[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

החימוש בפיקוד הדרום - מערך האחזקה בפינוי סיני

על תהליך פינוי סיני השפיע רבות מערך האחזקה באוגדה, תהליך שנמשך ארבעה חודשים, שבו התבצע פינוי מדורג ש

בדצמבר 78 החל תהליך השלום בין ישראל לבין מצריים. תא"ל יוסי פלד מונה למפקד אוגדה 252 בעיצומה של תקופה חגיגית, שבה שהה סאדאת בישראל. המפקד הוטרד מהשפעת האווירה הציבורית השאננה ומירידת המתח ביחידותיו ולכן נקט בשיטות רבות להעלאת רמת הכוננות ושמירה על רמה מבצעית גבוהה. בתקופה זו הייתה הקפדה בולטת במיוחד על כל נושא הסדר, הארגון והמשמעת. בהתאם להסכמי השלום נאלצה עוצבת סיני לעזוב את בסיס הקבע שלה שהיה במתחם סיני ולהתמקם מחדש בגבול החדש של מדינת ישראל. מימוש הנסיגה הצריך פעילות לוגיסטית מורכבת וזו הוטלה על שכמה של האוגדה, אשר כמנהגה ביצעה תמיד את המוטל עליה ללא דופי. את הנסיגה ביצעה עוצבת סיני בהדרגה ובסיומה התקיים טקס פינוי בראשות הרמטכ"ל. בתקופה זאת עברה מפקדת האוגדה ממקום מושבה ברפידים לקציעות אשר בנגב המערבי.

על שלט ללא הדר כתבו לוחמי עוצבת סיני את המילים האלה:

"לא נסוגנו, ויתרנו למען השלום, סיני שלי שלך ושלנו, זה לא רק פיסת מדבר. רפידים, בלוזה, טסה, יעלק ואחרים, אינם רק שמות המופיעים על המפות. סיני אשר בה לחמנו, כאבנו, אהבנו וחלמנו. סיני אשר בה ידענו אושר ניצחון, כאב ועצב של אובדן רעים, אחים ובנים. סיני אשר בה תקענו דגל על פסגות ואמרנו: "שלנו לעולמים". סיני אשר בה ידענו סערות חול ושיטפונות סוחפי סלעים. סיני של שמש יוקדת, שקט של שקיעה ואושר של זריחה, סיני שהייתה בית שלנו במשך השנים. את כל זה אנחנו עוזבים ואתנו אנו לוקחים את אשר קנינו וחווינו. אתנו אנו נושאים תקוות שלי, שלך ושלנו, לאמונה שאין לה עוררין באלה אשר לא רק שחורות רואים, באלה אשר גם בעלטה רואים כוכב זוהר בוהק באופק, באלה אשר על ראשם תמיד זורחת השמש, באלה אשר אמונה בליבם, אמונה בכוחם".

על תהליך פינוי סיני השפיע רבות מערך האחזקה באוגדה, תהליך שנמשך ארבעה חודשים, שבו התבצע פינוי מדורג של כל הצל"ם והציוד למחנה הקבע החדש שנבנה בקציעות. באותה תקופה היה למערך האחזקה שלוש משימות עיקריות לבצע בו בזמן:

משימה ראשונה - בניית מערך אחזקה בקציעות, מיסוד התשתיות, קליטת הצל"ם, הציוד, אמצעי החימוש וטיפוח מתקני אחזקה לקראת הגעת הגוף העיקרי של מערך האחזקה באוגדה.

משימה שנייה - לאפשר את אימוני יחידות האוגדה בשטחי האימונים החדשים בקציעות (על מנת לשמור על הכוננות לכל הפתעה שלא תבוא) ושמירה על רמת כשירות גבוהה של הרק"ם והצל"ם ביחידות המתאמנות וביצוע שגרת האחזקה.

משימה שלישית - פינוי סיני לפי תכנית ומתן שירותי אחזקה ופתרונות לכשלים טכניים במהלך ביצוע התקפלות היחידות ופינוי סיני בהדרגה.

 

"התכנית הייתה פשוטה - להיבנות ולתת שירותי אחזקה, אך חשוב לזכור כי כל אותה עת היינו רגל בקרקע ורגל באוויר". בראשות הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד התקיים טקס לקראת העזיבה הסופית, לציון פינוי כלל כוחות צה"ל מסיני. הטקס כלל נסיעה של כ־80 טנקים, 90 נגמ"שים ו־11 תומ"תים. מערך החימוש נערך מבעוד מועד בכיתות חימוש מתוגברות במצברים, בכבלי הנעה ארוכים שהוכנו במיוחד לצורך כך ובחשמלאים בכל מקצועות הרק"ם על מנת לוודא כי כל הטנקים ינועו בדיוק באותו זמן ושחלילה לא תיגרם תקלה בטקס עקב בעיית חימוש. במהלך המסדר עצמו נסעו כלי הרק"ם במעגלים כמציינים סופה ואז הסתדרו בשיירה ארוכה לקראת העמסתם על גבי מובילים והחזרתם לישראל. לפינוי סיני נערך הגש"ח, סדנאות הגש"ח דילגו לקו הביניים בשנת 1980 ונפרסו בקציעות ועל הצירים מערבה: במחנות "היוגוסלבי", "אבו־עגילה" ו"קציימה". בהעברת הגש"ח לאזור הערבה (בסיסו החדש) עסקו מאות סמיטריילרים ומשאיות. ב־15.1.1982 נפרד הגש"ח מבסיסיו בקו הביניים ועבר לערבה ושינה את שמו מיחש"ם סיני ליחש"ם הערבה. בנקודת זמן זאת נפרדו דרכי האוגדה והגש"ח במתכונתו היחש"מית ונבנה גש"ח נייד עבור אוגדה 252 ששהתה במחנה הקבע החדש בקציעות".

אל"ם שמעון רוזנטל מחש"פ דרום באותה תקופה מספר:

"התכנון היה לעזוב את סיני, האמריקאים עסקו בבינוי של המחנות, ביצעו זאת בצורה טובה, השקיעו כסף ושיתפו אותנו באופן מלא. בנו סדנאות טובות, לא גדולות אבל יחסית למה שהיה בסיני טובות יותר. המעבר היה מעבר מסודר, לא חפוז, היחידות התמקמו כמו שצריך. פינוי ימית עבר בצורה מסודרת ללא נפגעים, לא הייתי אומר חלקה, היו כל מיני כיסי התנגדות של מפגינים. ב־26.4 פוצצו את העיר. קוריוז קטן שזכור לי מאותה תקופה, בדיוק שבוע לפני כן, אשתי נסעה למצריים והייתה אמורה להגיע חזרה בתאריך ה־26.4, המצרים חשבו שמדינת ישראל 'עובדת' עליהם ולא באמת תפנה את סיני, כאמצעי נגד החליטו המצרים לעצור את האוטובוס והכניסו למעצר את הנוסעים כבני ערובה, למחרת הפינוי חזרו לארץ".

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרטוש שלמה ז שוורץ אריה ז

כניסת חברים

חברים online