • ביצעתי את הקורס בשנת - אינני זוכר במדויק. להערכתי, בין שתי המלחמות (ששת הימים וכיפור)
  • על הקורס בבה"ד - בהיותי יחיד שנשלח ע"י חיל החימוש, "אומצתי" ע"י נגדים של חיל הים / צוללות, שהתייחסו אלי כאחד מהם לאורך כל החלק הבסיסי בבה"ד 3.

התפקיד הראשון שביצעתי בצה"ל

  • מל טכני בגדוד הנדסה 601
  • משך זמן ביצוע תפקיד ראשון -במהלך כל שירות החובה עד השחרור בחודש פברואר 1960.1960 
  • ספר לנו על התפקיד הראשון שלך - בגדוד 601 שירתת עד תום החובה . במילואים הועברתי למצלח צריפין בתפקיד גרפיקאי ומארגן תצוגות

 התפקיד השני אותו ביצעתי בצה"ל

  • לאחר סיום קורס הקצינים וקבלת הדרגה, מוניתי במהלך מלחמת כיפור כסגן מפקד סדנת רכב ב' שמוקמה בבלוזה שבסיני. עקב תקרית לגרמה להעברת המ"פ ליחידה אחרת, הפכתי בפועל למ"פ עד סיום המלחמה.
  • אודות התפקיד השני - עם סיום המלחמה, חזרי ליחש"ם ומשם הועברתי לביצוע תפקידים שונים בכפוף ליחידות שונות, כגון שיפוץ ציוד צליחה בחצור ועוד. באותה תקופה הועליתי לדרגת סגן ולאחר, פז"ם קצר, לסרן. לקראת השחרור ממילואים , הוצע לי לעבור קורס קציני חימוש מתקדם והענקת דרגת רב סרן, אבל דחיתי בנימוס. כנראה שמי שיזם את ההצעה לא שם לב לגילי ומספר שנות שירות המילואים עד אז. המלצתי שיתנו את התפקיד לקצין צעיר שבתחילת דרכו שחיל החימוש.

אירועים מיוחדים:
במלחמת ששת הימים רוכזה כמות גדולה מאוד של תותחים (היספנו) במצבת פרקר שבסיני. הייתה כוונה להעלותם צפונה בעזרת הרכבת מאל עריש, אבל לא היו אמצעים להעברה ענקית כזאת בעזרת משאיות. באחד הימים שביקרתי בבסיס סמוך לשלי, פגשתי את בנה של חברה של אימי, שהיה נהג סמי טריילר שבא להעמיס יחד עם עוד חברים נהגי סמיטריילר, תחמושת להעלות צפונה. מאחר שההעמסה היית ידנית זה גזל המון זמן והרכב עמד בטל. הצעתי לשניסע למצבת פרקר לראות את התותחים ולבדוק אפשרות לגרור אותם צפונה בהיותם ממתינים להעמסת הטריילרים בתחמושת. בהגיענו לשם שמתי לב שלכל תותח יש וו גרירה המאפשר חיבור לתותח אחר ויחד ל"סוס" של סמי טריילר. שאלתי את החבר שבא אתי, מה דעתו, והוא קפץ משמחה, התשובה הייתה חיובית. חזרנו לבסיסנו והוא סיפר לחבריו הנהגים מה שהצעתי. המם קיבלו בחיוב ותוך 2-3 ימים כל התותחים היו ברכבת באל עריש. סיפור המבצע הגיע למפקדת היחשם באל עריש. הרעיון התקבל בברכה והשליך על קידומי כנראה, מאחר וכעבור זמן קצר קיבלתי דרגה נוספת.

שמות חברים שאני זוכר מהתפקיד - היו רבים אבל עקב הזמן כבר קשה לי להיזכר בשמות, למעט בחור אחד, מנהל מוסך חיפאי בשם אורי.

 התפקיד השלישי שביצעתי בצה"ל  - לקראת השחרור ממילואים, הוטל עלי לרכז שיקום / תיקון של נחתות צליחה על גלגלים, שרוכזו בחצור אל למיטב זיכרוני בהעדר חלפים הולט להשביטם או למוכר. אינני יוד מה היה גורל מאח ולאחר זמן קצר השתחררתי סופית משירות מילואים.

 לסיכום - שירותי הצבאי היה חויית חיים בלתי נשכחת !

חשוב לי להוסיף כי - אפשר לכתוב ספר הרפתקאות שחויתי במהלך שנות המילואים הרבות, כולל כמה נוספות מהנדרש, בהתנדבות. השירות שלי בחיל החימוש, בחובה ומילואים, היה ונשאר חוויה בלתי נשכחת בחיי.

ברכות לכל אלו שממשיכים את המסורת המפוארת של החיל. 
415758, סרן בני לזר, יחשם 653. פיקוד דרום.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים