דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

החימוש בפיקוד הדרום '' קצרים מהלב '' - שנת 2015

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 25/09/2015

תאריך האירוע: 2015-01-01

מספר צפיות: 3176


אין כמו לעשות תפקיד במרחב הדרומי של מדינת ישראל, אין לי מושג מהו אותו הדבק, מהי אותה חיבה, גדלתי על הסיסמאות האלה, כשהגעתי הבנתי שאלה לא סיסמאות אלא באמת פרקטיקה. יש סוג של קסם במקום הזה. יש כאן ארגון מדהים, ארגון פנטסטי.

אל''ם צביקה גפן

שמעתי סיפורים על הפיקוד, פיקוד חם משפחתי שכיף להיות בו, זכיתי לשרת בפיקוד הדרום. יש יתרון בלהיות בפיקוד בו לא גדלת, מצד אחד להביא תהליכים טובים וחדשים שהתחככת איתם ומצד אחר ללמוד את כל מה שנעשה ומתקיים בו.

אל''ם שחר גלעד

באינתיפאדה הראשונה, חשבנו על פתרון יצירתי איך משליכים בחזרה אבנים לעזתים. יש מכונה של חקלאים שמפזרת זבל פרות בשדות, קנינו חצץ גדול, התאמנו ביחש''ם את השיניים ובכל פעם שזרקו אבנים החזרנו להם חזרה עם החצצית. הבעיה הייתה שמאותו רגע לא היו חסרות לפלסטינאים אבנים.

אל''ם יחזקאל לולצ'י

אני זוכר ביקור של ראש אט''ל, אלוף אילן בירן, ביחש''ם הערבה, בו עבר בבית ספר לשריון. בסיכום הסיור בבית הספר קם מפקד בית הספר אמי פלנט ואמר: ''תשמע המפקד, יש לי בעיה, מאז שלולצ'י הגיע לפה'', באותו רגע החוורתי כסיד, שאל אותו האלוף: ''מה הבעיה?'' המשיך אמי ואמר: ''מאז שהוא הגיע לפה יש לי טנקים יותר מצוותים, הכל כשיר''.

אל''ם יחזקאל לולצ'י

בתקופתי כמ''פ ביחש''ם הודיעו בהפתעה על ביקורת 'טיב תיקונים'. לעתים התקבלה ההודעה ביום שישי בבוקר על ביקורת מתוכננת ליום ראשון. אני זוכר מקרה בו הודיעו לנו ביום חמישי בלילה על ביקורת, באותו זמן הייתה הופעה של אמנים לאנשי הקבע ונשותיהם. חיכיתי שתסתיים ההופעה, קמתי ואמרתי - חברים זה המצב, באותו רגע קמו כולם, לבשו בגדי עבודה, הנשים רצו למטבח והכינו מטעמים לכולם, היה מרגש.

אל''ם רפאל חצרון

מענה ניתן לכל היחידות 24 שעות ביום ובלילה בעבודה ובבית, הטלפון לא מפסיק לצלצל ומחכה תמיד לצלצול הבא. כשהטלפון לא מצלצל חמש עשרה דקות אני מודאג שאינו מקולקל, אשתי שמכירה את תשובותיי מחייכת ואומרת: ''אתה נשוי לצבא''. במבצע עופרת יצוקה היה מקרה מצחיק, הגעתי להתארגן בבית נכנסתי למקלחת והטלפון צלצל...הנמכתי את זרם המים ושמעתי את אשתי עונה: ''כן זאת הבעיה צריך להחליף מנוע...בגלל חנק נמוך'', צחקתי הבנתי שכולם חיים את הצבא דרכי.

 רנ''ג דוד קבלו

בתחילת האינתיפאדה הרסו את גדרות המערכת, למעשה הצטרכנו לבנות מחדש את הגדר. האלוף מינה אותי לפרויקטור, התייצבתי בלשכת הרמטכ''ל, נציג פיקוד ונציג אט''ל לא הגיעו. שאול מופז, הרמטכ''ל דאז, לא התרגש ואמר: ''מי שמבין שיכנס'', ישבנו - הרמטכ''ל, רח''ט לוגיסטיקה תא''ל אלי אהרוני ואני ותכננו את הקמת הגדר, תהליך זה התקדם בסטאטוסים קבועים בלשכת הרמטכ''ל.

