דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

בן גל (בוזגלו) אברהם ז"ל

@alt@

גיל
בן 27 במותו

מלחמה:
בשגרה

מקום הנפילה:
שער עגל

תאריך עברי:
יז אדר תשמה

תאריך לועזי:
10/03/1985

אברהם, בן רחל ז"ל וחנניה, נולד ביום כ"ח באב תשי"ז (24.8.1957) במגדל-העמק. הוריו שומרי המסורת היו מראשוני המתיישבים בעיר. אברהם התחיל את לימודיו בבית-הספר היסודי "שלום עליכם", המשיך בבית-הספר על-שם אלי כהן, ואחרי כן עבר לבית-הספר המקצועי "רוגוזין", שבו למד שנתיים. משם עבר לכפר הנוער הדתי, שליד קיבוץ לביא והשתלם כמכונאי רכב. תחביבו היה צילום ובאלבומיו נצטבר אוסף צילומים עשיר מחייו במגדל-העמק ומתקופת שירותו בצה"ל, בעיקר צילומים של נופי לבנון, שבה שירת בתקופת מלחמת שלום הגליל.
אברהם התגייס לצה"ל באוגוסט 1976, תחילה לחיל-השריון. עבר סדרת אימונים ואחרי כן הוצב בחיל-החימוש. אברהם השלים קורס של נהגי משאית ונגמ"ש ושירת כמכונאי נגמ"ש. באפריל 1977 הועלה לדרגת סמל. מפקדיו מצאוהו "חייל מסור, נאמן וישר, בעל מקצוע מעולה, איש ביצוע וארגון".
ביולי 1979, לאחר שסיים את שירותו הסדיר, התנדב לשרת בצבא הקבע. הועלה לדרגת סמ"ר, וכעבור שנה, באפריל 1980, הועלה לדרגת רס"ל. בפברואר 1983 עבר קורס מנהלי עבודה בכירים והועלה לדרגת רס"ר.
בתקופת מלחמת שלום הגליל שירת בסדנא של חיל החימוש בלבנון.
בקיץ 1983 נשא לאשה את אילנה והקים את ביתו במגדל-העמק. אברהם היה איש משפחה מסור ואת חופשותיו בילה בחיק משפחתו. מאושר היה כשנולד בנו אלעזר.

מספר חנניה אביו: "כאשר היה תינוק חלה מאוד והחשתי אותו לבית החולים ובכך הצלתי את חייו. אברהם היה תמיד ילד מסודר, טוב לב וחייכן. במלחמת יום הכיפורים היה תלמיד ב"הודיות". עקב המלחמה התרופפה מסגרת, ילדים רבים עזבו את הפנימיה וישבו בבתיהם באפס מעשה. בקשתי מאברהם להשאר בפנימיה ולשמור עד כמה שניתן, על המסגרת ועל השיגרה. למרות שהדבר לא היה לו קל, נשמע לי ונוכח לדעת כי זה היה לטובתו. בצבא הקבע עבד קשה מאוד. פעם ראיתי כיצד אברהם מתקן כלי רכב ענקיים בסדנא הצבאית. היה יום קיץ חם ובשעת צהרים להט האויר בסדנא. אברהם עמד רטוב מזיעה ותוך כדי עבודה גם הנחה את אנשי הצוות שלו. כאשר ראה אותי אמר בחיוך: 'לא קל להתפרנס, נכון אבא?'

למרות הקושי , מאוד אהב את עבודתו והיה גאה להחזיר לפעולה כלי רכב ומערכות כה כבדות ומסובכות. גם היה אחראי מאוד. כל עבודה נבדקה בקפדנות לפני שהוחזרה לשירות. נוסף ליכולתו המקצועית גם היה מפקד טוב ודאג לאנשיו כאילו היו בניו, גילה אליהם יחס טוב וידע להפיק מהם את המיטב. כאשר המלחמה בלבנון תבעה יותר ויותר קורבנות, בקשתי והתחננתי כי יצא משם ויחליף תפקיד, אך אברהם דחה מדי פעם את ההחלטה".

ביום י"ז באדר תשמ"ה (10.3.1985), כשהיה בדרכו לבסיס בלבנון, ליד "שער העגל", התפוצצה מכונית תופת ליד משאית הספארי שבה נסע. כל נוסעי המשאית נפגעו. בין ההרוגים היה אברהם. בן 27 היה במותו.

מספר חנניה: "זה כוחו של גורל- אברהם ויתר על מקומו בכלי רכב אחר ועלה על משאית ה"ספארי". במשך כל היום חשתי בעצבנות, דיכאון ואי שקט ובערב הגיעה אלינו בשורת האיוב."

מספרת אילנה: "מאוד רציתי כי אברהם ידחה את נסיעתו ללבנון בכמה שעות, כי הילד היה חולה, אך לא היה ניתן לעצור אותו. הוא מיהר לבסיס ואל מותו".

אברהם הובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית-העלמין במגדל-העמק. השאיר אחריו רעיה, ילד רך בן ארבע חודשים, אב, שני אחים וארבע אחיות.

שר הביטחון יצחק רבין כתב עליו למשפחתו: "אברהם נתן את חייו למען מולדתו. נפל צפונית ל"שער העגל", עת מכונית תופת התפוצצה ליד משאית שהסיעה חיילים ליחידתם. אברהם שירת בחיל החימוש, היה חייל מסור, ביצע תפקידיו באופן מעולה. היה מבכירי הנגדים ביחידה, תמיד מוכן לקבל עליו משימות נוספות מעבר לתפקידיו. אהב את היחידה ואת הווי החיים שבה. היה אחד ממעצביה, חבר למופת ואהוב על כולם".

מפקד יחידתו כתב עליו למשפחתו: "הכרתי את אברהם במשך מספר חודשים, מאז הגיע ליחידה. היה נגד בעל ידע מקצועי מעולה, אחראי ומסור, שביצע את תפקידיו לשביעות רצון מפקדיו, תוך גילוי כוח רצון והתמדה. היה מפקד למופת, דוגמה לפקודיו. תרם רבות ליחסי החברות בסדנה. סייע לפקודיו. היה אהוב ומקובל על חבריו".

 

יהי זכרו ברוך!
חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים