דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל"מ במילואים שולי סולימן

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 16/01/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 5148


 שם מלא: שאלתיאל סולימן

דרגה: אל"מ (אלוף משנה)

מצב משפחתי: נשוי +4

מקום מגורים: קריית עקרון

תאריך גיוס: 6/11/1974

תפקיד אחרון בשירות: מפקד יחש"ם ג'וליס

תאריך פרישה: 1/11/2001 

2. מסלול תפקידים ורקע צבאי

 

אירוע מכונן/מרכזי/הערות

דרגה

תקופה

תפקיד/רקע צבאי

מס"ד

תיקון גשר הגלילים בסיני.

טור'

1974

שולי התגייס בבקו"ם והוחזק כטירון מספר שבועות, לצורך כח עבודה.

1

 

טור'

1975

עבר קורס חמש צריח של מג''ח בבה''ד 20.

2

 

רב''ט

1975-1976

חמ"ש צריח חוליה טכנית בפלוגה כ', גדוד 9 בחטיבה 14 שישבה בסיני.

3

 

סג''מ

במאי 1976

צוער בקורס קצינים, במהלך הקורס היה רגם מרגמה 51, לאחר מכן עבר להשלמה בבה''ד 20 ובאותה שנה הוסמך לקצונה. והוצב בחטיבה 14 כקצין חימוש חטיבתי.

4

 

סג''מ

1977-1978

ממח''ג בגדוד שריון

5

בתקופת הדילוגים והיערכות לסיני מספר שולי שבגלל מזג האויר הגדוד לא יכל לצאת הביתה. שולי בעזרת שני ריאו חץ ורתכת נכנס לשטח ומצליח לחלץ את כל הגדוד כולל הרנו של המג''ד וכולם יכלו להגיע אל ביתם בבטחה

סגן

1978-1980

קח"ש גדוד שריון

6

אירוע מכונן/הערות

דרגה

תקופה

תפקיד/רקע צבאי

מס"ד

 אירועים מרכזיים בשירותו הצבאי.

במהלך שירותו הצבאי ,התמודד אל"מ שולי סולימן עם אתגרים שונים משמעותיים לאורך שנות שירותו. בחרתי לציין כאן כמה מהם:

•  שולי מספר שעוד בהיותו טירון וללא שום הכשרה מקצועית ובטרם ידע להשתמש בנשק,   התנדב שולי עם מספר חברים שהבינו קצת במסגרות ובעלי רקע טכני למשימה התנדבותית וייחודית. הם ירדו לסיני בלי נשק ומעט מדים, המשימה הייתה לרתך ולתקן את גשר הגלילים אשר תכליתו הייתה לאפשר לכוחות הלוחמים לצלוח את תעלת סואץ. משימה זו הייתה לאבן דרך בדרכו של שולי.

•   ב- 1982 מלחמת לבנון הראשונה. שולי היה אז עוזר של שניידר ב- 252. היה תכנון להיכנס ללבנון במרץ 1982 ובגלל כוננות למלחמה הרמטכ"ל מכתיב לאוגדה לדלג ולחזור חזרה 8 פעמים. כאשר חשוב להבין שכל דילוג משמעותו אוגדה שלמה על כל יחידותיה עולה על מובילים, מתמקמת וחוזרת חזרה. לאחר ישיבה ברמת הגולן עד ה- 7/6 – פרצה מלחמת של"ג. אוגדה עוצבת סיני פרצה בציר המזרחי – יעד גבול הסורי לבנוני שמוביל למרגלות הר דב לשער פטמה ומשם עלתה האוגדה בציר הררי לצורך כיבוש עיר שהוגדרה כמעוז טרור, מלאה במחבלים בשם בצרייה. בתחילת הדרך נכנסה חטיבה 401 כמובילה(קח"ש החטיבה דאז זכרייה חי שלימים היה קחש"'ר), בסוף הציר ההררי לפני ההגעה לעיר נתקע טנק במעבר הכרחי בצלע הר כאשר האבחון היה שהלך חט"כ לטנק, נוצר פקק באורך מספר ק"מ. שולי קיבל מייד את משימת החילוץ, עלה על ג'יפ אמריקאי והוביל ריאו חץ שנושאת עליה חט"כ  עם  זחל"ם אחד כמאבטח תוך שהוא מפלס את דרכו אל הטנק  שחסם אוגדה שלמה, רק טנק מח"ט ושני נגמש"ים עברו את הטנק התקוע. ירד הלילה – טנק המח"ט נתקע עם בעיית צריח. וברגע אחד שולי מבין שהוא בחזית, פצמ"רים וירי נקל מעל הראש, הטנק היה מקום המסתור שלנו. ס.מפקד האוגדה תגבר אותם באבטחה. החבר'ה משקשקים מפחד, שולי מכניס בהם מוטיבציה ומצליחים לתקן את הטנק,עם אור ראשו הסיעו את הטנק לאחור להביא את הצוות, המשיכו לטנק מח"ט והצליחו לחלץ גם אותו האוגדה המשיכה ולאחר כיממה כבשה את העיר, שולי מספר על שנה שלמה של שליטה והתמקמות בעיר עד לעזיבת האוגדה.

•  במהלך שירותו כקח"ש צאלים ניתח שולי את הכשרות המילואים והבין כי יש דרך לייעל את פרקי ההכשרה, לשפר את הכשירות ובמקביל לחסוך בימ"מ ולהעניק שירות טוב יותר לאנשי המילואים. התכנון היה לתגבר את פלוגות האחזקה במספר מצומצם של אנשי אחזקה ונהגים אשר תפקידם היה לטפל בכלים החוזרים מאימונים במקום להשאיר את הטיפול לאנשי המילואים אשר לא היו מקצועיים דיו ובזבזו זמן יקר בהתעסקות בחתימה וזיכוי של זיוודים והכשרות הכלים לאימונים. שולי הגה את "שיטת הליסינג' " הדומה מאוד לאופן בו מתנהלת חברת השכרת הרכב. שיטה זו הביאה להצלחה רבה והתייעלות ההכשרות בצאלים ואף שיפרה את הכשירות, שיטה זו הביאה למהפך, חיילי המילואים היו מסיימים תרגיל ומזדכים במהירות ובכך הושגו יעדים אשר הציב לעצמו שולי בכניסתו לתפקיד, מעבר לכשירות שהשתפרה מאחר ובעלי מקצוע וחיילי חי"ח טיפלו בכלים מספר שולי על עלייה חדה במוטיבציה של אנשי המילואים להתאמן ולהתמקצע בתחומים השונים.

 הערכים המרכזיים של חיל החימוש בעיני אל"ם שולי סולימן

כבוד האדם - דאגה לפקודים ולצורכיהם- חיילי חיל החימוש עובדים הכי קשה בצבא, יותר מכל לוחם המסכן את חייו, חיילי החימוש עובדים מאחורי הקלעים וכביכול אינם זוכים לתהילה ואינם באור ה"זרקורים ומכאן שכל מפקד חייב לדאוג לפקודיו ולכל צורכיהם הבסיסיים ומעבר לכך להוות מודל לחיקו ולשמש כאבא של כל חייל וחייל, מפקד טוב יודע להוביל חיילים ולעורר בהם תחושת הזדהות עם משימתם והחשיבות שלה תוך שימור המוטיבציה להתמודד עם כל האתגרים הצפויים.

מקצועיות – בראש ובראשונה החייל חייב לשמר ולשפר תמיד את המקצועיות של אנשיו, אנשי החימוש נדרשים למתן פתרונות ותיקון תקלות כאשר למעשה זו היא זכות הקיום של החיל, ידע הוא כח ומקצועיות המשאב האנושי הוא מכפיל הכח המאפשר לצה"ל להיות כשיר ומוכן למלחמה בכל עת, המקצועיות משאירה את החייל כרלוונטי ומשמעותי ביכולת לתמוך את המערך הלוחם ולאפשר לו רציפות והמשכיות בשדה הקרב.

