[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של סדנת צנובר בשנים 2018 - 2020 מפי מפקד הסדנא רס"ן אייל אביטל

@alt@
קישור לאלבום התמונות האישי

מבנה פלוגת צנובר

ראיון עם מפקד פלוגת צנובר רס"ן אייל אביטל

תמלול ראיון אייל אביטל

הסבת הסדנא ל אג"ד ארצי

אייל משרת היום כמפקד פלוגת צנובר 756 מזה כשנתיים. הוא התחיל את התפקיד שלו כמ"פ צנובר בשנת עבודה 2018, סיים תפקיד מ"פ גורן והגיע לצנובר ישר להקמה של הגדוד עם המג"ד חגאי סיבהי ולמעשה פה הם התחילו את דרכם בעיצוב מחדש של גדוד 703 ובתוכו את פלוגה 756. אייל החליף בתפקיד את עידן דגני שסיים תקופת שירות מכובדת של כשנתיים ולמעשה אייל קיבל את הפלוגה עם המעבר ל"אחזקה אחרת" והם התחילו לעצב אותה מחדש ולהטמיע שם נורמות חדשות, משהו שלא היה מובן מאליו בדגש על אוכלוסיית הקבע. ואם יש משהו שאייל זוכר היטב זה ה"זעזוע הארגוני" שהפלוגה חוותה פה עם השינוי ולמעשה הם הכניסו בפלוגה נורמות ותרבות של אגד ארצי ושינו מקצה לקצה את ההתנהלות בפלוגה, זה החל מהופעה ולבוש, נהלי הגעה, ימי הישארות, רמת פעילות א', תורנויות, כל הדברים האלה השתנו והיו המדרגה הראשונה שהיוותה את השינוי עם ההקמה של הגדוד.

סך הכל תחילת הדרך, הם הקימו את כל המחלקות, פלוגת צנובר בנויה ממספר מחלקות שלא כולם נמצאים בתוך צנובר. המחלקות שנמצאות מחוץ לצנובר הן מחלקת צמ"ה שנמצאת בבית הילל בראשותו של מרט כצנלסון שהוא אחראי על כשירות כלי הצמ"ה לכלל פיקוד הצפון. במחנה ירדן קיימת מחלקת נגמ"ש ומחלקת רכב, שני מחלקות שמטפלות בטיפולים יזומים בדגש על עולם הימ"חים של אוגדה 210. מפקד מחלקת הנגמ"ש הוא רונן אילוז ומפקד מחלקת הרכב הוא אשר בן חמו בנוסף לזה הם אחראים על מתן רישוי לכלל יחידות פיקוד הצפון

המנועיה במחנה צנובר.

 אחת המחלקות הגדולות והחדשניות ביותר שקיימות בצה"ל המחלקה הזאת קמה במקום רעוע וישן ובשנת עבודה 2020 הם פתחו את המחלקה החדשה, המחלקה הזאת מובלת ע"י מפקד בשם נדב שושן ואחראים על כלל כשירות החט"כים בגזרת הצפון ועובדים לפי דרישת השטח ותוכנית  שבועית שנגזרת  מתוכנית עבודה שמוגבלת ע"י האגד הארצי. המנועייה נותנת מענה כמעט לכל סוגי החט"כים, מסוג GM  מסוג AVDS ומסוג MTU בנוסף לזה הם נותנים מענה לשטח ע"י הוצאת חוליות למענה בתקלות שדרג השדה לא מוכשר עליהם עד כה.

מחלקת הרכב

בנוסף במחנה צנובר קיימת מחלקת רכב מזדמן המחלקה הזאת נותנת מענה לתקלות מורכבות בדגש על החלפת גירים, מנועים, תאונות מורכבות המחלקה מובלת ע"י בוחן הרכב של הפלוגה – פארס נאהי המחלקה הזאת מחייבת אותם לרגישות וזמינות מאוד גבוהה של הצל"מ מכיוון שמדובר בכלים סדירים של יחידות סדירות של כל מרחב פיקוד הצפון למעשה הם נותנים מענה לכלל היחידות המתאמנות בגזרה ומסייעים לדרג השדה בתקלות שהם לא מצליחים להתמודד איתם בדגש על תקלות חשמל.