אל''ם דודו אלמקייס

פיקוד הדרום מצליח לגלגל עבודות מטה מקדנציה לקדנציה ורק להעצים אותן וזאת חוזקה אדירה.

אל''ם צביקה גפן

האנשים בפיקוד הדרום מיוחדים, אנשים עם נשמה, לא רואים את זה בכל מקום, אולי השמש עושה את זה... אני זוכר שנשארתי שבת בתורנות והנגדים היו רבים ביניהם מי יזמין אותי לארוחת שבת.

אל''ם משה סלמן

באינתיפאדה הראשונה הוקמה יחידת שמשון, היות ואיציק מרדכי היה אלוף פיקוד, הוא רצה יחידה קלה ניידת ומוסווית. הגיעו צוותים מוסווים, כלי הרכב היו מוסווים הצוותים הסתובבו עם אקדחים, הם פתחו תקנים ועל חשבון התקנים הסתובב כל מטה הפיקוד באקדחים... לא הכרנו מצב כזה, מי הסתובב באקדח בפיקוד הדרום? זה היה פיקוד של שלום, כל הדברים האלה לא היו קיימים.

אל''ם יחזקאל לולצ'י

יום אחד קיבלנו דיווח על פומה שנפלה משביל ברפיח לבריכת ביוב. כדי לחלץ צריך היה מישהו לצלול לבריכת הביוב ולחבר את כבל הגרירה. אחרי יום ומחצה אזר אחד הנגדים אומץ וביצע את המשימה. החומציות אכלה את כל הפלסטיקים והפומה נכנסה לשיקום עמוק במש''א.

אל''ם אילן אליהו

אנו מחויבים להחזיר לכשירות את הצל''ם בגזרה ולתת ביטחון ללוחמים על הכלים, לעתים ניתן המענה תחת אש ופצמ''רים שעפים לכל עבר. כאנשי חימוש את עצמנו לא ראינו אלא את הלוחמים בכלים. זאת העבודה שלנו, איננו גיבורים אנו עושים את הנדרש מאתנו

 רנ''ג דוד קבלו

הכיף הגדול בתפקיד הזה הוא להסתובב במרחבים נפלאים. אדם המכיר את המדבר ואוהב אותו מבין איזה כיף ענק להיות בו, לעתים הייתי גומע כ־9000 קילומטרים בחודש. עברנו בין מרכזי הטיפולים וקציני החימוש בכל המרחב וניסינו לפתור לאנשים את הבעיות בזמן אמת.

אל''ם יהודה שלמון

אירוע ''גלגלים בוערים'', אני זוכר את הברד''ם המצרי דוהר על הכביש בזמן ירי של מחבלים במקלע 0.5, הכלי עובר ליד בסיס ''כרם שלום'' ויורה צרורות על מרכז הטיפולים, השעה 18:00 בערב. למזלנו אף לא איש חימוש אחד שהה במקום. הקחש''א תדהר לב פנה אלי חצי ברצינות חצי בצחוק ''איימן! איך בכל יום אתה טוען ומתלונן שאנשייך עובדים עד שעה מאוחרת בלילה? עכשיו 18:00 ואין נפש חיה במרכז הטיפולים'' גם במצבים כאלו ידענו לצחוק.

רס''ן איימן אלדקסה

כאשר טיפלתי בחיילים תכנית העבודה ''רצה''.

אל''ם יחזקאל לולצ'י

כשחייל שובץ למחנה חיון אמרו לו 'תשרת בחיון - כל היום תהיה בים' הוא לא הבין שמדובר בים של חול.

אל''ם יהודה שלמון

לקחתי את המחש''פ, אל''ם דודו אלמקייס, לסיור בגזרת הערבה, בדרך אמר המחש''פ: ''הדרך לא נגמרת''. אמרתי לו: '' המחש''פ, אנחנו נוסעים באביר ממוגן כשקסדה על הראש מהאוגדה באילת עד מוצב ''גוזל'', כאשר מגיעים - שוכחים מה המקצוע שלנו...'' למחרת קיבלתי טלפון מלשכת המחש''פ להגיע לבוטיק ארז להתקנת גג קשיח לאביר. זה היה חלום שהתגשם.

