[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מנת''ק ורפ''ט

יוני 2016- ערב מורשת של מפעל המרכבה והרק"ם - הטנקים של צה"ל חוגגים 60 שנות עוצמה

@alt@

המרכז לשיקום והאחזקה בתל השומר קיימנו ערב מורשת של מפעל המרכבה והרק"ם. מפקד המפעל: "מבטיחים שקסם השריון המתרחש מדי יום ימשיך ויתקיים למען ביטחון המדינה"

תאריך09/06/2013, 12:24     מחבראלעד לביא, אט"ל

כתבה באתר צה"ל - קישור לכתבה באתר צה"ל

במרכז השיקום והאחזקה בתל השומר קיימו בשבוע שעבר בפעם לראשונה ערב מורשת של מפעל המרכבה והרכב קרבי משוריין (רק"ם), במהלכו ציינו שלושה אירועים מרכזיים על ציר הזמן: 60 שנה להקמתו של מפעל הטנקים, 40 שנה ליציאתו של טנק המרכבה הראשון מפס הייצור ו-10 שנים לאיחוד מפעל המרכבה ומפעל הרק"ם לכדי מפעל אחד – מפעל המרכבה ורק"ם.

הערב התקיים בראשותו של ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, האלוף קובי ברק, ונכחו גם רמ"ט אט"ל, תא"ל נחמיה סוקל; האלוף במיל' עמיעז סגיס, שכיהן בעברו כראש אט"ל; ר' החטיבה הטכנולוגית של זרוע היבשה, תא"ל חיים רובין; ר' המנהלת לפיתוח הטנק, תא"ל ברוך מצליח; תא"ל במיל', אביגדור קהלני; מפקדי המרכז ומפקדי המפעל לדורותיהם; מנהלים, עובדים ומתנדבים במפעל ובני משפחותיהם. "במפעל נצברו עשרות רבות של שנות אדם בעשייה רחבת היקף. במהלך כל מלחמות ישראל המפעלים שילשו ואף הכפילו את סדר הכוח של צה"ל", אמר מפקד מפעל המרכב והרק"ם, סא"ל אלכס מלייב. "המפעל מהווה תשתית לאומית אסטרטגית, ובערב זה אנו מוקירים את עבודתם של העובדים והמפקדים של המרכז, בעבר ובהווה. אנו מבטיחים שקסם השריון המתרחש מדי יום ימשיך ויתקיים למען בטחון המדינה".

במפעל הוקמה תערוכה מגוונת שהציגה את כל הרק"ם והנשק הייעודיים, עליהם עבדו במש"א במשך 60 השנים האחרונות – מטנק השרמן בעזרתו ניצח צה"ל את צבאות ערב במלחמת השחרור, ועד למרכבה סימן 4 והנמ"ר. "בשנים האחרונות נכנסו טכנולוגיות חדשות למרכז, קו המרכבה שודרג באופן משמעותי, זאת כדי שנוכל לעשות יותר בפחות", הסביר מפקד המרכז, אל"ם איציק כהן, שבעברו גם פיקד על מפעל המרכבה והרק"ם. "במבט אל העתיד אנו מתכננים את מעבר המרכז לצפון, שם התשתיות ישופרו באופן משמעותי ויוכנסו אמצעים טכנולוגיים חדשים".

המרכז הוא אחד מחמשת המפעלים המובילים בעולם לייצור טנקים

מפקדים בכירים בעבר ובהווה, ציינו בטקס את חשיבות הטכנולוגיה המיוצרת במש"א ונותנת ביטוי רב בשדה הקרב. האלוף קובי ברק, אמר כי "בתור איש ששירת שנים רבות בחטיבות שריון, בהם גם כמפקד חטיבת שריון, אני יכול להגיד שאני לקוח מרוצה של המש"א. אני מרוצה גם מתפקודו של המש"א שפעל בזמן מבצע 'עמוד ענן', כשאני מפקד על המרכז כראש אט"ל. בזמן המבצע הוצאתם עשרות חוליות לעבר שטחי הכינוס, ושמרתם על כשירות הרק"ם".


                              
האלוף ברק בטקס המורשת

קצין ההנדסה הראשי, תא"ל יוסי מורלי, סיפר על פרויקט חדשני בתחום הרק"ם בחיל. "במהלך השנים האחרונות הצלחתם להוביל פרויקט משמעותי עבור חיל ההנדסה, למיגון דחפורים המשתתפים בפעילות מבצעית", סיפר

ראש המנהלת לפיתוח הטנק, תא"ל ברוך מצליח, חשף כי "המש"א הוא אחד מחמשת המפעלים המובילים בעולם להם יכולת ייצור טנק. אנחנו מסתכלים אל העתיד ומתכוונים לייצר ביחד איתכם את כלי הרק"ם העתידיים של צה"ל".

כמו כן במהלך הערב נחשפה המדליה של מפעל המרכבה והרק"ם. על המדליה עוצבו סמלים המייצגים את 60 שנה של עשיית מלאכת ריתוך פלדת השריון, לצד התחדשות טכנולוגית. עקבות הפלדה מסמלות את כלי הרק"ם והטנקים לדורותיהם שיוצרו במפעל. בערב הוזכרו מורשתם של האלוף במיל' ישראל טל (טליק) ז"ל, אשר נחשב לאבי טנק המרכבה ופיקד על הפרויקט מתחילת הדרך; ושל אל"ם במיל יחיעם הרפז, ששירת ברשות לפיתוח הטנק ונפטר ממחלה בתחילת השנה.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים

חברים online