דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רנ''ג במילואים יאיר צפר

רנ''ג במילואים יאיר צפר

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 22/11/2017

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2170


פרוייקט ''נגדים מספרים'' - סמ''ר אביבה אבבה מיחידה מפח''ט 933 מראיינת את רנ''ג יאיר צפר שפרש לאחר 26 שנים מצה''ל בשנת 2008 ובתפקידיו מנ''ע ומכונאי רומ''ח.

פברואר 2017

פרוייקט ''נגדים מספרים'' מביא את סיפורו של חיל הטנ''א במרוצות השנים דרך עיניהם של נגדי החיל לדורותיהם. סיפור זה שזור עם התפתחותו של החיל דרך האתגרים המבצעיים היחודיים בהם עסקו נגדי החיל וביניהם רנ''ג יאיר צפר.

רקע כללי

  • יאיר נולד בארץ ישראל בשנת 1964 באבן יהודה. משפחתו מונה 4 ילדים. יאיר למד בביה''ס ''בכר'' מכיתה א' עד כיתה ח', לאחר מכן עבר ללמוד בביה''ס ''הדסים'' עד כיתה י' ואז עבר לביה''ס ''שפיים'' ושם סיים את לימודיו ורכש את מקצועו ''מכונאי''.
  • יאיר מתגורר כיום בישוב אליכין משנת 1996, יחד עם אשתו וארבעת בנותיו - נופר, פז, יהל ופריאל.
  • יאיר השתחרר בדצמבר 2008 בדרגת רנ''ג. - התפקיד האחרון שביצע כאיש קבע הוא מנהל עבודה חימוש בגדוד 55 בחטיבת אגד אחזקה 215.
  • בשנת 1984 יאיר קיבל מצטיין ''נשיא'' על ידי חיים הרצוג על עבודתו ועשייתו בעודו חייל סדיר.
  • בשנת 1994 יאיר שוב זכה בתואר המצטיין אך הפעם ע''י רא''ל במיל' אהוד ברק
  • היום יאיר עובד במפעל שיש באבן יהודה במחלקת הלוגיסטיקה של המפעל.

 

שירות הצבאי

יאיר התגייס בשנת 1982, עבר טירונות בבה''ד 4 ליד בת-אל ולאחר מכן הגיע לבה''ד 20 וביצע קורס ''מכונאי רומח''.לאחר הקורס יאיר שובץ בסדנה אשר מיקומה היה אז בלבנון ולאחר חודש הועבר ליחידה בה שירת רוב שירותו, גדוד 55.

מסלול השירות

יאיר התגייס כמכונאי רומח, לאחר מכן סמל טכנאי בסוללה. משם התקדם לבוחן גדודי של גדוד 55 וסיים כמנהל עבודה של הגדוד (תוך כדי היותו גם בוחן גדודי), בעת היותו מנ''ע יאיר תיפקד גם כקצין חימוש גדודי, עקב הדחתו של הקצין הנוכחי. בהוראתו של מפקד הגדוד.
התחיל בתפקיד מכונאי רומח - משנת 1982 עד שנת 1983. יאיר היה מכונאי רומח בעל מקצוע שיכל לפתור בעיות ותקלות ברומחים עצמם. עפ''י דבריו של יאיר, זו היא עבודה נורא קשה ואינטנסיבית. הוא מספר שחבריו והגדוד כולו, ראו בו כאלוף איתור התקלות ובמציאת פתרונות עבורן.
ב1983 סיים יאיר את תפקידו עקב קידום תפקידו כסמל חוליה בגדוד, בזכות עבודתו, אחריותו ומסירותו כחייל סדיר.

מפקד משמעותי בשירותו של יאיר 

קח''ש רפי משיח (היה קח''ש של יאיר בשירות הסדיר). לפי דבריו של יאיר, רפי הייתה דמות המהווה לדוגמא ושימש עבורו כמעבר למפקד .בין יאיר לרפי בוצעו שיחות מוטיבציה וחיזוק שהיוו מפנה בחשיבתו כחייל והתנהגותו של יאיר, ואפשר להגיד שבזכותו יאיר המשיך כמפקד ונגד בצבא הגנה לישראל.
משנת 1991 עד 2008 יאיר שירת כמנ''ע בגד' 55.סיכומו של תפקיד זה עבור יאיר - הכשרה של בעלי המקצוע שהגיעו מהבה''דים. היה אבא ואוזן קשבת עבור החיילים והנגדים כאחד. במהלך תפקידו כמנ''ע שירת יאיר עם חברים למחלקה שהיום חלקם משרתים כמנהלי עבודה ביחידות שונות.ליאיר היה נורא חשוב לציין ולהדגיש למפקדיו ולפקודיו על חשיבות הנגד. יאיר מספר שבכל הזדמנות אשר ניתנה לו, ידע לפתח את הנגד - טיפוח הנגד, מצטיינים בכלל התחומים, לימודים וכ'ו.

שמות של חברים/פקודים/ מפקדים משמעותיים 

רפי משיח - קחש גדוד.

אורן חזי - קחש גדוד.

דודי יעקובוביץ - שבזמנו שירתו יחד כסמלים טכנאים יחד עם יאיר.

והיום דודי עוד משרת כמנ''ע.

ורבים וטובים שחקוקים בזכרונו.

אתגרים מרכזיים בתקופת השירות

ברמה האישית - לפתור בעיות ולבצע שיחות מקצועיות ואישיות עם אנשי הקבע וחיילי הסדיר שכוללת נושאים מחייהם האישיים.
ברמה המקצועית - יאיר הצמיד לחייל סדיר חדש שהגעתו ליחידה, חונך צמוד (איש קבע), להדרכתו והתפתחותו והעשרת הידע מקצועית.
כאיש קבע - כשירות מרבית ביחידה גם בסדיר וגם בחירום תוך כדי ניהול המחלקה.
כמפקד וחונך מקצועי - במהלך שירותו כמנ''ע דאג להסביר לחיילי הסדיר את חשיבות התפקיד שלהם ביחידה והמליץ להם להמשיך לאחר שירותם החובה וחלקם עד היום משרתים כנגדים בצבא.

תרומת חיל הטנ''א לביטחון מדינת ישראל בתקופת שירותך

בתקופתו של יאיר האמצעים לעבודה היו דלים אך תמיד החיל ידע להתמודד עם מה שקיים בעזרת פתרונות יצירתיים.חשיבות החיל מבחינתו של יאיר הייתה חשובה מאוד לתפקודו של צה"ל.
הייתה הערכה רבה מאוד כלפי החיל, מהמג''דים, מכלל הקצינים במפקדה ונגדים במקצועות שונים.

אירוע מכונן במהלך השירות

בשירותו הסדיר שח בשנת 1984 נהרג חייל סדיר מהמחלקה, במהלך נסיעה עם הסמ''גד באחד המחסומים. החייל חטף כדור ע''י מחבלים (בלבנון הראשונה) ונהרג במקום. החייל היה חבר למחלקה של יאיר ושירת כמכונאי רכב. ילד טוב, צחק, אהב לשיר, מואר בעיניו, כך מתאר אותו יאיר. במשך 30 שנה יאיר ומפקדיו באותה התקופה וחבריו למחלקה פוקדים ומלווים את המשפחה בימי הזכרון. עולים לקברו אשר נמצא בצומת סגולה בפתח תקווה, עם משפחתו של החייל ואז ממשיכים לארוחה לזכרו של החייל בבית המשפחה ויושבים יחד עם המשפחה במשך שעות ארוכות.
יאיר מספר שלאחר המקרה, קיבל פורפורציות על החיים, ועל ההתעסקות בתפל ולא בעיקר.

מאפיינים ייחודים של חיל הטנ''א על פי חוות דעתך

פתרון תקלות, מקצועיות, אחריות, מיומנות וחתירה למגע.

סיכום

יאיר מסכם את שירותו הצבאי (27 שנה) בכך שהצבא הוא מקום שכישל אותו כדמות לחיים. מספר שהרגשת התרומה במשך 27 שנים על בסיס יום יומי בחגים ובשבתות, סיפקה לו סיפוק אדיר ומיצוי אישי.
לאחר שירותו יאיר ממשיך להתנדב וימשיך גם בעתיד.
כיום יאיר מתנדב בפיקוד צפון ושאיפתו להמשיך כל עוד יוכל לתרום באהבה רבה.
יאיר מציין כי ''זו היא מדינתנו, ואם לא נשמור עליה ותמיד נסתכל על חצי הכוס המלאה ונהיה שליליים, לא נגיע לשום מקום''.

סיכום הפרוייקטור

מחזק לראות בן אדם כמו יאיר, שגם אחרי כל כך הרבה שנים בצבא וגם לאחר שחרורו,מספר על שירותו בעיניים מבריקות ובחיוך רחב! מבלי לשכוח סיפור או סיטואציה מסויימת.הכול חקוק והכול זכור בראשו.  בין אם אלו זיכרונות טובים או כאלה שפחות.אני חושבת שנורא חשוב שהדור שלי - ימשיך לעשות את עבודתו נאמנה בהמשך לדור של יאיר ולדורות קודמים. כולנו כאן עם אותה המטרה. הראיון עם יאיר נתן לי הרבה כלים שאקח איתי להמשך שירותי.

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שירי בנימין ז

כניסת חברים