דבקות במשימה וחתירה לניצחון – לאורך השנים חיל החימוש נתפס כחייל אשר מפקדיו ואנשיו יעמדו בכל אתגר לו יידרשו תוך חתירה למגע והפגנת יצירתיות במציאת פתרון בכל מחיר באופן מיטבי ובזמן הקצר ביותר.

  תרומתו ומאפייניו הייחודיים של חיל החימוש בעיני אל"מ שולי סולימן

 תרומתו הגדולה של חיל החימוש היא היכולת שלו לעמוד בהיבט של כשירות ואיכות האמל"ח שקיים בצבא ולהכשיר אותו כשהוא נפגע או מתקלקל, על מנת שהלוחמים יעמדו במשימתם. חיל החימוש מהווה מכפיל כוח בגלל מהירות התגובה שלו היכולת להחזיר כלים שאינם כשירם לכשירות ובכך הוא חוסך את הצורך באחזקת צלם רב במספרים כפולים ומכופלים אשר היו גובים עליות גבוהות בהרבה, בנוסף היכולת של חיל חימוש למצוא פתרונות בפיתוח, יצור, שדרוג של האמל"ח ברמה הגבוהה ביותר ובכך הוא מקנה עליונות ותורם לגופים האזרחיים.

 החיל מהווה חממה לאנשיו ומאחד אותם כמשפחה, מקנה להם כלים ייחודיים אותם ייקחו להמשך      הדרך. אנשי החימוש רוכשים ניסיון מקצועי וידע רב במהלך שירותם וכאשר הם יוצאים לשוק האזרחי הם נתפסים כאנשים בעלי מוסר עבודה גבוה, יצירתיים ובעלי יכולת להתמודד עם אתגרים רבים. לאורך השנים תמיד הוביל חיל החימוש בהישגיו המקצועיים ובסטנדרטים שמציב לעצמו אך חשוב מכך התאפיין החיל כסמן ימני ודוגמא לטיפול בפרט.

בנימה אישית....

המפגש עם אל"ם שלוי סולימן הזכיר לי חלקים קצרים יחסית אך מאתגרים מתקופת שירותי בגדוד "רשף" השייך לאגד הארטילרי בזמן מלחמת לבנון השנייה בתור ממח"ג ומאוחר יותר, קח"ש אותו הגדוד במבצע "עופרת יצוקה", מאחר שפיקדתי על ביתו סגן, לירז סולימן בתקופה בה הייתי מ"פ הכנה לקק"ץ ומאחר והיא נכחה בבית בזמן פגישתנו המפגש הפך למרגש יותר והיווה מעין סגירת מעגל בעבורי.

חלק גדול מהסיפורים שחשף בפניי שולי התבקשתי לא לחשוף מאחר והם מסווגים.

לאורך המפגש פגשתי קצין חימוש מדהים, ערכי וגאה, ניכר כי עדיין רוח הלחימה זורמת בגופו, גאוותו כלפי החייל ואנשיו היא סוג של חלק בלתי נפרד מליבו.

למרות חילוצים ואתגרים רבים אותם חוויתי במהלך שירותי מדהים לשמוע על התמודדותו של שולי עם המשימות להם נדרש לאורך תקופת שירותו הצבאי.

ללא ספק האתגרים היו שונים ומגוונים וזו היא למעשה אומנות החילוץ, לכל חילוץ מאפיינים שונים ומספר פתרונות אפשריים כאשר משימתו של שולי כקצין חימוש הייתה להחליט מהו הפתרון היעיל והקצר ביותר במסגרת האילוצים ולעיתים תחת אש חיה של האויב.

למדתי המון מהמפגש והוספתי לעצמי ל"ארגז הכלים" מספר תובנות וקווי מחשבה נוספים אשר אין לדעת מתיי אדרש להם.

בברכה,

רס"ן,   אלרון חזיזה

קח"ש          חטיבה 

לקריאת סיפורו של אל"מ במילואים שולי סולימן- לחץ כאן 

חיפוש מידע

כניסת חברים