[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

שנים 2018 - 2020

@alt@

מבנה ארגוני של גדוד 703

 

סיפורה של קהילה

מפקד הגדוד - סא"ל חגאי סיבהי מספר על תקופתו כמג"ד הגדוד

שלום, אני חגאי שחר סיבהי, מג"ד גדוד 703.

לפני כשנתיים וחצי במסגרת תוכנית אחזקה אחרת הוחלט להקים חמישה גדודים באגד אחזקה ארצי מה שבעבר היה את היחש"מים שחילקו אותם והוחלט להקים את גדוד 703 במחנה צנובר, שמספר 703 על אותו יחש"מ האגדי שפעל משנת 1974 לאחר מלחמת יום הכיפורים והתאחד בשנת 2003 עם 651 החליטו לפתוח אותו מחדש

אני בתפקידי הייתי רמ"ד אחזקה פד"ם. הייתי שותף לכל התכנון של אחזקה אחרת וכשהגדוד נפתח, נפתח תפקיד לקידום. התמודדתי ומאוד רציתי את התפקיד.התמודדתי ל 703 ולתפקיד נוסף, הקמת הגדוד 703 הייתה העדיפות הראשונה.

זכיתי, אני מאוד שמח וגאה שקיבלתי את התפקיד להקים מחדש את גדוד 703 כחלק מאחד הגדודים של אגד האחזקה הארצי.

הגעתי בתחילת פברואר 2018, שהתאריך יעד ההקמה הוא 21.3.2018

 היה חודש וחצי להקמת הגדוד, לוח זמנים מאוד קצרים!

בנו את הגדוד מאנשי פיקוד הצפון, שעדיין לא היו שייכים לאגד הארצי. זה היה להיכנס לתוך תהליך שהיה רובו בנוי בתצורה כמעט סגורה, כל נושא כוח האדם בגדוד. מספר משימות עמדו אל מול עיני:

  1. להקים מטה מאפס
  2. לסגור את סדנת גורן
  3. להקים את פלוגת עמיעד בעמיעד
  4. לסגור את פלוגת בית הילל
  5. לפתוח את פלוגת יפתח שיושבת בפילון.

ב 15 למרץ בוצעו טקסי הקמת הפלוגות.

אתגר שהיה לנו בתוך מכלול עמיעד, היה שאותם חיילים שעד עכשיו היו רגילים לבוא בשעות מאוחרות ולחזור בשעות מוקדמות, עד שהרגלנו אותם, בטקס שמנו להם תג של האגד, של גדוד 703. והם התחילו להתנהל כמו בתרבות שאנחנו מכירים, להגיע ב8 בבוקר, לסיים את יום העבודה  ב 17:30. גם בעמיעד וגם בפילון חששנו מנפקדויות, שלא ירצו להישאר, איך בכלל אפשר להישאר במסגרת כזו שרובם יוצאים בשעות לא שעות, ולהתנהג בצורה שונה ? . זה היה אתגר גדול, ובזכות המפקדים שעשו את המיטב והתעסקו בכל חייל וחייל, אנחנו נמצאים במינימום נפקדויות.

הצלחנו לשנות את התפיסה והשינוי הארגוני של הגדוד ולהקים מפג"ד שזה אירוע מורכב בזמנים קצרים.היינו צריכים להיפרד מאנשים יקרים וחשובים, להיפרד ממחנות ולהחליף אותם במחנות חדשים, תשתיות ולקבל אנשים חדשים בין אם זה מהימח"ים או מפיקוד צפון ולבנות משהו מחדש מלבד פלוגת צנובר שנשארה באותו מבנה אירגוני.

האתגר הגדול היה לאסוף את כולם, שחלקם היו אנשי יחש"מ, חלקם באו מהימ"חים חלקם מסדירים, גולני וכו' ולאחד אותם ולפתוח את הגדוד והמחלקות בתפיסה שונה לגמרי.

קיבלנו אחראיות על כל הימ"חים מקצה לקצה, שאת כל הטיפולים אנחנו עושים להם באותו מקום ולמנוע את כל נושא השינוע של האנשים.

עוד מורכבות רצינית שהייתה לנו, זה לחיות בתוך מחנות שהם מכלולים מלבד מחנה צנובר והמפג"ד שכולה יושבת ברמת פעילות א' והמחנה כולו של 703.

אתגר נוסף, כל נושא האמצעים שזה היה די מורכב שלאורך התקופה של השנה הראשונה וגם לאחר מכן, אנחנו עדיין היינו צריכים להתאמץ עם סכין בין השיניים, כדי לעמוד במשימה שלנו, אף אחד לא ויתר לנו. גם ביום הראשון היו לנו משימות כמו של כל הגדודים שקיימים שנים עברו וגם אם לא היה לנו את כל האמצעים, עמדנו במשימות כמו שאר הגדודים וכל זה בזכות האנשים שנתנו את כל כולם בכדי לעמוד במשימות.

בתחילת התפקיד, טרם הקמת הגדוד, שמעתי על מורשת 703 ורציתי להחיות אותה. הרמתי מס' פלאפונים והבנתי שהיא חיה נושמת ובועטת. היה רק צריך להחיות אותה. ראיתי את המורשת העצומה בטקס ההקמה שהגיעו קרוב ל - 80 פורשים עם כל המפקדים כמובן עם דגלים וחולצות. היה המון רגש, חלקם בכו, הצטמררו. שהבנתי מה שזה עשה להם, הבנתי מה זה מורשת של יחידה אחזקתית טכנולוגית לא מובן מאליו, זה לא צנחנים ולא גולני אבל זה לא נופל מרמת החיבור ,האכפתיות וההיסטוריה.

אני חושב שגדוד 703 יכול להיות כמודל לחיקוי, סמן ימני ודוגמא למופת, איך יש לאנשים זיקה למורשת גדוד.

לשמחתי, זה ליווה אותי לאורך כל התפקיד, הפורשים היו חלק בלתי נפרד בתהליך הקמת הגדוד וגם בהמשך, אני גאה להיות חלק מפורשי גדוד 703.

בנוסף הקמת היחידה, הקמת המפג"ד, אנשי קבע שביום אחד הפכו מרס"פ לרס"ג ואחראי מחסן לקצין מטה ועוד לא מעט בעלי תפקידים שהם אתמול היו בתפקידים כאלה ואחרים מקצועיים והפכו להיות קציני מטה.

גם היה תהליך של למידה והיום כל אחד איש מקצוע ברמה גבוהה מאוד והביאו את הגדוד לאן שהוא נמצא כולל זכיות במדדים כאלו ואחרים.

אודות הגדוד

בתקופתי הקמנו את הגדוד ביחד עם הסמג"ד עלי גאנם עם יתרון עצום, בעבר עשה שני תפקידי מ"פ כולל גם מ"פ מפקדה ביחש"מ, ניסיון רב שהוא הביא לגדוד את הנפח וכל מה שהיה חסר במיוחד בהקמה. את הידע והניסיון. הגענו ביחד, ואנחנו מסיימים ביחד. בשאר הפלוגות אותם המ"פים המשיכו ללוות אותנו. דניאל פז בעמיעד ,אלעד קליין ביפתח ועידן דגני בצנובר הם סייעו לנו בהקמת הגדוד וככה המעבר היה יותר חלק והיה פחות זעזוע. לאחר מכן תומר סיבוני החליף את אלעד קליין כמ"פ יפתח ואייל אביטל החליף את עידן דגני כמ"פ צנובר. אלו מפקדי הפלוגות והסמג"ד שליוו אותי בתקופתי.

בתקופה הזאת הגדוד עסק לא מעט במרחב הפיקוד, חלק עיקרי מהמרחב הפיקודי שהיינו אחראים עליו זה הגדוד במרחב. אומנם אנחנו לא שייכים לפיקוד צפון בשייכות אבל גדוד 703 הוא חלק בלתי נפרד, כי, אנחנו אחראים על כל האימונים שקורים פה.

אנחנו אחראים על רוב הצל"ם ועל שגרת האחזקה של פצ"ן. שזה דבר טבעי שנהיה חלק בלתי נפרד מטנ"א פיקוד צפון. ולכן גם בהגדרה כזו או אחרת המג"ד נמצא בסגל א של פיקוד צפון והיה חשוב לגדוד ללוות ולהיות חלק מהמשימות שלה, ללוות את כל מי שנמצא כאן במרחב הפיקודי, לסייע ליחידות שנמצאות במרחב למרות שיש את החטמ"ר, עדיין יש את המעטפת השלמה שמתבססת על ידי גדוד 703.

כלל האימונים שקורים במרחב הצפוני עוברים דרך גדוד 703, זה מתחיל מטירונים, ליווי, אחזקה וכל מה שאנחנו נדרשים, וכמובן כל המשקים המטכ"ליים ודברים ייחודים שקורים פה כמו המנועיה שנפתחה בתקופתי מחדש, הוקמה מנועיה לתפארת ברמה מאוד גבוהה, מסתכלת עשרות שנים קדימה, עם יכולות מדהימות.

הקמת פלק"ד בה"ד 20

מעבר לזה הקמנו את פלק"ד 20 שהוא חלק בלתי נפרד מגדוד 703 בחירום, זה פלק"ד שמבנה הימ"ח שנמצא כאן בגדוד 703, הוא ת"פ 703 בכל מיתר אופרטיבי.

הגדוד השתתף במבצע מגן צפוני, מבצע מאוד משמעותי לביטחונה של מדינת ישראל, עם כל המנהרות שנחשפו בגזרת לבנון, לא אפרט אבל בצורה כזו או אחרת היינו שותפים, הגדוד זכה לשבחים ותעודות הערכה מאלוף פיקוד הצפון והיו עוד אירועים של הקפצות גם בגזרה הדרומית שהיינו צריכים להכשיר יחידות שנמצאות כאן במרחב צפון, כמה שיותר מהר ולהוריד אותם לגזרה הדרומית וגם אירועים שקרו כאן בצפון כמו "בין המיצרים" ועוד אירועים שלקחנו חלק במרחב הפיקודי.

תקופת הקורונה

לאחרונה, לצערנו בתקופת הקורונה, האג"ד הארצי לקח חלק מאוד משמעותי בפיקוד העורף במשימה שנקראת "משמרות הזהב" שבה הגדוד התחלק לשניים, חלק המשיכו לתת את המענה בבט"ש ובאימונים שהמשיכו כאן בגזרת הפצ"ן וחלק עיקרי מהגדוד קיבל משימה של חלוקת מנות מזון לאנשים מבוגרים, אנשים שאינם יכולים לצאת מהבית באזור חיפה, קריות, נוף הגליל ועפולה, הגדוד במשך כחודש וחצי הוציא כ-120 צוותים כל יום, וחילקו מעל ל400,000 מנות מזון, זה בלתי נתפס, לקחנו את האנשים הכי בכירים ורציניים שלנו, והם ניהלו את העבודה בשטח והיו מאוד יצירתיים. בין אם לקחת אוטובוסים ולחלק מנות מזון באוטובוסים או בכל דרך אפשרית. זו משימה ערכית שהגדוד לקח בו חלק, נתן סיפוק אדיר לחיילים ולאנשי הקבע,

התרגשתי לשמוע לא רק את האנשים שקיבלו את מנות המזון, אלא גם את הורי החיילים שמסבירים מה אותו החייל הרגיש ואיזה סיפוק הוא הרגיש, אז גם בזה הגדוד הצטיין וזה עשה רק טוב וזו חוויה שבהחלט אזכור מתקופת השירות שלי.

לסיכום

אסכם את כל התקופה הזו, בכך שזכיתי להקים מחדש את גדוד 703, לא יכולתי לבקש תפקיד יותר טוב מזה, אני עוד כשבוע מסיים את התפקיד וזה התפקיד הראשון שאני מוכן להמשיך איתו עד הפנסיה, אני ברגשות מעורבים, בניתי את הגדוד בשתי ידיי ביחד עם עוד אנשים נפלאים שהיו איתי ביחד, והגדוד הזה לא ייסגר או יתאחד, זו יחידה חזקה, שנמצאת בכל מקום, בתעסוקות מבצעיות, בחירום, במשקים מטכליים, בכל אימון, בימח"ים ,בכל מבצע והוא גם הראשון שיוקפץ. אין תחום שבכל המערך הזה שנקרא חיל הטכנולוגיה והאחזקה, שגדוד 703 לא מצטיין בו, גדוד 703 הולך להישאר כאן לעד!

רוצה לשבח שוב, את המפקדים, האנשים למטה עד אחרון החיילים, מפקדי המחלקות שבזכותם הצלחנו לעמוד בכל המשימות.

אני מאמין ומקווה שגם מחליפי ימשיך את הדרך והמורשת ושהגדוד ימשיך להיות חזק ורלוונטי בכל מה שעושה, אין משימה שגדוד 703 יקבל ולא יעשה אותה בצורה הטובה ביותר, ברצוני להודות לכל אותם אנשים שהיו שותפים איתי, לתקופה, לזיכרונות ולתפקיד הכי משמעותי שעשיתי בשירותי הצבאי.

שנדע רק אימונים, תרגילים ואם צריך אותנו במלחמה אז אני מאמין שגדוד 703 יהיה הראשון שיוקפץ ויהיה בחזית הלחימה וישפיע מאוד על המענה האחזקתי כך שהכלים והיחידות ינצחו במלחמה.חגאי היה מפקד הגדוד מ2018 עד 2020 (אלבום התמונות של חגאי מהגדוד)

מבנה המפקדה

אנשי הקבע והקצינים במפקדת היחש"מ: (לחיצה על הקישור תוביל לסיפורו האישי של המשרת)

 מדור הפעלה

מדור תפעול  מדור לוגיסטיקה  מדור משא"ן 

 קצין הפעלה והנ"י -

רס"ן גדי לנקרי

 קמ"ד בטיחות והגנ"ס-

רנ"ג יניב גואטה

ק. לוגיסטיקה -

רס"ם אמיר חדד 

ק. משא"ן -

סגן אפרת יצחק 

 קמד נה"י -

רס"ם ואדים קגנוביץ'

קמ"ד תפעול ואופרטיבי -

רס"ם פנחס דמרי 

 נגד מטבח -

רס"ם אביתר צרויא

ע.ק. משא"ן -

רס"ל בן קדוש 

 קמ"ד ת"ע -

רס"ל עדי מלסה

 

ק. הספקה ובינוי -

סמ"ר שלי ברונשטיין 

ק. ת"ש גדודית -

סג"מ עופרי כושר 

 קמ"ד חלפים ומשקים -

רס"ם שמעון ועקנין

 

רתח ציוד לוגיסטי -

סמ"ר מועין עבדאללה 

ק. קורסים והכשרות -

רס"ל שי בן חיים 

 קמ"ד משאבים ואמצעים -

רס"ל חגית גוטמן

     

מראיין רס"ל בן קדוש מגדוד 703 'גליל גולן'

ראיון עם סמג"ד הגדוד רס"ן עלי גאנם

סמג"ד עלי גאנם, בדרגת רב סרן, בתאריך ה-21.3.2018 הקימו מחדש את גדוד 703 ובזמן ההקמה קיבל את תפקיד הסמג"ד. באותה תקופה היו שלוש פלוגות, פלוגת צנובר 756 שיושבת במחנה צנובר ביחד עם מפג"ד 703,ועוד שתי פלוגות חיצוניות שהתבססו על מטרות האוגדות. פלוגת עמיעד 7407 ופלוגת פילון 7408 שהתבססה על סדנת בית הילל לשעבר.

מיד עם הקמת הגדוד עמד מולי אתגר, לגייס אנשים ולהתחיל לבנות את הגדוד ולהגיע לעוצמה אנושית. בהתחלת ההקמה הגדוד מנה מעט אנשים, ולאט לאט הגדוד התחיל לרקום עור וגידים בנושא גיוס אנשים, גם חיילים וגם מפקדים.

הגדירו את השנה הראשונה כשנת הקמה שהתעסקו לרוב בשיפור התשתית של האחזקה ותשתיות המגורים, השקיעו הרבה משאבים וכסף, גם הפלוגות החיצוניות וגם בגדוד עצמו כמו השקעה במבנים חדשים , אספלט, הבנייה של המפג"ד כמפג"ד, התעצמות בכלי עבודה ואמצעים, עסקו לא מעט בהדרכה וליווי המפג"ד שהתעסק עם חברה צעירים שהפכו לקציני מטה. התעסקו רבות בהקשר וביחסי הגומלין בין המטה לפלוגות ובין הפלוגות לחטיבות ולאוגדות שנותנות להם מענה. הגדוד באותה התקופה עסק בהרבה מאוד דברים,החל ממתן מענה לבט"שים ולאימונים בכל מרחב רמת הגולן , כל גדוד שעלה גם לאימון, הבית שלו היה גדוד 703, בנוסף עסקו בכל האימונים של מחלקות החילוץ בצה"ל במגרש המשחקים הביתי בפלוגת  , אימנו את מחלקות החילוץ בכלל צה"ל וגם בפיקוד צפון, עסקו בבניית החירום של הגדוד פלק"ד בה"ד 20 שבשגרה אותם חברה מדריכים בבה"ד 20 בבסיס ההדרכה של החיל ובחירום, הם עולים מקריית ההדרכה וכשהם מגיעים לגדוד הם הופכים להיות פלוגה קדמית, שהיא הת"פ של גדוד 703, עסקו בבניית הימ"ח של הפלק"ד במחנה צנובר, עסקו בסגירת סימולים ישנים, פתיחת סימולים חדשים, השלמות אמצעים לכלל הפלוגות לצד תחילת בניית הימ"ח ומבצוע הגדוד גם של הפלוגות החיצוניות, גם פלוגה 7407 וגם פלוגה 7408  הופכות להיות פלוגות סדירות אל מול האוגדות.

עסקו בנוסף בכתיבת פק"לים ופקודות אופרטיביות, התאימו את עצמם לצורכי מרחב פצ"ן, ולמעשה עד מרץ 19, עיצבו את היחידה, הקימו יחידה מ0 ל100, עם כל האתגרים לצד עמידה מלאה בתוכנית עבודה גם בימ"חים וגם באימונים.

שנת 2019

את שנת 2019 הגדירו כשנת מיצוב הגדוד ובה התחילו להניע תהליכים ארוכי טווח, התחילו בנוהל קרב בפקודות אופרטיביות של פיקוד צפון, עשו שיפור משמעותי בכל הנושא של המשק המטכלי , נושא החט"כים חנכו את מנועיית צנובר, מנועייה חדשה שמשמשת עוגן וחלון קדמי למנועיה של אגד 651 וחנכו לא מעט מוסדות תה"ל כמו מספרה, מרפאה, מועדון, חדר כושר. שנת 2019 הייתה שנת תנופה תשתיתית. בנוסף לשיפור המשמעותי גם בסככות הרכב והנגמ"ש, לצד הריסת מבנים ישנים, הקטנת הארנונה וחיסכון כלכלי וכספי. הפעילות למעשה של הגדוד בשנתיים האלו התמקדה בשני צירים מרכזיים- ציר הימ"חים, תוכנית העבודה והכשרות הכלים. לצד כל התמיכה באימונים של כל הגדודים והחטיבות שהתאמנו וביצעו תעסוקה מבצעית ברמת הגולן.

לסיכום

השנתיים האלו היו מאתגרות שבסופן הגדוד הגיע להישגים גבוהים מאוד הן באגד הארצי שמונה חמישה גדודים ואחד מהם גדוד 703, גם במשא"ן וגם בדו"ח מצויינות הגיעו להישגים מאוד גבוהים. שתי סדנאות  הגיעו להישגים יפים ומרשימים וזכו במקום ראשון באגד במשך תקופה של שלושה חודשים ברציפות, בנוסף עברו שתי ביקורות משמעותיות. ביקורת אכ"א, כוח אדם, ששמו את הגדוד במקום מאוד טוב  למקום ראשון בגדוד לתקופה של יותר משנה באגד. הביקורת השנייה שאליה התארגנו ב 2019 הינה ביקורת כו"כ שהביאה את הגדוד גם מבחינה אופרטיבית ומבצעית למקום מאוד טוב. כיום, בשנת 2020 הם חונכים ועושים מסדרים גם לימ"חים של הגדוד כך שהגדוד גם ממובצע. לצד כל העשייה הזו, הם עסקו לא מעט במורשת של הגדוד החל מלקחת אחריות על הטקס באסון הספארי במטולה שלצערנו נהרגו שם 12 חיילים של הגדוד. היום הגדוד מונה 29 חללים, הם בקשר רציף עם המשפחות, גם בתוכנית קשר של קבע וגם בתוכניות אחרות. עוסקים כיום לא מעט בארגון של כל נושא המורשת שבעתיד הכוונה היא לעשות חדר מורשת גדודי בתוך מחנה הבית- מחנה צנובר ב703. כל הפעילות הזו נתמכת בעזרת פורשי גדוד 703 לדורותיהם, כל המג"דים לדורותיהם היו בגדוד, הם מחוברים אליהם וכל נושא המורשת צפוי להיות לא רק בגדוד אלא גם במוזיאון החיילי.

 הסמג"ד מסכם את התקופה כתקופה של הקמת יחידה, בשנה הראשונה יצור ומיצוב של היחידה בשנה השנייה וכרגע גדוד 703 נמצא בחזית, גם בחזית רמת הגולן וגם בחזית באגד הארצי, הגיע להישגים יפים ומרשימים. הסמג"ד עלי גאנם מאחל הצלחה למחליפו העתידי להגיע.

מראיין רס"ל בן קדוש מגדוד 703 'גליל גולן'

 

סדנת צנובר  

מבנה פלוגת צנובר

 ראיון עם מפקד פלוגת צנובר רס"ן אייל אביטל

 

תמלול ראיון אייל אביטל

הסבת הסדנא ל אג"ד ארצי

אייל משרת היום כמפקד פלוגת צנובר 756 מזה כשנתיים. הוא התחיל את התפקיד שלו כמ"פ צנובר בשנת עבודה 2018, סיים תפקיד מ"פ גורן והגיע לצנובר ישר להקמה של הגדוד עם המג"ד חגאי סיבהי ולמעשה פה הם התחילו את דרכם בעיצוב מחדש של גדוד 703 ובתוכו את פלוגה 756. אייל החליף בתפקיד את עידן דגני שסיים תקופת שירות מכובדת של כשנתיים ולמעשה אייל קיבל את הפלוגה עם המעבר ל"אחזקה אחרת" והם התחילו לעצב אותה מחדש ולהטמיע שם נורמות חדשות, משהו שלא היה מובן מאליו בדגש על אוכלוסיית הקבע. ואם יש משהו שאייל זוכר היטב זה ה"זעזוע הארגוני" שהפלוגה חוותה פה עם השינוי ולמעשה הם הכניסו בפלוגה נורמות ותרבות של אגד ארצי ושינו מקצה לקצה את ההתנהלות בפלוגה, זה החל מהופעה ולבוש, נהלי הגעה, ימי הישארות, רמת פעילות א', תורנויות, כל הדברים האלה השתנו והיו המדרגה הראשונה שהיוותה את השינוי עם ההקמה של הגדוד.

סך הכל תחילת הדרך, הם הקימו את כל המחלקות, פלוגת צנובר בנויה ממספר מחלקות שלא כולם נמצאים בתוך צנובר. המחלקות שנמצאות מחוץ לצנובר הן מחלקת צמ"ה שנמצאת בבית הילל בראשותו של מרט כצנלסון שהוא אחראי על כשירות כלי הצמ"ה לכלל פיקוד הצפון. במחנה ירדן קיימת מחלקת נגמ"ש ומחלקת רכב, שני מחלקות שמטפלות בטיפולים יזומים בדגש על עולם הימ"חים של אוגדה 210. מפקד מחלקת הנגמ"ש הוא רונן אילוז ומפקד מחלקת הרכב הוא אשר בן חמו בנוסף לזה הם אחראים על מתן רישוי לכלל יחידות פיקוד הצפון

המנועיה במחנה צנובר.

 אחת המחלקות הגדולות והחדשניות ביותר שקיימות בצה"ל המחלקה הזאת קמה במקום רעוע וישן ובשנת עבודה 2020 הם פתחו את המחלקה החדשה, המחלקה הזאת מובלת ע"י מפקד בשם נדב שושן ואחראים על כלל כשירות החט"כים בגזרת הצפון ועובדים לפי דרישת השטח ותוכנית  שבועית שנגזרת  מתוכנית עבודה שמוגבלת ע"י האגד הארצי. המנועייה נותנת מענה כמעט לכל סוגי החט"כים, מסוג GM  מסוג AVDS ומסוג MTU בנוסף לזה הם נותנים מענה לשטח ע"י הוצאת חוליות למענה בתקלות שדרג השדה לא מוכשר עליהם עד כה.

מחלקת הרכב

בנוסף במחנה צנובר קיימת מחלקת רכב מזדמן המחלקה הזאת נותנת מענה לתקלות מורכבות בדגש על החלפת גירים, מנועים, תאונות מורכבות המחלקה מובלת ע"י בוחן הרכב של הפלוגה – פארס נאהי המחלקה הזאת מחייבת אותם לרגישות וזמינות מאוד גבוהה של הצל"מ מכיוון שמדובר בכלים סדירים של יחידות סדירות של כל מרחב פיקוד הצפון למעשה הם נותנים מענה לכלל היחידות המתאמנות בגזרה ומסייעים לדרג השדה בתקלות שהם לא מצליחים להתמודד איתם בדגש על תקלות חשמל.

מחלקת חילוץ
בנוסף לזה קיימת מחלקת חילוץ וגרירה עם כלים משוכללים, מפקד הכיתה הוא ראני עבס, מומחה בתחום החילוץ, מוביל את הנושא הזה ביד רמה כבר במשך שנים רבות, מוקד ידע באגד וגם בחיל כולו.

בנושא חילוץ כבד הפלוגה נותנת גם מענה מענה על בסיס טנק חילוץ שנמצא במחנה צנובר קבוע בכוננות ע"י צוות מהמנועיה, מפקד הכלי זה חיכמת חסבאני שמוביל את החילוצים גם כן ביד רמה הוא ונדב שושן מוקדי ידע עצומים בעולם החילוץ הכבד.

מחלקת תקריה

בתוך מחלקת התחבורה יש עוד שני מחלקות שהם ת"פ מלא של המחלקה, מפקד המחלקה זה אלכס וורנוקוב, יש את מחלקת התקריה שנותנת מענה לכלל גלגלי הראנפלט בכל מרחב פיקוד צפון, הן בימ"חים והן בחטמ"רים.

מחלקת ריתוך שריון

בנוסף לזה מוחזק בפלוגה בימן מסגרות שנותן מענה לריתוך שריון, ריתוך אלומיניום ותקלות שבר בגזרה, מפקד מחלקת המסגרות הוא סאמר מוהנא מסגר מקצועי ביותר, מוכיח את עצמו לאורך זמן בדגש על היחידות בשטח.

למעשה פלוגת צנובר מונה את כל המחלקות האלה שחלקן מחלקות ייחודיות שקיימות רק בצנובר ולא בשום מקום אחר וזה אחד היתרונות המשמעותיים שלו כמ"פ צנובר שמוביל את הפלוגה הזאת בשנתיים האחרונות.

מופע בעקבות לוחמים

מופע בעקבות לוחמים שקורה פעם בשנה בדרך כלל בתקופת ספטמבר / אוקטובר, המופע מתקיים באחמדיה ולמעשה הם בונים את ביתן חיל הטנ"א ואחראים על ההקמה שלו מקצה לקצה ומפעילים את המתקן לאורך כל תקופת המופע למשך כשלושה שבועות וכך הם דואגים לדור ההמשך של החיל ורותמים איתם את החברה הצעירים בבתי הספר ומביאים אותם אליהם לחיל.

אח לדרך

בנוסף לזה הם מלווים בתי ספר במסגרת פרוייקט "אח לדרך", אייל כמ"פ צנובר מלווה את בית ספר עתיד שבכרמיאל, מי שמוביל איתו את הנושא הזה זה  הסמ"פ שלו – גולן כהן שמוביל את הנושא הזה ביד רמה, למעשה במסגרת ההובלה של הפרוייקט מול הבית ספר הם מלווים אותו לכל אורך השנה ומביאים חיילים שמסייעים ותומכים בתלמידים. התלמידים נפגשים עם החיילים ומבצעים סיורים ביחידות צה"ל ולמעשה הם רותמים אותם ודואגים להם שבסיום הלימודים הם ישולבו ויוגיסו לחיל הטנ"א וככה הם גם מרוויחים את החיילים.

אימון חילוץ פיקודי

פרויקט נוסף שהם מובילים אותו הוא אימוני חילוץ פיקודיים שקורים אך ורק בצנובר אחת לשנה, מאמנים את כל יחידות החילוץ של פיקוד הצפון האימונים מובלים ע"י אנשי החילוץ בפלוגה, בעולם הרק"ם זה נדב שושן ואוגדה 210 שהם תומכים ומלווים את האימונים.

הכשרת בעלי מקצוע בשיטת קורסי O.J.T  בסדנא

בנוסף לזה הם דואגים להכשיר פה את דור ההמשך. הם מקיימים בפלוגה קורסי O.j.t קורסים שע"י אנשי הקבע בפלוגה מלמדים את החניכים של בה"ד 20, מביאים אותם לצנובר, פותחים להם כיתה, קולטים אותם ולמעשה מלמדים אותם פה תוך כדי עבודה ובסוף מסמיכים אותם למקצועות אוטוטק, מקצועות נגמ"ש, מאחזקי חט"כ, כל הדברים האלה מתקיימים בצנובר. בתקופת השירות שלו כמ"פ צנובר הוא פתח חמישה קורסי O.G.T והכשיר מעל 60 תלמידים שמשרתים פה בתוך גדוד 703 ורובם כרובם מהחיילים האלה נשארים גם קבע והם באמת רואים את התוצאות שלהם לאורך השנים שהעבודה שהם עושים שם היא חיונית ומפרה.

פורום מפ"ל

בתפקיד שלו כמ"פ צנובר הוא הוביל עוד שני פרוייקטים נוספים. אחד נקרא "פורום מפ"ל" – מובילים פלוגה למצוינות, זה פורום שאייל נתן לו את השם "מפ"ל" כי למעשה הם לוקחים את כל מפקדי המחלקות בגדוד 703 ומכשירים אותם ונותנים להם את הכלים כמפקדים לנהל את המחלקה שלהם בצורה הטובה ביותר, הם לקחו לנגד עיניהם את הצורך להכשיר ולתת למפקדי המחלקות את הכלים כי הם רואים אותם כמפקדים לכל דבר בהכשרת כוח האדם בפלוגה.

עולים רמה

בנוסף יש עוד פרויקט שאייל מוביל שקוראים לו "עולים רמה" שלמעשה הוא מנצל את מרכז האימונים – "מגרש המשחקים" שקיים פה בצנובר והוא בנה תכנית שמאפשרת לכל גדוד שנכנס בשערי רמת הגולן להיכנס אליו לצנובר ונותן לו כיתת לימוד ומדריכים מהטובים ביותר שקיימים היום באגד וגם בצה"ל ולמעשה בונה איתם תכנית הכשרה שמלמדת אותם איך לחלץ כלים, איך לתת מענה בשטח בנוי ואיך הוא גורם לאנשי הטנ"א שלו בזמן חירום טוב יותר. ככה אייל נותן להם את הכלים בשביל שיוכלו לבצע את המשימה שלהם ולצאת למעשה עם ערך מוסף מהאימון שלהם שהם נמצאים בגזרת רמת הגולן.

לסיכום

אייל מסכם תקופה של שנתיים שירות, מאתגרות ביותר, תקופה שעיצבה מחדש את גדוד 703 ואת פלוגת צנובר, אייל טוען שהיום הגדוד נמצא במקום אחר לגמרי. אם יש משהו שהוא זוכר זה שבתחילת הדרך הוא נכנס לצנובר והכל היה עפר ועשבייה ואין מדרכות ואין כבישים, בקושי יש משרדים, אפילו מגורים לחיילים לא היה ולאט לאט המקום הזה נבנה והם נכנסו לפרויקט אחזקה אחרת ואח"כ נכנס גם פרויקט תשתיתי שהוביל אותו המג"ד חגאי סיבהי ולמעשה המקום הזה קיבל צורה חדשה. יש כבישים, משרדים, חדרי מגורים, חדר כושר ומועדון שהם בנו בכוחות עצמם ויש גם מספרה ומכבסה, אין דבר שהם לא נגעו בו בידיים כי ברגע שהם נוגעים בידיים בבינוי עצמי הדבר הזה יש לו ערך הרבה יותר משמעותי גם בקרב החיילים וגם בקרב האנשים שנמצאים פה, בסוף זה הבית שלהם.

אייל רוצה לסכם שנתיים של שירות מאתגרות ביותר, מהנות ביותר עם חווית פיקוד משמעותית. אייל לא מסיים כל כך מהר, התפקיד הבא שלו הוא סמג"ד גדוד 703.

סדנת עמיעד

מבנה פלוגת עמיעד

 

 

סדנת יפתח (פילון)

מבנה פלוגת יפתח

מראיין רס"ל בן קדוש מגדוד 703 'גליל גולן'

 

 

 
 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online