[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

 

סדנת קריית שמונה

שנים 1980-1983

סיפור הקמת סדנת קריית שמונה מאת רס"ן שפינר שמואל מ"פ סדנת קריית שמונה שנים 1980-1983

 שמואל מספר - אמצע 1980 מ"פ ק"ש, הקמת סדנת קריית שמונה - באיזשהו שלב בשנת 1981 אריק שרון כשר הביטחון ורפול היה הרמטכ"ל, ביקרו בקריית שמונה. אחת מהבעיות הכבדות של העיר הייתה שלא היו בה מקומות עבודה והאנשים הצעירים בעיקר ברחו מהעיר וחיפשו מקומות עבודה אחרים שיאפשרו להם להתפרנס. אריק שרון נתן הנחייה לצבא, להקים במיידית סדנה לטיפולי רכב צבאיים באמצעות העסקת תושבי קריית שמונה. הסדנא מוקמה באיזור התעשייה הצפוני של קריית שמונה. הצבא קיבל שלושה מבני תעשייה ריקים. ואנחנו התחלנו להקים סדנא צבאית , התמקמו בהם ולפי ההנחיה הם קלטו 50 אזרחים מקריית שמונה לעבודה. השיטה הייתה – תשאל אותו מה הוא יודע, מה שהוא אומר אתה רושם ומאותו רגע זה מה שהוא יעבוד בסדנא.

בשבוע לאחר מכן הם התחילו לעבוד, במקביל קבלן אזרחי הקים את מבני התעשייה האלה לצרכים של סדנה צבאית שמטפלת ברכבים ונגמשים וככה הם התחילו לעבוד. מתוך האזרחים שקלטנו נפלטו מעט מאוד ורובם נשארו. בדיעבד מסתבר שזה היה אחד המעשים החכמים והנכונים לעשות כי שנה אחרי זה פרצה מלחמת לבנון הראשונה וסדנת בית הילל בשום פנים ואופן לא הייתה מסוגלת להתמודד עם כמויות הצבא שעבר דרך קריית שמונה לתוך לבנון ובסדנה החדשה בקריית שמונה הם היו הרבה יותר מוכנים עם אמצעים והכל בשביל לטפל בכלים.

הם עשו עבודה קשה מאוד ולדעתו גם טובה מאוד מכל הבחינות, אם זה חילוצים מתוך לבנון, אם זה הבאת כלים שרופים, אם זה תיקון כלים בדרך פנימה שהתקלקלו, בקיצור כל מי שעבר דרך קריית שמונה עבר גם דרך הסדנה.

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

שנת 1983 

מפקד הסדנא רס"ן שמואל דואק.

שנים 1984-1986

תא"ל במיל אייל אלוק מספר על תפקידו כמ"פ סדנת קריית  שמונה בתקופה זו

 אייל סיים את תפקידו כקצין חימוש ראשי, בתקופה המדוברת הוא היה מ"פ סדנת קריית שמונה שלשם הוא הגיע אחרי שהיה בחטיבת מילואים 609 ושתי תפקידי גדוד ותפקיד ממח"ג שאת מלחמת שלום הגליל הוא עשה כקצין חימוש של גדוד 82.היחש"מ באותה תקופה נתן שירות לשתי גזרות עיקריות שהם גזרת רמת הגולן וגזרת לבנון.

הקמת המשלט

מכיוון שגזרת לבנון אחרי שלום הגליל הייתה גזרה מאוד מאוד חמה ומאוד פעילה וישבו הרבה כוחות צה"ל בפנים הוחלט שביחש"מ, מעבר למפקד יחש"מ וסמג"ד יקימו משל"ט, מפקדת שליטה שישבה בסדנת בית הילל שתפקידה הייתה לתת אחזקה לרק"ם שישב בלבנון ולרק"ם שנכנס ללבנון.  כולל חוליות שמשם היו יוצאות לתת אחזקה לצה"ל ולצד"ל בשטח לבנון.מפקד המשל"ט היה שני מיכאל שכונה יאשין והקמב"ץ שלו היה צביקה קראוס, לימים קחש"ר ואייל היה מ"פ סדנת קריית שמונה שהייתה סדנת הרכב הגדולה של הגזרה.

סדנת קריית שמונה

את הסדנה בנו כתוצאה מזה שאריק שרון ביקר בקריית שמונה אחרי מלחמת שלום הגליל, התושבים העלו בעיה שאין מקומות עבודה.אריק שרון נתן הנחיה להקים סדנת חימוש בעיר שתהיה מבוססת אזרחים עובדי צה"ל. כשאייל התחיל את תפקידו בסדנה היו 45 אזרחים עובדי צה"ל כאשר האזרחים באו כל אחד אמר מה תפקידו ומה המקצוע שלו, בדקו אותו ברמה בסיסית ושיבצו אותו בעבודה. חלקם היו בעלי מקצוע מאוד טובים וחלקם זה היה הפתרון התעסוקתי שלהם כך שהסדנה הייתה מאוד מיוחדת.

בערך 20 חיילי מכ"מ, 45 אזרחים עובדי צה"ל וכ - 40 נגדים וחיילים רגילים. צריך לומר שזו הייתה סדנה עם מארג משפחתי מאוד מיוחד מכיוון שהם היו נשארים בלילות ביחד והיה קשר בין המשפחות ובין הנגדים והיה קשר מאוד מיוחד.

צריך לומר שבגלל העומס של הקו שהיה מאוד פעיל וכל מבצע מיוחד שהצבא היה עושה בתוך לבנון היו נכנסים גם מהחטיבה 769 וגם יחידות אורחות לקבל שירות בסדנה.

צריך לזכור שמנחת גיבור ממול היה פעיל עם הכנסת כוחות ללבנון וגם ממולם היה בסיס שישבו בו חירניקים שהיו נכנסים ויוצאים מלבנון. היה משטח מול הסדנה שכל השיירות ללבנון היו נכנסות לשם, מתארגנות ונכנסות ללבנון, שגם כן הביא לא מעט עבודה לסדנה אבל בקצב של מעכשיו לעכשיו כי הכל היה בהתאם לשיירות שנכנסות.

אירועים מאוד מיוחדים שהיו בתקופתו בסדנה

 אסון הספארי – פיצוץ השיירה שנכנסה ליחש"מ המערבי ואנשי הסדנה התעסקו גם כן בלטפל בו. בסדנה הייתה עוד מחלקה, מחלקת צד"ל היו באים, היה להם תא עבודה קבוע, עושים אצלם את הטיפולים וחוזרים פנימה.סך הכל סדנת רכב במלוא מובן המילה עם ייצור ועם עוד שירותים נלווים.

המשרתים בסדנא:

המארג של האנשים היה מארג מאוד מיוחד מכיוון שנכנסו הרבה אזרחים עובדי צה"ל אז הם היו סדנה שחלק מהמנהלים או ממובילי האירוע היו אע"צים. לכאורה נראה מאוד לא שגרתי בסדנאות קדמיות כי בסדנאות קדמיות הנגדים בדר"כ הובילו את כל התפקידים הבכירים, אבל בקריית שמונה היו פחות טובים ויותר טובים אבל זכור לו את אלישע שהיה אחראי מחלקת חשמל שהוא היה אע"צ אבל היה 24/7 זמין בחור מכפר יובל, בחור מקסים. היה במחלקת בוחנים את כברי שהיה נגד מיתולוגי אחד הבוחנים הבודדים שכשאמר לך לא, יצאת מחייך. היה את גבי גנון שהוא היה בתפ"י, הוא איש קבע ולידו היה את מאיר אברהם שהיה מנהל הסדנה, כשאייל רצה להוציא אותו לקורס מנהלי רכב סוג 3 שאלו אותו מי מנהל את הסדנה והוא אמר שאבוטבול מנהל את הסדנה והם אמרו לו "שאזרח עובד צה"ל ינהל את הסדנה?" והוא אמר להם כן. לדעתו אבוטבול בין אחד האנשים שהטביעו את חותמם. הוא זוכר שכשהוא קיבל את האזרחים החדשים הוא היה רודף אחריהם עם מקל בשביל שיעבדו.

מחלקת גרירה שהייתה מאוד פעילה בגלל כל ההתרחשויות שם שהאחראי בה היה מומו אלמיזרק גם כן מוותיקי היחש"מ ומהמאוד מוכרים שם. ובסדנת הייצור היה את יודק'ה אדם שעוד היה מבריח אנשים מעיראק דרך סוריה ולבנון לארץ והוא הקים את סדנת המתנדבים בפילון ואח"כ הפעיל אותם אצלם.

במחלקת המסגרייה היה את אלברט, מחסן חלקי חילוף - יוסי אברהם שהיה מנהל המחסן. בן דוד היה אצלו במחסנים שהיה אחרי זה נציג הועד שהיה אע"צ, מארג מאוד מעניין של אנשים שעשו עבודה מקסימה ושעות לא היו שעות, היית יכול לבוא לסדנה ב8 בערב ורואה אותם מתקנים כלים שהיו צריכים לצאת למחרת לשטח.

אייל חושב שבממד היסטורי הסדנה קבעה נורמות שירות ונורמות טיפולים ברמה מאוד גבוהה ביחס למה שהיה אז ואחרי זה לצערו או לשמחתו הוא היה זה שגם החליט לאחד את יחש"מ 651 ו703 ובמסגרת האיחוד לסגור את סדנת קריית שמונה ולהעביר את כל הפעילות שלה לבית הילל שגם על בסיס זה הם בנו שם סדנה שהיא מסדנה של שנות ה20 לסדנה של שנות ה2020 שזאת הייתה באמת סדנה ברמה אחרת. אבל הוא חושב שכל מי ששירת בסדנת קריית שמונה בימים האלה שהם היו בלבנון, זוכר אותה כסדנה שהיא משפחה, מגובשת, זאת סדנה שהייתה עושה ערבים ומסיבות ביחד. בזמנו הם הקימו בסדנה אולם יחש"מי להופעות, הם הקימו אותו לבד עם המסגרים והם בנו אולם שבו התקיימו אירועים של היחש"מ במקום הזה.

אייל לא יודע להגיד השפעה מצטברת על הצבא אבל הוא יכול להגיד שהסדנה הזאת בתקופה שהם היו שם שהתמודדה גם עם קו גבול מאוד בעייתי וגם עם כל השטח בלבנון הייתה מוקד מאוד חשוב לפיקוד הצפון.

דבר נוסף, כשאייל הגיע להיות מ"פ בשנת 1974 סדנת בית הילל כבר לא הייתה קיימת וחלק מסדנת קריית שמונה שבעצם נבנתה על בסיס התשתית של סדנת בית הילל. ובבית הילל נשארה הסיכה והפנצ'רייה של סדנת קריית שמונה, ככה זה היה כשהעבירו את זה כי סדנת קריית שמונה הייתה במקום שהיה מושכר. בשנת 1985 כשהפעילות בלבנון גדלה והתחילה הנסיגה עם כלי רק"ם קלים, הוחלט להקים מחדש את סדנת בית הילל. מי שהגיע להקים את הסדנה היה חזי הוכמן שהוא הגיע מלבנון ומינו אותו מ"פ סדנת בית הילל אבל לא הייתה סדנה כזאת אז ברישומים הוא היה כפוף לאייל וכל הסדנה הייתה רשומה ברישומים שלו כמחלקה, קראו לה מחלקת רק"ם שישבה בבית הילל, הם העבירו את התקריה והסיכה לתוך סדנת קריית שמונה.

דבר שני, לאורך רוב התקופה מי שהיה המג"ד של אייל היה טומי זינגר ולקראת סוף התקופה הגיע יוסי משען, הוא שקל מחדש את הסיפור של בית הילל, בסוף הוחלט שזה נשאר ככה ועד איחוד היחש"מים זו התצורה שנשארה, סדנת בית הילל הלכה וגדלה, נהייתה סדנת רקם יחסית גדולה כולל טיפולים יזומים ואח"כ גם מעבר לזה. וסדנת קריית שמונה התמקדה ברכב.

מראיין רנ"ג אלכס וורנוקוב מגדוד 703 'גליל גולן'

שנים 1995-1997

סרן יהודה גמליאל מפקד סדנת קריית שמונה מספר על התקופה

יהודה הגיע ליחש"מ 703 להיות מ"פ סדנת קריית שמונה אחרי פציעתו בלבנון, את הסדנה הוא הכיר בשירותו בקו כחול שם הוא קיבל שירותים מהסדנא כמו תיקוני רכבים שהוא הביא לסדנה, בעצם את יחש"מ 703 הוא הכיר כסג"מ. בתפקידו כסג"מ הוא היה ממח"ג בגדוד 82.

בשנת 1995 יהודה הגיע להיות מ"פ סדנת קריית שמונה ושירת שם שנתיים עד שנת 1997 לאחר מכן עבר להיות קצין חימוש של חטיבה 769. לסדנת קריית שמונה הוא הגיע להיות מ"פ כשהסדנה עוד התעסקה בנושא תיקון בט"שיות בלילה ואזרחים היו עושים כוננויות ונוסעים באמצע הלילה לתקן רכבים שתקועים על הקו, משהו שהיום כבר לא רואים.

סדנת קריית שמונה התעסקה בכל נושא קו לבנון, בסדנה הם גם בנו את כל הרשתות נ"ט לטובת מוצבי לבנון, גדרות נ"ט הם רשתות שהוצבו מול המוצבים שבזמן ירי של נ"ט הרשת סופגת את הטיל, מפעילה אותו ואז הטיל לא פוגע במוצב ומתרסק על הרשת.

יהודה מספר שהאירוע הכי מעניין שהיה לו ב769 זה היה עם "מומו" הגרריסט של הסדנה. ערב אחד הם יושבים בסדנה ומקבלים טלפון שיש משאיות של "מוטי מים" (מוטי מים היה הבחור שהוביל מים למוצבים בלבנון) שחטפו טילים בעליות לגלגלית והמשאיות שם תקועות. מח"ט 769 הזעיק אותם לבוא לחלץ את המכליות מלבנון. יהודה ומומו עלו על הריאו ונסעו פנימה לגלגלית וניסו להוציא את המשאיות האלה, למזלם הרע גילו שכל הברקסים של המשאיות תפוסים ואי אפשר לגרור את המשאיות. הם שאלו את עצמם מה אפשר לעשות ולקחו נשק וניסו לפוצץ את הצמיגים של הגלגלים עם הבלמים ואת הגלגלים ללא הבלמים להשאיר שלמים וככה לגרור את המשאיות, הרעיון הזה כשל, יהודה טוען שהם עשו דבר הזוי ודפקו על בית שהיה קרוב, ייצא משם לבנוני ושאל במה הוא יכול לעזור להם, מהר מאוד הם הבינו שזה מוסך וביקשו ממנו ערכות ברנר. הם לקחו את הערכות ברנר האלו והחלו לחתוך את כל הבלמים של המשאיות, ככה הם הצליחו לגרור אותם ולהחזיר אותם לארץ.

בסדנת קריית שמונה היו אנשים שרובם גרו בקריית שמונה, אנשים איכותיים שכל הכוונות שלהם זה איך לעשות כמה שיותר ואיך לעזור ואיך להתקדם בחירוף נפש, חלקם נכנסו איתו ללבנון כמה וכמה פעמים והוא שומר איתם על קשר עד היום.

סדנת קריית שמונה תמיד הייתה סדנה שהיא "למטה" , לא קרובה ליחש"מ והם תמיד קיבלו את הסדר עדיפות הכי גבוהה בגלל זה שהם רחוקים והתעסקו עם קו לבנון וזה בזכותו של המג"ד אלי אלפסי.

יהודה מזכיר איש אחד שהוא מאוד העריך בסדנה שזה הוא גבי גנון שהיה סמ"פ של הסדנה, איש יקר, איש נעים רוחות, איש ישר וחדור מוטיבציה, מוכן להתעסק ולעשות את כל מה שצריך לעשות גם אם זה לא קשור אליו ברמה מאוד מאוד גבוהה.

יהודה מספר שיום אחד הוא הולך בסדנה לכיוון חדר האוכל והוא רואה את כל האנשים של הסדנה מתפללים בפנצ'רייה, הוא שואל את גבי בן דוד למה הם מתפללים בפנצ'רייה והוא אומר לו שבסדנה למטה יש בית כנסת קטן שהם לא אוהבים להתפלל בו כי הוא רחוק וישן אז הם מעדיפים להתפלל בפנצ'רייה. באותו יום יהודה החליט שהוא מקים שם בית כנסת והרבה בזכותם של האנשים שם. הם הקימו בית כנסת ממכולה שהם לקחו ובנו אותה מתרומות, בית כנסת יפיפה, מדהים, קטן ואינטימי שהיה בתוך הסדנה למעלה.

יהודה מסכם שהתקופה שלו כמ"פ סדנת קריית שמונה הייתה תקופה מאוד מעניינת ומאוד מאתגרת, זה בעצם התפקיד היחיד שאתה בעצם מפקד ואתה בעל ההחלטות, תפקיד באמת משמעותי במהלך השירות שלו.

אנשי הקבע והקצינים בסדנת קריית שמונה

מספר קצין הרכב של הסדנא רס"ב שלמה אלמזריק  על התקופה- מהיכרותי את אלי אלפסי בשלושת התפקידים שביצע ביחש"מ 703,אלי היה ראשית  אדם טוב חבר ותומך. זכור לי שבא לבת מיצווה של הבת הבכורה שלי שהיא כיום בת 40,  וגם בא לבית החולים והביא זר פרחים לתינוקת הבת הרביעית  שנולדה לי. זה האדם והיופי לפני הכל "טוב שם טוב משמן טוב"תודה לך אלי על שנים יפות. התקופה הייתה מאתגרת עם המון פעילות מבצעית. אחזקה שוטפת ומורכבת, המון חילוצים ועבודה בלילות.

שנים 2000-2002

 

רס"ן שרון חדד מספר על תקופתו כמפקד סדנת קריית שמונה, שרון היה מ"פ סדנת קריית שמונה משנת 2000 עד שנת 2002

נסיגת צה"ל מלבנון

התקופה של שרון כמ"פ הייתה התקופה של נסיגת צה"ל מלבנון, הסדנא הייתה במאמץ עילאי לעצב את הקו הכחול אחרי הקו הסגול. במסגרת התקופה הזו גם סדנת בית הילל הייתה תחת סדנת קריית שמונה ובאותו הזמן בנו את המתא"מ. היה מאמץ מאוד גדול מטעם הפיקוד להקים מיגונים נגד טילים לכל המוצבים החדשים, בסדנת קריית שמונה הייתה מחלקת ייצור פיקודית שבמסגרתה הם ייצרו יחד עם רנ"ג יוסי חסין את כל מערך המיגון לכל הקו הכחול מקצה לקצה. כל זה קורה מקביל למבצע שפל וגאות באיו"ש, הסדנה הייתה ייחודית בתחום ההאמרים ובאותה תקופה הם לקחו מפיקוד מרכז כלים לשיקום ולסיוע כי פיקוד מרכז לא עמד בעומס. סדנת קריית שמונה הייתה אחראית על כל החילוצים כולל סדנת בירנית וסדנת בית הילל.

בראש השנה, ישר כששרון נכנס לתפקיד היה את אירוע חטיפת שלושת החיילים בהר דוב ובשל המצב הזה הסדנא נאלצה לתת מענה ב'רמת פעילות א'', הם היו סגורים בסדנא במשך חודשיים גם בשל המתח שהיה והמענה שהיה צריך לתת לכל הבט"ש בגזרה וגם בגלל הייצור לקו הכחול ולכל המוצבים. במסגרת הפעולות של מחלקת הייצור הם הקימו סוכות לכל המוצבים, הם הקימו חנוכיות לכל המוצבים, הם פתחו סוג של מחלקת ייצור יחד עם אייל אלוק שהיה סגן מחש"פ בזמנו. האנשים שעבדו במחלקת הייצור היה יוסי חסין ומאיר אלגריסי.

הצטיינות הסדנה

הסדנה הצטיינה בתחרות יופי של 'ארץ ישראל יפה', הם זכו ברצף בכל שנה כמעט, הסדנה קיבלה בפעם הראשונה ביחש"מ את הפטור מעזרים ידניים בניהול מערכות כוח אדם, זאת אומרת שפעם ראשונה ביחש"מ ניהלו עזרים ידניים באמצעות מחשב, הם העבירו את כל התכניות האופרטיביות מקלסרים ותלקים לתוך תקליטונים ומערכות המחשוב הקיימות, הם התחילו להפעיל את האימיילים באותה תקופה. בנוסף בשנת 2001 הסדנה זכתה ב"סדנה מצטיינת חיילית"

יחודיות הסדנה

הייחודיות של הסדנה הייתה שרוב האנשים באו מקריית שמונה והייתה סוג של אווירה משפחתית מאוד בסדנה, בין עם זה בערבי ראש חודש שהם היו חוגגים כל פעם במקום אחר ובין אם זה ערבים יחידתיים. בגדוד, האולם היחש"מי היה בסדנת קריית שמונה והם היו עושים בו כל שנה טקסי הרמת כוסית לחגים, שי לחג בראשות קחש"ר – זכריה חי שהיה מגיע ונותן שי לכל החיילים בקו הכחול, כל הטקסים האלה קרו בסדנת קריית שמונה. בסדנה הייתה שילוב של יחידה טבעית מאוד עם מענה בכל מה שקשור למוצבים, קו כחול ובט"ש ומצב שני כל מה שקשור לעיצוב של המוצבים בהקשר של מיגונים, הסדנה עבדה יום ולילה על כל המיגונים של קו כחול.

מראיין רס"מ ראני עבס מגדוד 703 'גליל גולן'

שנים  2002 - 2004

מ"פ קריית שמונה רס"ן דודי צפון  מספר על הסדנא בתקופתו

מבנה הסדנא:

סיפור שירותו:

פלוגת קרית שמונה, פלוגת רכב, נתנה מענה בתחום הממוגנים לקו כחול ולגזרה 769.

כמו כן דאגנו לעבודות ייצור בקו כחול כגון בניית רשתות נגד נ"ט וטשטשות.

הפלוגה מנתה כ-120 נגדים\ חובה\ אעצ"ים שמתוכם היו כ-40 אעצ"ים.

גיבוש והווי מאוד טובים, ביצענו שיחות רבות עם חיילים ודאגנו להם בתחום הת"ש, אוכלוסיית האזרחים במיוחד קיימו הרבה אירועי דת כגון ציון ראשי חודשים ותפילות במניין.

בנוסף היה גיבוש גדול גם בין מפקדי הפלוגות, דבר שאפיין מאוד את האווירה הכללית ביחש"מ 703.

תהליך פירוק הפלוגה לווה בחששות גדולים אך אפשר לציין את המחש"פ אל"מ אייל אלוק שדאג להפיג את החששות והפך את התהליך ליותר קל.

מראיין - רס"ב גולן כהן מגדוד 703 'גליל גולן'

סדנת קריית שמונה פורקה ואנשיה העוברו לסדנת בית הילל

האנשים ששירתו בסדנת קריית שמונה

סיפורם של המשרתים בסדנת קריית שמונה מהקמתה בשנת 1980 על ידי אריק שרון וסגירתה בשנת 2004.
חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online