מחלקת חילוץ
בנוסף לזה קיימת מחלקת חילוץ וגרירה עם כלים משוכללים, מפקד הכיתה הוא ראני עבס, מומחה בתחום החילוץ, מוביל את הנושא הזה ביד רמה כבר במשך שנים רבות, מוקד ידע באגד וגם בחיל כולו.

בנושא חילוץ כבד הפלוגה נותנת גם מענה מענה על בסיס טנק חילוץ שנמצא במחנה צנובר קבוע בכוננות ע"י צוות מהמנועיה, מפקד הכלי זה חיכמת חסבאני שמוביל את החילוצים גם כן ביד רמה הוא ונדב שושן מוקדי ידע עצומים בעולם החילוץ הכבד.

מחלקת תקריה

בתוך מחלקת התחבורה יש עוד שני מחלקות שהם ת"פ מלא של המחלקה, מפקד המחלקה זה אלכס וורנוקוב, יש את מחלקת התקריה שנותנת מענה לכלל גלגלי הראנפלט בכל מרחב פיקוד צפון, הן בימ"חים והן בחטמ"רים.

מחלקת ריתוך שריון

בנוסף לזה מוחזק בפלוגה בימן מסגרות שנותן מענה לריתוך שריון, ריתוך אלומיניום ותקלות שבר בגזרה, מפקד מחלקת המסגרות הוא סאמר מוהנא מסגר מקצועי ביותר, מוכיח את עצמו לאורך זמן בדגש על היחידות בשטח.

למעשה פלוגת צנובר מונה את כל המחלקות האלה שחלקן מחלקות ייחודיות שקיימות רק בצנובר ולא בשום מקום אחר וזה אחד היתרונות המשמעותיים שלו כמ"פ צנובר שמוביל את הפלוגה הזאת בשנתיים האחרונות.

מופע בעקבות לוחמים

מופע בעקבות לוחמים שקורה פעם בשנה בדרך כלל בתקופת ספטמבר / אוקטובר, המופע מתקיים באחמדיה ולמעשה הם בונים את ביתן חיל הטנ"א ואחראים על ההקמה שלו מקצה לקצה ומפעילים את המתקן לאורך כל תקופת המופע למשך כשלושה שבועות וכך הם דואגים לדור ההמשך של החיל ורותמים איתם את החברה הצעירים בבתי הספר ומביאים אותם אליהם לחיל.

אח לדרך

בנוסף לזה הם מלווים בתי ספר במסגרת פרוייקט "אח לדרך", אייל כמ"פ צנובר מלווה את בית ספר עתיד שבכרמיאל, מי שמוביל איתו את הנושא הזה זה  הסמ"פ שלו – גולן כהן שמוביל את הנושא הזה ביד רמה, למעשה במסגרת ההובלה של הפרוייקט מול הבית ספר הם מלווים אותו לכל אורך השנה ומביאים חיילים שמסייעים ותומכים בתלמידים. התלמידים נפגשים עם החיילים ומבצעים סיורים ביחידות צה"ל ולמעשה הם רותמים אותם ודואגים להם שבסיום הלימודים הם ישולבו ויוגיסו לחיל הטנ"א וככה הם גם מרוויחים את החיילים.

אימון חילוץ פיקודי

פרויקט נוסף שהם מובילים אותו הוא אימוני חילוץ פיקודיים שקורים אך ורק בצנובר אחת לשנה, מאמנים את כל יחידות החילוץ של פיקוד הצפון האימונים מובלים ע"י אנשי החילוץ בפלוגה, בעולם הרק"ם זה נדב שושן ואוגדה 210 שהם תומכים ומלווים את האימונים.

הכשרת בעלי מקצוע בשיטת קורסי O.J.T  בסדנא

בנוסף לזה הם דואגים להכשיר פה את דור ההמשך. הם מקיימים בפלוגה קורסי O.j.t קורסים שע"י אנשי הקבע בפלוגה מלמדים את החניכים של בה"ד 20, מביאים אותם לצנובר, פותחים להם כיתה, קולטים אותם ולמעשה מלמדים אותם פה תוך כדי עבודה ובסוף מסמיכים אותם למקצועות אוטוטק, מקצועות נגמ"ש, מאחזקי חט"כ, כל הדברים האלה מתקיימים בצנובר. בתקופת השירות שלו כמ"פ צנובר הוא פתח חמישה קורסי O.G.T והכשיר מעל 60 תלמידים שמשרתים פה בתוך גדוד 703 ורובם כרובם מהחיילים האלה נשארים גם קבע והם באמת רואים את התוצאות שלהם לאורך השנים שהעבודה שהם עושים שם היא חיונית ומפרה.

פורום מפ"ל

בתפקיד שלו כמ"פ צנובר הוא הוביל עוד שני פרוייקטים נוספים. אחד נקרא "פורום מפ"ל" – מובילים פלוגה למצוינות, זה פורום שאייל נתן לו את השם "מפ"ל" כי למעשה הם לוקחים את כל מפקדי המחלקות בגדוד 703 ומכשירים אותם ונותנים להם את הכלים כמפקדים לנהל את המחלקה שלהם בצורה הטובה ביותר, הם לקחו לנגד עיניהם את הצורך להכשיר ולתת למפקדי המחלקות את הכלים כי הם רואים אותם כמפקדים לכל דבר בהכשרת כוח האדם בפלוגה.

עולים רמה

בנוסף יש עוד פרויקט שאייל מוביל שקוראים לו "עולים רמה" שלמעשה הוא מנצל את מרכז האימונים – "מגרש המשחקים" שקיים פה בצנובר והוא בנה תכנית שמאפשרת לכל גדוד שנכנס בשערי רמת הגולן להיכנס אליו לצנובר ונותן לו כיתת לימוד ומדריכים מהטובים ביותר שקיימים היום באגד וגם בצה"ל ולמעשה בונה איתם תכנית הכשרה שמלמדת אותם איך לחלץ כלים, איך לתת מענה בשטח בנוי ואיך הוא גורם לאנשי הטנ"א שלו בזמן חירום טוב יותר. ככה אייל נותן להם את הכלים בשביל שיוכלו לבצע את המשימה שלהם ולצאת למעשה עם ערך מוסף מהאימון שלהם שהם נמצאים בגזרת רמת הגולן.

לסיכום

אייל מסכם תקופה של שנתיים שירות, מאתגרות ביותר, תקופה שעיצבה מחדש את גדוד 703 ואת פלוגת צנובר, אייל טוען שהיום הגדוד נמצא במקום אחר לגמרי. אם יש משהו שהוא זוכר זה שבתחילת הדרך הוא נכנס לצנובר והכל היה עפר ועשבייה ואין מדרכות ואין כבישים, בקושי יש משרדים, אפילו מגורים לחיילים לא היה ולאט לאט המקום הזה נבנה והם נכנסו לפרויקט אחזקה אחרת ואח"כ נכנס גם פרויקט תשתיתי שהוביל אותו המג"ד חגאי סיבהי ולמעשה המקום הזה קיבל צורה חדשה. יש כבישים, משרדים, חדרי מגורים, חדר כושר ומועדון שהם בנו בכוחות עצמם ויש גם מספרה ומכבסה, אין דבר שהם לא נגעו בו בידיים כי ברגע שהם נוגעים בידיים בבינוי עצמי הדבר הזה יש לו ערך הרבה יותר משמעותי גם בקרב החיילים וגם בקרב האנשים שנמצאים פה, בסוף זה הבית שלהם.

אייל רוצה לסכם שנתיים של שירות מאתגרות ביותר, מהנות ביותר עם חווית פיקוד משמעותית. אייל לא מסיים כל כך מהר, התפקיד הבא שלו הוא סמג"ד גדוד 703.

נגדים ששירתו בתקופתו

 סמ"פ - גולן כהן ק. טכני ובטיחות - ראני עבס  ק. הפעלה ונה"י - יבגני פריד  מפקד מחלקת מנועייה -נדב שושן 
 מפקד מחלקת רכב - אשר בן חמו מפקד מחלקת נגמ"ש - רונן אילוז   מפקד מחלקת תקריה  - אלכס וורנקוב מפקד מחלקת מסגרות - סאמר מוהנא 
מפקד מחלקת תקרייה - נתנאל אלחיאני  מפקד מחלקת צמ"ה - מרט כצנלסון  מפקד מחסן וחלפים - אשר בן שושן   

מראיין סמל מתן בן חמו מגדוד 'גליל גולן' 703

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online