דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורם של משרתי יחש"מ 653 בשנים 2007 - 2010

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 19/08/2020

תאריך האירוע: 2010-01-01

מספר צפיות: 807


סיפורה של קהילה

מאורעות מרכזיים: מבצע עופרת יצוקה.

אל''ם שחר גלעד התמנה לתפקיד מפקד היחש''ם ב-31 לאוקטובר 2007, את הפיקוד על היחש''ם קיבל מאל''ם יורם נחמן, וזאת לאחר מסלול תפקידים במערך הליבה של חיל החימוש, כאשר ניתן לומר שזהו תפקידו הראשון בגזרה הדרומית.

שחר מספר כי ביצע הכנות רבות והערכות לתפקיד מפקד היחש"ם טרם כניסתו לתפקיד, הדבר התבטא בהשתתפות באירועי היחש"ם, שיחות עם מפקדים בעבר והתייעצות עם מפקדי יחש"ם מקבילים, סיוע ביועץ ארגוני ללמידת היחש"ם ויצירת תמונה כללית להתחלת העבודה ביחש"ם.

עם כניסתו לתפקיד הפיץ שחר את ה"אני מאמין" שלו לארגון, נכתב חזון ויעוד מחדש ליחש"ם, ומתוך רוח המפקד ניתן היה להבין ששחר ראה את היחש"ם "כנבחרת מובילה" בכל התחומים.

אנשים מספרים ששחר היה ''קצין וג'נטלמן'' שתמיד דיבר אל אנשים ''בגובה העיניים'', ובדרכו המיוחדת הנעימה והצנועה הוביל את היחש''ם להישגים רבים גם ברגעי האמת. שחר הביא עימו מוטיבים של מוסר, כבוד האדם, סובלנות, רגישות, נימוס, יושרה ודוגמא אישית. בתחילת דרכו עסק שחר בעיצוב התרבות הארגונית ביחש''ם, שחר דגל בשקיפות המידע ביחש''ם, ובניצול הזמן, אנשים מספרים כי בתקופתו של שחר ניתן דגש רב לייעול הזמנים ביחש''ם. ומתן דגש רב לעמוד בלו''ז שנקבע, עמידה בלו''ז מתחילה בהתייצבות לדיון, דרך ביצוע המשימה וכלה במעקב ובקרה. ההגעה בזמן לכל מקום כערך, שחר הכיל לו''ז עבודה מסודר ביחש''ם ע''פ עוגנים – לדוגמא:

דיון מפקדים- פעם בחודש, דלת פתוחה פעם בשבועיים וכדומה, בנוסף הגדרת ימים קבועים לדיונים: יום ראשון - הערכת מצב מפקד היחש''ם בשיתוף מטה היחש''ם, יום שני הוגדר כיום לדיונים בחיל , יום שלישי אפשר השתתפות בדיונים בפיקוד, יום רביעי יועד לביקורים וישיבה על הלו''ז, יום חמישי נועד לסגירת שבוע, פורום ת''ש ומשפטים.

שחר דרש מהיחש''ם לתאם לו''ז מול החיל בימי שני ובכך לשמור על העוגנים והימים קבועים בלו"ז, ובנוסף דרש מאנשיו להתייצב לדיונים בצורה מסודרת ומכובדת אשר תייצג את עמדת היחש''ם בכבוד.

כחלק מעיצוב התרבות הארגונית ביחש''ם, שחר שם דגש רב לערך הסובלנות- לדבריו ''הסובלנות הינה תפיסת עולם שנדרש לאמץ באמצעות הקשבה לגישות ולתפיסות שונות, ודעות חריגות כך שנבטיח איכות סביבת עבודה משופרת ותוצאות סופיות טובות יותר''. נוסף על כך, הסובלנות באה לידי ביטוי גם בטיפול בפרט, אנשים מספרים שלצד הסובלנות עמד טיפוח המשאב האנושי כערך ביחש''ם מתוך הבנה כי המשאב האנושי הינו החשוב ביותר ביחש''ם, תחילה יישמו נהלים מחייבים ביחש''ם- נוהל קליטת חייל חדש ביחש''ם, מדיניות דלת פתוחה, ביצוע ראיונות, הקפדה

על רווחת הפרט בדגש על בתי כנסת, חדרי אוכל, שק''ם, פינות המתנה, מועדון, מרפאה, אפסנאות, חדרי משמר ופעילות חינוך ומורשת.

אנשים מספרים שאופן הטיפול בחיילים ע''פ תפיסתו של שחר, מתחיל בהקשבה, הכרת הבעיה, בהערכה, ובמידת הצורך גם ביצוע ביקורי בית וטיפול ת''ש מהיר. עוד הוסיפו כי שחר העמיד בראש סדר העדיפויות את הטיפול ברווחת הפרט, מתוך כוונה להפוך את היחש"ם למקום נעים לשירות והגברת המוטיבציה בקרב החיילים.

תחום התרומה לקהילה קיבל דגש רב בתקופתו של שחר, החברה והקהילה הפכו להיות חלק בלתי נפרד מעיסוקו של היחש''ם, כל פלוגה ביחש''ם העמיקה את הקשר עם גוף קהילתי ונוצר חיבור הדוק בין הפלוגות ביחש''ם והגופים השונים, דוגמא לכך הינה שיתוף פעולה בין פלוגת קציעות- לבין ''בית העיוור'' בבאר שבע. בתחילת ההתקשרות הפלוגה ביצעה פעילויות לאחזקה ושיפור פני המעון, אך עם הזמן חוזק הקשר ולבקשת החיילים המתנדבים, בוצעו מסיבות בחגים ופעילויות חינוכיות בבית העיוור. משיחה עם מפקדים מפלוגת קציעות בנושא נראה כי החיילים יזמו מספר פעמים פעילויות חינוך בבית העיוור, וכי הרגשת התרומה הייתה להם לערך ותרמה להגברת המוטיבציה לשירות ולחוסן המנטאלי של הפלוגה בתקופה זו.

דוגמא נוספת להעמקת הקשר עם הקהילה, מוזכרת בכתבה מתוך אתר דובר צה''ל שפורסמה ב-27 ביוני 2012 בנושר שילוב תלמידים בעלי נכויות וצרכים מיוחדים בעשייה הצבאית ביחש''ם בסדנת לאלקטרואופטיקה נשק וצ"י.

כן, אנחנו יכולים.

''הוא ילד עם הרבה קשיים ומאז שהגיע לפרויקט הוא פשוט פרח''.

תוכנית ''אתגר'' הפועלת כבר 6 שנים, מציבה מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים ביחידות צה"ל השונות. הצעירים, הוריהם ומפקדיהם השתתפו במפגש מרגש ביחש''ם של פיקוד הדרום, ''מאז שהוא הגיע לכאן הוא פשוט פרח'', סיפרה אחת האמהות על בנה.

ביחש''ם (יחידת חימוש מרחבית) של פיקוד הדרום ערכו לאחרונה פעילות להורים של מספר חיילים מאוד מיוחדים. במסגרת פרויקט אתגר, שהחל ב-2004, מאמצת היחידה נערים ונערות מבית ספר לילדים בעלי צרכים מיוחדים ''יסודות'' בבאר שבע. במסגרת התוכנית, מתנדבים צעירים אלה לצה''ל ומוכיחים לכולם שגם הם חלק יצרני ותורם בחברה.

''בפיקוד הדרום יש מדור מתנדבים שמאתר ומציב מתנדבים ביחידות שונות ברחבי הפיקוד'', מסבירה רס''ן אלה לוי, רמ''ד מתנדבים במרחב דרום, ''במהלך תהליך האיתור פנה אלינו בית ספר יסודות בבקשה לאפשר לתלמידיו להתנדב. מטרת ההתנדבות היא שילוב האוכלוסייה בחיי היומיום, ההתנדבות חושפת את התלמידים לאנשים חדשים, פעילות חדשה והם מרגישים שהם תורמים לצה''ל בדיוק כמו כל אחד אחר.''

במהלך היום סיירו ההורים במחלקות השונות וראו במו עיניהם במה ילדיהם עוסקים ועם מי הם עובדים. עדיאל, הנמצא בשנתו האחרונה בפרויקט, שמח להציג בפני הוריו את כל החברים והמפקדים.

אימו, רחל אפטבי, סיפרה על השינוי שההתנדבות ביחש"ם חוללה בבנה: ''הוא ילד עם הרבה קשיים ומאז שהגיע לפרויקט הוא פשוט פרח. היו לו בעיות אוכל קשות מאוד ופתאום הן נעלמו, כי הוא ראה כאן אנשים שאין להם בעיות דומות. זה גם תרם לו המון מבחינת העצמאות, כיוון שביחש"ם התייחסו אליו כשווה וקבלו אותו בידיים פתוחות. הוא גם ראה איך האנשים בבית מכבדים אותו על זה מתנדב ואיך התרשמו מזה מגיע עם מדים. השיפור הזה עזר לי להתמודד עם הקשיים שלו כיוון שהוא מסוגל עכשיו לבקש עזרה גם אם אני לא לידו''.

בסוף יום ההורים קיבלו המתנדבים במעמד מרגש דרגות מהוריהם וממפקד היחש''ם לעיני חיילי כל המחלקות. מפקד היחש''ם אל''מ שחר גלעד, אמר כי ''הפרויקט הזה מחמם את הלב לכולם, להורים, לילדים ולחיילי היחש''ם. זה כיף לראות אותם מגיעים, נהנים ותורמים ואני מקווה שהפרויקט רק ימשיך הלאה ויגדל.''

היחש"ם במבצע "עופרת יצוקה''

בתאריך 19/12 הסתיימה תקופת ה"תהדיא" עפ"י תאריך היעד, החמאס ניצל את תקופת הרגיעה להמשך תהליך ההתעצמות בדגש על תוכנית המגננה, יכולת הפגיעה ע"י ירי רקטי ופיגועי מדף.

בתאריך 24/12 החל החמאס בירי רקטות ופצמ"רים לכלל ישובי הנגב ולעיר אשקלון, מתוך אסטרטגיה להגיע  בקצה לרגיעה מחודשת בתנאים משופרים.

בתאריך 27/12  שעה 11:30 תקף צה"ל יעדי חמאס ברצועה. יחש"ם דרום כגוף אחראי על מתן מענה אחזקתי חימושי בדרג ב' נערך לתמיכת המערכה עפ"י התוכנית הפיקודיות. בתאריך 27/12 נפתח חמ"ל היחש"ם וב-28/12 כלל תאי שליטה הפלוגתיים לצורך ניהול מערך האחזקה במדרג הפיקודי.

היחש"ם תמך ברעיון האחזקה הפיקודי בהתאם למעגלי האחזקה, ריכז את כלל צורכי האחזקה במדרג הפיקודי וסיפק מענה אחזקה לכוחות דרג ב' וכן סייע בדרג א' בהתאם לצורך.

ב"עופרת יצוקה" הפעיל היחש"ם פלק"ד משימתי המבוסס על סדנת צאלים  מתוגברת, למתן מענה אחזקתי לגזרת אוגדת עזה.

היחש"ם תמך את מאמץ האחזקה הפיקודי בהכשרת מכללי אל-אופ וחט"כ ע"ב יחידות המנועיה והאופטרוניקה, תוך גיוס סלקטיבי בהפעלה משולבת של הכוחות הסדיר והמילואים.

חוליות האחזקה של היחש"ם הופעלו מתוך מחנה נתן עפ"י תיאום מפקד פלק"ד עזה מול אוג' עזה או עפ"י דרישות או קריאות לתיקון תקלות במגננים ושטחי כינוס.

בוצעה דחיפת מכללי חט"כ / בק"ש כשירים עד רמת הגדוד בשטח, ודחיפת חלפים עד הגדודים ופינוי בלאי. לאור נפילת פצמ"רים בגזרת נחל עוז, התקשה מצל"ח לנפק פרטי צל"ם ליחידות ולכן הוחלט על הקמת מחסן קדמי בפלוגת צאלים לניפוק ותמיכת היחידות בשטח.

נשלחו חוליות לאחזקת צ"י לסיוע ליחידות באחזקת גנרטורים ותמיכת חמ"לים הפרוסים בשטח. כחלק ממשימות היחש"ם בלחימה בוצעו לראשונה הכשרות לרק"ם פגוע בשטח ע"י פלק"ד עזה ובנוסף הכשרות לרק"ם פגוע במחנה נתן ע"י פלוגת הרק"ם, וזאת בכדי לצמצם את זמן השינוע וטיפול בכלים במש"א ולהחזיר בזמן מצומצם את הצל"ם לכשירות בשטח.

עם יציאת הכוחות משטח הרצועה הפעיל היחש"ם חוליות אחזקה משימתיים לסיוע בהעלאת כשירות הצל"ם ול"הגברת מוכנות", כל מ"פ ביחש"ם קיבל אחריות לליווי תהליך החזרה לכשירות של היחידות היוצאות.

מתוך סיכום מפקד היחש"ם למבצע "עופרת יצוקה",

המבצע הצבאי יצא לדרך, במטרה ברורה וחדה: ליצור פגיעה קשה בתשתיות החמאס, לצמצם את הירי לשטחי מדינת ישראל וליצור תנאים לשיפור המצב הביטחוני בדרום.

לצד הלוחמים בקווים הקדמיים ביותר, עזרתם ב"העלאת הכוננות" ליחידות הלוחמות ובכל משימה או צורך שעלו מן השטח.

העוצמה שנתתם בשטח במקצועיות ובאיכותיות, באה לידי ביטוי, יותר מכל באחזקה ובהעלאת הכוננות.

האדם הינו מקור עוצמתו של צה"ל והוא המשאב העיקרי, אם לא היחידי המצוי ברשותנו ויחדיו אנחנו "נבחרת מנצחת".

אל משימה זו , כמו גם אל המשימות הנוספות העומדות בפניכם כאנשי היחש"ם, אתם הגעתם עם הידע , המקצועיות והערכים אותם רכשתם במסגרת מסע ארוך ומעמיק ברגיעה ובתרגילים אותם

ביצענו לאורך השנים. נערכנו והתכוננו  זמן רב ליום פקודה וברגע האמת עמדנו במבחן העליון שכל צבא נדרש לעמוד בו.

בתקופת שירותו של אל"ם שחר גלעד בוצעה קפיצת מדרגה בתחום הכשרת המנועים לנגמ"ש ורק"ם, בשנת 2008 נגזר הסרט ונחנך מבנה ייחודי מסוגו בצה"ל אשר נבנה לצורך מענה וחשיבה לירידת צה"ל דרומה, למתן מענה לתחום החט"כ לכלל המרחב ובראיה לחירום. אולם המנועיה החדש היווה קפיצת מדרגה בתחום התשתיות ובדגש על התחום הטכנולוגי, תוך שיפור סביבת העבודה, והיכולת לעבוד בתאי הרצה לחט"כ המאפשרת צמצום נזקי הרעש בזמן עבודת החט"כים. העבודה באולם המנועייה החדש שיפרה משמעותית את יכולת התיקון של המנועים וכן תרמה רבות ליחש''ם בתחום המוכנות לחירום והעלאת כשירות יחידת המנועייה במילואים.

אנשים מסכמים את היחש''ם בתקופתו של שחר, כ-3 שנים מרתקות ומאתגרות בהן היחש''ם עבר תהליכים ושינויים רבים, בתקופה מיוחדת במינה שכונתה ''היחש''ם בחירום'' שהחלה בהכנות לתרגיל יחש''ם ולאחר מכן השתתפות במבצע ''עופרת יצוקה''. אירועים מעצבים אלו השפיעו

באופן ניכר על העשייה ביחש''ם,  ביצירת מענה אחזקתי ובהגדרת היחידה כנבחרת מנצחת, בעלת תרבות ארגונית וסטנדרטים גבוהים.

בנימה אישית זכיתי לשרת ביחש''ם בתקופתו של שחר כשנה מתוך שלושת השנים, זכיתי להכיר מפקד בעל ערכים הנתפס בעיניי כמנהיג חברתי, תכונותיו האישיות ודרכו הייחודית הן שתרמו רבות להישגים הרבים ולהצלחת היחש''ם בתקופה מאתגרת זו.

לא אשכח את התרגשותו הרבה של שחר בטקס סיום תפקידו ביחש''ם, דבר אשר מבטא בעיניי יותר מכל את אישיותו של שחר, ואת הרגשת השליחות לפקד על היחש''ם בתקופה כה מאתגרת. 

בנובמבר 2010 סיים אל"ם שחר גלעד את תפקידו כמפקד היחש''ם ומתוך הכרה בתרומתו הרבה ליחש''ם מונה למפקד חימוש פיקוד הדרום, ובמקומו התמנה לתפקיד מפקד היחש"ם אל"ם חיים אזולאי.

רע"ן הפעלה בתקופתו של אל"ם שחר גלעד : סא"ל עידו לוי 2007-2010

תמונות

חיפוש מידע

כניסת חברים