דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אפריל 2012- פרס הרמטכ"ל ליחידה מצטיינת - מחנה נתן

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 11/05/2019

תאריך האירוע: 2012-04-03

מספר צפיות: 1174


 זוכה פרס הרמטכ"ל מסתער על ראשון לציון

איש חיל החימוש אל"מ חיים אזולאי, תושב ראשון לציון, קיבל לאחרונה את פרס הרמטכ"ל כמי שעומד בראש היחידה החסכונית והמתייעלת בצה"ל. בראיון מיוחד הוא צופה פני עתיד: לאחר שאפשוט את המדים אפנה לעשייה ציבורית בעיר
 
זמן ראשון מקומי , נכתבה על ידי רגב גולדמן   3/4/2012   11:32 
 
אלוף משנה חיים אזולאי הוזמן לבמה לקול מחיאות הכפיים של הנוכחים בטקס החגיגי. ממולו היתמר במלוא קומתו הרמטכ"ל בני גנץ שלחץ את ידו בחמימות, הוסיף צ'פחה ידידותית על שכמו והעניק לו את אחד הפרסים הנחשקים בצה"ל, פרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות. 
 
 
 
 
אזולאי בן ה-41, תושב ראשון לציון, מפקד על יחש"ם דרום - יחידת החימוש המרחבית של פיקוד דרום. הוא נחשב כאחד הקצינים המוערכים בחיל החימוש ואת הפרס קיבלה היחידה שבפיקודו תודות ליישום מזהיר ופורץ דרך של התוכנית להתייעלות הכלכלית השנתית של צה"ל. יחש"ם דרום, למעשה, היא היחידה המתייעלת והחסכונית ביותר בצה"ל בשנה החולפת. 

בגיל 18 התגייס אזולאי לחיל החימוש ובלט מיד בכישוריו. עד מהרה סיים את קורס הקצינים בהצטיינות והתחתן עם גלית. לזוג שלושה ילדים: קובי, ליאור ושיר. "כשהגעתי לצבא, מיד התאהבתי במערכת", הוא מספר בהתרגשות שלא קהתה עם השנים. 

"ידעתי שאני רוצה להישאר שנים רבות כדי לתרום ולעשות כמה שיותר. תמיד התנדבתי, תמיד הייתי הראשון להרים את היד ולבצע את המשימות. כשנישאתי לגלית לפני שני עשורים, אמרתי לה שהצבא הוא עסקת חבילה כוללת, ולכן עברנו לראשון לציון, כדי להיות קרובים למשפחתה". 

 
לאחר למעלה משני עשורים בצבא, אפשר לומר שהגעת לשיא עם פרס הרמטכ"ל שהוענק לך
"זה רגע מאוד מרגש, אבל הוא לא השיא. אני לא חושב על רגעים כשיאים, משום ששיא הוא נקודה מאוד גבוהה וממנה אפשרת רק לרדת. אני חושב שצריך בכל פעם לשאוף להגיע רחוק יותר, ובצורה הטובה יותר". 

ובכל זאת, לא כל יום אתה פוגש את הרמטכ"ל שמעניק לך באופן אישי את הפרס
"אין ספק שזה רגע שאזכור כל חיי. קודם כל התחושה היא יוצאת מהרגיל משום שאתה מבין שהמערכת הגדולה הזאת שנקראת צה"ל יודעת לפרגן ליחידות ולהעריך עבודה של כל החיילים. 

 זה לא פרס שלי, חיים  אזולאי, אלא של כל החיל. כשעליתי לבמה הרגשתי שכולם עומדים מאחוריי, ואני בסך הכל זה שמקבל את הפרס מבני גנץ. זה פרק בלתי נשכח במצוינות של חיל החימוש, בדבקות במטרה, וזו ממש לא קלישאה". 

 
 
"משפחה אחת גדולה"
יחש"ם דרום נמצאת במחנה נתן הסמוך לבאר שבע ותחומה העיקרי הוא מחלקת הרק"ם (רכב קרבי משוריין). כמו כן, היחידה אחראית על כל תהליך ההתחמשות וציוד הלחימה של הפיקוד. את הפרס הנכסף קיבלה היחידה הרבה בזכות הצלחתה לקצר דרמטית את משך השהייה בטיפולים ובתיקונים של הכלים והרכבים המבצעיים ולהחזירם בצורה מהירה יותר לשדה הקרב ולרשות הלוחמים.
 
"קיצרנו את הזמנים בלמעלה מ-30 אחוזים וזה נתון מדהים שטרם היה כמותו", מתמוגג אזולאי. "מדובר בעבודה מאוד קשה, במערך שלם וחדש שנעשה בבנייה מאוד חכמה. מדובר באתגר גדול מאוד ואני שמח שהצלחנו להתגבר עליו בצורה הטובה ביותר". 

מעבר לאתגר שהצגת, קיים האתגר בשינוי התדמית של חיל החימוש
"אני מסכים איתך שחיל החימוש סובל מאוד מתדמית שלא בהכרח נכונה. אני יודע שאומרים שזה חיל שלא תמיד רוצים להגיע אליו וזה חיל שיש בו עבודה קשה ושחורה, ולפעמים אני גם שומע ש"רק חיילים בעייתיים מגיעים לחימוש", אז אני רוצה להדגיש שהמצב שונה מאוד. 

"כיום אני רואה יותר ויותר חיילים שמגיעים מתוך רצון אמיתי ללמוד את רזי החיל, להבין כיצד ניתן לשפר את היכולות הטכניות ובעיקר ללמוד את המקצוע. מדובר במקצוע לחיים". 

 
איך תשכנע צעיר שמתלבט האם להתגייס לחיל החימוש או לחטיבת גולני
"אני אגיד לו שהמרקם האנושי בחיל הוא יוצא מן הכלל וייחודי. יכול מאוד להיות שגם בחטיבות אחרות, אבל אני יכול להעיד על החיל עצמו. הוכח בכל מלחמות ישראל כי ביכולתו של חיל החימוש לבצע את הנדרש כאשר אחריות רבה על כתפיו. 

"שלום החיילים הוא גם על כתפינו כי אם נעמיד לרשותם את הכלים הטובים ביותר, הם יוכלו להילחם. בנוסף, אנחנו מנסים להגיע לכל החיילים ולהעניק להם תחושה של בית, של משפחה אחת גדולה". 

כיצד
"קבענו מספר אבני יסוד בגישה. קודם כל אנחנו פועלים באופן תמידי להעלאת המוטיבציה בחיל. הן על ידי ימי כיף, טיולים ונופשים צבאיים. בנוסף, אנחנו מקיימים בכל כמה חודשים ימי הורים. בנקודות הזמן הללו ההורים של החיילים מגיעים לבסיסים לבקר וכדי לראות בעיניהם מה עושים הילדים שלהם בצבא, כיצד חיל החימוש עובד ומה התנאים.
 

"הוספנו את נושא הדלת האחרונה, שזה מבחינתי שינוי גדול מאוד בתפישה הכוללת. דלת אחרונה מתייחסת לאדם האחרון אליו יפנה החייל כשהוא מרגיש שלא טוב לו בצבא או כאשר הוא רוצה לעזוב. 

"כיום יש מענה וישנם אנשים בכל יחידה שמוגדרים כדלת אחרונה ואליהם פונים במצבים הללו. הם תמיד ימצאו את הפתרון לסייע לחייל כדי שהוא לא יעזוב. אם צריך לדבר עם הבית, לבצע ביקור בבית, או לשחרר את החיל לכמה שעות בבית, נעשה את זה". 

האם בעקבות כך מספר הנפקדים והעריקים ירד
"בוודאי. בדקנו את הנושא וראינו שבהחלט ישנה ירידה משמעותית. תמיד יש מקום לשיפור ואנחנו נמצאים בתהליך למידה כל הזמן. מעבר לכך, החיילים יודעים שבכל כמה זמן אני נוהג בנוהל של דלת פתוחה, שבמסגרתה כל חייל יכול להגיע ולשבת איתי לשיחה ולומר לי את דבריו. אני תמיד מוכן לשמוע". 

 
 
הקריירה הבאה
אזולאי נולד במגדל העמק למשפחה בת שמונה אחים ואחיות. בגיל ארבע עקרה המשפחה לנתניה, שאז עדיין נקראה "עיר היהלומים" בעקבות הקריירה של אביו היהלומן. "אימא הייתה עקרת בית ואבא היה המפרנס היחיד והוא לא החסיר מאיתנו דבר", נזכר אזולאי. 

"מאבא אני שואב את התכונות של דאגה. אני דואג לחיילים שלי כפי שאני דואג לילדיי, וכל מי שמכיר אותי יודע שאלה אבני היסוד שמנחים אותי בכל השירות הצבאי. את ערך הנתינה והעזרה שאבתי מהבית". 

במהלך הקריירה הצבאית של אזולאי הוא סיים תואר ראשון רב תחומי מאוניברסיטת חיפה ותואר שני במדעי המדינה מהמכללה לביטחון לאומי. האיש עובד שעות ארוכות מאוד וזמן איכות עם המשפחה הוא מצרך המצוי בצמצום. "אני לא מעורב בחיי ילדיי בצורה שהייתי רוצה להיות מעורב", הוא מודה. 

"אני רואה אותם רק בסופי השבוע וזה קשה לי מאוד. אני מנסה לפנק אותם ולחוות איתם כמה שיותר דברים במהלך סוף השבוע. זה לא קל, אבל יש לי אישה תומכת ועוזרת ומשפחה נפלאה". 

עם המוטיבציה הזו, אין לך כמיהה לעבור לחיים האזרחיים. אולי אפילו לעשייה הציבורית בראשון לציון
"אני מאמין שגם לכיוון הזה אגיע בשלב כזה או אחר. אני חושב שראשון לציון היא עיר נפלאה. עיר מאוד מיוחדת. אני אוהב מאוד להסתובב בעיר למרות שאין לי הרבה זמן לכך, אני חושב שיש בה הרבה פוטנציאל". 

פוטנציאל? כלומר יש דברים שהיית משנה בעיר
"כן, אבל אני לא רוצה להצטייר בכיוון פוליטי. זאת לא המטרה. אני יכול לומר רק דבר אחד, אני מבטיח שיישמעו עליי בראשון לציון. אני מאמין שלאחר אפרוש מהחיים הצבאיים, אפנה מיד לעשייה ציבורית כי לשם אני שייך". 
 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים