[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

הגיל והתרגיל - סיפורם של בגדי העבודה בצה''ל

@alt@

אחד הסודות הצבאיים של צה"ל , טמון עמוק בכיסים של בגדי העבודה , הקרויים מדי ב' . מי שלא שירת בצה"ל , לא יבין על מה אני מדבר , ההפסד כולו שלו .

מי שהתפקע מצחוק במערכונים של הגשש , לא היה משתמט , הוא שירת בצה"ל , ועל כן גם הבין את הדקויות  בגבעת חלפון , במכונית המגוייסת , ויוכל להתחבר בקלות , גם לסיפורי הנוסטלגיה שלי.

אצלנו בג'וליס בסדנה הגייסית , היה סדר יום קבוע כמו בבית-חרושת . צפירה לעבודה , צפירה להפסקה , שוב צפירה ושוב הפסקה וכן הלאה . פעם בשבוע כמו שעון , לאחר ארוחת הצהריים , היינו מחליפים את בגדי העבודה ספוגי השמן , בחלון האפסנאות של אברום .

לכול חייל היו שתי חולצות עבודה ושני זוגות מכנסיים . גם אלה לא הספיקו לשבוע , כדי להחליף אותם , היינו מסירים גם את הזוג שלבשנו , והיינו מתקדמים בתור , לבושים בתחתונים . ערימת  בגדי העבודה שהגיעו לאפסנאות מהמכבסה , לא הייתה ממויינת על פי גודל , מה שנתנו לך , לקחת . התור היה ארוך  (סדיר ומילואים), ואסור היה לאחר לעבודה . אז היינו לוקחים מה שבא , ומתחלפים אחר-כך . הרבה כפתורים היו נושרים במכונות הכביסה בתל-השומר , תמיד היו בבגדי העבודה יותר חורים מכפתורים . אבל מי שהיה אז חייל בצה"ל ידע לאלתר ולהסתדר , ומי שלא ידע , הוותיקים לימדו אותו . לא רק אנחנו החיילים  היינו צעירים , גם המדינה הייתה בת-עשר .

בשמירות עוד קיבלנו מעילים של הצבא הבריטי  שנקראו "שינל", על כפתורי השינלים היה מוטבע הסמל של בית-המלוכה הבריטי , "דובונים" היו רק בגני החיות . רוב בגדי העבודה היו מבד בהיר ועבה שלא התאים לקיץ , אבל מה לעשות ? בגדים אלה נלקחו שלל מהצבא המצרי במבצע "קדש", ועברו גיור כהלכה . הם הוחתמו במשולש שחור העוטף את האות צ', והיו בשימוש לעבודה ולאימונים , עד שהתבלו . גם אז נמצא להם שימוש .

עוד קצת סבלנות ואגלה לכם סוד . יום אחד הופתענו לקבל בגדי עבודה חדשים, מוחתמים במשולש המוכר , והכפתורים היו ממתכת. רק משהחלו הכפתורים להתפרק ולנשור , גילינו את סוד בגדי העבודה החדשים . בסיפור על בגדי המלך החדשים , היו שני חייטים אך לא היו בגדים ,היה רק בלוף . גם כאן היה ניסיון לבלף . התברר שהצבא הגרמני הזמין במתפרה בארץ , מדים עבור החיילים שלו . העבודה לא בוצעה על פי המפרט הטכני , וגם כפתורי המתכת נשרו . הדבר היחיד שתאם את ההזמנה, היה העובי של הבד , הגרמנים החזירו לארץ את כול הסחורה, אנחנו המכונאים וכול היתר הזענו בבגדים האלה , עד שגם הם התבלו . אז איפה הסוד ? ובכן , בגדי העבודה שקיבלנו ,מעולם לא הספיקו ונאלצנו לאלתר. בכלא 4 הידוע , גזרו הכלואים בגדים צבאיים שיצאו מכלל שימוש , ואנו קיבלנו אותם כסמרטוטים לעבודה במוסך .

הייתה לנו בפלוגה ב' מכונה סודית שידעה להפוך בחזרה את הסמרטוטים לבגדי עבודה . מפעיל המכונה הסודית , היה אברום הרפד, ולמכונה הסודית שלו קראו מכונת תפירה , הנה גיליתי לכם סוד אחד . הסיפור הזה נאמן לאמת , ומי שלא מאמין , לא מזיז לי . את הסוד החשוב באמת , השארתי לסוף . זו דרכם של רוב מספרי הסיפורים .

אמנם , אצל המפקח קולומבו הסדר היה הפוך , אבל אני אינני קולומבו . אני דווקא אוהב את דרכו של היצ'קוק האגדי , הוא תמיד השחיל את דמותו לרגע קט בסרט , ועד שלא גמרת לאכול את כול הפופקורן , לא היה לך מושג מה קורה . אז ככה , את הפלא הבא ראיתי בכול פעם שהיו מגיעים לסדנה  מילואימניקים חדשים . אחרי שהשאירו את הרכבים שלהם מחוץ למחנה , הם היו עוברים במשרד , נרשמים והולכים לחתום על ציוד . עד לאותו רגע הם נראו מתאימים לגיל הרשום בתעודות . רצינים ושקטים , כיאה לבעלי משפחות אחראים . ברגע שהחליפו לבגדי עבודה, ( בצבא קוראים לזה – לעלות על ב' ) , אי אפשר היה להכיר אותם . צעקות , שריקות ובדיחות קרש , הבגדים הסמרטוטיים השילו מהם שנות חיים .

לאחר זמן זכיתי גם אני לשרת שנים רבות במילואים , וראה זה פלא , גם עלי השפיעה התחפושת .  עד היום , במפגשי החברים בעזריאלי , כולנו ילדים למשך שעתיים בכול שבוע .

 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online