[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

שנים 1988 - 1989

@alt@

 מפקד היחש"מ - אל"מ צביקה כהנא

מבנה היחש"מ

סמג"ד היחש"מ בתקופה זו רס"ן אלי אלפסי מספר על קהילת המשרתים והסדנאות

אלי מספר שבתקופה של צביקה כהנא לא היו אירועים גדולים או מיוחדים, זאת הייתה תקופה רגועה יחסית. אלי היה מפקד משל"ט בקו סגול וצביקה היה צריך להתקבל למפ"ל ובשביל להתקבל למפ"ל הוא היה חייב לעבור קורס של חצי שנה בתל אביב ולא היה לו סמג"ד, אז הוא העלה את אלי מהמשל"ט להיות הסמג"ד ולמלא מקום מג"ד לחצי שנה שהוא היה בתל אביב.

סדנאות היחש"מ

סדנת צנובר התעסקה ברכב, נגמ"שים ונשק ונתנה שירות לכל יחידות אוגדה 36 ולכל היחידות האורחות ברמת הגולן. סדנת אלעל התעסקה רק ברכב ונתנה שירות לדרום רמת הגולן וליחידות של אוגדה 36. סדנת קלע שהייתה בצפון רמת הגולן נתנה מענה בתחום הרכב והגנרטורים, מחלקת הגנרטורים של כל רמת הגולן הייתה בקלע. סדנת קריית שמונה התעסקה ברכב ובנוסף הייתה לה גם מחלקת ייצור פיקודית. סדנת בירנית התעסקה רק ברכב וישבה בתוך מפקדת אוגדה 91 בבירנית, היא נתנה מענה למפקדת אוגדה 91 ולחטיבה 300. סדנת בית הילל הייתה סדנה של טנקים, נגמ"שים וצמ"ה, היא טיפלה בכל הטנקים והנגמ"חונים של אוגדה 91 ושל היחידות האורחות ברמת הגולן. בבית הילל הייתה מחלקת הצמ"ה הפיקודית של כל פיקוד צפון.

אלי כממלא מקום מג"ד

כממלא מקום אלי היה גם מג"ד וגם סמג"ד. כשאתה סמג"ד בלי מג"ד זה אתגר אדיר. זה היה קשה כי לא היה מי שיחליף אותך כשאתה לא נמצא. אלי היה מאוד קשוח בתפקיד שלו. בתקופה של אלי כסמג"ד כל תכניות העבודה עמדו ב100%, כל יום ראשון בבוקר אלי עשה ישיבה שבועית של מטה היחש"מ על עמידה בת"ע ופתיחת שבוע. אחרי הישיבה כולם יוצאים לסדנאות שלהם כשהם יודעים בדיוק מה המשימות ומה המופעים שמחכים לשבוע.

כשאלי היה ממלא מקום מג"ד, באה ליחש"מ ביקורת פתע של האלוף בקו סגול ובדקו ערנות, הם נכנסו ב2 לפנות בוקר לש.ג, אמרו שהם מהפיקוד ורוצים להיכנס, החייל בש.ג נתן להם להיכנס והביקורת דיווחה לאלוף שהסדנא פרוצה ושכל אחד יכול להיכנס וזה היה כמה שנים אחרי ליל הגלשונים, האלוף אבירם לוין רתח מזעם ומי שהיה המ"פ היה שרעבי שהיה מ"פ קריית שמונה והאלוף עידכן את יושע שהיה מחש"פ שהביקורת פתע בסדנא נכשלה ושהאלוף הולך להדיח את שרעבי, יושע הגיע לאלי מבוהל ואמר לו שלשכת האלוף אמרו שמחר שופטים את שרעבי ושהוא מתכוון להדיח אותו ולהכניס אותו לבית סוהר. אלי התקשר לצביקה כהנא וצביקה אמר לו שהוא לומד אנגלית ושלא יעסיק אותו בכלום ושיעשה מה שהוא מבין. אלי פנה ליושע ואמר לו ששרעבי מ"פ מצוין ולא מגיע לו ליפול כל כך חזק על איזה טעות, יושע עונה לו שהוא לא מתערב. אלי נשאר לבד ולא יידע מה הוא עושה ואז הוא נזכר שהוא היה קצין אחזקה של אוגדה 91 כשגבי אשכנזי היה מח"ט חטמ"ר 769 ואלי עשה לא מעט ביקורות באיזור שלו וגבי ואלי היו בקשרים מצוינים כי אלי נתן לו שירותים ואחזקה וטיפולים והוא נתן לו המון ציוד וכל מה שהוא היה צריך, גבי מאוד העריך אותו. ובזמן שכל האירוע של שרעבי קרה, גבי אשכנזי היה קצין אג"מ פיקוד. אחרי שצביקה המג"ד ברח לו ויושע המחש"פ ברח לו, הוא הרים טלפון לגבי אשכנזי וסיפר לו שהוא לבד ואין לו מג"ד איתו וסיפר לו את כל הסיפור ואמר לו שאין ספק שהוא צריך לקבל עונש מסוים אבל לא הדחה וכניסה לבית סוהר. גבי ענה לו שהוא צודק ב100% ושאל אותו מה הוא רוצה שהוא יעשה, אלי ענה לו שהוא רוצה שהוא ישפוט אותו במקום האלוף וגבי הסכים. ואחרי רבע שעה הרל"שית שלו התקשרה ואמרה לו ששרעבי נשפט מחר אצל גבי אשכנזי. אלי הרגיע את שרעבי ואמר לו שהאלוף החליט שמי ששופוט אותו מחר יהיה גבי אשכנזי ולא הוא. יום למחרת גבי שפט את שרעבי ונתן לו תנאי כלא וקנס והחזיר אותו לקריית שמונה. כשגבי שפט אותו הוא אמר לו שהוא לא הולך לבית סוהר רק בזכות אלי אלפסי, גבי סיפר לו שהוא פנה אליו באופן אישי וביקש שהוא יישאר מ"פ והגן עליו ושהייתה פה מעידה חד פעמית. אחרי המשפט יושע התקשר לאלוף בשביל לשאול אותו מה קורה ולברר על המשפט, האלוף אמר לו שהוא לא שפט אותו ומי ששפט אותו זה הקצין אג"מ. יושע התקשר לקצין אג"מ ושאל אותו אם הוא שםט את שרעבי וגבי אמר לו שכן יושע שאל אותו איך הוא הגיע אליו וגבי אמר לו שאלי אלפסי ביקש ממנו לשפוט אותו בשביל שלא ידיחו אותו, יושע היה בשוק! מפקד ששומר על הפקודים שלו ודואג, לא צריך להיות אל"מ בשביל זה, גם רס"ן שנלחם על האנשים שלו יכול להציל אותם.

קצין ההפעלה היה אמיר גל ואחריו אליאס אסייג, קצין האחסנה היה יובל אלמגור, קצינת השלישות הייתה איילת אוחיון.

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

סדנת קלע

מבנה ארגוני

סרן אמיר גל מספר על תקופתו כמפקד הסדנא

@alt@

העיסוק בסדנא:

סרן אמיר גל פיקד על סדנת קלע בין השנים 1987 – 1989. עיסוקה המרכזי של הסדנה היה אחזקת רכב, גנרטורים, אמצעי פריצה וכלי הרכב המיוחדים של החרמון. הסדנה נתנה שירות לגזרת אוגדה 36 ואוגדה 91 (בתחום הגנרטורים ואמצעי הפריצה. התקופה הייתה תקופה מאתגרת רצופה באירועים בייחוד בחוליות לגזרת אוגדה 91 ותחושה של כוננות מתמדת לעוד רגע משהו יקרה. האתגר המרכזי היה עמידה בתוכנית עבודה למרות כל הקשיים שהיו בסדנא מזג האוויר החורפי הסככות שנבנו לאחר מלחמת יום הכיפורים שבהם הגשם חודר לסככות ,עבודה בשלג. הסדנא עברה תקופה קשה לפני שהגעתי והאתגר היה לגבש את אנשי הקבע והחיילים ולעמוד בכל האתגרים שהציבו במפקדת היחש"מ.

אירועים בסדנה:

אירוע אחד שאמיר זוכר מתקופתו הוא מתן סיוע לגדוד 12 שהמאהל שלו עלה באש במשטח החי"ר בקלע כאשר כל הגדוד נאסף בסדנא בלילה. בסדנא היה מנהג לאחר ארוחת צהריים בהפסקה לשחק כדורגל ובכל פעם לבקש אישור להארכת ההפסקה ,ביצענו בסדנא ימי הילד שהיו חגיגה לאנשי הקבע ומשפחותיהם. אמיר מציין את שמעון אמסלם שהיה בתפקיד סמ"פ והיה מוביל את הסדנה בכל הפעילויות (ימי הילד, טיולים פלוגתיים, ירידות לכינרת לרחצה וכדומה).

תכנית העבודה:

תוכנית העבודה הייתה מאתגרת, המלחמות מול מפקד היחש"מ לא פסקו כי מחודש לחודש ומהביקורים שלו ביחידות קיבלנו עוד ועוד תוספות. קודש הקודשים היה לעמוד בתוכניות העבודה ולא משנה מה יהיה .כמו כן המלחמות החודשיות לקבל אנשי מילואים מול ההפעלה, השלישות ומפקד היחש"מ.

אנשי הקבע ששירתו בסדנה:

אחראי מחסן – רס"ר חיים נידם

רס"פ – רס"ר גאמל ז"ל

סמ"פ ומנהל עבודה – רנ"ג אמסלם שמעון

אחראי תפ"י – רנ"ג מרדכי זעפרני

בוחן – רס"ר ניסן יעקובי

טבח – אלי דיין ז"ל

טבח – רס"ר איציק בוזגלו

@alt@

סמ"פ – גבי גנון

ציון ממן

@alt@

יוסי בן דהן

@alt@

דוד אפריאט

אע"צ פרוספר

מראיין עוזי אלקובי מגדוד 703 'גליל גולן'

סדנת בית הילל

מבנה ארגוני

סרן יפתח פלד מספר על תקופתו כמפקד הסדנא

יפתח פיקד על סדנת בית הילל בין השנים 1988 – 1989 תחת סא"ל צביקה כהנא, דרגתו הייתה סרן. יפתח החליף את משה שלוש, ובסיום תפקידו, החליף אותו דרור קרלינסקי. הסדנה הייתה סדנת צמ"ה פיקודית בכיכובו של פיני אלמקייס ורנ"ג משה עוזיאל. יפתח היה בשירותו הסדיר מכונאי רכב בסדנת בירנית כשבירנית הייתה פלוגה קדמית של 651, שירת שם תקופה קצרה ומשם ייצא לקורס קצינים.

פלוגת בית הילל נתנה אחזקה כפלוגת צמ"ה פיקודית, לפעמים הם היו מקבלים כלים גם מחיל הים וחיל האויר. דרגי ג' הם היו שולחים לסדנת 'עזור' ומה שלא הצליחו בדרג ג' הם היו מכניסים ל'קאטרפילר'. כשיפתח היה קצין חימוש בגדוד 605 הוא קלט את הדי ניינים החדשים. בנוסף למחלקת הצמ"ה, הייתה גם מחלקת נגמ"שים בפיקודו של רס"ל אלי גאהנמה ותחתיו היו אלי מלכה, שלום בוסקילה, חשמלאי נגמ"ש – אבי פרנקל. במחסן החלפים היה את דני בן עזרה. מנהל מחלקת טנקים היה יהודה לחמני, בסדנא הם היו עושים טיפולי ב' לטנקים. מנהל מחלקת הגרר היה מישל מלול. מנהל מחלקת הרכב של הסדנה עצמה היה אע"צ אשר אדרי.

יפתח זוכר אירוע כואב מתקופתו – תאונה של ריאו עם נוכרים מחטיבה 500 התהפך בירידות משער פתמה ונהרגו שם נהג ונגד, יפתח ייצא לחילוץ של הריאו הזה אבל כבר לא היה את מי לחלץ. בנוסף הוא זוכר שטבע להם ג'יפ אמריקאי בחצבאני.

בסדנת בית הילל לא היה אספלט, בקיץ היה פודרה ואבק ובחורף היה בוץ אבל הם הרגישו שם כמו משפחה, הייתה להם מתנדבת אזי בוחניק מקריית שמונה שהכינה להם אוכל ביתי וזה היה יותר ממשפחה.

בסדנת בית הילל ישב גם המשל"ט, המשל"ט היה אומר לבית הילל מה לעשות. במשל"ט היה קצין הפעלה – צביקה קראוס, קצין אחסנה – גבי בן דוד.

מספר רס"ב דני מלול  על התקופה בסדנא  

יפתח פלד היה מ"פ משכמו ומעלה, מ"פ צנוע שאהב את פקודיו, הינו צוחקים עליו תמיד ביום חמישי שהינו יוצאים הביתה הוא היה לוקח מהחדר שלו  סל כביסה של של פעם עם כל הכביסה המלוכלכת לכבס בבית.
סיפור מרגש,
הלכתי לכיוון הגדר של הבסיס סתם לתומי ושמעתי צעקות מכיוון הנחל הצילו ,הצילו, בלי לחשוב פעמיים הפעלתי מהר את הסירנה שהיתה לנו בבסיס ליד הגדר ומשום מקום הגיעו אלי 3 אנשי קבע, אלי מלכה, עוזיאל משה וששון כהן.
אני היתי על המלגזה ונכנסתי בגדר ועקרתי אותה ממקומה, ושלושת אנשי הקבע קפצו למים בכדי להציל את הנערה. הם מצאו אותה תקועה מתחת למים בשורשי עץ עבות, מבלי יכולת לצאת, הם תלשו לה את שיערה וכך הם משכו אותה מהמים. הם החלו בתוך הנחל לבצע בה החייאה, במקביל הגיע גם דר' קורן זהו מנהל קופת- חולים בקרית - שמונה, שגר בבית- הילל, ואין לי מושג מי הזעיק אותו. הוא ניסה והשתדל להחיות אותה עם כל מכשירי ההנשמה שהוא הביא לנחל, לצערי הנערה לא שרדה.

היא בסה"כ עשתה טיול בנחל על אבובים יחד עם החברות שלה, המ"פ לקח טרקטור גדול ונכנס עד לפאתי הנחל ועקר ממקומו את העץ הגדול שבו הנערה נתפסה,  ושבוע לאחר השבעה, ההורים של הנערה הגיעו אלינו לבסיס ורצו לשמוע מקרוב את  סיפור נסיון הצלת הבת שלהם, רק חבל שלא הצלחנו להשאיר אותה בחיים.

אנשי הקבע ששירתו בסדנה:

מפקד מחלקת צמ"ה – פיני אלמקייס

@alt@

אחראי מחלקת צמ"ה – משה עוזיאל

מפקד מחלקת נגמ"ש – רס"ל אלי גאהנמה

מכונאי נגמ"ש – אלי מלכה

מכונאי נגמ"ש – שלום בוסקילה

חשמלאי נגמ"ש – אבי פרנקל

אחראי מחסן חלפים – דני בן עזרה

@alt@

מנהל מחלקת טנקים – יהודה לחמני

מפקד מחלקת גרר – מישל מלול

מנהל מחלקת רכב – אע"צ אשר אדרי

 

 

מראיין עוזי אלקובי מגדוד 703 'גליל גולן'
 

סדנת צנובר

מבנה ארגוני

רס"ן יוסי אקוניס מספר על תקופתו כמפקד הסדנא

יוסי פיקד על סדנת צנובר משנת 1987 עד שנת 1990. הסדנה נתנה מענה בתחום הנגמ"שים, חט"כים ורכבים. בנוסף הם היו עושים הרבה טיפולים שוטפים לגדודים כמו החזרה לכשירות לכלים שחזרו מלבנון. הסדנה נתנה אחזקה לכל יחידות האוגדה ולכל מי שהתאמן ברמת הגולן חוץ מאוגדה 36. בתקופה של יוסי כמ"פ הם עסקו הרבה בלבנון, הרבה כוננות עם מבצעים, לתת הרבה מאוד מנועים לנצחנים וגולני. יוסי אומר שהיה קשה מאוד לעמוד בתכנית העבודה ברמה חודשית. תכנית העבודה נמדדה מעבר לסיוע שהם נתנו כל חודש. למרות הקושי כולם עבדו ברצון ובכיף.

יוסי זוכר א.ע.צ שהיה עובד מעולה במחלקת הנגמ"ש וקראו לו אלי הלטר. ויקי תמיר ז"ל היה הסמ"פ של יוסי.

אחרי שיוסי סיים את תפקידו בצנובר הוא עבר להיות קצין חימוש של חטיבה 188 ואחרי התפקיד הזה יוסי ייצא ללימודי תעשייה וניהול, אחרי זה היה קצין חימוש אוגדה 319, בגלל שלא נתנו להיות קצין חימוש פיקודי הוא ייצא ללימודים פעם שנייה וחזר להיות קצין חימוש של פיקוד העורף הארצי במשך 4 שנים ואז פרש לאזרחות.

מראיין עוזי אלקובי מגדוד 703 'גליל גולן'

סדנת נפח

מבנה ארגוני

סיפורו של רס"ן מיכאל הכהן מפקד סדנת נפח בשנים 1988 - 1991

מיכאל היה בדרגת רס"ר כשייצא לקורס קצינים ואמר שכל מה קרה לו בתור חייל ונגד לא יקרה לחיילים שלו בתור קצין, זה המשפט שעמד לנגד עיניו.

מיכאל פיקד על סדנת נפח, הסמ"פ שלו היה ג'קי עמר, בסדנה הייתה מחלקת רוכב שמפקדה היה שמעון כהן, המחלקה הייתה עושה טיפולי ג' לכל פיקוד צפון וטיפולי ב' ותיקונים לכל הפיקוד. הייתה גם מחלקה של טיפולי ב' לטנקים (מרכבה ושוט) שמפקדה היה שמעון איבגי שהוא היה גם מנהל מחלקת טיפולי ב' וגם מנהל מחלקת צריח. הייתה מנועיה של טנקים שמפקדה היה רס"ב מויאל אלברט. מנהל מחלקת חשמליה היה איציק חזות, מנהל מחסן החלפים הוא חיים מור ואח"כ החליף אותו עאבד דוד, מנהל מחלקת מסגרות היה ניסים בן מרגו.

מיכאל מספר שכמפקד הסדנה המשימה הראשונה שלו הייתה טיפול בכוח אדם, בתקופתו הוא עשה מהפך בסדנה, המנועיה הייתה כולה שלולית של בוץ ושמן והוא שלח מכתב לאלוף שהוא לא מוכן שהחיילים והנגדים שלו יעבדו עם בוץ ושמן בנעליים, תוך חודש מיכאל קיבל תקציב של 6 מיליון שקל מהפיקוד ובאותו רגע הוא סידר שכל המנועיה תהיה בטון ועם תעלות ניקוז. בכל זמן העבודה במנועיה היה ריאו חץ שעבד בלי הפסקה. המנועיה הייתה במרחק 20 מטר מהמשרדים והיה הרבה רעש במהלך היום בגלל הריאו חץ, מיכאל כתב מכתב לקחש"ר שיביאו לו לסדנה מנוף 10 טון במקום הריאו חץ.

בסדנת נפח במרחק 100 מטר מאיזור הסדנה אך בתחום הסדנה בנו סככה ענקית וחדשה עם בטון לטיפולי ב' ובמשך 8 שנים אף אחד לא השתמש בה כי הייתה בעיה עם הרישיונות והאישורים של הסככה, מיכאל נלחם ופתח את הסככה ובמקום לעשות טיפולי ב' בגדודים, היו מביאים את הטנקים לסדנה ומבצעים בסככה החדשה את הטיפולי ב'.

מיכאל ביצע הרחבת אחסנת הכן וקירוי. בתרומה של כל אנשי הקבע הם קנו צלחות חרס בשביל לא לאכול מצלחות פלסטיק ושיפצו את כל המטבח עד לכדי אווירה של בית. בנוסף מיכאל הסכים לכל החיילים להביא איזה ציוד שהם רוצים מהבית על מנת שהחדרים שלהם יהוו הרגשה ביתית ועשה להם רק פעם אחת בחודש מסדר מפקד וכל שאר החודש הרגשה ביתית.

פעם אחת כשמיכאל היה בדרגת סגן הוא בא למ"פ בבת גלים כי הייתה לו בעיה והפקידה אמרה לו להמתין כי הוא עסוק, מיכאל המתין שעה ובסוף התעצבן ופתח לו את הדלת ומצא אותו יושב רגל על רגל קורא עיתון. כשמיכאל נכנס לתפקיד מ"פ סדנת נפח הדבר הראשון שהוא עשה זה להוריד את הדלת מהמשרד שלו בכדי שכל חייל שיש לו בעיה יבוא ויגיד לו ישר, גם אם הוא באמצע ישיבה הוא יוצא לדבר איתו.

כיום למיכאל יש מפעל לייצור גדרות אלומיניום ושערים.

נגדים וקצינים ששירתו בסדנת נפח

@alt@

סמ"פ – ג'קי עמר

@alt@

מפקד מחלקת רוכב – שמעון כהן

@alt@

מפקד מחלקת טנקים – שמעון איבגי

@alt@

מפקד מנועיה טנקים – רס"ב מויאל אלברט

מפקד חשמליה – איציק חזות

מנהל מחסן חלפים – חיים מור

מנהל מחסן חלפים – עאבד דוד

@alt@

מפקד מחלקת מסגרות  - ניסים בן מרגו

מראיין עוזי אלקובי מגדוד 703 'גליל גולן'

 

סדנת אלעל

מבנה ארגוני

סיפורו של רס"ב עמוס סרור מפקד סדנת אלעל בשנים 1988 - 1991

מ"פ סדנת אל על שישבה בדרום רמת הגולן שעסקה בטיפולי בט"ש ועזרו ליחש"מ לחזרה לכשירות עם 15% מכלי הרכב, היו בסדנה שישה מכונאים, שני חשמלאים, שלושה מסגרים, טבחים, פקידים, מחסנאים וכו'. הסדנה כללה כ32 חיילים איכותיים בסך הכל.

עמוס התחיל את שירותו ב1969 בקוניטרה כמכונאי רכב, הוצמד לבעל מקצוע טוב שעבד איתו עד 1972, החליטו להוריד אותם לצנובר כי פחדו מהתקפות ולא רצו לסכן אותם, אחרי כשנה פרצה מלחמת יום הכיפורים, ב1973 הגיעו לצנובר, סדנה חדשה שהקימו אותה ב1972.

כשפרצה המלחמה הסורים ירדו עד בית המכס העליון (כמה מטרים לפני צנובר), החליטו להוריד אותם עם כל הכלים, גררים וכל כלי העבודה לראש פינה, מעל המשטרה בראש פינה הקימו סדנה, עבדו שם כשלושה שבועות ועלו בחזרה לצנובר.

מ1974-1978 שיקמו את כל החימוש של צה"ל ברמת הגולן, לקחו את כל השלל הסורי, גררים יצאו לשטח כל יום והביאו ציוד, טנקים, נגמ"שים ומשם ל7200 (מש"א). דברים שעוד היו בשיפוץ אצלם, נשארו אצלם.

ב1978 היה את מבצע ליטאני, היו להם נגמ"שים עם כל הציוד שהיו צריכים לדרג א' ואיתם יצאו לסיטמין ולעוד יישובים בלבנון, היו שם כשבועיים עד תום המבצע, הם חזרו בחזרה לצנובר ועמוס לא עזב את הגדוד (שירת בצנובר 25 שנים).

בין השנים 1983-1985 היה שנתיים בלבנון בסדנה שנקראת 'מסנקא' בגזרה המערבית. באותה התקופה על מנת להתקדם ולקבל דרגת רנ"ג היה צריך לאסוף נקודות, השנתיים האלו קידמו את עמוס, פיקוד הצפון נתנו לו יותר נקודות מכל נגד אחר וקיבל את דרגת הרנ"ג.

בשנות 1986-1993 בדרגת רנ"ג, יוסי משען נתן לו את הפיקוד בגלל קצין שכשל והחליט לא לקבל שוב קצין אז קיבלו את עמוס לתפקיד. המג"ד יוסי פרחי אמר "תמשיך, אני חושב שאתה יותר טוב מקצין". תקופה שעמוס שירת כמנהל עבודה וסיים כמ"פ סדנת אל על.

בשנת 1995 השתחרר בגיל 43, נהנה מהשירות, המחש"פ ניסה לשכנע אותו להישאר לעוד 10 שנים בצה"ל, הציע לו תפקיד חדש- אחראי חוליית ביקורות של הפיקוד, אך לא הסכים להישאר.

כיום, לעמוס יש מפעל פרסום, עושה הדפסות משי על דגלים, שלטים, בגדי עבודה, חולצות טריקו, כובעים וכו' אבל עמוס אומר שהשירות שלו בצבא הייתה החוויה הכי גדולה שלו. 

אירועים בתקופתו:

סמוך לסדנה היה את גדוד הבט"ש שהיה אחראי על כל שמירת הגבול הדרומי של מדינת ישראל ובצנובר היו גם נהגים, אחד מהם דרוזי והשני יהודי, כנראה שגדוד הבט"ש לא שמרו טוב על כלי הנשק והציוד, הם כנראה לקחו איתם רימונים וכשהם יצאו הביתה הנהגים של צנובר הביאו את הרימונים לאפסנאות והחביאו אותם. לנהגים היו נסיעות עם ריו להביא מנועים ועוד מ7200 אז לנהגים היה קל להחביא את הרימונים ברכב. יום אחד הגיעו מצ"ח וסיפרו לעמוס שמצאו ציוד צבאי, רימונים ותחמושת, בכפר בגליל וכל הראיות מובילות לצנובר. מצ"ח אמרו לעמוס שהם חושדים בו. לדברי מצ"ח לאחר חקירת הנהגים, הציוד היה באפסנאות ולטענתם ביום שישי בבוקר עמוס עשה מסדר מפקד, עבר בכל המחלקות וכנראה העלים עין. עמוס בתגובה אמר להם שכל יום שישי הוא עושה מסדר מפקד, בודק את החדרים וכל המחלקות ולא ראה את הרימונים. לבסוף, אמרו לעמוס שמצאו שני חיילים שלו, לוקחים אותם לחקירת מצ"ח וסיפרו לעמוס על מקרה שקרה בסדנה. לעמוס לא היה שום קשר לעניין, שני החיילים נשפטו ונכנסו לכלא.

עמוס אומר כי הסדנה בדרך כלל הייתה שקטה, עשתה את העבודות שלה כראוי, עברו בכל חודש כ12 ביקורות ואף פעם לא היו בעיות, הגיעו ביקורים מהמג"ד, קצין ההפעלה וכו' עד שב1993 רצו לסגור את הסדנה והמג"ד באותה התקופה שהחליף את יוסי פרחי זה היה גיל רוזנברג.

מקרה נוסף שהיה בסדנה זה שקצין מוסכי חוץ שמטפל בכל הרכבים הלבנים, החליף מנוע ללא אישור אז גיל המג"ד הדיח אותו מהתפקיד והחליטו לתת לעמוס את התפקיד, שירת כשנתיים כקצין מוסכי חוץ, ב1993 ירד ליחש"מ, למפקדה על תקן קצין ובתום התפקיד השתחרר מצה"ל.

מראיין עוזי אלקובי מגדוד 703 'גליל גולן'

 

סדנת קריית שמונה

מבנה ארגוני

סיפורו של מומו אלמזריק על סדנת קריית שמונה בשנים 1988 - 1989

בתקפותו של מומו המ"פ היה שלמה שרעבי משנת 1988-1990 והם היו נותנים מענה אחזקתי לאוגדה 91 ונתנו מענה לקו סגול וביצעו חילוצים וגרירות מהחרמון ועד ראש הנקרה.

המ"פ שלמה שרעבי היה עושה מסדרי כוננות של כל הנשקים והשכפ"צים לחיילים בגדוד, הסיבה לכך היא משום ששנתיים לפני כן היה את האירוע של ליל הקישונים שבו נהרגו 8 חיילים וזה הכניס את הגדוד למתח, תרגולים, וכוננות והם התחילו לתרגל את כל הפק"לים כל הזמן וכ ן גם התחילו לבצע מסעות אלונקה וכדומה.

בתקופה הזאת הגדוד היה אחראי כעיקרון על טיפול ותיקון של כל סוגי הרכבים וזה בלל גם בט"ש וימ"ח. בנוסף היה להם גם מוקד מסגרות בגדוד, מחלקת ייצור ששם בעצם היו מייצרים גדרות ואמצעי מיגון כגון גדרות, גדרות נגד טילים וכדומה.

סדנת בירנית

מבנה ארגוני

סיפורו של סרן משה שומרון מפקד סדנת בירנית

מ"פ בירנית סרן משה שומרון בין השנים 1987-1989 החליף את חיים שוקרון

מרעי סמ"פ הסדנה,

יעקב כהן מנהל העבודה.

יוסי משען וצביקה כהנא היו המג"דים לפניו

משה נהנה משירותו בבירנית למרות הקשיים.

עבר ליחש"מ 651 כמפקד מוסכי חוץ.

שירת גם כקצין חימוש בגדוד 300.

אחרי גדוד 300 עבר חטיבת טנקים בקורדני גדוד 847.

בתקופתו בגדוד 703 היה אחראי אחזקתית על קו סגול.

היו אחראיים על מפקדת אוגדה 91 והיו מראש הנקרה עד קו התפר מול גיבור 769.

הסדנה הייתה קטנה, מעט כוח אדם, מעט מכונאים והיו מקבלים הרבה תגבורים.

התעסקו בסדנה עם רכבים, ג'יפים וכל סוגי הרכב, תמכו ברק"ם בבית הילל שהכניסו חוליות פנימה והם חנו אצלם, נכנסו פנימה או הפוך.

 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online