רנ''ג אבי אברג'יל

תרבות היחש''ם היא מכוונת לקוח, על כל מ''פ להכיר לפרטים את הגדודים בגזרה - הם הלקוחות המרכזיים. כך עבדנו ב''צוק איתן'' וכך עובדים בשגרה. תרבות של העצמה, של גיבוש, של ערבות הדדית ושל אהבת חינם. בכל הפרמטרים מוביל היחש''ם.

אל''ם אלון שלמה

פיקוד הדרום נתפס כפיקוד משפחתי. אחד הדברים שמשמחים אותי וגורמים לי תחושת גאווה הוא ביקור בגדודים שמגיעים לפיקוד לתעסוקה מבצעית, שם אומרים אנשי החימוש בצורה ברורה וגלויה 'המחש''פ - אנחנו מחכים לתעסוקה בפד''ם'. אני שואל: ''מדוע''? הם עונים: ''כאן אנחנו מרגישים את האווירה המשפחתית והמחבקת'. יכול להיות שזאת החמימות של תושבי הדרום, כנראה שזה הדבק בפיקוד הזה.

אל''ם אילן אליהו

זכור לי מקרה בו הייתי מפקד תורן בפיקוד. הבן שלי שירת שנתיים בצבא, לוחם בגבעתי. בתפקידו ליווה שיירות וביצע משימות אבטחה שונות. הייתה תקופה של כוננות והוא לא היה בבית כחודש, במוצאי שבת יצאה שיירה מנצרים ומחבלים פגעו בה. בתפקידי נקראתי מיד לחמ''ל, הבנתי שנפגעו קשה 2 - 3. ידעתי שהבן שלי שם והייתי במתח עצום, לאחר כשעה ארוכה קיבלנו את שמות הנפגעים, במהלך אותה השעה הייתי בחוסר וודאות נוראי, מצד אחד הייתי צריך לתפעל את האירוע, לעדכן אלוף ומפקדים ומצד אחר לחוות את המתח הנוראי.

אל''ם משה סלמן

מענה לסכנת חדירה ממערב היה משימה מרכזית בתקופתי. בקו הבט''ש במרחב ניצנה הקמנו ארבעה קילומטרים ומחצם של עמודי רלסים שהוטמנו באדמה. שישה חודשים ביצענו מפקד מרכז הטיפולים ואני ביצענו פעילות, את אדני הרכבת הבאנו מרפיח - כל אחד באורך 11 מטרים כל אחד, חתכנו לשניים, במשאית ניידנו אותם לאוגדה, חתכנו להם את הראש ועם באגר גדול הטמנו באדמה. מבצע חשוב שבוצע על מנת להגן על הישובים באזור ניצנה מחדירות.

אל''ם יהודה שלמון

בערב ראש השנה, בתקופתי כמחש''פ נשאר כל הפיקוד בכוננות, יום טוב סמיה היה אלוף הפיקוד. אני זוכר שני בניינים מהם כל הזמן ירו על כוחותינו קראו להם התאומים. החליטו לפוצץ את הבניינים, יום טוב סמיה לקח מחזור לראש השנה, עמד וקרא קטע מהמחזור, קטע מרגש מאוד, באותה תקופה היו אמצעים חדשים שאפשרו לראות את הכוחות הלוחמים, בשידור חי ראינו את האירוע.

אל''ם משה סלמן

אני זוכר איך מיד לאחר פינוי סיני, קיבל פיקוד הדרום את הגזרה המזרחית מפיקוד המרכז. גזרה החולשת על השטח מאילת ועד לעין גדי. אם נדרשנו כקציני מטה להיות יומיים בסיני, עכשיו, בשטח החדש הוצרכנו לבלות בכבישים כל השבוע. באותה שנה גמעתי מרחק של 100 אלף קילומטרים. באותה תקופה לא היו טלפונים ניידים, כמחש''פ שהסתובב רוב הזמן בשטח הקשר עם האנשים היה משימה מאתגרת.

אל''ם יצחק איילון

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים